Czym są przekonania i jak je zmieniać?

Czym są przekonania i jak je zmieniać?
Czym są przekonania i jak je zmieniać?

Wielu z nas uważa, że to los i przypadkowe wydarzenia kształtują nasze życie. Czy jednak na pewno przypadek decyduje o tym, że jedna osoba odnosi regularnie sukcesy, a inna kompletnie nie radzi sobie w życiu? Z tego posta dowiesz się, czym są przekonania oraz jak bardzo wpływają one na całe nasze życie.

Efekt placebo i nocebo

Placebo znane jest od wieków – udowodniono, że podawanie leku obojętnego dla pacjenta bardzo często poprawia jego stan zdrowia. Dlaczego tak się dzieje? Siła sugestii oraz nastawienie mają bardzo znaczący wpływ na poprawę naszego zdrowia. Odpowiednie nastawienie zmniejsza poziom stresu i działa na nas bardzo pozytywnie.

Istnieje również coś takiego jak negatywny efekt nocebo. Siła sugestii i nasze nastawienie mogą również działać na naszą niekorzyść. Jeżeli pacjent jest negatywnie nastawiony do terapii lub do leku, to efektem tego mogą być objawy w postaci skutków ubocznych, np. wymioty, bóle głowy, senność, bezsenność itp. Efekty placebo i nocebo bardzo dobrze udowadniają, że siła naszych przekonań wpływa na nasze życie.

Czym są przekonania i jak je zmieniać - efekt Placebo i Nocebo
Czym są przekonania i jak je zmieniać? Efekty placebo i nocebo

Nasze życie jest kształtowane właśnie przez nasze przekonania. Jeżeli nasz organizm jest w stanie zwalczyć lub wywołać objawy choroby wyłącznie przy pomocy przekonania na temat podanego leku, to zdecydowanie nasze przekonania mogą wpływać na nasze zachowanie oraz życie każdego dnia.

Czym w takim razie są przekonania?

Tony Robbins definiuje przekonanie jako poczucie pewności na jakiś temat. Jeżeli masz przekonanie, że jesteś osobą inteligentną, to to poczucie pewności na temat Twojej inteligencji sprawi, że zaczniesz uczyć się więcej, osiągać lepsze rezultaty np. w pracy i będziesz finalnie uważany za osobę inteligentną. To jedno przekonanie może sprawić, że zaczniesz działać, rozwijać się i rzeczywiście będziesz osobą inteligentną.

Przyjęte przez nas przekonania kierują nami każdego dnia i realnie wpływają na nasze działania. Przekonania to sposób reakcji na pojawiające się na naszej drodze przeszkody. Mogą one zarówno budować, jak i niszczyć nasze życie. Jeżeli uważasz się za atrakcyjną osobę, to będziesz mieć o wiele większe szanse na poznawanie kogoś płci przeciwnej. Twoje przekonanie o Twojej atrakcyjności zmieni Twoje zachowanie i sprawi, że będziesz dbać o siebie, uprawiać sport, a dzięki temu faktycznie staniesz się jeszcze bardziej atrakcyjnym człowiekiem.

Przekonania na temat pieniędzy to kolejny świetny przykład. Myśląc o sobie jako o osobie przeciętnej, będziesz zarabiać przeciętnie. Dlaczego? Prawdopodobnie uznasz, że odpowiada Ci mało płatna praca, a Twoje przekonania nie pozwolą Ci wystartować z własnym biznesem lub zmienić pracy na lepszą. Wiele osób uważa, że nie są wystarczająco dobre oraz inteligentne, aby dostać awans lub założyć własną firmę. Są to jednak tylko przekonania, które mogą Cię blokować albo pchać do przodu. Ja dzięki lekturze wielu książek zmieniałem powoli swoje przekonania na temat tego, co mogę robić w życiu. Poskutkowało to założeniem własnej firmy i odejściem z etatu.

Jak zmieniać własne przekonania?

Nowe doświadczenia potrafią bardzo skutecznie zmieniać nasze przekonania. Staraj się czerpać przykład z osób, które odnoszą sukcesy i mają już to, do czego Ty dążysz. Jeżeli chcesz np. lepiej wyglądać, to idź na siłownię i zainwestuj w kilka lekcji z trenerem personalnym. Bardzo możliwe, że przez lata Twoje przekonania mówiły Ci, że sport i dobry wygląd to coś, czego nie możesz mieć. Jednak wystawienie się na nowe (i niewygodne) doświadczenie może zmienić Twoje przekonania i sprawić, że zaczniesz pracować nad swoją sylwetką.

Chcąc zarabiać lepiej, również musisz otworzyć się na nowe doświadczenia. Przeczytaj kilka dobrych książek i pogłębiaj swoją wiedzę. Następnie szukaj osób, które zarabiają lepiej od Ciebie, i podpatruj ich sposób myślenia. Zobaczysz wtedy, że te osoby są takie same jak Ty, ale inaczej podchodzą do codziennych wyzwań i spraw. Twoje przekonania zaczną być z tego powodu kwestionowane przez Ciebie i będą się stopniowo zmieniać.

Pierwsze sukcesy zmieniają nasze przekonania

Kolejnym bardzo ważnym elementem zmiany naszych przekonań są pierwsze małe sukcesy. Twoja pewność siebie w danym temacie wywodzi się z przeszłości i z tego, co Ci się udało lub czego Ci się nie udało. U mnie pierwszy mały sukces biznesowy (pierwsze sprzedane książki na Amazonie) sprawił, że moje przekonanie na temat tego, że się da, odżyło. Tworząc swoje pierwsze publikacje na Amazonie, nie wierzyłem za bardzo w ten rodzaj biznesu, ale nowe doświadczenie w postaci pierwszych sprzedanych sztuk zmieniło moje myślenie. Od tamtej chwili wiedziałem, że to jest możliwe, i pracowałem o wiele ciężej. Pracując nad blogiem oraz kolejnymi projektami, wiedziałem już, że dam radę. I właśnie dzięki temu przekonaniu dałem radę.

Podobnie sytuacja wygląda u osób, które publikują na Amazonie w naszej grupie dla kursantów. Pierwsze sprzedane produkty zmieniają całkowicie ich przekonania i jest to moment przełomowy dla dalszych sukcesów. Mówi się, że najtrudniej jest zarobić pierwszego dolara, a potem już jest z górki. Wynika to w dużej mierze właśnie z przekonań na temat tego, co możemy zrobić.

Każdego dnia, przez całe nasze życie, czeka na Ciebie wiele wyzwań i problemów. Pamiętaj, że to nasze przekonania decydują o tym, jak radzimy sobie z przeciwnościami, i to właśnie kształtuje realnie nasze życie. Dlatego kwestionuj swoje dotychczasowe przekonania. Czy na pewno praca, którą wykonujesz, jest taka dobra? Dlaczego nie miałbyś zarabiać dwa razy więcej lub wyglądać zdecydowanie lepiej? Jestem pewien, że dzięki zmianie Twoich przekonań zaczniesz osiągać to, o czym marzysz. Powodzenia!

Czym są przekonania i jak je zmieniać? Zobacz wideo:

Słuchaj w formie podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu playera). Więcej informacji TUTAJ.

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.