Amazon KDP – jak zacząć oraz jak działa Amazon KDP?

W tym wpisie odpowiem na wciąż bardzo często pojawiające się pytanie na moim blogu, czyli jak działa Amazon KDP (Kindle Direct Publishing) oraz jak zacząć zarabiać na Amazon KDP. Temat Amazon KDP poruszałem już wiele razu w mojej działalności blogowej, ale brakowało jednak wpisu, który w prosty sposób wyjaśni jak działa ta ogromna platforma. Dowiecie się jakie dokładnie produkty można publikować przez tą platformę, ile można zarobić na publikacji oraz jak zacząć, jeżeli nie posiadacie jeszcze doświadczenia w publikacji własnych produktów na Amazon KDP.

Spis treści:

 1. Moja historia z Amazon KDP.
 2. Jak działa Amazon KDP?
 3. Jakie produkty można sprzedawać przez Amazon KDP?
 4. W jakich krajach działa Amazon KDP?
 5. Czy Amazon KDP jest darmową platformą?
 6. Ile Amazon KDP płaci autorowi za sprzedany produkt?
 7. Amazon KDP – czy trzeba zakładać firmę?
 8. Czy jeszcze warto publikować na Amazon KDP?
 9. Jakie produkty warto sprzedawać na Amazon KDP oraz jak zacząć?

Najważniejsze linki:

Amazon KDP – moja historia

Ja sam Amazonem KDP zainteresowałem się jeszcze w 2016 kiedy to poszukiwałem pomysłu na swój pierwszy prosty biznes w internecie. Pracowałem wtedy jako kelner i od kilku lat byłem zafascynowany książkami oraz rozwojem osobistym. Szukałem czegoś co pozwoliłoby mi zacząć bez wkładu własnego i musiało być to coś co zaoferuje mi nowoczesny sposób zarabiania na skalę światową. Wybór padł właśnie na Amazon KDP, który to już wtedy działał na szeroką skalę poza granicami naszego kraju. W sumie to do dnia dzisiejszego wiele się nie zmieniło i dalej nasz kraj jest trochę pomijany przez Amazon KDP, ale sprzedaż własnych produktów przez KDP ma sens właśnie przede wszystkim na rynkach zachodnich takich jak USA, Kanada, Wielka Brytania i Europa zachodnia.

Amazon KDP pozwolił mi dotrzeć z moimi pierwszymi e-bookami oraz prostymi zeszytami (w dalszej części wyjaśnię dokładnie jak działa Amazon KDP oraz jakie produkty można publikować na KDP). Jeszcze w 2016 roku wydałem swoją pierwszą autorską książkę na Amazonie, która była przewodnikiem imprezowym po Krakowie. Napisałem ją samodzielnie i zleciłem jej tłumaczenie na język angielski. Zdecydowanie nie był to bestseller i dość szybko zrozumiałem, że muszę publikować to na co jest zapotrzebowanie, a nie to co ja akurat lubię osobiście. Idąc tym tropem wydałem kilka miesięcy później równocześnie dwie książki (krótkie poradniki w formie e-booka). Napisanie treści zleciłem freelancerom i sam zająłem się jedynie ich wydaniem przez Amazon KDP. Jedna z tych książek chwyciła doskonale i stała się w ciągu kilku miesięcy bestsellerem na Amazonie i utrzymywała ten status przez dobre kilka miesięcy z rzędu. Nie mogłem wtedy uwierzyć, że prosty i sprośny poradnik dla kobiet jest w stanie tak dobrze sobie radzić na rynku międzynarodowym. Ten pierwszy sukces bardzo zmienił w mojej głowie postrzeganie na to co jest możliwe i wszystko potem potoczyło się już jakby trochę z górki.

Jako, że Amazon KDP oferuje również możliwość sprzedaży książek drukowanych na żądanie to z czasem zacząłem publikować również (trochę dla zabawy) bardzo proste produkty (tzw. zeszyty) oparte na pustym środku oraz na ciekawych okładkach, które to sam tworzyłem. Takie proste produkty w formie książki papierowej stały się z czasem moim głównym elementem publikacji i wydałem takich produktów setki przez platformę Amazon KDP. Dość szybko zauważyłem, że w najlepszych okresach w roku (np. okres przedświąteczny) sprzedaż była bardzo wysoka i jednocześnie wszystko działało na pełnym automacie dostarczając mi dochód pasywny oparty na realnych produktach sprzedawanych za granicą.

Z czasem też stworzyłem bloga opartego właśnie w dużej mierze na Amazon KDP (blog, który właśnie czytasz ?) i zebrałem największą społeczność kursantów w Polsce, którzy to zarabiają na tej platformie już od 2018 roku. Mój kurs Produkt24 wyszkolił mnóstwo osób i wiele z nich odnosi naprawdę duże sukcesy w sprzedaży głównie bardzo prostych produktów na Amazon KDP. Wiele z tych osób możesz zobaczyć na moim kanale na YouTube, a niektóre z nich nawet pomagają mi tworzeniu moich szkoleń. Jak widzicie pierwsza fascynacja możliwością zarabiania za granicą doprowadziła do powstania ciekawego biznesu oraz przy okazji pomogła tysiącom osób w Polsce w szeroko pojętym rozwoju i edukacji z zakresu e-commerce.

Zapisz się na darmowy webinar „Twój Pierwszy 1000 zł na Amazon KDP” – więcej informacji oraz zapisy na stronie webinaru TUTAJ

Jak działa Amazon KDP?

Przejdźmy już do zasad działania samej platformy Amazona. To jak działa Amazon KDP (Kindle Direct Publishing) pozwala praktycznie każdej osobie na świecie (w tym osobom mieszkającym w Polsce) publikować za darmo i bezpośrednio e-booki oraz książki papierowe drukowane żądanie na Amazonie. Każdy może samodzielnie opublikować książkę, stworzyć stronę sprzedażową w sklepie Amazona i finalnie sprzedawać swoje produkty na Amazonie na najbogatszych rynkach. Oznacza to dostęp do największej platformy sprzedażowej w krajach takich jak USA, Kanada, Europa zachodnia i wiele innych pomniejszych. Ilość produktów, które możemy posiadać w naszym panelu sprzedawcy nie jest ograniczona i możemy ich posiadać tysiące.

Jak działa Amazon KDP - Kindle Direct Publishing
Jak działa Amazon KDP – Kindle Direct Publishing

Jakie produkty można sprzedawać przez Amazon KDP?

Publikować i sprzedawać możemy e-booki oraz książki w formie papierowej. Amazon KDP działa w taki sposób, że możliwości są praktycznie nieograniczone, ponieważ ilość pomysłów i nisz dla produktów jest ogromna. Istnieje wiele nisz ze stałym dużym popytem (np. produkty dla dzieci) i do tego bezustannie pojawiają się nowe trendy.

Oto kilka przykładów produktów, które można sprzedawać przez Amazon KDP:

 • Powieści
 • Książki dla dzieci
 • Komiksy
 • Poradniki na dowolny temat
 • Zeszyty/notatniki
 • Książki kucharskie
 • Poezja
 • Kolorowanki
 • Proste produkty w dowolnej formie
Jak działa Amazon KDP - przykładowe produkty na Amazonie wydane przez Amazon KDP
Jak działa Amazon KDP – przykładowe produkty na Amazonie wydane przez Amazon KDP

Amazon KDP to platforma, która z założenia powstała jako narzędzie dla autorów chcących samodzielnie wydać swoją książkę. Świetnie się to sprawdzi u osób, które piszą swoje treści po angielsku i są po prostu autorami. Jednak KDP stało się przy okazji ogromną platformą, która umożliwia publikację i sprzedaż produktów na dużą skalę wszystkim tym, którzy chcą zostać jednoosobowymi wydawcami i twórcami produktów. Takim wydawcą może być każdy z nas, ponieważ jesteśmy w stanie na Amazon KDP całkowicie za darmo i bez większych kosztów publikować np. samodzielnie stworzone przez nas serie prostych zeszytów lub krótkie poradniki pisane na nasze zlecenie przez freelancerów. W ten oto sposób każda osoba mieszkająca w Polsce może być właścicielem nawet setek produktów, które są dostępne na amerykańskim Amazonie i czerpać w pełni pasywny dochód ze sprzedaży tychże książek.

Ja sam specjalizuję się w publikacji e-booków oraz głównie prostych zeszytów, które opierają się na grafice tworzonej przeze mnie osobiście. Nie są to bardzo skomplikowane produkty i często grafika jest również bardzo prosta. To wszystko w połączeniu z duża ilością produktów oferuje regularny dochód pasywny oparty na prawdziwych produktach. Pisałem więcej o tym min. w tym poście.

W jakich krajach działa Amazon KDP?

Amazon KDP działa w krajach takich jak USA, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Hiszpania oraz wiele innych pomniejszych krajów również. Są to obszary, w których to Amazon oferuje możliwość zakupu produktów opublikowanych przez portal Amazon KDP w języku danego kraju oraz w każdym innym języku.

W 2022 roku do tego grona dołączyła również Polska i dzięki temu teraz każdy może wydać swoją książkę lub dowolny produkt w formie książki papierowej (tzw. Paperback) przez platformę Amazon KDP w języku polskim, który to będzie dostępny na polskim Amazonie oraz na całym świecie. Jedynym ograniczeniem jest jeszcze brak możliwości publikacji ebooków po polsku, ale najważniejsza (dla mnie) opcja to właśnie możliwość publikacji książek papierowych drukowanych na żądanie po polsku. Dzięki temu również moja autorska książka „Od Kelnera Do Milionera” jest już dostępna na Amazonie po polsku. Możesz ją zobaczyć na Amazonie tutaj.

Wciąż jednak dla większości moich kursantów oraz dla mnie rynek zagraniczny pozostaje niekwestionowanym liderem, jeżeli chodzi o sprzedaż. Amazon na rynku USA jest wiodącym sklepem i tam właśnie możemy uzyskać największą sprzedaż. W USA mieszka ponad 300 milionów osób i Amazon jest dla nich tym, czym dla nas jest w Polsce Allegro.

Czy Amazon KDP jest darmową platformą?

Tak i nie ma w tym żadnego haczyka. Amazon KDP powstało w 2007 roku i z założenia jest platformą darmową dla każdego. Amazon jest praktycznie monopolistą na rynku e-commerce za granicą i Amazon dzięki swojej wielkości stworzył w pewnym sensie nowy model publikacji książek dzięki właśnie platformie KDP.

Amazon KDP - widok panelu
Amazon KDP – widok panelu

Każdy autor lub osoba, która chce wydać np. prosty zeszyt musi jedynie zarejestrować na platformie Amazon KDP, wypełnić deklarację podatkową USA i podać numer swojego konta bankowego. Następnie można od razu rozpocząć publikację własnych produktów, które po dodaniu do naszego panelu pojawiają się na platformie Amazon i są dostępne na sprzedaż.

Ile Amazon płaci autorowi za sprzedany produkt?

Amazon jest platformą w pełni darmową i nie trzeba opłacać abonamentu czy też wnosić opłaty za rejestrację. Obowiązuje tutaj model tantiem, czyli za każdy sprzedany nasz produkt otrzymujemy odpowiedni procent od ceny finalnej naszego produktu. Jest to bardzo przyjazny model, szczególnie dla osób początkujących, ponieważ nawet niska sprzedaż na początku jest dla nas w porządku, ponieważ nie ponosimy żadnych kosztów prowadzenia naszego konta czy kosztów utrzymania naszych produktów na Amazon. Jeżeli np. masz kilka produktów na KDP i zarabiasz 100 dolarów miesięcznie to jest to dla Ciebie opłacalne, ponieważ nie posiadasz żadnych kosztów stałych obsługi swojego sklepu. To my tworzymy produkty (np. e-book, zeszyt etc.) na Amazonie. Produkty te są przechowywane w formie cyfrowej i cały czas dostępne w sklepie Amazona. Jeżeli ktoś kupi nasz produkt to Amazon wysyła e-booka elektronicznie lub drukuje książkę/zeszyt po każdym zakupie, pakuję ją i wysyła do klienta. Dla osoby publikującej nie ma żadnych kosztów stałych prowadzenia tego typu działalności.

Sprzedaż przez Amazon KDP z perspektywy autora
Sprzedaż przez Amazon KDP z perspektywy autora

Dodatkowo Ty jako autor/wydawca nie masz kontaktu z klientem. Nie wiesz kto kupuje Twoje produkty (czasem może być to minusem), ale Amazon „ściąga” z Ciebie wszelkie obowiązki związane z procesem zakupu, płatności, druku, wysyłki i ewentualnych zwrotów. To ogromna wygoda, która z naszej perspektywy tworzy wygodny dochód pasywny.

Za sprzedaż e-booka możemy otrzymać aż 70% finalnej ceny naszego produktu, jeżeli spełnimy odpowiednie warunki. Jest to zależne min. od ceny naszego produktu. Jeżeli nasz e-book kosztuje na Amazonie np. minimum 3 dolary to my otrzymujemy aż 2 dolary za każdą sprzedaż.

Jeżeli chodzi o książki drukowane na żądanie (np. proste zeszyty) to Amazon KDP oferuje stałą stawkę 60%. Następnie należy odjąć od tego jedynie koszty druku. Koszty druku są bardzo różne, ponieważ wszystko zależy od objętości naszego produktu (ilości stron) oraz od rodzaju tuszu (książka może być czarno biała lub kolorowa). Koszt druku prostego zeszytu o grubości 120 stron to trochę ponad 2 dolary. Oznacza to, że prosty zeszyt kosztujący np. 6 dolarów daje nam kilka dolarów zysku dla autora. Przy droższych produktach drukowanych można zarobić zdecydowanie więcej niż na prostym e-booku. Koszty druku widzimy w naszym panelu KDP podczas dodawania naszego produktu (Amazon podaje dokładną kalkulację dla każdego produktu) i możemy nasz zysk regulować poprzez zmianę ceny lub zmianę parametrów produktu.

Amazon oferuję nam również możliwość zarabiania na przeczytanych stronach naszego e-booka dzięki usłudze Kindle Unlimited (niektórzy użytkownicy Amazona z wykupionym abonamentem mogą czytać wszystkie książki bez limitu). W tej sytuacji zarabiamy za każdą przeczytaną stronę naszej książki, zamiast za fakt zakupu naszego e-booka za określoną cenę. Opcja ta jest szczególnie opłacalna w przypadku długich e-booków z treścią (np. powieści).

Dominacja Amazona nie jest kwestią przypadku, ponieważ oferuje on tantiemy autorom na wysokości kompletnie nieosiągalnej dla sprzedaży produktów przez jakiekolwiek inne wydawnictwo, ponieważ za każdy wydany produkt na Amazonie otrzymujemy bardzo duży procent od finalnej ceny w jego sklepie – często jest to dużo ponad 50%. Nie ma pośredników w postaci wydawnictw czy sieci sklepów i Amazon KDP działa tutaj praktycznie jako pełnoprawny self-publishing, w którym to autor „zgarnia” większość zysku dla siebie.

Amazon KDP – jak zacząć? Zobacz kurs Produkt w 24 godziny na Amazonie – szczegóły na stronie kursu TUTAJ

Amazon KDP – czy trzeba zakładać firmę?

Wiele początkujących osób bardzo obawia się tematu zakładania firmy, podatków i spraw formalnych. Niepotrzebnie, ponieważ Amazon KDP działa na zasadzie praw autorskich i wypłaca nam wynagrodzenie w postaci tantiem, czyli określony % od naszej sprzedaży. Oznacza to, że nie trzeba zakładać firmy publikując przez Amazon KDP i nawet posiadając kilka tysięcy produktów w formie prostych zeszytów oraz idące za tym duże zarobki nie musimy wcale zakładać działalności gospodarczej. Taką możliwość rozliczania z Amazonem oferuje nam prawo – również w Polsce. Wystarczy raz w roku rozliczyć naszą sprzedaż i podać zarobek z Amazon KDP.  Rozliczamy się do końca kwietnia za rok poprzedni, kiedy to rozliczamy nasze roczne PITy. Na moim blogu w tym okresie możecie również skorzystać z pomocy księgowego Marcina, który rozliczy Waszą sprzedaż z KDP.

Amazon KDP nie wymaga też praktycznie żadnych specjalnych formalności, i po wypełnieniu podczas rejestracji deklaracji podatkowej, Amazon sam pobiera 10% podatku na potrzeby USA i my musimy zapłacić jedynie podatek w Polsce lub w innym kraju, w którym mieszkamy i się rozliczamy. Więcej na temat rozliczania pisałem w tym wpisie.

Osobom początkującym na Amazon KDP doradzam też zawsze skupienie się na tworzeniu produktów i sprzedaży. Formalności i podatki to, nawet w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, sprawa drugorzędna, prosta i powtarzalna, którą i tak warto zlecić księgowości. Nadmierne skupianie się na formalnościach powoduje w nas niepotrzebny strach i wahanie przed działaniem. Dlatego podatki zawsze zostawiam księgowym.

Czy jeszcze warto publikować na Amazon KDP?

Jest to kwestia, która pewnie zastanawia każdego aspirującego wydawcę. Podobno zawsze najlepszy okres na start sprzedaży na Amazonie, rozpoczęcie własnego biznesu lub zakup kryptowalut był 5 lat temu… ? Gdy zaczynałem w 2016 roku miałem wrażenie, że na Amazonie jest już wszystko i że trochę się spóźniłem. Jednak świetna sprzedaż mojego pierwszego bestsellera pokazała mi, że byłem w dużym błędzie. W moim portfolio pojawiło się następnie kilka innych bestsellerów (głównie proste zeszyty), które to kolejny raz udowodniły mi, że warto na tej platformie publikować i sprzedawać własne produkty. Podobnie zresztą było, gdy inwestowałem w kryptowaluty w 2020 roku, kiedy to również wydawało się, że już raczej jest za późno, a jednak dość szybko okazało się, że tak na prawdę to dopiero początek.

Amazon posiada wielu sprzedawców, ale jednocześnie niesamowicie mocno się rozwija i rozszerza swoje zasięgi (liczba użytkowników Amazona ciągle się powiększa). Sama tylko pandemia i lockdowny bardzo wzmocniły Amazona i cały rynek e-commerce na całym świecie. Uważam, że dawno nie było tak dobrych czasów na sprzedaż własnych produktów w internecie i każdy kto podejdzie do tematu Amazon KDP (lub każdego innego) na poważnie jest w stanie osiągnąć z czasem wysoką sprzedaż swoich produktów w dowolnej formie. Na tak dużym rynku zawsze jest miejsce na wartościowe produkty, ponieważ popyt jest ogromny, a rynek rozwija się bezustannie.

Jakie produkty warto sprzedawać na Amazon KDP oraz jak zacząć?

Na koniec jeszcze warto powiedzieć od czego zacząć przygodę ze sprzedażą na Amazon KDP. Nie ma jednej idealnej drogi, ale wszystkim osobom początkującym zalecałbym poznanie Amazona poprzez publikację prostych produktów w formie zeszytów. Pozwoli to na naukę podstaw publikacji i nauczenie się tej platformy od zaplecza. Taka taktyka umożliwia każdemu na szybkie wdrożenie się w świat Amazona i pozwala na podjęcie decyzji jakie produkty publikować w długim terminie. Mogą być to proste zeszyty lub z czasem trochę bardziej zaawansowane produkty/zeszyty w formie Activity Book (np. kolorowanki, proste książki dla dzieci, czyli produkty, które nie są książkami, ale posiadają już jakąś prostą treść). Treści wcale też nie trzeba tworzyć samodzielnie i gotowe szablony produktów możecie kupić na moim blogu tutaj. Stworzyła je Ania, jedna z moich kursantek kursu Produkt24, która to osiąga bardzo dobre wyniki w sprzedaży przez Amazon KDP i jest zawodowym grafikiem.

Wnętrze lub nawet okładkę do produktu można też po prostu zlecić na portalach takich jak Fiverr.

Fiverr.com i oferta tworzenia opisu produktu przez freelancera
Fiverr.com i oferta tworzenia opisu produktu przez freelancera

Zapraszam również do tego posta, gdzie podpowiadam jak dokładnie rozpocząć swoją przygodę z Amazon KDP. Wyjaśniam tam dokładne możliwości startu dla każdej osoby początkującej. Przy okazji zapraszam do darmowego kursu Amazona i biznesu online, gdzie poświęciłem aż 2 lekcje wideo tematowi Amazona KDP.

Najważniejsze linki:

Amazon KDP dla początkujących - jak zacząć - zobacz wideo:

  13 replies to "Amazon KDP – jak zacząć oraz jak działa Amazon KDP?"

  • Yurek

   Ile stron liczy najmnieszy zeszyt?

  • Klaudia

   Witam,
   dlaczego podczas wystawiania książki ( pomimo iż w pierwszej karcie ustawiam Amazon.pl oraz język wydawanej książki Polski ) w ostatniej karcie przy wyszczególnieniu dostępnych platform ( amazon.de, amazon. pl itd.) po ustaleniu ceny jest opis : ten produkt nie będzie dostępny na tej platformie ( w j.angielskim)

  • Kinga

   Mam pytanie o rachunek bankowy podłączony do konta. Jeśli podany w profilu jest rachunek w EUR i dla sprzedaży na wszystkich rynkach mamy EUR jako walutę, to wydaje mi się, że przy sprzedaży na rynku polskim jest to niekorzystne z uwagi na kurs złotówki. Z kolei czy jest możliwość podania kolejnego numeru rachunku bankowego i oznaczenia w jakiś sposób, że on jest tylko do wypłat za sprzedaż denominowaną w PLN? Bo podać PLN jako walutę za sprzedaż na Amazon.pl można, tylko czy da się zrobić to właśnie powiązanie – że jest jedno dodatkowe konto bankowe w PLN tylko do wypłat za sprzedaż na rynku poslkim?

   • Tomasz Micherda

    Na Amazon KDP podajesz tylko jedno konto i otrzymujesz zapłatę tylko w EUR ze wszystkich rynków jak mieszkasz w PL..

  • Dawid

   Hej! Czy to co wstawimy do portalu amazon KDF jest automatycznie tłumaczone na inne języki? Czy jak mamy e-booka napisanego po polsku to tylko polscy użytkownicy będą mogli to przeczytać?

   • Tomasz Micherda

    Amazon KDP nie tłumaczy na inne języki. Możesz wystawić książkę w dowolnym języku i będzie ona dostępna na wszystkich rynkach jakie chcesz (np. książka po angielsku będzie dostępna również w PL), ale jak chcesz dotrzeć do np. Polaków w Polsce to musisz wydać książkę po polsku etc.. i ona będzie też dostępna po polsku np, w USA.

  • J

   Ok, pytanie do szablonów… jeśli tysiąc osób kupi takie szablony, lekko skoryguje i opublikuje to nie będzie już podchodziło pod plagiat? jak z prawami autorskimi?

   • Tomasz Micherda

    Prawa autorskie są przekazane na Ciebie i możesz je sprzedawać na Amazon KDP. Na wielu stronach można kupić szablony i jest to całkowicie ok.

  • Justyna

   Chciałam zapytać czy na Amazon KDP mozna podać konto Revolut jako konto do wypłat ?

   • Tomasz Micherda

    Można, ale polecam konto w standardowym banku, bo podobno na Amazon KDP zdarzały się problemy z Revolut.

  • Paulina

   Trochę nie rozumiem wynagrodzenia. Udało mi się opublikować prosty zeszyt za 8.99 dolarów, ale tantiem dla mnie to zaledwie 0.22 dolara. (Okładka kolor standard 27 stron).

   Czy coś się zmieniło od opublikowania tego wpisu?

   • Tomasz Micherda

    Sprawdź w kreatorze Amazon KDP dokładnie jakie są koszty w Twojej sytuacji. Możliwe, że dałaś np. kolor w środku.

    • Kinga

     Jak dokładnie można to sprawdzić? (pytanie początkującej)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.