Wysoka wrażliwość - jak sobie z nią radzić? Wysoko wrażliwi, Elaine Aron N. - Recenzja książki i porady

Czy odczuwasz przytłoczenie, nadmiar bodźców i emocji? Może zdarza Ci się to całkiem często jak i mi?

Temat wrażliwości może wydawać się kwestią niewygodną i wręcz wstydliwą. Kto z nas ma odwagę stwierdzić publicznie, że czuje wszystko bardzo mocno i często przez to cierpi? Ja tą odwagę mam i chcę pomóc innym poprzez podzielenie się moim doświadczeniem i wiedzą.

W dzisiejszym świecie mamy codziennie masę spraw do załatwienia, żyjemy w ciągłym biegu i z każdej strony jesteśmy atakowani przez różne zdarzenia, przez ludzi, dźwięki, obrazy, zapachy, zadania do wykonania, czyli po prostu przez wszelkiego rodzaju bodźce. Wg opisywanej książki 20% społeczeństwa to osoby wysoko wrażliwe. Nie chodzi tutaj jednak o wrażliwość rozumianą w potoczny sposób. Chodzi o funkcjonowanie naszego układu nerwowego, tego jak odbieramy bodźce i jak na nie reagujemy. Chodzi o naszą czułość na świat zewnętrzny i to co nas otacza. Widzimy więcej, czujemy więcej i czasem jest to dla nas za dużo - możemy z tym walczyć, albo to zrozumieć i wykorzystać.

Krótki test dla Ciebie i opis osoby wysoko wrażliwej

(więcej znajdziesz oczywiście w książce)

  • Docierają do Ciebie różne subtelne szczegóły z otoczenia
  • Nastrój innych ludzi wpływa na Ciebie znacząco
  • Potrzebujesz chwili dla siebie w dni kiedy dużo się dzieje
  • Masz skomplikowane życie wewnętrzne
  • Głośne dźwięki sprawiają Ci dyskomfort
  • Dużo zadań do wykonania - czujesz się roztrzęsienie
  • Źle znosisz robienie wielu rzeczy jednocześnie
  • Nie lubisz rywalizować oraz być obserwowaną osobą - radzisz sobie wtedy gorzej
  • W dzieciństwie postrzegano Cię jako wrażliwą osobę

Jak sobie radzić z wrażliwością?

Należy przede wszystkim zrozumieć kim jesteśmy - tutaj szczególnie polecam książkę Wysoko wrażliwi, Elaine Aron N.  Osoby wysoko wrażliwe potrzebują przede wszystkim mnóstwa spokojnego czasu na odpoczynek i odprężenie się. Nie musi być to jednak bezczynne leżenie, ale dobra będzie dla nas spokojna praca własnym tempem, codzienne czynności, czy nawet jazda samochodem. Bardzo ważną rolę odgrywa również sen, który musi być długi. Niestety osoby wysoko wrażliwe potrzebują więcej snu i często mają problemy ze snem z powodu pobudzenia bodźcami.

Nie narażaj się na nadmiar wrażeń i bodźców - jeżeli zamierzasz zrobić wiele rzeczy jednego dnia i pozbawić się zasłużonego odpoczynku to może się to dla Ciebie skończyć bardzo złym samopoczuciem.

Jeżeli jednak czujesz przytłoczenie w trudnej sytuacji (dużo zadań do wykonania, duża ilość osób dookoła) to postaraj się na podstawie zdobytej wiedzy przeformułować sytuację. Rozumienie samego siebie bardzo pomaga zrozumieć nasze emocje i zapobiega złemu samopoczuciu. Jeżeli zrozumiesz, że Twój organizm jest bardziej wrażliwy i że jesteś taką osobą to nie zadręczasz się poczuciem winy i nie myślisz, że jest z Tobą coś nie tak. Często obracamy się w środowisku osób, które nie są tak wrażliwe jak my i dotrzymanie im tempa w codziennych sytuacjach jest po prostu nie dla nas.

Jako osoba wysoko wrażliwa tzw. WWO musisz zrozumieć kim jesteś i dostosować swoje życie do swoich potrzeb, a nie odwrotnie. Warto zacząć od dodania większej ilości odpoczynku i czasu dla siebie. Jednak z czasem warto pomyśleć o zmianie pracy na taką, która nam bardziej odpowiada. Jako osoba wysoko wrażliwa będziesz czuć ogromne przytłoczenie w miejscach głośnych i z dużą ilością osób. Praca w spokojnym otoczeniu, czy nawet w domu, może być dla Ciebie bardziej odpowiednia.

Warto również zastanowić się z jakimi osobami chcemy przebywać. Nie ważne czy mowa o współpracownikach, przyjaciołach, partnerze, ale ciężko będzie nam nadążyć za osobą, która potrzebuje wielu wrażeń każdego dnia, podczas, gdy my potrzebujemy czasu dla siebie.

Czy wysoka wrażliwość to coś złego?

Zdecydowanie nie! Jest to w pewnym sensie dar, tylko musimy sobie zdawać z tego sprawę. Jeżeli nie rozumiemy samych siebie to wtedy często forsujemy się i staramy się często upodobnić do otaczającego nas świata. Niestety robimy to nieraz wbrew w naszej woli. Wysoka wrażliwość może być wykorzystana jako nasza silna strona w życiu prywatnym i zawodowym.

Jaki zawód dla wysoko wrażliwych?

Jako, że jesteśmy osobami cichszymi i subtelniejszymi to świetnie sprawdzamy się jako doradcy, nauczyciele, lekarze, artyści, pisarze, muzycy, freelancerzy, czy nawet osoby działające w sferze religijnej. Nie koniecznie sprawdzimy się natomiast jako głośne osoby sprawujące funkcję wojownika. Oczywiście to tylko proste przykłady zawodów dla nas, ale bardziej chodzi o styl wykonywania każdego z tych zawodów. Każdy z nas odnajdzie swoje powołanie, ale dzisiejsze czasy dają bardzo szerokie pole do manewru i możemy prowadzić biznes online i firmę nawet z własnego mieszkania.

Wysoko wrażliwi, Elaine Aron N. - Przełomowa książka

Ta książka dosłownie zmienia postrzegania na nasze życie. Autorka, która jest psychoterapeutką i również osobą wysoko wrażliwą, pokazuje nam w tej książce dokładnie co to takiego jest wysoka wrażliwość i jak sobie z nią radzić. Jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich osób wysoko wrażliwych - świadomość tego, że wiemy kim jesteśmy oraz wiedza jak sobie radzić w trudnych sytuacjach zmienia całkowicie nasze podejście do nas samych. Po przeczytaniu tej książki dostałem pewnego rodzaju oświecenia i przestałem się zadręczać i negować moją większą wrażliwość. Zrozumiałem i zaakceptowałem jaką jestem osobą. Przestałem udawać przed innymi kogoś kim tak na prawdę nie byłem i zacząłem troszczyć się o siebie samego, gdyż zrozumiałem kim jestem i co jest dla mnie dobre.

Sama lektura oczywiście nie zmienia otaczającego nas świata i wciąż będziemy atakowani przez różne bodźce. Jednak jak już zrozumiemy kim jesteśmy to będziemy w stanie spojrzeć na nas samych i na nasze emocje trochę z boku. To jest właśnie siła wiedzy, która pozwala nam lepiej kontrolować nasze emocje i reakcję na świat zewnętrzny. Znając mechanizmy działania osoby wysoko wrażliwej możemy świadomie unikać sytuacji negatywnych dla nas oraz sprawnie radzić sobie w sytuacjach, w których dotyka nas nadmiar bodźców.

Trzymam za Was kciuki i dajcie znać jakie są Wasze wrażenia.

Zobacz wideo:

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS: NAJLEPSZE RODZAJE BIZNESU ONLINE: ★☆★
Darmowy kurs ► https://odkelneradomilionera.pl/darmowy-kurs/

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

YouTube ► http://www.youtube.com/c/TomaszMicherda
Artykuły i kursy ► http://www.odkelneradomilionera.pl
Facebook ► https://www.facebook.com/OdKelneraDoMilioneraTomaszMicherda/
Facebook ► http://www.facebook.com/tomaszmicherda/
Instagram ► https://www.instagram.com/odkelneradomilionera/
Instagram ► https://www.instagram.com/tomasz_micherda/

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY: ★☆★

Darmowy kurs Amazona i biznesu online ► https://odkelneradomilionera.pl/darmowy-kurs/

Wydaj Bestseller na Amazon Kindle ► https://wydajbestseller.pl/

Produkt na Amazonie w 24H ► https://produkt24.pl/

Poranne Nawyki ► https://porannenawyki.pl/

★☆★ CZYM JEST "OD KELNERA DO MILIONERA": ★☆★

Misją projektu "Od Kelnera Do Milionera" jest pomóc Ci zmienić Twoje życie na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić inaczej niż wszyscy. "Od Kelnera Do Milionera" ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej!

★☆★ TOMASZ MICHERDA - KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★
Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie wydawanie książek na Amazonie), książkami, oraz rozwojem po przez naukę i działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl - projektu mającego na celu zmianę myślenia i poprawy jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tematach poruszanych tutaj zapraszam Cię do polubienia mojej strony na Facebooku oraz odwiedzenia mojego kanału na YouTube.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!