Jaka giełda kryptowalut jest najlepsza na start? Mój ranking i poradnik

Jaka giełda kryptowalut jest najlepsza na początek - ranking giełd kryptowalut
Jaka giełda kryptowalut jest najlepsza na początek - ranking giełd kryptowalut

W dzisiejszym artykule odpowiem na pytanie, które coraz częściej dostaję od moich czytelników w związku z regularnie pojawiającymi się na moim blogu wpisami o kryptowalutach. Dowiecie się dzisiaj jaka giełda kryptowalut jest wg mnie najlepsza, żeby kupić swoje pierwsze kryptowaluty. Podpowiem jaką giełdę warto wybrać zarówno na początku inwestowania w kryptowaluty oraz jaka giełda sprawdzi się dla osób bardziej zaawansowanych.

Muszę przyznać, że od marca 2020 roku na poważnie wkroczyłem do świata kryptowalut, a mój blog od zawsze jest bardzo wiernym odzwierciedleniem mojej osoby. Dlatego poza moimi osobistymi inwestycjami w kryptowaluty postanowiłem również poświęcić trochę przestrzeni na blogu tej właśnie tematyce. Pojawiło się już kilka artykułów, które pomogą Wam poznać podstawy, ale brakowało mi jeszcze rozprawienia się z tematem giełd kryptowalut. Jest w tym aspekcie kilka wątków, o które regularnie pytacie, a sam rynek dodatkowo cały czas się się bardzo rozwija.

Nie będę w tym wpisie skupiać się podstawach działania kryptowalut. Jeżeli nie wiesz jak działają kryptowaluty to zapraszam do linków poniżej.

Najważniejsze linki:

  • Zonda (dawniej BitBay) - największa polska giełda kryptowalut.
  • Binance - jedna z największych giełd światowych z polskim interfejsem.
  • Kanga – polska giełda – również warta uwagi.
  • ByBit – jedna z największych giełd na świecie (tylko po angielsku). Z kodem 3QRORP lub z moim linkiem otrzymasz również BONUS!
  • Coinomi - portfel mobilny.
  • Bitaddress - tworzenie portfeli papierowych.
  • Darmowy kurs Bitcoina i kryptowalut - tutaj znajdziesz darmowe lekcje zakupu Bitcoina.
  • Blockchain.com - tutaj sprawdzisz min. stan swojego portfela w systemie Blockchain.
  • Trezor - polecany portfel sprzętowy.

WAŻNE: Zanim przejdę do konkretów to zaznaczam, że nie jestem doradcą inwestycyjnym. Wszystkie rady przedstawione tutaj są moimi przemyśleniami i każdy z Was powinien zawsze samodzielnie podejmować własne decyzje finansowe. Co więcej inwestowanie w kryptowaluty należy traktować jako inwestycje wysokiego ryzyka i powinno się przeznaczyć na to pieniądze tylko i wyłącznie, które teoretycznie jesteśmy gotowi stracić. Ja sam zainwestowałem w kryptowaluty już sporą sumę, ale jest to tylko mała część moich zapasów gotówki. Kurs kryptowalut wynika oczywiście z popytu oraz podaży danej kryptowaluty, ale na cenę np. Bitcoina może mieć wpływ również polityka różnych rządów (np. blokada gospodarcza oraz inflacja), inwestycje i działania dużych firm, a nawet sprzedaż kryptowalut przez osoby, które posiadają ich bardzo dużo. Do tego dochodzą też same mechanizmy rozwoju danej kryptowaluty (np. w przypadku Ethereum), które też mają wpływ na jej cenę. Miej to na uwadze.

Trochę przydługawy wstęp na temat kryptowalut

Jeżeli interesuje Cię tylko porównanie najlepszych giełd kryptowalut to możesz śmiało pominąć ten wstęp 🙂, ale zanim przejdę do konkretów to chcę podkreślić bardzo szczerze, że nie zamierzam tutaj (oraz w pozostałych wpisach na ten temat) nikogo namawiać stricte do samego inwestowania w kryptowaluty. Bardziej chciałbym natomiast Was zachęcić do zainteresowania się szeroko pojętym tematem kryptowalut oraz zdecentralizowanych płatności. Ja osobiście inwestuję w dwie największe kryptowaluty, czyli w Bitcoina oraz Ethereum. Posiadam rozpisaną prostą strategię inwestycyjną i większą część mojego kapitału inwestuję w Bitcoina długoterminowo. Tyle. Nie trzeba nawet rozumieć kryptowalut, żeby skutecznie inwestować w ten sposób. Jednak tematyka jest niesamowicie wciągająca i co najważniejsze istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że kryptowaluty zagoszczą w życiu praktycznie każdego z nas. Konta bankowe, bankomaty, bankowość online, smartfony oraz nawet sam internet - to wszystko na początku swojego powstania również wydawało się trochę dziwne, niepotrzebne, a nawet groźne. Gdyby zapytać przypadkową osobę w 1995 roku czy internet ma sens to bardzo często usłyszelibyśmy, że raczej nie ma lub ta osoba nawet nie wiedziałaby do końca czym ten “internet” jest. Teraz każdy używa internetu w swoim smartfonie i nikt nie dba specjalnie o to jak on dokładnie działa.

Czas pędzi bardzo szybko i jeżeli nie chcecie wypaść z gry pt. “zarabianie pieniędzy” to należy iść z postępem. Nie chodzi mi tutaj wyłącznie o kupowanie samego Bitcoina. Owszem, uważam, że jeszcze długo będzie warto to zrobić w perspektywie długoterminowej, ale kryptowaluty, Metaverse (wirtualna rzeczywistość), NFT (niewymienialne tokeny) i wszystko co z tym związane jest przyszłością, która to kreuje się teraz na naszych oczach. Powstają coraz to nowe firmy oraz etaty zajmujące się kryptowalutami i już niebawem kryptowaluty (wszystko na to wskazuje) staną się nieodłącznym elementem finansów i pieniędzy. To trochę właśnie jak z bankomatami, kartami płatniczymi czy bankowością online. Bankomaty czasem się psują i pewnie zdarzyło się, że któryś wciągnął Wam kartę. Kiedyś w Barcelonie skradziono mi też dane mojej karty i okradziono konto. Bankowość online swego czasu była dość toporna i moja babcia nigdy z bankowości online już nie skorzysta. Nikt też nie wie jak to wszystko do końca działa, ale dzisiaj wszyscy nie wyobrażamy sobie życia bez tej technologii. Wchodzimy do sklepu, włączamy NFC i płacimy smartfonem. Początki zawsze są trochę niepewne i moja pierwsza płatność telefonem kilka lat temu była dla mnie stresująca, ale dzisiaj do sklepu nawet nie zabieram już ze sobą karty i gotówki. Wystarczy spojrzeć trochę wstecz i dostrzec jak świat bardzo się zmienia. Niestety my ludzie mamy trochę tendencję do zapominania - nie pamiętamy już np. hiperinflacji sprzed 31 lat i zapominamy też jak świat bardzo się zmienił przez ostatnie 10 lat - a zmienia się cały czas i właśnie nadarza się kolejna fajna okazja. Często słyszę od kogoś, że w latach 90 można się było dorobić, albo że na Amazonie łatwiej było w 2016 roku lub że Bitcoin przecież kosztował kiedyś 5000 dolarów. Jednak rok 2021 też pewnego dnia będzie przeszłością i ludzie będą narzekać, że przecież mogli wtedy zainwestować może drobną kwotę, odłożyć część emerytury w BTC, wystartować z własnym biznesem związanym z tematyką kryptowalut i zdobyć choćby potrzebną wiedzę, aby pracować za świetne pieniądze dla firmy, która potrzebuje specjalisty od kryptowalut. Ja swój ruch wykonałem już dawno temu i bardzo mi się to opłaciło. Mam nadzieję, że ten wpis zachęci Cię do działania i za kilka lat powiesz sobie, że było warto.

Jaka giełda kryptowalut jest najlepsza na start?

Przejdźmy już jednak do rzeczy. Uważam, że najlepsza giełda kryptowalut to taka giełda, która spełnia 2 podstawowe warunki:

  1. Giełda jest na rynku od dłuższego czasu, czyli działa przynajmniej od kilku lat.
  2. Korzysta z tej giełdy jak najwięcej osób, czyli jest to duża giełda i cieszy się ona zaufaniem w postaci dużej ilości użytkowników.

To tak jak wyjściem do restauracji - jeżeli restauracja działa od dawna i ma dużo klientów to znaczy, że się nie zawiedziemy. Oczywiście stan rzeczy zawsze może się odmienić i za kilka lat poniższe zestawienie może być inne. Jednak kierując się tymi zasadami łatwo można ocenić portale kryptowalutowe. Zdarzało się, że pomniejsze giełdy miewały problemy czy też były np. zhackowane, dlatego środków (szczególnie większych) na giełdzie raczej trzymać się nie powinno długoterminowo (giełda to też portfel), bo zawsze istnieje szansa, że możemy je utracić. Świat jednak idzie do przodu i można chyba zaryzykować stwierdzenie, że największe portale/giełdy kryptowalut są poważnymi i odpowiedzialnymi instytucjami, z których można już bezpiecznie (i wygodnie) korzystać.

Jaka giełda kryptowalut jest najlepsza na początek - ranking giełd kryptowalut
Jaka giełda kryptowalut jest najlepsza na początek - ranking giełd kryptowalut

Powyżej przedstawiam aktualne zestawienie największych giełd/portali do zakupu kryptowalut z portalu Coingecko. Niekwestionowanym liderem już od dłuższego czasu jest portal Binance założony w 2017 roku. 24-godzinny handel (podczas pisania tego wpisu) wynosił tam 23 211 464 790 USD (!), a liczba odwiedzin użytkowników to 172 400 000. Są to ogromne liczby, które pokazują tylko jakim ogromnym rynkiem na świecie są już kryptowaluty oraz jak dużym portalem jest sam Binance.

1. Binance - obecnie największy gracz na rynku

Zestawienie z Coingecko wyraźnie pokazuje, że na Binance po prostu trzeba posiadać konto, jeżeli interesuje nas temat kryptowalut. Jest to największy portal na świecie, który oferuje nam możliwość kupna, sprzedaży i przechowywania kryptowalut. W zestawieniu giełd kryptowalut Binance cieszy się również najlepszym możliwym (10/10) poziomem zaufania, najwyższym wolumenem handlu oraz największą ilością użytkowników.

Giełda kryptowalut Binance
Giełda kryptowalut Binance

Giełda Binance umożliwia prosty zakup największych kryptowalut. Jej jedyną wadą (dla początkujących) mogą być jej rozbudowane opcje. Binance poza podstawowymi opcjami posiada zarazem sporo dodatkowych narzędzi takich jak różne rodzaje handlu, staking, pożyczki i nawet swoją kartę płatniczą. Wszystko to na początku może lekko odstraszać osoby początkujące, ale są to opcje, z których nie trzeba wcale korzystać. Jeżeli chcemy np. kupić sobie Bitcoina, Ethereum lub każdą inną kryptowalutę to możemy to bardzo łatwo zrobić bez zagłębiania się w szczegóły portalu. Wystarczy wybrać opcję zakupu (jest kilka prostych opcji - np. kartą). Warto też ewentualnie skorzystać z prostej konwersji, czyli każdą kryptowalutę na naszym koncie możemy konwertować na inną i dzięki temu dokonywać bardzo prostego handlu pomiędzy kryptowalutami. Interesować będzie nas też na starcie wyłącznie portfel “Spot”, czyli nasze konto, gdzie widzimy zakupione przez nas kryptowaluty. Wygląda to jak każda bankowość online w bankach. Możemy tam wpłacać/wypłacać kryptowaluty (np. z innej giełdy lub portfela w postaci aplikacji) i jednocześnie wypłacać pieniądze (jak na razie tylko w EUR) na nasze konto, jeżeli zdecydujemy, że sprzedajemy nasze kryptowaluty i realizujemy zysk z inwestycji.

Binance - portfel
Giełda Binance - portfel

Binance posiada polski interfejs i przelicza nasze kryptowaluty w panelu na PLN, ale wypłata odbywa się tylko w EUR. Nie jest to wg mnie problem, ponieważ chyba w każdym banku można założyć sobie konto EUR za darmo kilkoma kliknięciami w naszym panelu.

  • Zalety: sprawdzona i największa giełda na świecie, wysoki poziom zaufania, polski interfejs, dużo ciekawych opcji.
  • Wady: dużo ciekawych opcji (wada tylko dla początkujących), brak wpłat i wypłat w PLN (można oczywiście wpłacić środki z konta w PLN, ale są one konwertowane do EUR).

Binance podsumowanie: giełda Binance jest największa na świecie, godna zaufania i sprawdzi się zarówno dla początkujących jak i dla tych bardziej zaawansowanych osób. Na początku może wydać się trochę skomplikowana, ale nie trzeba używać większości dodatkowych opcji, żeby wykonywać standardowe zakupy. Z czasem można też skorzystać z narzędzi zaawansowanych.

2. Zonda (dawniej BitBay) - czyli “polska” giełda kryptowalut i największy gracz na naszym rynku

Drugą giełdą kryptowalut godną uwagi jest portal Zonda. Giełda ta założona została w Katowicach. Istnieje na rynku od 2014 roku i jest na ten moment zdecydowanym liderem w Polsce jeżeli chodzi o ilość użytkowników. Do końca 2021 funkcjonowała pod nazwą BitBay i po zmianie nazwy (oraz właściciela) giełda zdaje się mocno rozwijać w kierunku globalnym co jest wg mnie bardzo dużym plusem.

Giełda kryptowalut Zonda
Portal Zonda

Zonda oferuje bardzo przyjazny i oczywiście polski interfejs. Jest ona łatwiejsza w obsłudze niż Binance oraz posiada możliwość wpłat/wypłat w PLN. Dlatego na sam początek (szczególnie dla osób początkujących i mieszkających w Polsce) jest ona najlepsza. Kupimy tam największe kryptowaluty takie jak Bitcoin, Ethereum oraz wiele innych. Zonda oferuję opcję szybkiego zakupu i w bardzo łatwy sposób możemy dzięki temu kupić i sprzedać każdą kryptowalutę za złotówki. Równie łatwo możemy wpłacić tam środki w PLN na zakup kryptowalut oraz po sprzedaży kryptowalut z czasem otrzymać przelew na nasze konto w złotówkach. Podobnie jak w Binance posiadamy swoje konto/portfel, gdzie widzimy nasze kryptowaluty oraz waluty FIAT (PLN, EUR etc.). Oczywiście Zonda oferuje też bardziej zaawansowane opcje, ale z założenia jest ona mniej skomplikowana i bardziej przyjazna dla osób początkujących.

Zonda - portfele
Zonda - portfele
  • Zalety: sprawdzona i najbardziej popularna giełda kryptowalut w Polsce, obsługa PLN, polski interfejs oraz support, działa od 2014 roku, prosta w obsłudze.
  • Wady: ograniczona ilość opcji (wada tylko dla bardziej zaawansowanych użytkowników).

Zonda podsumowanie: giełda Zonda mocno się rozwija i pozostaje zdecydowanym liderem na rynku polskim. Świetnie sprawdzi się na początku przygody z kryptowalutami, ponieważ jest prosta w obsłudze, posiada polski interfejs i można operować na niej złotówkami. Jeżeli z jakiegoś powodu zabraknie Wam z czasem zaawansowanych opcji to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wspomóc się inną giełda taką jak np. Binance.

Jaką giełdę kryptowalut wybrać na początek oraz jakich giełd ja używam?

Specjalnie w tym wpisie nie robiłem zestawienia 10 różnych portali, ponieważ zasypałbym Was nadmiarem niepotrzebnych informacji. Na rynku istnieją setki giełd kryptowalut. Wśród nich mamy największych graczy takich jak wymieniona wcześniej Binance, Coinbase, Crypto.com (i jeszcze wiele innych) oraz graczy, którzy sprawdzają się bardziej lokalnie w wybranych krajach (np. Zonda w Polsce).

Jestem zdania, że dla osoby początkującej mieszkającej w Polsce najlepszą opcją na start będzie skorzystanie z największej lokalnej giełdy Zonda, ponieważ jest ona sprawdzonym liderem w naszym kraju i oferuje możliwość operowania w PLN. Do tego dorzuciłbym też konto na Binance, gdyż jest to największy portal na świecie oferujący wiele ciekawych opcji i mający polski interfejs. Ja obecnie korzystam praktycznie tylko z tych portali, a i tak nie wykorzystuję większości oferowanych przez nie opcji.

Podsumowanie i kilka ważnych informacji na koniec:

  • Warto posiadać kilka kont na giełdach (min. 2) - nasze środki możemy przesyłać pomiędzy giełdami oraz portfelami i warto założyć przynajmniej konta na 2 różnych giełdach, ponieważ może się zdarzyć, że będziemy chcieli szybko coś sprzedać, gdy cena danej kryptowaluty nagle wzrośnie, a nawet najlepsze giełdy mogą zostać przeciążone, gdy mamy górkę cenową. Dodatkowo nie każda kryptowaluta jest dostępna na każdej giełdzie i jeżeli będziemy z czasem chcieli kupić jakąś nową kryptowalutę (ponieważ jej cena będzie niska) to może być ona dostępna np. na Binance, a na Zonda już nie.
  • Proces weryfikacji tożsamości jest konieczny - każda giełda wymaga od nas weryfikacji tożsamości podczas rejestracji. Wymagane jest przesłanie skanu dowodu tożsamości/paszportu/prawa jazdy oraz często też konieczna jest weryfikacja twarzy przez kamerę w laptopie/telefonie. Portale oferują też kilka poziomów weryfikacji i warto posiadać jak najwyższy, ponieważ wtedy otrzymujemy więcej przywilejów. Wszystko to daje nam możliwość większych zakupów/sprzedaży oraz gwarancję bezpieczeństwa, podobnie jak w przypadku korzystania z tradycyjnego banku. Giełdy są zobligowane prawnie do weryfikacji użytkowników.
  • Rejestracja i korzystanie z giełd jest darmowe - opisane portale nie pobierają opłat za rejestrację oraz prowadzenia konta. Giełdy zarabiają przede wszystkim na prowizjach ze sprzedaży/kupna kryptowalut przez użytkowników i pobierają też prowizje za wypłaty z giełdy. Warto w wolnej chwili sprawdzić kwoty prowizji na wybranej przez nas giełdzie.
  • Korzystanie z giełd jest bezpieczne i proste - warunkiem podstawowym jest tutaj poznanie niezbędnych podstaw i edukacja w temacie kryptowalut. Podobnie jak w przypadku bankowości online i walut państwowych sprawdzają się podstawowe zasady bezpieczeństwa, którymi warto się kierować. Nie podajemy nikomu haseł oraz kluczy prywatnych, dbamy o aktualne oprogramowanie w komputerze i kierujemy się zawsze zdrowym rozsądkiem. Jeżeli czegoś nie wiesz to poszukaj odpowiednich informacji i wstrzymaj się przed zakupem kryptowalut. U mnie na blogu znajdziesz darmowy kurs kryptowalut, a same giełdy posiadają rozbudowane poradniki oraz bazę wiedzy.
  • Inwestowanie w kryptowaluty jest obarczone ryzykiem - kursy kryptowalut mają duże wahania. Największe kryptowaluty takie jak Bitcoin i Ethereum są względnie stabilne, ale istnieje wiele mniejszych kryptowalut, które notują zarówno ogromne wzrosty oraz ogromne spadki w wycenie. Zacznij od edukacji i poznaj podstawy.

Najważniejsze linki:

  • Zonda (dawniej BitBay) - największa polska giełda kryptowalut.
  • Binance - jedna z największych giełd światowych z polskim interfejsem.
  • Kanga – polska giełda – również warta uwagi.
  • ByBit – jedna z największych giełd na świecie (tylko po angielsku). Z kodem 3QRORP lub z moim linkiem otrzymasz również BONUS!
  • Coinomi - portfel mobilny.
  • Bitaddress - tworzenie portfeli papierowych.
  • Darmowy kurs Bitcoina i kryptowalut - tutaj znajdziesz darmowe lekcje zakupu Bitcoina.
  • Blockchain.com - tutaj sprawdzisz min. stan swojego portfela w systemie Blockchain.
  • Trezor - polecany portfel sprzętowy.

Jaka giełda kryptowalut jest najlepsza na start - zobacz wideo:

Bitcoin i kryptowaluty dla początkujących - jak zacząć - zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Skomentuj