Bitcoin i kryptowaluty dla początkujących - jak zacząć?

W tym poście przedstawię jak działają kryptowaluty i pokażę jak kupić Bitcoin oraz inne kryptowaluty. Będzie to skondensowana wiedza (wyszedł bardzo długi wpis 🙂), która pozwoli Wam zrozumieć działanie kryptowalut oraz umożliwi dokonanie swojego pierwszego bezpiecznego zakupu tych walut opartych na technologii Blockchain. Dowiesz się też jak takie waluty bezpiecznie przechowywać oraz jak z czasem je również sprzedawać.

Czego dowiesz się w tym poście?

  1. Co to jest Bitcoin oraz jak działają kryptowaluty?
  2. Podstawowe pojęcia i niezbędne narzędzia.
  3. Strategia inwestycyjna oraz cel zakupu kryptowalut.
  4. Proces kupna Bitcoina krok po kroku.
  5. Zakup kryptowalut - który serwis wybrać?
  6. Co zrobić z kryptowalutą po za kupie?
  7. Polecane rodzaje portfeli do przechowywania kryptowalut.
  8. Jak sprzedać kryptowaluty, które posiadasz w swoim portfelu?
  9. Jak rozliczyć dochody z kryptowalut?

Wszystkie linki przedstawione w artykule:

  • Zonda (dawniej BitBay) - największa polska giełda kryptowalut.
  • Binance - jedna z największych giełd światowych z polskim interfejsem.
  • Kanga – polska giełda – również warta uwagi.
  • ByBit – jedna z największych giełd na świecie (tylko po angielsku). Z kodem 3QRORP lub z moim linkiem otrzymasz również BONUS!
  • Coinomi - portfel mobilny.
  • Bitaddress - tworzenie portfeli papierowych.
  • Darmowy kurs Bitcoina i kryptowalut - tutaj znajdziesz darmowe lekcje zakupu Bitcoina.
  • Blockchain.com - tutaj sprawdzisz min. stan swojego portfela w systemie Blockchain.
  • Trezor - polecany portfel sprzętowy.

Temat kryptowalut pojawia się dookoła nas od dłuższego czas, ale muszę przyznać, że dość długo zwlekałem z wejściem w ten świat. Pracując jeszcze w restauracji miałem znajomych, którzy byli wręcz wyznawcami Bitcoina (oraz innych kryptowalut) i potrafili rozmawiać całymi dniami na ten temat, który jest jakby nie patrzeć bardzo pociągający. Znajomi mówili bezustannie o inwestowaniu, nie mając jednocześnie praktycznie żadnego kapitału. Ja w tamtym czasie skupiłem się na tworzeniu własnego biznesu (Amazon i blog) i kilka lat później temat inwestowania stał się dla mnie koniecznością, ponieważ odłożyłem po prostu dużą kwotę pieniędzy. Mając już solidne zaplecze finansowe postanowiłem zacząć inwestować w kryptowaluty część moich oszczędności.

WAŻNE: Zanim przejdę do konkretów to zaznaczam, że nie jestem doradcą inwestycyjnym. Wszystkie rady przedstawione tutaj są moimi przemyśleniami i każdy z Was powinien zawsze samodzielnie podejmować własne decyzje finansowe. Co więcej inwestowanie w kryptowaluty należy traktować jako inwestycje wysokiego ryzyka i powinno się przeznaczyć na to pieniądze tylko i wyłącznie, które teoretycznie jesteśmy gotowi stracić. Ja sam zainwestowałem w kryptowaluty już sporą sumę, ale jest to tylko mała część moich zapasów gotówki. Kurs kryptowalut wynika oczywiście z popytu oraz podaży danej kryptowaluty, ale na cenę np. Bitcoina może mieć wpływ również polityka różnych rządów (np. blokada gospodarcza oraz inflacja), inwestycje i działania dużych firm, a nawet sprzedaż kryptowalut przez osoby, które posiadają ich bardzo dużo. Do tego dochodzą też same mechanizmy rozwoju danej kryptowaluty, które też mają wpływ na jej cenę. Miej to na uwadze.

Jeżeli chcesz też zobaczyć bardziej szczegółowy poradnik kupna kryptowalut to zapraszam Cię do mojego darmowego kursu Bitcoina. Nagrałem tam aż 8 lekcji wideo w formie poradnika, w których pokazuję krok po kroku jak kupować i przechowywać kryptowaluty w kilku różnych serwisach. Postanowiłem stworzyć taki darmowy kurs kupna kryptowalut, ponieważ temat okazał się zbyt obszerny do zawarcia go w jednym poście. 

1. Co to jest Bitcoin oraz jak działają kryptowaluty?

Bitcoin to cyfrowa waluta oparta na systemie Blockchain (rozproszony rejestr operacji przeprowadzanych w danej sieci, do którego dostęp i wgląd mają wszyscy jej użytkownicy) i elektroniczny system płatności. Zwany jest też cyfrowym złotem i chyba to określenie bardzo łatwo tłumaczy czym jest Bitcoin. To takie cyfrowe złoto, które jednocześnie jest systemem do płatności bez pośredników (bez banków oraz bez państw). Bitcoin powstał w 2009 roku i został stworzony przez anonimowego twórcę (lub grupę osób), który ukrywa się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W dużym uproszczeniu Bitcoin umożliwia dokonywanie płatności do dowolnej osoby na świecie przez internet w sposób zdecentralizowany. Nie musisz rozumieć wszystkich szczegółów działania systemu Blockchain, żeby korzystać z Bitcoina, ale niektóre podstawy warto poznać. Tak samo uważam, że nie trzeba znać budowy silnika, żeby jeździć dobrze i bezpiecznie samochodem, ale przepisy ruchu drogowego znać należy - dlatego w tym poście postaram się Ci dostarczyć niezbędną wiedzę bez wchodzenia w szczegóły, ale i tak informacji będzie sporo.

Bitcoin i kryptowaluty dla początkujących – kurs Bitcoina
Bitcoin i kryptowaluty dla początkujących – kurs Bitcoina

Bitcoin oraz inne kryptowaluty opierają się na decentralizacji systemu płatniczego, czyli nie mamy tutaj żadnego banku, który sprawuje nadzór nad użytkownikami. Działanie sieci Bitcoina można porównać np. do działania sieci Torrent (w uproszczeniu), która była bardzo popularna w czasach, gdy nie mieliśmy do dyspozycji Netflixa oraz innych sieci streamingowych. Torrenty opierały się na własnych użytkownikach, którzy pobierali oraz jednocześnie udostępniali sobie pliki (zazwyczaj pirackie filmy, gry i oczywiście masę pornografii) - nie było żadnych serwerów, ani opłat. W przypadku Bitcoina transakcja zawierana jest między dwoma użytkownikami, a cały proces obsługują tzw. górnicy (ich komputery), którzy przetwarzają transakcje w sieci Bitcoin i otrzymują za to z góry ustaloną prowizję w postaci Bitcoinów. System skonstruowany jest w taki sposób, że transakcja, którą wykonujesz Ty, rozpowszechniana jest między użytkownikami (górnikami) w celu jej potwierdzenia. Wszystkie przelewy muszą być potwierdzone jednocześnie według odpowiednich zasad, które uniemożliwiają oszukiwanie. Ten proces tworzy odpowiedni system łańcuchów (Blockchain), który w przypadku decentralizacji jest nietykalny i to na nim się wszystko opiera. Blockchain to taka wirtualna księga rachunkowa, która zawiera w sobie wszystkie transakcje i odpowiada za ich wiarygodność.

2. Podstawowe pojęcia i niezbędna narzędzia:

Klucz publiczny - to Twój numer konta, na którym trzymasz zgromadzone środki. Możesz taki klucz podać osobie trzeciej w celu przelania tam środków. Takich kluczy (portfeli) możesz mieć wiele i w różnych formach (portfel na giełdzie, portfel mobilny, portfel papierowy lub portfel sprzętowy). Klucz możesz utworzyć instalując portfel w odpowiedniej aplikacji lub tworząc konto w serwisach online, które są też giełdami kryptowalut. Między swoimi kontami (kluczami publicznymi) możesz przesyłać zgromadzone środki przy użyciu portfeli.

Klucz prywatny - to Twój “PIN”. Podczas generowania klucza publicznego otrzymujesz również klucz prywatny. Bez klucza prywatnego nie wypłacisz środków z konta (klucza publicznego).

Portfel - portfele służą do przechowywania Twojego klucza prywatnego i publicznego. Tym portfelem może być konto online na giełdzie kryptowalut, aplikacja w telefonie lub kartka papieru z zapisanymi kluczami. Portfel ma za zadanie po prostu chronić dostęp do tych kluczy. Portfelem może być nawet skompresowany plik z kluczami w notatniku zabezpieczony hasłem.

Giełda kryptowalut - są te serwisy (np. BinanceZonda), które umożliwiają znalezienie innych kupujących i sprzedających kryptowaluty. Dzięki temu za wybraną walutę (PLN, EUR, USD etc.) możesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty. Serwisy te są też portfelami kryptowalut online, ale po kupnie kryptowaluty na giełdzie możesz przelać swoje środki na inny wybrany klucz publiczny (portfel), który jest wydrukowany nawet na kartce (tzw. Paper Wallet).

3. Strategia inwestycyjna oraz cel zakupu kryptowalut

Kryptowaluty poza możliwością anonimowej płatności oferują również (albo przede wszystkim) opcję łatwego inwestowania naszych pieniędzy. Kurs Bitcoina na przestrzeni lat pokazał nam, że jego wartość może bardzo szybko rosnąć lub spadać. Mieliśmy bardzo różne okresy, w których cena Bitcoina rosła znacząco lub też spadała. Rozpala to oczywiście wyobraźnię wielu osób i zachęca do kupna Bitcoinów oraz innych kryptowalut. Ja nie zamierzam komentować wspaniałych możliwości inwestycyjnych w tym wypadku. Kryptowaluty to ciekawa opcja i uważam, że warto się tematem zainteresować, ponieważ w przyszłości technologia Blockchain będzie miała coraz więcej do powiedzenia. Można śmiało założyć, że kryptowaluty odegrają ważną rolę w najbliższych dziesięcioleciach.

Istnieją dwie główne taktyki inwestowania. Pierwszą z nich jest po prostu handel kryptowalutami, czyli kupowanie po niskiej cenie i sprzedaż po wysokiej. Łatwiej jednak powiedzieć niż zrobić, bo nikt nie jest w stanie przewidywać ceny Bitcoina oraz innych kryptowalut. Jest to raczej opcja dla zaawansowanych lub dla naiwnych - chyba, że traktujesz to jako rozrywkę i nie używasz dużych kwot. Ja wychodzę z założenia, że warto trzymać kryptowaluty waluty w długim terminie i to jest opcja numer dwa. W takim wypadku kupujemy od czasu do czasu wybraną ilość kryptowaluty (wystarczy nawet kilkaset złotych) i staramy się to robić poza okresami szczytowych cen. Dzięki takiej taktyce powinniśmy mieć spore szanse na nagrodę po latach. Jest to taktyka podobna do inwestowania w złoto, czyli kupujemy regularnie, chronimy wartość naszego pieniądza i przy okazji mamy spore szanse na wzrost wartości naszych oszczędności.

Napisałem również obszerny wpis na temat mojej strategii inwestowania w kryptowaluty, gdzie podpowiadam jak każdy może łatwo określić swoją własną strategię, która będzie prosta i zarazem bezpieczna.

Bitcoin i kryptowaluty dla początkujących – ilość Bitcoina na rynku
Bitcoin i kryptowaluty dla początkujących – ilość Bitcoina na rynku (nie będzie więcej niż 21 milionów)

4. Bitcoin - proces kupna krok po kroku

Najprościej wytłumaczyć cały proces będzie na przykładzie transakcji zakupu Bitcoina na wybranej giełdzie i przeniesienia go na zewnętrzny portfel, który zapewni nam bezpieczeństwo. Posłużę się w tym przypadku portalami Zonda (dawniej BitBay), Coinbase oraz Binance. Portale te działają raczej podobnie, a ja sam korzystam przede wszystkim z Binance i Zonda, ale dla większości osób kupujących za złotówki najlepszym wyborem będzie polska giełda Zonda (dawniej BitBay). Tak na prawdę każdy z tych portali będzie dobrym wyborem i nie chcę w żadnym wypadku narzucać konkretnego. Cały proces przedstawiam też krok po kroku na wideo w moim darmowych kursie, gdzie przygotowałem aż 8 lekcji na ten temat.

Przede wszystkim w każdym z tych serwisów należy się zarejestrować oraz zweryfikować swoje konto. Giełdy kryptowalut są zobligowane prawnie do zweryfikowania Twojej tożsamości i normalną rzeczą jest, że będą wymagać Twoich danych osobowych wraz ze skanem dowodu osobistego. Często należy też zweryfikować własne konto bankowe poprzez wykonanie drobnego przelewu - to konto będzie potrzebne z czasem, jeżeli będziemy chcieli zamienić Bitcoiny na walutę fiat (pieniądz rządowy - PLN, EUR etc.) lub wpłacić pieniądze na giełdę.st to duża i dopracowana giełda. Na giełdzie operujemy walutą euro.

Zonda (dawniej BitBay)

Polski serwis Zonda (dawniej BitBay) i jest to chyba najlepszy wybór dla większości osób, ponieważ jest to największa giełda kryptowalut w Polsce i jedna z największych w Europie. Jest bardzo prosta w obsłudze, oferuje do tego polski interfejs oraz obsługę PLN. Aby kupić daną kryptowalutę można skorzystać z ofert innych użytkowników lub z opcji "szybki zakup", która to umożliwia bardzo łatwy zakup/sprzedaż środków bez zagłębiania się w oferty. Przed zakupem należy wpłacić pieniądze z konta do serwisu i oczywiście przejść przez proces weryfikacji jak to ma miejsce w pozostałych serwisach.

Bitbay.net - polska giełda kryptowalut
Zonda (dawniej BitBay) - największa polska giełda kryptowalut.

Zalety: jest to najpopularniejszy polski serwis, posiada polski interfejs i można operować w złotówkach.

Wady: brak niektórych zaawansowanych narzędzi oraz mniejszy wybór kryptowalut w porównaniu np. do Binance.

Binance.com

Binance.com to największa światowa giełda, która od jakiegoś czasu jest dostępna również w języku polskim, co pewnie będzie dla wielu osób dużą zaletą. Binance jest bardzo rozbudowany i posiada możliwość kupna również wielu mniej popularnych kryptowalut. Pod tym względem Binance przewyższa np. giełdę Zonda, ale z drugiej strony jest to serwis trochę bardziej skomplikowany, jeżeli chodzi o sam interfejs. Dlatego polecam go raczej bardziej zaawansowanym osobom, które chcą kupować również te mniej popularne kryptowaluty (altociny). Jeżeli natomiast interesuje Cię wyłącznie zakup najpopularniejszych kryptowalut (Bitcoin, Ethereum itd.) oraz preferujesz łatwiejszy proces zakupu to zachęcam do skorzystania po prostu z polskiej giełdy Zonda.

Serwis Binance
Serwis Binance.com

Zalety: duży rozbudowany światowy serwis, polski interfejs, mnogość opcji i wiele dostępnych kryptowalut.

Wady: nadmiar opcji sprawia, że serwis może wydać się skomplikowany na początku.

Coinbase.com

W przypadku Coinbase.com możemy podłączyć własne konto bankowe (Revolut też działa), ale można też podpiąć również swoją kartę co bardzo ułatwia zakup. Coinbase jest bardzo prostym portalem, jeżeli chodzi o kupowanie kryptowalut, gdyż posiada bardzo przejrzysty interfejs i nie trzeba przeglądać ofert sprzedaży. Wystarczy określić liczbę kryptowaluty, którą chcemy otrzymać i kupić.

Coinbase.com - jeden z największych serwisów, gdzie kupisz kryptowaluty
Coinbase.com - jeden z największych serwisów, gdzie kupisz kryptowaluty

Zalety: pomimo tego, że jest to serwis anglojęzyczny to proces zakupu jest tutaj bardzo prosty.

Wady: serwis jest dość prosty i posiada raczej mało funkcji i możliwości.

5. Zakup kryptowalut - który serwis wybrać?

Jak widzisz sporo może zależeć od tego jakiej waluty używasz do zakupu kryptowalut oraz czy chcesz wpłacać środki na giełdę. Ja skorzystałbym na Twoim miejscu na początek z polskiej giełdy Zonda (dawniej BitBay) lub z największej światowej giełdy Binance (jeżeli masz środki w EUR). Zalecam też zarejestrowanie się nawet w dwóch serwisach, gdyż chcąc sprzedać za jakiś czas kryptowalutę po dobrym kursie warto mieć większe pole manewru, ponieważ serwisy mają też swoje limity dziennych wypłat, a interesujący nas kurs nie będzie utrzymywać się wiecznie. Dodatkowo warto poznać dwa różne serwisy (choćby z ciekawości) i zakupu Bitcoina można dokonać np. w polskim Zonda, a sprzedać go już na Binance i otrzymać zapłatę w euro. Możliwości jest wiele. Jeżeli chcesz zobaczyć na wideo proces krok po kroku jak kupić Bitcoina to zapraszam do lekcji wideo w darmowym kursie.

Ile kupić kryptowalut?

To pytanie pewnie zadasz sobie na samym początku. Mam dla Ciebie dwie rady. Po pierwsze zakup kryptowalut powinien być tylko małą inwestycją w całości Twoich zgromadzonych środków. Oznacza to, że jeżeli posiadasz np. 5 000 złotych wolnych środków to zainwestuj powiedzmy maksymalnie 500 złotych. W żadnym wypadku nie przeznaczaj na to dużej części swoich oszczędności, gdyż kryptowaluty to wciąż inwestycja wysokiego ryzyka - szczególnie, jeżeli dopiero zaczynasz przygodę na tym rynku. Inwestuj tyle ile jesteś w stanie stracić. Po drugie zacznij od małych kwot i potraktuj to jako naukę. Zarejestruj się w dwóch serwisach i kup tam kryptowaluty za powiedzmy 100 złotych na próbę. Następnie przelej zakupione waluty na swój portfel zewnętrzny (więcej o portfelach w dalszej części wpisu). Dopiero jak zrozumiesz i przejdziesz cały proces zakupu na małych kwotach pomyśl o inwestowaniu kwot trochę większych. Ja zainwestowałem dość sporo, ale wciąż jest to mały procent moich oszczędności.

6. Co zrobić z kryptowalutą po za kupie?

Jak już zarejestrujesz się w konkretnym serwisie i dokonasz swojego pierwszego zakupu to na Twoim koncie w wybranym serwisie pojawi się kupiona kryptowaluta. Każdy serwis jest jednocześnie Twoim portfelem online. Mając konto w takim portalu tworzy się dla Ciebie klucz publiczny, na który po zakupie otrzymujesz kryptowalutę. Jednak trzymanie większej ilości pieniędzy/kryptowalut w serwisach online nie jest najlepszym pomysłem w długiej perspektywie czasu, ponieważ takie serwisy są narażone na ataki hakerów. Nie popadałbym tu w paranoję, ale po prostu po zakupie należy swoje środki przelać na zewnętrzny portfel, gdyż takie są właśnie dobre praktyki.

7. Polecane rodzaje portfeli do przechowywania kryptowalut

Twój klucz publiczny oraz klucz prywatny to numery, które muszą być w jakiś sposób przechowywane. Jest wiele serwisów (w tym giełdy), które to dla Ciebie z chęcią zrobią, ale ja zalecam przelanie środków na portfel zewnętrzny, który szczególnie w przypadku trzymania kryptowaluty w długim terminie jest o wiele bezpieczniejszy.

Portfel mobilny/aplikacja - jest to program, który instalujemy na telefonie lub w komputerze. Jest on zabezpieczony hasłem i specjalną frazą (tzw. recovery phrase). Po zakupie Bitcoina lub innej kryptowaluty na giełdzie możemy ją następnie przelać na nasz portfel w aplikacji. Wystarczy podać klucz publiczny, który nasz portfel wygeneruje i wysłać na niego środki z giełdy. Ja używam portfela Coinomi, który jest dostępny jako aplikacja w telefonie oraz aplikacja dla Windows (używam obu, gdyż synchronizują się ze sobą). Jest to względnie bezpieczny sposób na przechowywanie kryptowalut i na początek powinno Ci to wystarczyć.

Portfel mobilny Coinomi
Portfel mobilny Coinomi

Portfel papierowy - jest to najbezpieczniejsza forma przechowywania kryptowaluty, ale mało praktyczna. Aby utworzyć portfel papierowy wystarczy udać się pod adres Bitaddress.org i wygenerować sobie klucz publiczny oraz klucz prywatny. Następnie możemy taki klucz wydrukować lub po prostu przepisać na kartkę papieru. Na wybrany klucz publiczny możemy przelewać środki z giełd/serwisów lub z portfeli mobilnych. Cały zamysł portfela papierowego polega na tym, że nasze klucze (szczególnie klucz prywatny) zapisane na kartce papieru i schowane w wybranym przez nas miejscu są niemożliwe do pozyskania przez hakerów i złośliwe oprogramowanie, ponieważ znajdują się np. w teczce w komodzie. 🙂 Wadą w tym wypadku jest wygoda użytkowania (klucze należy wydrukować i schować), a w razie chęci sprzedaży środków trzeba sięgać do teczki z papierami.

Tworzenie portfela papierowego przy pomocy Bitaddress.org
Tworzenie portfela papierowego przy pomocy Bitaddress.org

Aby sprawdzić ilość środków zgromadzonych na naszym koncie (w stworzonym przez nas samodzielnie kluczu publicznym) wystarczy wejść na stronę blockchain.com i podać numer naszego klucza publicznego. Widzimy wtedy wszystkie środki zapisane na naszym koncie oraz transakcje. Środki te mogą zostać wypłacone jedynie wtedy, jeżeli znamy klucz prywatny wygenerowany na początku razem z kluczem publicznym. Klucz prywatny w przypadku portfela papierowego zapisujemy i chowamy bezpiecznie. W razie zgubienia nasza zgromadzona na wybranym portfelu kryptowaluta jest nie do odzyskania.

Portfel sprzętowy - jest to opcja raczej dla osób trochę bardziej zaawansowanych, ponieważ wymaga zakupu urządzenia (portfel sprzętowy to taki zabezpieczony pendrive) i jest to koszt minimum kilkudziesięciu dolarów. Zaletą takiego portfela jest wygoda oraz fakt przechowywania kryptowalut poza dostępem do sieci. Jednym z najpopularniejszym producentem portfeli sprzętowych jest Trezor i jego produkty możesz kupić na oficjalnej stronie.

Portfel sprzętowy Trezor
Portfel sprzętowy Trezor

Ja na początek polecam skorzystać z darmowej aplikacji Coinomi w celu nauki i przechowywania poza giełdami pierwszych zakupionych kryptowalut. Gdy nauczysz się już procesu i zechcesz może zainwestować większą kwotę na długi termin to wtedy warto przelać sobie środki na portfel sprzętowy Zachęcam też do odwiedzenia darmowego kursu, gdzie pokazuję wszystko w lekcji wideo.

8. Jak sprzedać kryptowaluty, które posiadasz w swoim portfelu?

Aby handlować kryptowalutami lub po prostu po czasie spieniężyć (na walutę rządową - PLN, EUR etc.) swoją inwestycję, należy sprzedać kryptowalutę na giełdzie. Proces ten jest identyczny jak zakup kryptowaluty, ale odwrócony. Musimy przede wszystkim posiadać środki w postaci kryptowaluty na giełdzie, żeby je spieniężyć. Dlatego jeżeli trzymamy je na portfelu zewnętrznym musimy na początku przelać je do serwisu takiego jak BinanceCoinbase.com, Zonda etc. Posiadając kryptowaluty w portfelu mobilnym wystarczy wysłać wybraną ilość np. Bitcoina na adres portfela w naszym koncie w danym serwisie. Pamiętaj, że Twoje konto na giełdzie to też portfel. Adres swojego portfela znajdziesz zarówno w aplikacji Coinomi oraz w ustawieniach swojego konta na giełdzie. Jeżeli natomiast posiadasz kryptowaluty na portfelu papierowym (ręcznie zapisany/wydrukowany klucz publiczny i prywatny) to należy najpierw zaimportować kryptowalutę do portfela mobilnego (np. Coinomi) podając swój klucz publiczny oraz prywatny. Po podaniu klucza prywatnego w portfelu mobilnym nasza kryptowaluta zostanie pobrana do niego z naszej “kartki papieru”. Następnie już z portfela mobilnego możesz wysłać kryptowalutę na giełdę. Nie jest możliwe wysłanie kryptowaluty bezpośrednio z portfela papierowego na giełdy opisane w tym wpisie.

Aby sprzedać wybraną ilość kryptowalut należy wybrać odpowiednią opcję w serwisie lub wystawić ofertę z ceną sprzedaży. Po sprzedaży pieniądze zostaną w naszym portfelu online w serwisie. Warto dokonać w ramach nauki pierwszej pełnej transakcji, czyli zarejestrować się w wybranym serwisie, autoryzować swoje konto, kupić niewielką ilość kryptowaluty, przelać na portfel zewnętrzny, z portfela przelać na giełdę (może być to inna giełda niż ta, gdzie dokonasz zakupu) i następnie sprzedać z powrotem na rynek tą niedużą kwotę kryptowaluty. Jest to najlepsza metoda na naukę całego procesu i wręcz konieczność przed zakupem większych ilości Bitcoina lub innych kryptowalut.

9. Jak rozliczyć dochody z kryptowalut?

Ostatnią kwestią jest rozliczanie zarobionej kwoty dzięki sprzedaży kryptowalut. Rozliczyć trzeba się raz w roku (za 2020 rok będzie to do końca kwietnia 2021 roku) i należy zapłacić 19% podatku od dochodu.

Przykład: jeżeli kupisz w maju 2020 roku kryptowaluty za 2000 złotych i sprzedasz je za 3000 złotych w listopadzie to Twój dochód wyniesie 1000 złotych i musisz od niego zapłacić 19% podatku (190 złotych). Rozliczenie wpisujesz w PIT 38, rubryka C. Polecam zawsze w bardziej skomplikowanych przypadkach udać się do księgowej, która rozliczy za nas PIT roczny. W darmowy kursie znajdziesz też rozmowę wideo z moim księgowym Marcinem, który szczegółowo wyjaśnia jak rozliczać przychody z kryptowalut.

Wszystkie linki przedstawione w artykule:

  • Zonda (dawniej BitBay) - największa polska giełda kryptowalut.
  • Binance - jedna z największych giełd światowych z polskim interfejsem.
  • Kanga – polska giełda – również warta uwagi.
  • ByBit – jedna z największych giełd na świecie (tylko po angielsku). Z kodem 3QRORP lub z moim linkiem otrzymasz również BONUS!
  • Coinomi - portfel mobilny.
  • Bitaddress - tworzenie portfeli papierowych.
  • Darmowy kurs Bitcoina i kryptowalut - tutaj znajdziesz darmowe lekcje zakupu Bitcoina.
  • Blockchain.com - tutaj sprawdzisz min. stan swojego portfela w systemie Blockchain.
  • Trezor - polecany portfel sprzętowy.

Bitcoin i kryptowaluty dla początkujących - jak zacząć? Zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

    5 replies to "Bitcoin i kryptowaluty dla początkujących – jak zacząć?"

    • boho

      Czy orientuje się ktoś czy jest opcja zakupu BTC poprzez ETF za pośrednictwem polskich brokerów?

    • Alan

      Warto wspomnieć że najlepiej kupić bitcoin na giełdzie, ale jeśli zależy nam na szybkości i anonimowości to warto zastanowić się nad kantorem.

    • Rita

      Jeśli jeden bitcoin jest wart kilkadziesiąt tysięcy złotych/dolarów, to co ja kupuję za 100 zł czy 5 tys. zł??? Nie rozumiem tego.

    • ela

      Czesc,

      Dziekuje za dzielenie sie doswiadczeniem.

      Nasunelo mi sie pytanie a propos portfeli papierowych.. generacja papierowego klucza ma miejsce online… co oznacza, ze moze byc przechwycony w momenie wygenerowywania i drukowania… czy to nie stanowi security risk?

      Slyszalam, ze jest opcja generowania klucza OFFLINE na BITADDRESS.ORG i zabezpeiczenia go haslem – password, ale nie widze jej na tym portalu?

      Pozdrawiam,
      Ela

Skomentuj