Jak radzić sobie z HEJTEM? (w internecie i poza nim)

Ukrywają się pod pseudonimami i są w pełni anonimowi. Nie mają odwagi pokazać własnej twarzy i prawdopodobnie mieszkają z mamą. Kto to taki? To hejterzy. Prowadzę bloga prawie półtora roku i miałem już kilka małych incydentów z takimi właśnie osobami. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie jak radzić sobie z hejtem oraz skąd hejt się bierze w sieci oraz poza nią.

Jak sobie radzić z hejtem?
Jak sobie radzić z hejtem?

Wybaczcie mi ten trochę nieprofesjonalny wstęp, ale ostatnio miałem już kolejny incydent związany z hejtem i postanowiłem napisać na ten temat artykuł. Rozmawiałem też z Norbertem Adutisem, z którym przeprowadziłem wywiad ponad rok temu na temat Amazona FBA. Norbert miał również nieprzyjemną sytuację związaną z hejtem. Musiał nawet interweniować przy pomocy adwokata w związku z atakami na niego. Jednak udało się dotrzeć do osoby, która go atakowała.

Akurat na moim blogu i kanale na YouTube nie ma z hejtem wielkiego problemu. Moje treści są pozytywne, a ja sam nikogo rzecz jasna nie atakuję w moich materiałach. Jednak atakowanie mojej osoby zdarza się od czasu do czasu. Muszę też podziękować moim widzom za pomoc podczas ostatniego małego ataku na mój kanał na YouTube. Pomogliście mi bardzo oraz dzięki wiadomości od wielu osób zrozumiałem jak rodzić sobie z hejtem. Wielu z Was napisało mi wtedy, że hejt oznacza tak na prawdę mój sukces. 🙂

Dodam tylko, że opisane tutaj zasady odnoszą się zarówno do hejtu w internecie oraz do hejtu w życiu codziennym poza siecią. Bywamy atakowani w sieci z tych samym powodów co poza nią i dlatego warto poznać przyczyny takich zachowań oraz wiedzieć jak sobie z hejtem radzić.

Hejt w internecie - przyczyny

Hejter nienawidzi siebie samego

Czy znasz mechanizm projekcji? Ja o projekcji dowiedziałem się kilka lat temu i otworzyło mi to oczy na wiele ludzkich zachowań (również moich negatywnych zachowań).

Wikipedia podaje następującą definicję projekcji:

Projekcja – mechanizm obronny polegający na przypisywaniu innym własnych niepożądanych uczuć, poglądów, zachowań lub cech najczęściej negatywnych.

Mówiąc prościej projekcja to odbicie lustrzane negatywnych cech i zachowań, które hejter projektuje na innych. Gdy ktoś Cię obraża w sieci lub poza nią to pamiętaj, że zazwyczaj ta osoba mówi o sobie. Osoba hejtująca często wyrzuca na kogoś swoje żale związane z własnym życiem. Jeżeli ktoś Cię atakuje to pamiętaj, że nie chodzi w tym wypadku o Ciebie.

Zrozumienie tego mechanizmu pozwala nam przede wszystkim nie przejmować się hejtem oraz negatywnymi opiniami innych. Co więcej możemy dzięki temu lepiej poznać drugą osobę i daje nam to przewagę w niezliczonych sytuacjach w życiu. Możemy również zrozumieć własne negatywnie myśli oraz zachowania i co za tym idzie poprawić nasze życie.

Zazdrość i konkurencja

W każdym aspekcie życia ludzie konkurują ze sobą. Jest to całkowicie naturalne i pozytywne. Jednak część ludzi zamiast pchać własne życie do przodu woli ściągać innych na dół.

Pewnie zauważasz ten mechanizm w wielu sytuacjach w swoim życiu. Jeżeli ktoś odnosi sukces i robi coś więcej niż jego otoczenie to od razu znajdują się osoby, które to krytykują. Robią tak, ponieważ boją się zostać w tyle. Zdecydowanie łatwiej jest im kogoś ciągnąć w dół, niż robić coś wartościowego z własnym życiem.

Najbardziej agresywne osoby to te, które się boją i nic nie robią ze swoim życiem. Ostatnio miałem okazję już drugi raz być we wspaniałym ośrodku karate Dojo w Starej Wsi i dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy na temat karate. Na przykładzie podstawowych zasad karate warto zauważyć, że silna i świadoma osoba, która trenuje np. sztuki walki i hartuje własny umysł nigdy nie atakuje innych. Taka osoba doskonale wie co ma robić w życiu wartościowego - jest to bycie lepszą osobą każdego dnia.

Wspaniały i inspirujący pobyt w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki - Dojo Stara Wieś
Wspaniały i inspirujący pobyt w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki - Dojo Stara Wieś

Hejt i ataki w życiu codziennym

Z atakami mamy do czynienia nie tylko w internecie. Internet to tylko jeden mały wycinek z szerszej perspektywy życia. Bardzo dużo nauczyła mnie praca menedżera w restauracji, gdzie spotkało mnie wiele sytuacji opartych na zasadach przedstawionych powyżej. Bardzo obszernie opisałem to w poście na temat postawy roszczeniowej.

Miałem do czynienia wtedy z osobami w pracy, które np. wyśmiewały menedżera restauracji (zarówno mnie jak i osobę, która pracowała na tym stanowisku przede mną, gdy jeszcze byłem kelnerem). Niestety osoby te poza wyśmiewaniem nie dawały od siebie nic. Gdy trzeba było wykazać się pracowitością i była okazja to zmiany stanowiska na bardziej odpowiedzialne to już nie były chętne do działania. Wszystko co potrafiły te osoby to narzekać i poniżać innych, gdyż wtedy podnosiły one swój własny status. Ja też nie byłem idealny i zdarzało mi się robić to samo. Jednak zdobywanie wiedzy oraz przełamywanie własnych stref komfortu pozwoliło mi spojrzeć na wiele rzeczy z nowej perspektywy na przestrzeni lat.

Zauważ nawet na przykładzie zwierząt. Który pies szczeka najgłośniej i jest najbardziej agresywny? Ten najsłabszy zamknięty w klatce lub za ogrodzeniem. Może to trochę brutalny przykład, ale dobrze ilustruje nasze zachowania.

Często strach i zazdrość powodują ataki na innych. Jednak tylko poprzez stawanie się lepszą osobą można skupić się na byciu lepszym zamiast na ściąganiu innych w dół. Niestety nie jest to już tak łatwe i wygodne jak hejtowanie.

Jak radzić sobie z hejtem i jak reagować na hejt w internecie?

Przede wszystkim należy wyznaczać granice. Jeżeli ktoś mnie atakuje na YouTube to komentarz jest od razu usuwany, a konto takiej osoby blokowane oraz zgłaszane. Każde atakowanie i poniżanie nie kwalifikuje się nawet do odpowiedzi, czy do skupiania mojej uwagi.

Z początku starałem się odpowiadać i zrozumieć drugą stronę. Teraz nie mam żadnych wątpliwości, że takie osoby nie zasługują na żadną uwagę. Oczywiście nie mówimy tutaj o rzeczowej krytyce, czy szczerych pytaniach. Każda konstruktywna krytyka jest mile widziana i mnóstwo moich materiałów powstało dzięki właśnie uwagom moich widzów. To właśnie feedback konstruktywny pozwala mi poprawiać wiele rzeczy i nawet więcej zarabiać.

Każda silna i pewna siebie osoba, która ma coś do powiedzenia lub ma nawet problem np. z moimi treściami napisze do mnie maila lub prywatną wiadomość. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawiązać rozmowę i wyjaśnić dowolne kwestie. Całe szczęście hejt nie jest na moim kanale wielkim problemem, ale wierzę, że warto ustalić sobie zasady i wg nich działać.

Nigdy nie rezygnuj ze swoich działań

Pamiętaj, że zawsze robiąc coś więcej niż przeciętna osoba narażasz się na ataki. Działanie w internecie takie jak blogowanie i szeroko pojęty biznes online sprawią, że zawsze znajdzie się ktoś słaby kto będzie chciał Cię poniżyć. Najważniejsze to dawać wartość i robić swoje. Jeżeli dostarczasz wartościowe treści to hejt będzie tylko okazjonalny jak to ma miejsce w moim wypadku.

Nie dawaj przyzwolenia na hejt w internecie i od razu reaguj. Jeżeli ktoś stara się ciągnąć Cię w dół to reaguj i blokuj takie osoby. Jeżeli zauważysz takich ludzi w życiu codziennym oraz w swoim otoczeniu to odeprzyj atak i wyklucz takie osoby ze swojego otoczenia. To Ty dajesz prawo innym do spędzania czasu i do kontaktu z Tobą. Ty masz również prawo ten kontakt zrywać i nie dopuszczać takich osób do siebie. Pamiętaj, że hejterzy i negatywni ludzie to osoby, które są daleko w tyle i Ci po prostu zazdroszczą. Nigdy nie rezygnuj ze swoich działań.

Jak radzić sobie z HEJTEM? (w internecie i poza nim) - zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.