Amazon KDP w Polsce, czyli możemy już publikować po polsku!
“Amazon KDP w Polsce” - taki nagłówek pragnęła zobaczyć chyba każda osoba, która publikuje swoje produkty przez platformę Amazon KDP na rynkach zagranicznych. Dzisiaj można już powiedzieć, że faktycznie język polski stał się faktem na Amazon KDP, a sam Amazon z produktami fizycznymi pojawił się w naszym kraju już jakiś czas temu. W tym wpisie przyjrzę się nowej i długo wyczekiwanej opcji na Amazon Kindle Direct Publishing, czyli możliwości publikowania po polsku.
Trzeba przyznać, że w naszym kraju, od czasu, gdy w roku 2018 zacząłem mocno promować ten rodzaj biznesu/publikacji, tysiące osób tworzy i sprzedaje swoje produkty na rynkach zagranicznych przy pomocy platformy Amazon KDP. Ja sam zaczynałem jeszcze w 2016 roku wydając ebooki pisane na zlecenie oraz z czasem przeszedłem w dużej mierze na model opierający się na prostych produktach w formie tzw. “zeszytów”. To właśnie głównie ten drugi model biznesowy aktywnie promuje na moim blogu oraz przedstawiam go krok po kroku w kursie Produkt24. Kurs zakupiło już ponad 3000 osób i doskonale zdaję sobie sprawę, że to prawdopodobnie tylko mały procent osób w Polsce, które sprzedają przez Amazon KDP swoje produkty. Można powiedzieć, że wszystko jest już na swoim miejscu, ponieważ każda osoba mieszkająca w Polsce może zacząć ten rodzaj biznesu (zwłaszcza, że nie potrzeba do tego wkładu własnego ani nawet działalności gospodarczej), a teraz jeszcze otrzymaliśmy możliwość publikacji po polsku.
Największą zaletą publikacji np. prostych produktów (tzw. “zeszytów”) jest to, że każdy może taki produkt wydać bez kosztów oraz bez zakładania firmy. Jednak chyba najważniejszym aspektem takiego modelu zarabiania jest fakt, że nasze produkty dostępne są na największych rynkach światowych takich jak USA, Kanada, Wielka Brytania i Europa Zachodnia. Dzięki temu mały sprzedawca może sprzedawać dowolny produkt na bardzo rozwiniętym i bogatym rynku, gdzie sprzedaje się łatwo i dużo. Nie trzeba być wielkim sprzedawcą, żeby zarabiać i to jest wg mnie największy atut publikacji przez Amazon KDP zarówno zeszytów jak i ebooków. Jednak od samego początku mojej przygody z Amazonem dostawałem jedno pytanie: “Kiedy Amazon KDP wejdzie do Polski?”. Każdy z nas przecież chciałby zacząć wydawać w końcu produkty również po polsku i dla Polaków. Otóż tak się stało, że już jakiś czas temu Amazon wprowadził język polski dla produktów i jakoś nikt specjalnie tego nawet nie zauważył. Jest ku temu ważny powód, ale najpierw przyjrzyjmy się temu co zmieniło się na Amazonie.
Zapisz się na darmowy webinar "Twój Pierwszy 1000 zł na Amazon KDP" - więcej informacji oraz zapisy na stronie webinaru TUTAJ
Amazon KDP wprowadził język polski dla produktów, ale…
Od jakiegoś czasu wszystkie osoby publikujące produkty papierowe drukowane na żądanie mogły zauważyć, że podczas dodawania nowego produktu pojawił się w panelu wybór języka polskiego. Nigdy wcześniej ta opcja nie była dostępna.
Muszę przyznać, że już dawno straciłem nadzieję, że doczekam się takiej innowacji na Amazon KDP, a tutaj taka niespodzianka. Możemy wydawać teraz dowolne produkty papierowe (Paperback i Hardcover) w języku polskim co do tej pory było niemożliwe i wręcz zakazane. Jest to bardzo pozytywna wiadomość, ale jest też sporo zastrzeżeń, o których warto napisać. Po pierwsze Amazon KDP nie przewiduje na ten moment opcji publikowania ebooków po polsku. Dla większości moich kursantów kursu Produkt24 nie będzie miało to większego znaczenia, ponieważ wiem, że interesuje Was głównie właśnie opcja sprzedaży produktów papierowych, które Amazon drukuje dopiero, gdy ktoś kupi nasz produkt (Print on Demand, czyli druk na żądanie). W tej kategorii mieszczą się właśnie wszelkiego rodzaju produkty Low-content, czyli sprzedawane na potęgę za granicą zeszyty, notebooki, kolorowanki itd. Wydawanie ebooków to temat trochę bardziej skomplikowany, ponieważ wymaga on zlecania napisania treści lub bycia autorem książki. Jest to zadanie trudniejsze i automatycznie mniej osób zajmuje się wydawaniem ebooków. Ja sam bardzo żałuję, że wciąż nie pojawiła się opcja sprzedaży własnego ebooka po polsku, ponieważ chętnie zamieściłbym na Amazonie moją książkę "Od Kelnera Do Milionera" w formie elektronicznej. Jednak zdaję sobie sprawę, że jestem raczej w mniejszości.
Największa bariera, czyli brak popytu w Polsce na produkty z Amazona
Wiadomość o wprowadzeniu języka polskiego może wydawać się przełomowa, ale na ten moment uważam, że nie jest to znacząca zmiana dla osób sprzedających dzięki Amazon KDP. Po pierwsze Amazon ma ogromną konkurencję w Polsce i od momentu wejścia tego giganta do Polski gusta Polaków wciąż specjalnie się nie zmieniły i robiąc zakupy wybieramy nasze polskie Allegro. Ja sam sprzedając na Amazonie za granicą kupuję w Polsce wyłącznie na Allegro. Jesteśmy do Allegro po prostu przyzwyczajeni i osobiście uważam, że Allegro jest bardziej przejrzyste oraz przyjemniejsze dla oka. Efekt tego jest taki, że nie mamy specjalnie powodu do zmiany naszych przyzwyczajeń zakupowych. Po drugie rynek polski jest zdecydowanie mniejszy i biedniejszy w porównaniu do rynków zagranicznych takich jak USA czy Kanada. Sumując te dwa czynniki (mały rynek i raczej małe zainteresowanie Polaków Amazonem) mamy powód dla którego wprowadzenie języka polskiego dla produktów papierowych na Amazonie na ten moment wydaje się być bez większego znaczenia dla osób, które na Amazon KDP sprzedają swoje produkty, ponieważ nie będzie na te produkty po prostu dużego popytu.
Weźmy na przykład osobę, która sprzedaje proste produkty w formie zeszytów przez Amazon KDP. Otóż takiej osobie zależy na dotarciu do jak największej liczby klientów i na sprzedaży jak największej ilości produktów, czyli po prostu na zarabianiu jak największych pieniędzy, a to właśnie oferują nam rynki takie jak USA, Kanada i Europa Zachodnia. Niestety brak adopcji Amazona w Polsce w połączeniu z małym rynkiem nie zmienia tutaj specjalnie zasad gry. Nie jest to nawet zła wiadomość, ponieważ od zawsze największą zaletą sprzedaży na Amazon KDP była właśnie możliwość sprzedaży np. w USA. Jest to powód, dla którego właśnie tak dużo osób tworzy i sprzedaje na KDP swoje produkty. Mi osobiście nigdy nie zależało na możliwości sprzedaży ebooka czy też zeszytu w Polsce, ponieważ chciałem dotrzeć do rynków najbogatszych i na ten moment tak powinniśmy postrzegać przede wszystkim sprzedaż przez Amazon KDP.
Amazon to szansa sprzedaży przede wszystkim w USA
Na samym Amazonie w USA mamy miliony klientów (mieszka tam ponad 300 milionów osób), którzy wchodzą tam z podpiętą kartą kredytową i szukają produktów do zakupu. Klienci Ci kupują chętnie i często bez opamiętania, ponieważ mają oni naprawdę dużo pieniędzy, a sam Amazon jest dla nich tym czym dla nas jest nasze Allegro. To jest właśnie największa zaleta sprzedaży na Amazon KDP dla takich osób jak my. To trochę tak jakby osoba z bardzo biednego kraju sprzedawała w Polsce swoje elektroniczne produkty - to byłby dla niej przełom.
Niestety na ten moment wprowadzenie języka polskiego wiele nie zmienia. Uważam, że musimy wciąż cierpliwie czekać, aż Amazon stanie się w Polsce o wiele bardziej popularny. Żeby sprzedawać po polsku na Amazonie w Polsce i na tym przyzwoicie zarabiać potrzebujemy przede wszystkim klientów, którzy na tym Amazonie będą chcieli kupować. To pewnie z biegiem lat będzie się powoli zmieniać na plus, ale dominacja Allegro i nasze przyzwyczajenie do tej platformy raczej tego procesu nie przyśpieszą. Dlatego pozostaje nam dalej cieszyć się z możliwości sprzedaży na bogatych rynkach takich jak USA. Jednak musimy to wciąż robić po angielsku i raczej jeszcze długo tak pozostanie, bo nawet jeżeli Amazon stanie się gigantem w Polsce to rynki zagraniczne i tak będą dla nas o wiele bardziej lukratywne, jeżeli chodzi o sprzedaż naszych produktów.
4 replies to "Amazon KDP w Polsce, czyli możemy już publikować po polsku!"
Szkoda, że nie można publikować e-book’ów w języku polskim.
Niestety na ten moment Amazon KDP pozwala tylko po polsku publikować paperbacki, czyli książki papierowe drukowane na żądanie. Czekamy na ebooki 🙂
@Kacper Jasne, że jest możliwe! 200-300 stron to żaden problem 🙂 trzeba jednak wszystko dobrze sformatować zgodnie z zaleceniami Amazona, pod konkretny format i liczbę stron.
Mam pytanie. Wszędzie widzę wzmianki o publikowaniu „prostych zeszytów”. A co z publikowaniem graficznych powieści? Takich które mają jakieś 200-300 stron. Jest to możliwe na Amazonie? Widziałem że są artyści którzy to robią ale nie jestem pewien że są drukowane i nie wiem też jak grube są ich komiksy.