Jak rzucić etat? Kiedy odejść z pracy na etacie?

Jak rzucić etat? Kiedy odejść z pracy na etacie?
Jak rzucić etat? Kiedy odejść z pracy na etacie?

Jest to wpis dla osób, które pracują na etacie i jednocześnie chcą rozwijać swój biznes poza etatem. Może być to biznes online lub dowolny inny biznes, który jesteś w stanie prowadzić pracując jednocześnie w pracy na etacie. Ja na moim blogu skupiam się na biznesie online w postaci publikacji książek na Amazonie, blogowaniu i sprzedaży produktów informacyjnych. Wszystkie porady opieram na własnych doświadczeniach i mam wielką nadzieję, że Tobie też z czasem uda się uwolnić od pracy na etacie i realizować swoje cele biznesowe. Jestem pewien, że ta trudna decyzja o opuszczeniu etatu będzie Twoją najlepszą decyzją w życiu. Jak rzucić etat i jak to zrobić mądrze?

Pisząc tego posta jestem na etapie rzucania pracy na etacie na rzecz mojego biznesu online i uważam, że mogę podpowiedzieć Ci jak rzucić etat i kiedy jest odpowiednia pora na rzucenie etatu, gdyż ta chwila dla mnie właśnie nastała. Ja sam zajmuję się sprzedażą książek i eBooków na Amazonie oraz blogowaniem i sprzedażą kursów online. Po około trzech latach ciężkiej pracy nad swoim biznesem i jednoczesnej pracy na stanowisku menedżera restauracji postanowiłem zająć się wyłącznie własną firmą.

Na początek przedstawię Ci kilka podstawowych zasad, którymi należy kierować się przy podejmowaniu tak ważnej decyzji – niezależnie od tego jaki biznes prowadzisz poza etatem. W drugiej części tego posta pokażę Ci jak to odejście z etatu powinno wyglądać na przykładzie biznesu online i Amazona.

Jak rzucić etat i kiedy odejść z pracy na etacie? 3 podstawowe zasady

1. Solidna poduszka finansowa

Odchodząc z pracy w kierunku własnego biznesu musisz posiadać zabezpieczenie w postaci poduszki finansowej. Uważam, że należy posiadać środki, które pozwolą Ci utrzymać się przez minimum pół roku. Co więcej jestem zdania, że każdy z nas powinien posiadać poduszkę finansową w takiej postaci nawet jeżeli nie planuje odejścia z etatu lub zmiany pracy. W życiu bywa różnie i czasem z dnia na dzień może okazać się, że nasza sytuacja się zmieni. Etat wcale nie gwarantuje bezpieczeństwa. Znam wiele osób, które traciły pracę z dnia na dzień z przyczyn od nich całkowicie niezależnych.

2. Funkcjonujący i stabilny biznes

Rzucasz etat, aby prowadzić swój biznes. Jednak nie możesz rozpoczynać pierwszych działań biznesowych dopiero po odejściu z etatu. Ja rezygnując z etatu posiadałem swój rozbudowany biznes na Amazonie (ponad 500 produktów) oraz bloga. Dwa rozwinięte i zupełnie różne źródła dochodu w połączeniu z poduszką finansową dały mi pewność, że czas na rzucenie etatu nadszedł. Dlatego przechodząc z etatu do biznesu zadbaj o to, żeby Twój biznes funkcjonował i zarabiał na siebie. Jeżeli przez pół roku jesteś w stanie po godzinach zapewnić sobie dochód z biznesu w wysokości swojej obecnej wypłaty to znaczy, że już czas na odejście.

3. Dobra motywacja

Dlaczego chcesz odejść z etatu? Dobrze się zastanów, gdyż może czasem wystarczy tylko zmiana pracy. Ja odszedłem z mojej wieloletniej pracy z powodów finansowych (chciałem zarabiać więcej) oraz dlatego, że chciałem robić to co mnie kręci i robić to tylko dla siebie. Jeżeli motywuje Cię niechęć do obecnego miejsca pracy to nie znaczy, że musisz otwierać od razu swój biznes. Zawsze możesz zmienić pracę na lepszą, a biznes rozkręcać tak czy siak po godzinach. Są różne opcje i chcę, aby każdy kto podejmie taką decyzję jak rzucenie etatu podjął ją świadomie.

Jak rzucić etat? Biznes online, czyli przykład Amazona i książek

Teraz skupię się tym jak rozkręcić swój biznes online i jak to zrobić, żeby móc bezpiecznie odejść z etatu. Twój biznes powinien być przede wszystkim oparty na solidnych podstawach. Co przez to rozumiem? Powiedzmy, że wydajesz swoje książki na Amazonie. Nie możesz opierać swojego biznesu wyłącznie na Amazonie i na kilku podobnych produktach. Jeżeli nawet posiadasz kilka nieźle sprzedających się produktów w postaci książek to pamiętaj, że internet i Amazon się zmieniają. Z dnia na dzień Amazon może zmienić swoje zasady i Twoje produkty mogą nagle zostać gorzej pozycjonowane. Może pojawić się również konkurencja, a Twoja sprzedaż nigdy nie będzie stała. Moja trzecia książka stała się bestsellerem, jednak po około pół roku sprzedaż spadła. Zrozumiałem wtedy, że każdy produkt z czasem może się sprzedawać gorzej i nic nie trwa wiecznie. Oczywiście moja książka przynosi mi dochód do dzisiaj, ale warto wiedzieć, że nie wolno poprzestać na kilku produktach.

Dlatego tak ważne jest dywersyfikowanie swojego źródła dochodu. Musisz posiadać więcej różnych produktów w postaci książek. Warto skupić na przynajmniej kilku różnych autorach i pseudonimach. Mogą być to zarówno proste produkty w większej ilości oraz może kilka droższych produktów.

Ruch z różnych źródeł

Bardzo ważne jest również zdywersyfikowanie źródła ruchu dla Twoich produktów na Amazonie. Warto tworzyć zewnętrzne profile i strony sprzedażowe, które będą pozycjonowane w Google. Nawet w przypadku, gdy Twój produkt nie będzie wysoko pozycjonowany w wyszukiwarce Amazona to ruch z zewnątrz zapewni mu sprzedaż. Różne produkty i różne źródła pozyskiwania ruchu pomogą Ci uniknąć nagłych spadków sprzedaży. Podobnie jak w każdym innym biznesie i nie możesz tutaj polegać tylko na jednym źródle klientów. Należy cały czas rozwijać się i uczyć. Dodatkowo swoje produkty warto z czasem ulepszać i nie zapominać o publikowaniu nowych. Stwórz najlepiej markę dla swoich produktów wraz ze stroną www na WordPress, profile produktów/autorów na Facebooku, Instagramie oraz pomyśl o liście mailingowej.

Nie tylko jedna platforma sprzedażowa

Z czasem warto publikować swoje produkty na różnych platformach. Jeżeli już osiągniesz satysfakcjonującą sprzedaż np. na Amazonie to warto pomyśleć o innych serwisach i innych modelach biznesowych. Ja swoje proste zeszyty motywacyjne publikowałem również na Zazzle – mogłem tam w łatwy sposób wykorzystać grafiki, które już posiadałem dla Amazona i w ten sposób zapewniłem jeszcze jeden dodatkowy dochód.

Po rozwinięciu mojego biznesu na Amazonie postanowiłem wystartować z blogiem. Zajęło mi to dużo czasu, ale po około roku oprócz Amazona i sprzedaży książek posiadałem już kolejny dochód. Cały czas pracowałem na etacie i miałem przez dłuższy czas aż trzy źródła dochodu, które dawały mi bardzo dobre zarobki i nawet w razie utraty któregoś z tych źródeł wszystko byłoby w porządku.

Nie polegaj tylko na jednym serwisie

Jeżeli posiadasz bloga lub książki na Amazonie i publikujesz swoje treści w celu promocji swojego biznesu to nie możesz polegać tylko na Facebooku lub YouTube. Serwisy te zmieniają się i w każdej chwili Twoje zasięgi mogą zostać obcięte i aby dotrzeć do swoich subskrybentów będziesz zmuszony im zapłacić. Taka sytuacja ma miejsce na Facebooku, który właśnie bardzo te zasięgi tnie. Jeżeli jednak publikujesz treści na kilku różnych platformach to prowadzisz ruch z różnych stron. W razie problemów z jednym serwisem zawsze pozostają Ci pozostałe. Ma to zastosowanie zarówno do promowania swoich produktów na Amazonie jak i np. w przypadku promowania treści do bloga lub innego biznesu online.

Etat i biznes online to dobre połączenie

Biznes online ma to do siebie, że możesz pracować wtedy kiedy Ci wygodnie. Przed pracą lub po pracy. Niektórzy z Was pewnie nawet posiadają pracę, w które mają sporo wolnego czasu przed komputerem. Czas ten można sensownie wykorzystać bez strat dla pracodawcy. Mój mentor, który uczył mnie publikować na Amazonie proste produkty też przez długi czas rozkręcał swój biznes online właśnie przed komputerem w pracy. Skłamałbym, gdybym powiedział, że ja też tak nie robiłem. Zresztą lata temu przyjmując posadę menedżera powiedziałem wyraźnie swojemu szefowi, że zajmuję się publikacją na Amazonie i że chcę wolny czas w pracy poświęcać na swój biznes. Charakterystyka mojej pracy pozwalała mi znaleźć sporo wolnego czasu „w pracy”.

Etat zapewni Ci również regularne źródło dochodu, którego niewielką część możesz przeznaczyć na inwestowanie w swój biznes online.

Rzucanie etatu, czyli wolność i finalne odejście

Jak rzucić etat i przejść w końcu na swoje? Po latach przygotowań trzeba po prostu podjąć tę niełatwą decyzję. Pamiętam jak ostatecznie zdecydowałem o odejściu z etatu. Mój biznes działał już dobrze, a ja posiadałem odpowiednią poduszkę finansową. Powiedziałem wtedy swojemu szefowi, że odchodzę dla swojej firmy i dla lepszych zarobków. Ostatni miesiąc pracy był bardzo przyjemny i bezstresowy. Aż szkoda było odchodzić ?.

Od tej pory już więcej nie trzeba się więcej nikomu podporządkowywać i słuchać poleceń. Uważam, że taka chwila to jedno z najwspanialszych doświadczeń w życiu. Chwila poprzedzona latami ciężkiej pracy, w której pokazujesz wszystkim, że potrafisz zrobić coś tak niesamowitego jak rozkręcenie swojej firmy poza pracą. Pracujesz za dwie osoby i udowadniasz sobie, że się da. Realizujesz swoje marzenia i odchodzisz. Na prawdę niewiele osób ma szczęście przeżyć w życiu coś takiego. Mam wielką nadzieję, że dla Ciebie ta chwila również wkrótce nastanie.

Zobacz mój DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE i dowiedz się jaki rodzaj biznesu online jest dla Ciebie najlepszy.

Jak rzucić etat? Kiedy odejść z pracy na etacie? Zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

<iframe src="https://www.podbean.com/media/player/js5qw-a7f8fa?from=yiiadmin&download=1&version=1&skin=1&btn-skin=108&auto=0&share=1&fonts=Helvetica&download=1&rtl=0&pbad=1" height="122" width="100%" frameborder="0" scrolling="no" data-name="pb-iframe-player"></iframe> Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji <a href="https://odkelneradomilionera.pl/podcast/" target="_blank" rel="noopener"><strong>TUTAJ</strong></a>

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.