Własny podcast krok po kroku - jak stworzyć swój własny podcast?
Dzisiaj pokażę Wam jak uruchomić własny podcast. Dowiecie się w tym poście jak krok po kroku nagrać oraz opublikować własny podcast w sieci. Ja dzięki podcastom zdobywam masę nowej wiedzy oraz motywuję się do działania. Jeżeli masz coś wartościowego do przekazania i pomysł na biznes to podcast może być świetnym sposobem na dzielenie się wiedzą oraz na budowanie społeczności. Dodam też, że jak jeszcze nie korzystasz z podcastów to wiele tracisz.
Podcast to treści w formie audio publikowane w internecie na wybrany temat przez daną osobę, markę lub firmę. Najczęściej podcasty są publikowane przez osoby, które są przedsiębiorcami i przy pomocy podcastów są oni w stanie przekazywać dużo wartościowych informacji w przystępnej formie. Ja też publikuję regularnie odcinki podcastu i jeżeli jeszcze nie słuchasz moich materiałów to serdecznie zapraszam.
Podcasty to jedno z najlepszych źródeł pozyskiwania wiedzy i można ich słuchać podczas uprawiania sportu lub np. w drodze do pracy. Nie każdy ma czas na oglądanie długich filmów wideo na YouTube lub na czytanie postów na blogu. Podcastu można słuchać podczas wykonywania codziennych czynności co sprawia, że nawet długi odcinek jesteśmy w stanie przesłuchać np. podczas jazdy samochodem lub podczas spaceru.
Zanim zaczniesz nagrywać i publikować własny podcast
Podcast to tak naprawdę tylko element większej części każdego biznesu. Podcasty, filmy na YouTube, posty na blogu - to wszystko Content Marketing, który poprzez dawanie wartościowych treści promuje Twoją markę, produkty, tworzy zaufanie itd.
Dlatego jeżeli myślisz o własnym podcaście to prawdopodobnie posiadasz już np. swojego bloga lub szeroko pojęty pomysł na biznes. W moim przypadku podcast jest częścią właśnie mojego bloga i przy pomocy podcastu publikuję treści z mojego kanału na YouTube w formie audio.
Jeżeli jeszcze nie posiadasz żadnych fundamentów swojej działalności i własnej marki to warto przed rozpoczęciem tworzenia podcastu dobrze zastanowić się nad wizją własnych działań. Możesz przejrzeć mojego bloga i zobaczyć jak on wygląda oraz jaką funkcję spełniają na nim odcinki podcastu. Podcast to tylko część mojej działalności, ale jest to element bardzo ważny.
Jak nagrywać własny podcast praktycznie za darmo?
Jeżeli już wiesz jaką tematykę będziesz poruszać w swoim podcaście oraz wiesz pod jaką marką/nazwą będziesz publikować to można zacząć przygotowania. Zanim zaczniesz publikować pierwsze odcinki w sieci musisz te odcinki nagrać. Jak to zrobić?
Wystarczy komputer, smartfon i prosty mikrofon. Jest mnóstwo poradników, które będą polecać różne mikrofony do nagrywania i opisywać sposoby wygłuszania ścian. Można się tym zainteresować i każdy trochę lepszy mikrofon pewnie sprawdzi się świetnie. Ja jednak w tym poście chcę Ci pokazać jak nagrywać własny podcast minimalnym kosztem, gdyż wcale nie trzeba drogiego sprzętu, aby zacząć działać. Po czasie możesz kupić lepszy sprzęt, ale przede wszystkim liczy się pomysł na podcast, przekazana wartość, Twoja osobowość i Twoje podejście. Sprzęt jest sprawą drugorzędną.
Żeby nagrywać własny podcast (ta sama zasada sprawdzi się w nagrywaniu filmów) wystarczy smartfon i mikrofon krawatowy Boya za pięćdziesiąt złotych. Mikrofon taki kupisz łatwo na Allegro. Taka konfiguracja wystarczy Ci całkowicie na początku, jeżeli tylko nagrywasz w cichym pomieszczeniu bez echa. Mikrofony krawatowe mają to do siebie, że dobrze izolują mowę od otoczenia. Ja nagrywając w tej konfiguracji filmy na YouTube (często na zewnątrz) jestem z jakości dźwięku zadowolony. Do tego mikrofon krawatowy Boya możesz kupić w wersji podwójnej (dwa mikrofony) i podpiąć go do jednego smartfona - jest to rewelacyjna opcja do przeprowadzania wywiadów.
Posiadam wprawdzie lepszy i bardziej profesjonalny mikrofon, ale specyfika tworzenia moich materiałów sprawia, że wolę używać mikrofonu krawatowego.
Mając smartfona z mikrofonem zewnętrznym Boya możesz nagrywać przyzwoitej jakości dźwięk w dowolnym pomieszczeniu pod warunkiem, że jest ono w miarę ciche (brak dźwięków z otoczenia) i bez echa (nie może być to pomieszczenie puste). Każdy pokój z zamkniętym oknem i dowolnym wyposażeniem sprawdzi się dobrze. Czy wiesz, że najlepsze albumy w historii muzyki zostały nagrane w prowizorycznych studiach, często w starych domach na odludziu? 🙂
Nagrywając w ten sposób nie inwestujesz praktycznie nic poza kosztem mikrofonu za pięćdziesiąt złotych oraz kosztem hostingu dla podcastu (więcej o tym w dalszej części artykułu). Do obróbki dźwięku (przycięcie początku i końca nagrania, ewentualna kompresja, łączenie kilku plików dźwiękowych) możesz użyć darmowego programu Audacity. Jest on dostępny w języku polskim i jest bardzo prosty w obsłudze. Ja używam akurat programu Movie Edit Pro, który służy mi jednocześnie do obróbki wideo i posiada zarazem opcje do edycji dźwięku.
Tym oto sposobem jesteś w stanie nagrać w prosty sposób swoje pierwsze odcinki podcastu, edytować je i stworzyć finalne podcasty, które następnie należy udostępnić w sieci w określony sposób.
Jak opublikować własny podcast w sieci?
Jeżeli już nagrasz i dopracujesz swoje pierwsze odcinki podcastu to zobaczysz, że to wcale nie jest takie trudne. Jednak kolejnym wyzwaniem są aspekty techniczne umieszczania i dystrybucji podcastu w sieci na własnym hostingu oraz w odpowiednich serwisach.
Jak widzisz na przedstawionym schemacie publikacja podcastu opiera się na umieszczeniu odcinka na wybranym hostingu, gdzie posiadamy swoje konto. Następnie za pomocą kanału RSS (to prostu link do Twojego podcastu) należy umieścić linka do Twojego kanału w odpowiednich serwisach. W ten oto sposób tworzysz swój podcast na wybranej platformie/hostingu i jednocześnie Twój podcast będzie dostępny we wszystkich największych aplikacjach i serwisach z podcastami.
Nie musisz wrzucać każdego odcinka osobno np. do serwisu Spotify lub do iTunes. Wystarczy zamieścić w wybranych serwisach jednorazowo odpowiedniego linka z Twojego hostingu podcastów i wtedy każdy nowy dodany odcinek pojawi się automatycznie we wszystkich tych serwisach.
Na moim blogu wygląda to w następujący sposób - mój kanał z podcastami znajduje się w serwisie Podbean. Posiadam na nim swój profil i wrzucam tam regularnie odcinki mojego podcastu. Specjalny link do mojego profilu w Podbean wrzuciłem jednorazowo do największych serwisów z podcastami. Żeby dodać swój link RSS do największych serwisów wystarczy się tam zarejestrować i jednorazowo dodać swój podcast. Po dodaniu do najlepszych serwisów nasz podcast będzie dostępny we wszystkich serwisach i aplikacjach. Ja zarządzam moim podcastem z perspektywy serwisu Podbean, a cała reszta dzieje się już automatycznie.
Dlaczego zewnętrzny hosting dla podcastu?
Umieszczając podcast na tym samym hostingu co np. nasz blog możemy sprawić, że nasza strona będzie przeciążona. Odcinki podcastu muszą być pobierane na urządzenia użytkowników i pliki audio zajmują sporo miejsca. Szczególnie, gdy z czasem Twój podcast zyska na popularności to zewnętrzny hosting będzie niezbędny.
Zewnętrzny hosting odciąża naszą stronę. Podobnie należy postępować w przypadku filmów. Dla przykładu filmy wideo dla moich kursów online są również przechowywane na zewnętrznym hostingu Vimeo.
Pewnie zastanawiasz się, czy istnieje darmowa alternatywa dla hostingu Twojego podcastu. Ja startując z moim podcastem przeanalizowałem wszystkie możliwe oferty najlepszych serwisów na rynku. Niestety każda opcja darmowa posiada ograniczenia i nie nadaje się do tworzenia podcastu na dłuższą metę.
Dobra wiadomość jest taka, że możesz np. w hostingu Podbean zacząć za darmo i z czasem dopłacić do konta premium. Podbean oferuje chyba najlepszą cenę w danym momencie i jest ona zdecydowanie niższa od cen konkurentów. Nie ukrywam, że cena była jednym z głównym czynników mojego wyboru serwisu do hostingu podcastów. Zależało mi na sprawdzonym (popularnym) dostawcy i zarazem na rozsądnej cenie. Plan “Unlimited Audio” w serwisie Podbean kosztuje tylko $14 na rok i jest to zdecydowanie bardzo korzystna cena.
Jak korzystać z hostingu dla podcastów Podbean oraz z każdego innego hostingu?
Wystarczy się zarejestrować i wybrać swój plan. Na początku może to być plan darmowy, który możemy z czasem rozszerzyć, jeżeli platforma przypadnie nam do gustu.
Gdy już posiadamy swoje konto w serwisie wystarczy dodać odcinki, które posiadamy na dysku naszego komputera, opisać je, dodać odpowiednie kategorie i tyle. Cały panel jest bardzo prosty i możemy tam przeglądać statystyki oraz nasze załadowane odcinki. Możemy też pobrać kod udostępniania wybranego odcinka i wkleić go np. na naszego bloga.
Jak dodać własny podcast do najważniejszych serwisów?
Użytkownicy na świecie i w Polsce korzystają z różnych aplikacji do słuchania podcastów. Aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców należy dodać specjalny link naszego podcastu do najważniejszych serwisów. Wystarczy zarejestrować się w danym serwisie i podać link do naszego podcastu, który znajduje się już na naszym hostingu. Hosting ten będzie automatycznie zaopatrywać i aktualizować odcinki we wszystkich serwisach, w których się zarejestrujemy.
Do jakich serwisów należy dodać własny podcast?
Jak widać na wykresie ze statystyk mojego podcastu w Podbean głównymi aplikacjami, w których słuchany jest mój podcast są aplikacje Spotify oraz Apple Podcast (iTunes). Do tego dochodzi jeszcze słuchanie przez przeglądarkę Chrome, gdyż umieszczam player z podcastem w każdym poście na blogu. Dlatego musisz zarejestrować się przede wszystkim w iTunes oraz w Spotify.
Najważniejsze serwisy w których musisz zarejestrować własny podcast na starcie:
Jednak jest jeszcze jeden bardzo ciekawy serwis, w którym warto się zarejestrować, aby dotrzeć do użytkowników Androida. Jest to serwis https://subscribeonandroid.com/. Możesz tutaj dodać swój podcast i otrzymasz specjalny link, który następnie możesz udostępniać. Dzięki temu linkowi każdy kto posiada urządzenie z Androidem będzie mógł łatwo subskrybować Twój podcast i dostanie jednocześnie możliwość wyboru aplikacji dla Androida, których jest całkiem sporo. Nie musisz tworzyć linków do każdej aplikacji i ten serwis fajnie łączy wszystko w całość.
Jak ja tworzę moje podcasty?
Moje podcasty to wersja audio moich filmów na YouTube. Doskonale zdaję sobie sprawę, że nie każdy z moich widzów ma czas na oglądanie często dość długich filmów. Dzięki podcastom jestem w stanie dotrzeć do tych odbiorców, którzy preferują przyswajanie wiedzy w formie audio podczas wykonywania innych czynności.
Tworząc moje podcasty używam programu do edycji wideo Movie Edit Pro i eksportuję po prostu samą ścieżkę audio w pliku mp3. Czasem dodaję kompresję lub prosty filtr dla głosu. Tak przygotowany plik (zajmuje mi to maksymalnie trzy minuty) wrzucam do serwisu Podbean i mój odcinek pojawia się automatycznie we wszystkich serwisach, w których zarejestrowałem się wcześniej.
Warto dodać też, że w przypadku nagrywania podcastu bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie. Ja nagrywając filmy na YouTube (z nich biorę dźwięk do podcastów) przygotowuję się bardzo rzeczowo. Piszę najpierw artykuł na bloga i następnie tworzę sobie skrócone notatki, które wykorzystuje podczas nagrywania. Nagrywanie podcastu najlepiej też robić w ten sam sposób. Dobre przygotowanie daje dobre treści.
Jak słuchać podcastów oraz jakich aplikacji używać?
Istnieje kilka podstawowych aplikacji dostępnych na rynku, które świetnie się sprawdzą. Ja korzystam akurat z aplikacji Player FM, która bardzo fajnie obsługuje wszystkie podcasty i jest darmowa. Jeżeli korzystasz ze Spotify to również możesz słuchać tam Twoich ulubionych podcastów, a jak jesteś użytkownikiem Apple to możesz skorzystać z iTunes. Zobacz jak to wygląda na moim blogu i jak możesz słuchać mojego podcastu.
Własny podcast krok po kroku - podsumowanie
Pamiętaj, że pierwsze odcinki Twojego podcastu mogą odbiegać trochę od ideału. Dlatego przetestuj dobrze nagrywanie za pomocą nawet najprostszego mikrofonu oraz prostą edycję dźwięku w Audacity lub w innym edytorze. Na pewno szybko opanujesz podstawy techniczne i wystarczy do tego tylko trochę praktyki.
Największym wyzwaniem będzie jednak Twój pomysł na podcast, to jak mówisz oraz jaką wartość przekazujesz w swoich materiałach. Należy stworzyć wartościowy podcast, który ludzie będą chcieli słuchać. Dlatego dobrze zaplanuj swoją przygodę z podcastowaniem i pamiętaj, że aspekty techniczne są najmniej istotne i łatwo możesz je opanować. Liczy się natomiast pasja i Twoja praca, która ma dawać wartość. Powodzenia!
Własny podcast krok po kroku - zobacz wideo:
Słuchaj w formie Podcastu:
Więcej informacji i darmowej wiedzy:
★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★
- Darmowy kurs ► https://odkelneradomilionera.pl/darmowy-kurs/
★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★
- YouTube ► https://odkelneradomilionera.pl/YouTube/
- Artykuły i kursy ► http://www.odkelneradomilionera.pl
- Podcast ► https://odkelneradomilionera.pl/podcast/
- Facebook ► https://www.facebook.com/OdKelneraDoMilioneraTomaszMicherda/
- Facebook ► http://www.facebook.com/tomaszmicherda/
- Instagram ► https://www.instagram.com/odkelneradomilionera/
- Instagram ► https://www.instagram.com/tomasz_micherda/
★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★
- Darmowy kurs Amazona i biznesu online ► https://odkelneradomilionera.pl/darmowy-kurs/
- Kurs Amazon: Wydaj Bestseller na Amazon Kindle ► https://wydajbestseller.pl/
- Kurs Amazon: Produkt na Amazonie w 24H ► https://produkt24.pl/
- Stwórz własny Kurs Online ► https://kursonline24.pl/
- Program „Poranne Nawyki” ► https://porannenawyki.pl/
- Kurs WordPress: Blog na WordPress ► https://kursblog.pl/
- Gotowe szablony produktów na Amazon KDP ► https://zeszyt24.pl
- Kurs grafiki "Alfabet Grafika" ► https://alfabetgrafika.pl/
★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★
- Polecaj moje kursy online i zarabiaj 50% prowizji ► https://odkelneradomilionera.pl/afiliacja/
★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★
Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.
★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★
Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.
Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.
Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!