Brak znajomości języka oraz inne wymówki + 7 sposobów na łatwą naukę języka

Brak znajomości języka oraz inne wymówki + 7 SPOSOBÓW na naukę
Brak znajomości języka oraz inne wymówki + 7 SPOSOBÓW na naukę

W dzisiejszym poście chciałbym poruszyć temat umiejętności, które są nam potrzebne do zmian na lepsze. Bardzo często uważamy, że nie możemy czegoś zdobyć ze względu na braki w naszej wiedzy. Czy na pewno tak jest? A może to tylko wymówki, które mają nas chronić przed niewygodą? Dzisiejszym przykładem będzie brak znajomości angielskiego – języka, który jest nam potrzebny praktycznie do wszystkiego. Podam Ci też siedem prostych sposobów na przyjemną naukę.

Znajomość języka angielskiego otwiera przed nami niesamowite możliwości. Umiejętność ta daje nam dostęp do najlepszej wiedzy (książki, szkolenia, informacje w internecie etc.) z całego świata, która często nie jest jeszcze dostępna w języku polskim. Nasze środowisko pracy może być też globalne – nieważne, czy chcesz pracować w ogromnej korporacji, czy prowadzić własny mały biznes online na skalę światową.

Temat języka angielskiego bardzo często pojawia się na moim blogu, ponieważ język ten jest potrzebny w przypadku publikacji produktów na Amazonie, a tego w dużej mierze dotyczy mój blog. Chcąc wydać nawet bardzo prosty zeszyt na Amazonie, musimy przebrnąć przez deklarację podatkową USA, zapoznać się z platformą sprzedażową i poszperać wśród produktów w celu poznania konkurencji. Następnie należy wyjść z inicjatywą i wymyślić pierwsze nazwy produktów, które opublikujemy – komuś, kto nie zna za dobrze języka angielskiego, może się to wydawać bardzo trudne.

Brak znajomości języka mógłby się wydawać w takiej sytuacji sporym problemem. Podobnie będzie w przypadku starania się o pracę, w której język angielski będzie od Ciebie wymagany. Jeżeli pojedziesz na wakacje za granicę, to może się okazać, że nieznajomość angielskiego przyprawi Cię o wiele stresu oraz wstydu. Co w takim razie zrobić? Nie jeździć na wakacje, nie zmieniać pracy na lepszą i nie publikować na Amazonie?

Przestań szukać wymówek

Jeżeli czujesz, że brak znajomości języka blokuje Cię w życiu, to zacznij się uczyć angielskiego (lub innego języka, jeśli masz ochotę) na własną rękę. Nie ma nic gorszego niż twierdzenie, że nie możesz czegoś zrobić przez brak znajomości języka, ponieważ każdy, kto nauczył się języka obcego, wcześniej tego języka nie znał. Ty też jako małe dziecko nie znałeś nawet języka polskiego. Skoro udało Ci się okiełznać jeden z podobno najtrudniejszych języków na świecie, to dlaczego uważasz, że nie możesz nauczyć się bardzo dobrze tak prostego języka, jakim jest np. angielski?

Żeby dostać lepszą pracę, zarabiać online w języku angielskim lub swobodnie porozmawiać w hotelu za granicą, musisz samodzielnie wyjść z inicjatywą nauki. Nie narzekaj, że nie potrafisz, tylko zacznij działać. Nie potrzebujesz znać angielskiego w stopniu zaawansowanym – wystarczy Ci kilka miesięcy okazjonalnej nauki, żeby zdołać obsłużyć platformy anglojęzyczne i poradzić sobie np. na wyjeździe za granicą.

Praca i działanie uczą języka najlepiej

Ja też jeszcze sześć lat temu, gdy zaczynałem pracować jako kelner w centrum Krakowa, nie znałem zbyt dobrze języka angielskiego. W restauracji odwiedzali mnie goście z całego świata i zamiast narzekać, że nie dam rady, uczyłem się w pracy każdego dnia. Bardzo chętnie wysłuchiwałem opowieści dotyczących przeróżnych tematów (goście często lubią porozmawiać z kelnerem) i uczyłem się od klientów. Osłuchiwanie się z nawet niezbyt mądrymi rzeczami (praca kelnera nie należy do łatwych 🙂) może znacząco poprawić nasz poziom znajomości języka obcego. Mój bardzo szybko się podnosił. Z czasem potrafiłem odróżnić akcent z południa Wielkiej Brytanii od tego z północy. Zdarzało mi się nawet żartować z gośćmi z Londynu (południe Wielkiej Brytanii) na temat zabawnego akcentu innych klientów z północy.

Kolejną świetną lekcją była dla mnie publikacja na Amazonie. Przy pierwszych publikacjach (pomimo znajomości podstaw angielskiego) czułem ogromny stres. Wypełnianie deklaracji podatkowej, szukanie słów kluczowych oraz pomysłów na produkty było trudne. Jednak po kilku pierwszych miesiącach (opublikowałem wtedy kilka e-booków) dotarło do mnie, jak bardzo mój poziom języka się poprawił. Chcę Ci pokazać, że konieczność pracy i działania z językiem angielskim, która zmusza nas do intensywnego myślenia (co jest dość bolesne 🙂), uczy języka w ekspresowym tempie. Analizowanie tytułów i szukanie pomysłów na książkę po angielsku to bardzo skuteczna lekcja języka. Muszę przyznać, że wydanie kilku produktów na Amazonie było dla mnie lepszą lekcją niż cztery lata nauki języka w liceum.

Jak się uczyć angielskiego przy okazji działania?

Pokażę Ci teraz, jak się nauczyć języka w ciekawy i skuteczny sposób. Zapomnij o książkach do nauki oraz o gramatyce. Życie to nie sprawdzian w szkole, Twoim celem jest używanie języka do osiągania swoich celów, a nie do zaliczania egzaminów. Kwestie gramatyczne możesz uzupełniać ewentualnie z czasem, gdy będziesz już w miarę znać język.

  1. Przede wszystkim włącz swoją ciekawość. Język angielski jest wszędzie i możesz się go uczyć nawet w sklepie. Nie znasz jakiegoś słowa, które często widzisz? Sprawdzaj znaczenie pojawiających się wokół Ciebie słów i ciesz się tym. W telefonie masz na pewno tłumacza Google, który zawsze służy Ci pomocą. Dyskutuj z osobą, która jest akurat obok, i pytaj ją o znaczenie interesujących Cię słów lub wyrażeń – to świetna zabawa.
  2. Lubisz muzykę i masz swoje ulubione utwory po angielsku? Poszukaj w Google tekstu danej piosenki i przesłuchaj ją, śledząc zapis. Bardzo możliwe, że w ciągu kilku chwil odkryjesz, o czym jest Twoja ulubiona piosenka, i nauczysz się wielu ciekawych rzeczy.
  3. Oglądaj anglojęzyczne filmy z angielskimi napisami. Zamiast leżeć jak warzywo przed telewizorem, postaraj się wykorzystać pożytecznie czas rozrywki. Dobry film to zawsze fajnie spędzony czas – wykorzystaj go do nauki. Jeżeli nie rozumiesz jeszcze wiele po angielsku, to oglądaj filmy, które już znasz. Możliwe, że z czasem zaczniesz używać fraz z filmów i nawet nie będziesz o tym wiedzieć. 🙂
  4. Wydaj na Amazonie zeszyt po angielsku. To nic nie kosztuje i nauczy Cię może więcej niż wszystkie lekcje w całej szkole średniej razem wzięte. Zarejestruj się na Amazon KDP, przeanalizuj istniejące już tam proste produkty i stwórz coś swojego. Nie musisz nawet nic na tym zarabiać, już samo przejście przez ten proces sprawi, że Twoje umiejętności językowe wskoczą na nowy poziom.
  5. Przeczytaj książkę po angielsku. Może to zabrzmieć dla Ciebie jak coś niemożliwego do wykonania, ale jest łatwiejsze, niż myślisz. W bibliotece dostaniesz specjalne książki fabularne, które są przystosowane do różnych poziomów językowych. Fajnym pomysłem jest też przeczytanie po angielsku książki, którą już znasz. Z tłumaczem w telefonie przeczytasz taką powieść spokojnie w kilka tygodni, a Twoje umiejętności po tym czasie będą zdecydowanie większe. Z doświadczenia dodam, że po kilkudziesięciu przeczytanych stronach coś w naszej głowie się przestawia i zaczynamy o wiele łatwiej pochłaniać tekst w obcym języku.
  6. Przestaw telefon i komputer na język angielski. Wejdź w ustawienia i po prostu to zrób. 🙂 Ja dzisiaj już dziwnie się czuję, gdy widzę telefon lub komputer z polskim interfejsem.
  7. Włącz YouTube i znajdź kanał, który uczy języka angielskiego. Nie potrzebujesz szkoły ani płatnych lekcji. Polecam np. ten kanał.

Pamiętaj, że nikt za Ciebie nie zdobędzie nowych umiejętności. Co więcej, wcale nie musisz nikomu płacić za uczenie Cię, gdyż możesz uczyć się samodzielnie. Wiele osób szuka wymówek dla zaniechania działań oraz rezygnacji ze swoich celów. Nie pozwól, aby brak znajomości języka (lub innej umiejętności) sprawił, że nie sięgniesz po ciekawsze życie. Każdy z nas ma możliwość nauczenia się nowych rzeczy i w dzisiejszych czasach jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Brak znajomości języka oraz inne wymówki + 7 SPOSOBÓW na naukę – zobacz wideo:

Słuchaj w formie podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu playera). Więcej informacji TUTAJ.

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.