NFT dla początkujących - co to jest i jak zacząć zarabiać na NFT?

NFT dla początkujących - co to jest i jak zacząć zarabiać dzięki NFT
NFT dla początkujących - co to jest i jak zacząć zarabiać dzięki NFT

NFT to niesamowicie gorący temat na świecie (który i tak dopiero raczkuje) i który pozwolił już zarobić ogromne pieniądze tym, którzy dobrze go zrozumieli. W Polsce jak zawsze jesteśmy odrobinę do tyłu i uważam, że każdy kto jest otwarty na nowe technologie i wie jak pieniądze przepływają w nowoczesnym świecie e-commerce, kryptowalut oraz NFT jest w stanie w ciągu kilku lat zarobić wystarczająco dużo pieniędzy na całe swoje życie. Przy okazji można się dobrze bawić, ponieważ NFT to nie tylko duże pieniądze, ale również niesamowicie ciekawy trend. Dzisiaj dowiecie wszystkiego na temat NFT - zrozumiecie co to jest NFT, jak je kupować i sprzedawać oraz nawet jak tworzyć własne aktywa cyfrowe w tej formie. Pokaże Wam również kilka ciekawych projektów, w które ja inwestuję.

  • Darmowy kurs NFT - wszystko to co znajdziesz w tym poście, ale bardziej szczegółowo i w przystępnej formie kursu online.
  • OpenSea - największy światowy portal, w którym kupisz, sprzedasz oraz stworzysz własne NFT.
  • MetaMask - portfel, który jest niezbędny do obsługi OpenSea.
  • Binance i Zonda - tutaj kupisz kryptowalutę Ether niezbędną do pierwszych zakupów.
  • KryptoPolanie - pierwsze w 100% polskie NFT, do którego odnoszę się w tym wpisie.
  • Wstęp do kryptowalut - wpis, gdzie tłumaczę podstawy działania rynku kryptowalut.

WAŻNE: Zanim przejdę do konkretów to zaznaczam, że nie jestem doradcą inwestycyjnym. Wszystkie rady przedstawione tutaj są moimi przemyśleniami i każdy z Was powinien zawsze samodzielnie podejmować własne decyzje finansowe. Inwestowanie w kryptowaluty i NFT należy traktować jako inwestycje wysokiego ryzyka i powinno się przeznaczyć na to pieniądze tylko i wyłącznie, które teoretycznie jesteśmy gotowi stracić. Ja sam zainwestowałem w kryptowaluty już sporą sumę, ale jest to tylko część moich zapasów gotówki. Miej to na uwadze.

Kryptowaluty, Bitcoin, Ethereum oraz tysiące innych projektów to tematyka, która stworzyła ogromną rzeszę milionerów i wciąż jesteśmy na wczesnej fazie adopcji tego rynku, szczególnie w Polsce. Gdy mówię np. o Bitcoinie znajomym, którzy preferują tradycyjny tryb życia i zarabiania (zazwyczaj jest to etat) to ich reakcja jest praktycznie zawsze negatywna. Kojarzą oni Bitcoina z czymś niepojętym i nawet często z oszustwem, ponieważ media uwielbiają tego typu newsy. Gdy spojrzymy jednak na wykres największych aktywów światowych to zobaczymy, że Bitcoin jest w pierwszej dziesiątce i już dawno wyprzedził Samsunga, Coca-Colę, Visę czy Toyotę. Bitcoina można nie rozumieć i można mu nie ufać, ale fakty są takie, że Bitcoin zagościł na stałe w naszym świecie i wciąż najlepsze przed nim. Wystarczy też odrobina edukacji finansowej, żeby zrozumieć, że Bitcoin oferuje nam wbrew pozorom zaufanie, możliwość ochrony naszych pieniędzy i wychodzi na przeciw inflacji oraz rządom naszych państw, które są przeciwieństwem zaufania i które kradną nam nasze oszczędności kreowaniem nadmiernych ilości pieniądza.

Bitcoin jako aktywo w pierwsze dziesiątce światowej
Bitcoin jako aktywo w pierwsze dziesiątce światowej. Źródło: companiesmarketcap.com

Napisałem to, żeby uświadomić Wam jak bardzo ważnym i dużym tematem są kryptowaluty, nowoczesna technologia, blockchain i decentralizacja. Jeżeli ktoś z Was nie śledzi tematu, lub co gorsza neguje go, to muszę Was zasmucić - ogromna ilość (szczególnie młodych osób, które rozumieją ten temat) zaraba niewyobrażalne pieniądze w tej branży na bardzo różnie sposoby. Ja sam wszedłem “dość późno” w temat kryptowalut (na początku 2020 roku) i dzięki prostej inwestycji w Bitcoina mogłem pomnożyć swój kapitał prawie 10x. Co więcej jestem zdania, że na przestrzeni następnych 5-10 lat rynek kryptowalut się kolejny raz mocno powiększy i będziemy mieli szansę kontynuować równie dobre zwroty z zainwestowanych środków. Mówię tutaj głównie o Bitcoinie, który jest filarem rynku kryptowalut i można już śmiało założyć, że nim pozostanie. Oczywiście jest masa innych projektów, które potrafią wzrosnąć w ciągu roku np. 100x, ale ja skupiam się przede wszystkim na Bitcoinie oraz na Ethereum jako największych oraz najpewniejszych projektach.

Dzisiaj przedstawię Wam temat NFT, który wg mnie jest właśnie niesamowicie ważnym wątkiem, który w najbliższych latach na świecie i w Polsce, może stać się bardzo popularny (również w mainstreamie) i użyteczny. Oznacza to nic innego jak mnóstwo możliwości zarabiania pieniędzy w ciekawy sposób, a przecież finalnie o to wszystkim chodzi. Niektórym osobom (szczególnie ciężko pracującym za małe pieniądze) ciężko będzie w to uwierzyć, ale nowoczesna technologia w postaci kryptowalut i NFT pozwala zarabiać astronomiczne kwoty, ponieważ jest to niesamowicie szybko rosnący rynek z bardzo dużym przepływem kapitału. Właśnie teraz jest prawdopodobnie szansa na wskoczenie do pociągu zwanego NFT, który może się z czasem jeszcze bardzo rozpędzić. Oczywiście nikt nie jest wróżką i nie wiadomo co się dokładnie wydarzy, ale historia pokazuje, że warto iść razem z trendami, ponieważ po drodze zawsze pojawia się wiele okazji. Jeżeli ktoś z Was uważa, że spóźnił się na pociąg zwany Bitcoinem to kolejne okazje zawsze się pojawiają i obecnie jest nią właśnie NFT. Tak przy okazji uważam, że Bitcoin to wciąż świetna opcja.

Co to jest NFT i co tutaj w ogóle chodzi?

Na początku temat NFT może się wydać bardzo niezrozumiały, szczególnie dla osób, które niespecjalnie rozumieją temat kryptowalut. Jeżeli ktoś z Was nie wie jak działa Bitcoin i kryptowaluty to polecam ten wpis na początek oraz skorzystanie z darmowego kursu na ten temat tutaj. W dużym skrócie powiem tylko, że kryptowaluty to zdecentralizowane sieci, które opierają się na użytkownikach. Bitcoin jest całkowicie niezależny od krajów, instytucji i dzięki temu stał się cyfrowym złotem lub jak kto woli bezpieczną przechowalnią wartości. Do tego, w przeciwieństwie do złota, można nim też łatwo płacić, wysyłać go na drugi koniec świata i przy okazji w ciągu kilku lat nasze oszczędności prawie na pewno kilkukrotnie zwiększą swoją wartość. Możemy nasze środki mieć zawsze przy sobie w formie cyfrowej w formie aplikacji lub portfela sprzętowego. Bitcoin przyjął się już tak bardzo, że swoją wartością wyprzedził większość znanych nam korporacji.

Sieć Bitcoina
Sieć Bitcoina opiera się użytkownikach i umożliwia wymianę Bitcoinów oraz mniejszych jednostek Satoshi.

Żeby dobrze zrozumieć temat NFT należy pójść o krok dalej. Poza samym Bitcoinem pojawiło się wiele innych projektów, które są nie tylko kryptowalutami, ale również służa jako bardziej zaawansowane zdecentralizowane sieci z wieloma funkcjami. Mówiąc prościej jest to kolejny krok w rozwoju internetu - na początku mieliśmy proste strony internetowe (Web 1.0), następnie pojawiły się portale takie jak Facebook, YouTube (Web 2.0) i obecnie wchodzimy w fazę Web 3.0, która opiera się na decentralizacji.

NFT jest oparte na sieci Ethereum, której walutą jest Ether
NFT jest oparte głównie na sieci Ethereum, której walutą jest Ether. W sieci Ethereum można zapisywać informacje bardziej złożone niż w przypadku sieci Bitcoin.

Mówiąc o NFT skupię się dzisiaj na sieci Ethereum, ponieważ jest to druga co do wielkości sieć/kryptowaluta, która obsługuje większość NFT. Bitcoin to prostu monety, które można kupować i sprzedawać. Bitcoin to cyfrowy pieniądz lub jak kto woli cyfrowe złoto i służy on do przechowywania wartości. Ethereum to natomiast sieć (jej walutą jest Ether), która potrafi zdecydowanie więcej niż sam Bitcoin. Nie jest ona wg mnie konkurencją dla samego Bitcoina, ale Ethereum pozwala nie tylko kupować monety (walutę Ether), ale również zapisywać unikatowe informacje w tej sieci i to jest klucz do tematu NFT. Bitcoin to 21 000 milionów monet, które dzielą się na mniejsze jednostki Satoshi. To genialna technologia, która służy do oszczędzania, inwestowania, płatności etc. Nikt nie może zabrać nam naszych monet. W Ethereum jest podobnie, ale możemy w tej sieci zapisać informacje w postaci pliku cyfrowego - grafiki, muzyki, zdjęć, domen internetowych, identyfikatorów osobistych czy nawet wirtualnej ziemi w metaverse. Mówiąc inaczej Ethereum pozwala nam być właścicielem cyfrowych aktywów w sieci Blockchain. Możemy kupić, sprzedać lub też stworzyć dzieło sztuki w formie cyfrowej, którego nie da się podrobić. Brzmi to może trochę bezsensownie (szczególnie dla starszych osób), ale NFT to nowoczesna forma aktu notarialnego dla wszelkiego rodzaju aktywów cyfrowych. Tak naprawdę aktywa cyfrowe istnieją od dawna i wszyscy z nich korzystamy. Są nimi choćby pieniądze na naszym koncie bankowym, które przecież nie mają pokrycia w pieniądzu papierowym (o pokryciu w złocie nawet nie wspominając). Jednak aktywa cyfrowe w formie NFT są zapisane w sieci Ethereum (lub też w innych sieciach - Ethereum jest najbardziej popularną siecią), która jest jawna i zarazem nikt nie może jej zmanipulować oraz zabrać nam naszych aktywów.

Bored Ape Yacht Club na portalu OpenSea - jedna z najpopularniejszych kolekcji NFT na świecie.
Bored Ape Yacht Club na portalu OpenSea - jedna z najpopularniejszych kolekcji NFT na świecie.

NFT (Non-Fungible Token, czyli niewymienialne tokeny) to unikalne tokeny (informacje), które istnieją w łańcuchu bloków (np. w sieci Ethereum) i których nie można replikować. NFT są używane głównie do reprezentowania cyfrowych przedmiotów (sztuka, obrazy, animacje, muzyka itd.), ale mogą posłużyć również do reprezentowania rzeczywistych przedmiotów, takich jak fizyczne dzieła sztuki i nieruchomości. „Tokenizacja” aktywów (również tych materialnych) pozwala na bardziej efektywne ich kupowanie, sprzedawanie i handel przy jednoczesnym zmniejszeniu prawdopodobieństwa oszustwa. Sieć Ethereum to ogromna liczba użytkowników, którzy (odpłatnie) ją obsługują i umożliwiają nam korzystanie z niej. My jako użytkownicy płacimy opłatę transakcyjną np. za przelanie środków, kupno obrazu NFT itd. i w zamian otrzymujemy pełne bezpieczeństwo naszych środków lub aktywów cyfrowych.

CryptoPunks - jedna z bardzo znanych charakterystycznych kolekcji NFT
CryptoPunks - jedna z bardzo znanych i charakterystycznych kolekcji. Warto zwrócić na wolumen handlu liczony w ETH. W momencie pisania tego wpisu wynosił on 784 tysiące ETH!

Przykłady aktywów, które można posiadać/kupić/stworzyć przy pomocy technologii NFT:

  • sztuka
  • artykuły kolekcjonerskie
  • muzyka
  • zdjęcia
  • wirtualne przedmioty wykorzystywane np. w grach
  • wirtualna ziemia
  • bilety
  • identyfikatory osobiste (gry, społeczności, wydarzenia)
  • karty sportowe
  • i tak naprawdę wszystkie przedmioty materialne, które posiadają przypisany do niego NFT
Oficjalna kolekcja Mike'a Tyson'a na OpenSea
Oficjalna kolekcja Mike'a Tyson'a na OpenSea

To tylko mały wycinek tego do czego można użyć cyfrowych aktywów w formie NFT. Poza samą użytecznością tych przedmiotów (możemy cieszyć się z posiadania obrazu cyfrowego), NFT służy zarazem do inwestowania, ponieważ możemy dzięki tej technologii kupić np. obraz/grafikę od danego artysty/projektu, zainwestować swój kapitał i za jakiś czas bezpiecznie, łatwo oraz bez formalności sprzedać ten właśnie obraz komuś innemu. Technologia blockchain oraz portale służące do zakupu, sprzedaży i tworzenia NFT oferują nam bardzo wygodny interfejs kupna, przechowywania i sprzedaży np. obrazu w formie cyfrowej. Dzięki temu, że nasz obraz jest zapisany w sieci Ethereum to nikt nie może nam go odebrać i zarazem nie ma wątpliwości, że to tylko my posiadamy dany unikatowy przedmiot. Świetnym przykładem może być tutaj obraz Mona Lisy - można mu oczywiście zrobić zdjęcie, podrobić go itd., ale sam obraz jest tylko jeden w formie fizycznej. Dzięki technologii NFT nasz obraz cyfrowy jest niemożliwy do podrobienia i dodatkowo wszystko jest publicznie widoczne w sieci Ethereum. Dokładnie widzimy historię sprzedaży danego dzieła, ceny jego sprzedaży oraz poprzednich właścicieli. Kupno np. fizycznych obrazów na aukcjach jest czymś raczej dla wybranych. Kupno, tworzenie, sprzedaż, inwestowanie w obrazy w formie NFT jest proste i osiągalne dla każdego. Co więcej posiadanie tokenów NFT może również reprezentować prawdziwie aktywa (np. realne obrazy) i być czymś w rodzaju aktu notarialnego, który reprezentuje fizyczne przedmioty.

NFT to właśnie nowoczesna forma własności, która może reprezentować tak naprawdę wszystko. Bardzo popularne są przede wszystkim obrazy, sztuka, grafiki i przedmioty wirtualne. NFT określiłbym też  trochę jako kryptowalutę (cyfrowy pieniądz) w formie graficznej. Zamiast posiadania Bitcoina w sieci Blockchain możemy posiadać kryptowalutę/token, która jest reprezentowana wizualnie przez np. unikatowe dzieło sztuki. Bitcoinów jest na świecie na ten moment prawie 19 000 milionów i każdy Bitcoin jest taki sam. NFT to też “monety” zapisane w sieci blockchain, ale te monety mają charakter wizualny i są niepowtarzalne. Poza wartością pieniężną posiadają również swoją duszę i charakter. Możemy naszą kryptowalutę zobaczyć na własne oczy i to przemawia do osób, które ten temat lepiej poznały. Ludzie nie bez powodu od wieków kupują i fascynują się np. obrazami i dziełami sztuki. Są one piękne, niepowtarzalne i przede wszystkim zachowują swoją wartość. NFT działa na tej samej zasadzie, ale opiera się na nowoczesnej technologii.

Jeżeli ktoś z Was wciąż uważa, że temat NFT jest dla niego niezrozumiały to zapraszam do całkowicie darmowego kursu NFT, gdzie pokazuję bardziej szczegółowo na wideo wszystko to co znajduje się w tym wpisie oraz można tam też zobaczyć obrazy NFT, które posiadam.

Skąd tak duża popularność niewymienialnych tokenów?

NFT to tylko mały wycinek ogromnego rynku, którym są kryptowaluty, blockchain i decentralizacja. Każdy z Was kto “dał się już złapać” w temat Bitcoina bardzo szybko zaczyna rozumieć możliwości jakie za sobą niesie choćby sam Bitcoin. To szansa uwolnienia się nie tylko od standardowego pieniądza, ale też od standardowego życia, które to narzuca nam bardzo wiele ograniczeń. Kto z Was jeszcze nie do końca rozumie to już tłumaczę. Bitcoin, kryptowaluty, tokeny, NFT i projekty oparte właśnie na kryptowalutach pozwalają inwestować w bardzo prosty sposób, zarabiać bardzo duże pieniądze (to finalnie zawsze przemawia do każdego 🙂) i wszystko to jest przy okazji niesamowicie interesujące. Już nie trzeba iść do banku i ufać osobie w garniturze, która będzie obiecywać Wam opcję funduszy inwestycyjnych, które to pozwalają zarobić i tak głównie osobom obsługującym te fundusze, czyli nie Wam. Teraz każdy może samodzielnie kupować aktywa w formie Bitcoina, innych kryptowalut, inwestować w ciekawe projekty czy też właśnie w interesujące NFT. Bitcoina można łatwo przechowywać w portfelu sprzętowym lub w aplikacji, a posiadane NFT można ustawić sobie na swoje zdjęcie profilowe w profilach społecznościowych (również tych biznesowych) i pokazać dzięki temu wyraźny kierunek rozwoju w stronę nowoczesnych technologii oraz nietuzinkowy sposób zakomunikować swoje poglądy w dowolnej kwestii. NFT możemy też z czasem po prostu sprzedać i kierować się wyłącznie motywem zarobkowym.

Pierwsze prawdziwie polskie NFT

Zanim przejdę do kilku bardzo ważnych kwestii technicznych zakupu NFT to chciałbym też pochwalić się Wam, że stałem się oficjalnym partnerem projektu KryptoPolanie, który jest pierwszym pełnoprawnym polskim NFT, ponieważ jest on skierowany na właśnie polski rynek i posiada bardzo polski charakter. W zamian za określoną ilość obrazów NFT z tej kolekcji zdecydowałem się promować ten projekt, wspierać go technologicznie i pomóc artyście, który tworzy NFT w tej kolekcji. Notabene tym artystą jest kursant kursu Produkt24.

KryptoPolanie na portalu OpenSea
KryptoPolanie na portalu OpenSea

Wprawdzie mieliśmy już kilka projektów w przeszłości w tej technologii w Polsce, ale były to kopie tych już istniejących zagranicznych kolekcji NFT lub/i celujące w stricte w rynek światowy. Warto też wspomnieć o Dodzie, która “sprzedała się” i wystawiła na aukcję swoje ciało w formie grafiki NFT. Nie śledziłem tego projektu, ale zakładam, że kupno np. prawego pośladka Doroty nie daje nam faktycznego prawa do choćby dotknięcia tegoż właśnie pośladka, także nie ma tutaj mowy o prawdziwym NFT oraz o prawie do własności, ponieważ NFT nie reprezentuje faktycznego prawa własności do realnego przedmiotu przypisanego do tokenu. Niemniej jednak Dodę lubię i ma ona bardzo dobre utwory - szczególnie podoba mi się kawałek "Mam tylko Ciebie". 🙂

Jak inwestować w NFT oraz ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?

W mediach można przeczytać o NFT sprzedanych za dziesiątki milionów dolarów. Tego typu newsy mogą trochę namieszać w głowie i nawet zniechęcić do zainteresowania się tematem. Owszem, na rynku NFT i kryptowalut przepływają ogromne pieniądze - dlatego też ja sam tutaj inwestuję. Mamy tutaj do czynienia z ciekawym zjawiskiem, ponieważ branże kryptowalut i NFT rozwijają się niesamowicie szybko, od lat napływa tam ogromna ilość kapitału i dzięki temu obserwujemy tego typu kwoty. Co ciekawe mam wrażenie, że jeszcze najlepsze przed nami. Sam nie ukrywam, że wejście temat kryptowalut przynosi mi naprawdę duże zwroty z inwestycji. Zaryzykuję wręcz stwierdzenie, że trzeba być szalonym, żeby nie iść w kierunku, gdzie są ogromne pieniądze i potencjał dalszego rozwoju. Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko robiło coś ciekawego i zarabiało przy okazji krocie, ale niestety mało który rodzic rozumie rynek NFT i blockchain. Całe szczęście młodsze pokolenie już nie ma z tym problemu.

KryptoPolanin #4 na portalu OpenSea
KryptoPolanin #4 na portalu OpenSea

Jednak NFT sprzedawane za szalenie wysokie kwoty to tylko czubek góry lodowej. Rynek NFT to również projekty, które można kupić za kilka/kilkadziesiąt dolarów za sztukę. Warto skupiać się na projektach, które dopiero startują i które mają wg nas potencjał na dalszy rozwój. Ta sama zasada sprawdza się zresztą na rynku kryptowalut i w całym świecie biznesu. Należy samodzielnie zbadać rynek i kupić NFT, które jest wg nas ciekawą opcją z możliwością wzrostu wartości. Podobnie jak w przypadku zakupu Bitcoina, nie trzeba też wcale kupować jego dużych ilość za ogromne kwoty. Bitcoina można owszem kupić za milion dolarów, ale równie dobrze jesteśmy w stanie zainwestować 100 zł. Podobnie jest z NFT. Jeżeli kogoś stać to nic nie stoi na przeszkodzie do zakupu bardzo drogich małp i dołączenia do ekskluzywnego klubu milionerów. Jednak równie dobrze można zainwestować drobną kwotę i poszukać ciekawych projektów w przyziemnych cenach.

Jak i gdzie kupować NFT?

Znając już podstawy NFT czas przejść do najważniejszego. Kupno i sprzedaż wszelakiej maści NFT jest proste, ale wciąż niedostępne za bardzo w języku polskim. Wprawdzie giełda kryptowalut Binance wprowadza właśnie sklep NFT i jest ona dostępna po polsku, ale daleko jej jeszcze do największego portalu NFT jakim jest OpenSea. Język całe szczęście raczej nie będzie barierą dla większości moich czytelników i każdy kto zna podstawy angielskiego jest już w stanie łatwo kupować i sprzedawać NFT. Dodatkowo przyda się też znajomość podstaw rynku kryptowalut, ponieważ to właśnie przy pomocy kryptowalut (głównie Ethereum) dokonuje się transakcji NFT.

OpenSea - największy portal na świecie do zakupu, sprzedaży i tworzenia NFT
OpenSea - największy portal na świecie do zakupu, sprzedaży i tworzenia NFT

Zdecydowanie najlepszą opcją do zakupu i sprzedaży NFT będzie portal OpenSea.io. Jest to największy na świecie portal, na którym możemy kupować, sprzedawać i również tworzyć własne NFT. Znajdziemy tam największe i najważniejsze kolekcje na świecie i jeżeli zamierzamy z czasem sprzedać zakupione przez nas np. obrazy NFT to również najlepiej będzie to zrobić właśnie na OpenSea. Portal działa w bardzo prosty sposób i każdy kto potrafi obsługiwać sprawnie portale typu Facebook, YouTube itd. spokojnie sobie poradzi. Wyzwaniem może być natomiast kwestia płatności, które odbywają się wyłącznie przy pomocy kryptowalut i specjalnego portfela MetaMask. Niemniej jednak w tym wpisie podpowiem Wam jak kupować i sprzedawać, a osoby chcące zagłębić się w temat bardziej szczegółowo zapraszam też do darmowego kursu NFT na moim blogu.

Portal OpenSea nie jest wprawdzie jedynym, ale zdecydowanie najbardziej popularnym, dlatego skupię się dzisiaj tylko na nim. Znajdziemy tam NFT w formie sztuki, obrazów, domen internetowych, muzyki, zdjęć, kart sportowych, ziemi wirtualnej. Na OpenSea swoje profile posiadają znane osobowości takie Eminem, Mike Tyson i wielu innych.

OpenSea i dostępne tam kolekcje
OpenSea i dostępne tam kolekcje

Możemy przeszukiwać dowolnie zasoby tego portalu jak każdego innego sklepu internetowego, sortować i filtrować wyniki itd. Polecam poświęcić kilka dłuższych chwil na solidne przejrzenie ofert i tego co się sprzedaje na tym rynku. Podstawą działania OpenSea są kolekcję stworzone przez użytkowników. Każdy może za darmo zarejestrować się przy pomocy min. portfela MetaMask, który nadaje użytkownikowi unikalny adres w sieci Ethereum oraz tożsamość. MetaMask to wtyczka do przeglądarki internetowej i zarazem portfel kryptowalut (dla sieci Ethereum), który służy do logowania się do serwisu OpenSea. Po prostej rejestracji każdy użytkownik może kupować NFT oraz zarazem tworzyć własne kolekcje i wystawiać je na sprzedaż. Jest to bardzo prosty i przejrzysty system. Unikalne ID każdego użytkownika to adres Ethereum, który jednocześnie służy jako jego portfel.

Proces kupna na portalu OpenSea

Pomijając sam fakt rodzaju NFT, które chcemy zakupić, ponieważ to kwestia naszej subiektywnej oceny rokowań danego projektu oraz po prostu kwestia naszego gustu (może być to sztuka, muzyka, domeny etc.) to należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj sieci, w której funkcjonują dany przedmiot NFT. Spokojnie - nie trzeba być w żadnym wypadku ekspertem i rozumieć wszystkiego, ale warto poznać podstawy. Na portalu OpenSea na ten moment znajdziemy 3 rodzaje sieci, które obsługują sprzedaż i przechowywanie NFT. Przypominam, że OpenSea nie posiada na własność oferowanych tam przedmiotów i każde NFT przechowywane jest w wybranej sieci (podobnie jak np. Bitcoin znajduje się w sieci Bitcoin). NFT są przekazywane bezpośrednio od kupującego do sprzedającego podczas transakcji głównie w sieci Ethereum.

NFT - dostępne sieci na OpenSea
Dostępne sieci na portalu OpenSea

Sieć Ethereum

Na OpenSea podstawową siecią jest Ethereum, której walutą jest Ether (ETH). Jest to druga co do wielkości sieć po sieci Bitcoin, ale Bitcoin (pomimo swojej dominacji) nie oferuje możliwość takich jak Ethereum. Ethereum jest zdecydowanie największą oraz najpopularniejszą siecią, która służy do obsługi NFT. W tej właśnie sieci zapisane są informacje o aktywach NFT, transakcje itd., a sam portal OpenSea jedynie pośredniczy w całym tym procesie (i pobiera 2,5% prowizji). Nasze NFT (np. obrazy) są przechowywane w sieci Ethereum i to w niej są transferowane podczas kupna/sprzedaży między portfelami użytkowników (MetaMask). OpenSea (wraz z portfelem MetaMask) to tak naprawdę nakładka wizualna i dzięki OpenSea możemy kupić, sprzedać i zobaczyć nasze obrazy, a MetaMask służy jako zabezpieczenie. Ethereum jest bardzo bezpieczną siecią i jej wielki sukces przysporzył jej jednak pewien problem.

Sieć Ethereum
Sieć Ethereum

Koszty i opłaty w sieci Ethereum

W sieci Ethereum napotkamy na opłatę za Gas. Podobnie jak np. w sytuacji przesyłania Bitcoinów w sieci Bitcoin musimy ponieść opłatę transakcyjną, która wędruje do osób obsługujących tą sieć. Dzięki temu sieć działa, a nasze transakcje mogą się odbywać i co ważne odbywają się w pełni bezpiecznie. Sieć Ethereum stała się tak bardzo popularna, że opłaty za transakcje i przesyłanie środków (w tym np. za kupno NFT) są delikatnie mówiąc wysokie. W przypadku kupna bardzo drogich NFT opłaty te nie mają znaczenia, ale gdy chcemy kupić/sprzedać/wysłać NFT za powiedzmy 5$ to opłata może zdecydowanie przewyższyć koszt samego przedmiotu, czyli może wynosić nawet kilkadziesiąt dolarów w zależności od obciążenia sieci w danej chwili. Wbrew pozorom handel w sieci Ethereum ma się bardzo dobrze i uczestnicy rynku chętnie ponoszą wysokie opłaty. W przyszłości sieć Ethereum ma ten problem rozwiązać i zmniejszyć opłaty, ale na ten moment należy się po prostu liczyć z dość sporymi kosztami za tzw. Gas. Nie ma nic za darmo, ale dzięki temu sieć Ethereum oferuję wiele zalet, które sprawiają, że wg mnie jest ona jedyną słuszną siecią w świecie NFT.

Ogromną zaletą sieci Ethereum (jej waluta to Ether) jest fakt, iż jest ona kompatybilna z każdym sklepem NFT - również z tymi sklepami, które dopiero powstaną w przyszłości. Jest to bardzo ważne, ponieważ wchodząc teraz w ten rynek (i kupując np. pierwsze polskie NFT) będziemy mogli je sprzedać np. za kilka lat w bardzo prosty sposób w sieci Ethereum, gdy powstaną polskojęzyczne sklepy NFT i gdy pojawi się o wiele większe zapotrzebowanie na dobre projekty/przedmioty. Posiadane przez nas przedmioty prawdopodobnie będą miały wtedy zdecydowanie większą wartość, jeżeli dobierzemy nasze NFT właściwie. Co więcej wszystkie największe i najbardziej popularne kolekcje są oparte na sieci Ethereum. Jeżeli chcemy kupić znudzoną małpę (najbardziej popularna kolekcja na świecie), CryptoPunka, NFT od Eminema, Mika Tysona i wielu innych to odbędzie się to właśnie w sieci Ethereum.

Sieć Polygon

Handel NFT oparty na sieci Ethereum (pomimo sporych opłat za Gas) ma się świetnie i wszystko jeszcze przed nami, szczególnie w Polsce. Sama sieć Ethereum cały czas się rozwija i planowane są jej ulepszenia, które mają zmniejszyć opłaty transakcyjne. Jednak warto wspomnieć o ciekawych rozwiązaniach, które pozwalają chociaż trochę wysokich opłat uniknąć.

Sieć Polygon
Sieć Polygon

Jeżeli chcemy wejść w rynek NFT to portal OpenSea i sieć Ethereum jest praktycznie jedynym wyborem. OpenSea już od dłuższego czasu oferuje możliwość kupna i sprzedaży na swojej platformie bez opłat dzięki sieci Polygon. Bez wchodzenia za bardzo w sprawy techniczne to w odpowiedzi na bardzo duże opłaty w sieci Ethereum OpenSea wprowadziło do swojego portalu sieć Polygon. Sieć jest Polygon jest takim “tańszym bliźniakiem” sieci Ethereum i pozwala przekonwertować walutę Ether (ETH) do sieci Polygon.

Minusem tego rozwiązania jest fakt, że sieć Polygon jest osobną/zamkniętą siecią, która na ten moment działa wyłącznie na portalu OpenSea. Jeżeli kupimy/stworzymy NFT w sieci Polygon to owszem - możemy handlować już bez opłat przedmiotami w tej sieci, ale wciąż jesteśmy ograniczeni tylko do NFT w sieci Polygon i do portalu OpenSea. Większa część przedmiotów opiera się i pewnie będzie opierać się w przyszłości właśnie na Ethereum. Dlatego fakt niskich opłat w sieci Polygon niesie za sobą sporo wad. Nie będziemy mogli w tej sytuacji sprzedać naszego NFT na innym portalu w przyszłości, a przynajmniej jest to bardzo niepewne. Co więcej sieć Polygon sama w sobie nie wymaga opłat transakcyjnych, ale przekonwertowanie ETH do sieci Polygon wymaga wciąż opłaty za Gas, podobnie jak konwersja w drugą stronę. Dlatego chcąc kupić powiedzmy 1-2 sztuki NFT wiele nie zaoszczędzimy i będziemy ograniczeni do mniejszego wyboru przedmiotów oraz do praktycznie jednego portalu sprzedażowego.

Jak sprzedawać NFT?

Sprzedaż NFT na portalu OpenSea przedmiotów opartych na dowolnej sieci (Ethereum lub Polygon) jest bardzo prosta. Jeżeli posiadasz już na swoim koncie zakupione lub stworzone przez siebie NFT to wystarczy wejść swój profil i wybrać posiadane przedmioty, które chcesz wystawić na sprzedaż. Twoje NFT znajdziesz w zakładce “Collected” (jeżeli przedmioty kupiłeś) lub “Created” (jeżeli stworzyłeś NFT samodzielnie). Po wejściu na wybrany przedmiot wystarczyć wybrać opcję “Sell” i ten sposób nasze NFT zostanie wystawione na sprzedaż. Nie chcę też w tym poście zagłębiać aż bardzo w szczegóły techniczne, gdyż robię to krok po kroku na wideo w darmowym kursie NFT.

KryptoPolanin #7 na portalu OpenSea
KryptoPolanin #7 na portalu OpenSea

Warto jedynie dodać, że mamy do wyboru 2 opcje sprzedaży NFT na portalu OpenSea. Możemy wystawić przedmiot na sprzedaż za określoną przez nas kwotę lub utworzyć licytację. W sieci Polygon na ten moment nie ma możliwości wystawiania przedmiotów na aukcję i jedyną opcją w tej sytuacji jest wystawienie przedmiotu za cenę, którą ustalamy samodzielnie. Natomiast działając w sieci Ethereum możemy utworzyć również licytację.

Zakup i sprzedaż NFT c.d.

Samo kupno i sprzedaż to bardzo prosty proces, ale dla niektórych osób konfiguracja portfela MetaMask może okazać się wyzwaniem. Otóż sprawa jest bardzo prosta - żeby korzystać z portalu OpenSea należy zainstalować portfel MetaMask w naszej przeglądarce. MetaMask służy jako weryfikacja naszej tożsamości, ponieważ naszą tożsamością w tej sytuacji będzie adres portfela w sieci Ethereum.

Zakup odbywa się głównie przy pomocy waluty ETH w sieci Ethereum. W dużym skrócie (wszystko pokazuję na wideo w darmowym kursie NFT) należy zakupić ETH (Ether) np. na giełdzie Binance, Zonda etc. i przelać następnie zakupioną kryptowalutę na nasz portfel na portalu OpenSea. W tej sytuacji zapłacimy opłatę za Gas za przesłanie środków w postaci ETH na nasz adres MetaMaswk. Po tej transakcji w naszym portfelu na OpenSea znajdzie się waluta ETH i możemy już kupować NFT przy pomocy ETH. Warto sprawdzić na tej stronie jakie opłaty za Gas w danym dniu oraz godzinie obowiązują i w razie wysokiej opłaty w danej chwili zawsze możemy spróbować później, gdy obciążenie sieci będzie mniejsze. Dla przykładu, jeżeli chcesz kupić NFT za kilkadziesiąt dolarów to warto rozważyć zakup i przesłanie ETH za kwotę np. 100 dolarów, ponieważ w trakcie wysłania środków ETH na portal OpenSea pojawia się opłata i warto po prostu przesłać większą ilość, żeby transakcji nie powtarzać.

Może wydawać się to na początku odrobinę skomplikowane, ale warto pamiętać, że gdy już wszystko będzie bardzo proste (Samsung planuje wprowadzić sklep NFT do swoich telewizorów 🙂) to sporo ciekawych szans na zarobek i duże wzrosty wartości pewnie minie. Podobnie jest z zakupem np. Bitcoina - żeby to zrobić należy posiadać konto na giełdzie oraz portfel. Obsługa np. giełdy Binance i kupno Bitcoina jest odrobinę trudniejsze niż obsługa konta w banku online, ale jak już Bitcoin będzie działać w naszej bankowości online (to pewnie kwestia 5-10 lat) to duże wzrosty wartości tej kryptowaluty będą już za nami, a sam BTC będzie kosztować milion dolarów. Do odważnych świat należy. 🙂

Podsumowanie

Jesteśmy już na etapie względnie rozwiniętego rynku NFT (na świecie), ponieważ możemy korzystać z bardzo dobrze dopracowanych portali takich jak OpenSea. W Polsce rynek NFT wciąż raczkuje i dlatego właśnie widzę tutaj ogromną szansę dla każdej osoby, która odpowiednio wcześnie się wyedukuje. Z czasem pewnie portale typu OpenSea wprowadzą do swojej oferty język polski, a giełdy kryptowalut takie Zonda będą celować również w rynek NFT. Największa światowa giełda Binance wprowadziła ostatnio wersję “beta” rynku NFT, ale na ten moment daleko jej do OpenSea, który pozostaje niekwestionowanym liderem w tej kwestii. Czas pokaże, ale tak jak podkreślałem już nie raz - kryptowaluty i blockchain zmieniają świat. NFT jest tego kolejnym potwierdzeniem i kolejną szansą dla osób z otwartym umysłem. Ja z tej szansy zamierzam skorzystać i z niecierpliwością czekam na kolejne nowości w tym zwariowanym i przepełnionym pieniędzmi świecie. 🙂

NFT dla początkujących - co to jest i jak zacząć zarabiać - zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Skomentuj