Jak marzenia pozwalają nam pokonywać codzienne wyzwania?

Marzenia jako technika motywacyjna
Marzenia jako technika motywacyjna

Czym są marzenia i dlaczego tak bardzo pomagają nam one w przezwyciężaniu codziennych trudności? Dzisiejszy wpis pokaże Wam jak bardzo ważne jest posiadanie własnych marzeń oraz udowodni, że nawet te trudne do zrealizowania plany czasem się spełniają. Przedstawię Wam również jak mądrze zarządzać swoimi marzeniami oraz jak przekształcać je w cele, które następnie możemy faktycznie zrealizować. Zobaczycie w tym poście też zeszyt z moimi osobistymi marzeniami oraz inspirujące przykłady, kiedy to marzenia ratowały nawet ludzkie życie.

Do stworzenia tego wpisu zainspirowała mnie fundacja Mam marzenie, którą postanowiłem wybrać jako patrona mojej książki. Dla fundacji przekażę część zysków (5%) ze sprzedaży książki i dzięki temu wiele dzieciaków otrzyma pomoc w procesie realizacji ich własnych marzeń oraz motywację do walki z chorobą, ponieważ fundacja pomaga dzieciom bardzo chorym.

Czym są marzenia?

Można znaleźć wiele definicji słowa “marzenie”, ale każdy z nas w sobie podświadomie czuje znaczenia tego słowa. Można je określić jako pragnienie, chęć osiągania lub posiadania czegoś co jest do zdobycia bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Marzenia dają nam nadzieję na lepsze czasy i pomagają patrzeć pozytywnie w przyszłość. Niestety często je gdzieś na drodze życia tracimy.

W 2012 roku byłem świadkiem spełnienia marzenia ciężko chorej dziewczynki, która marzyła aby zostać księżniczką. Fundacja Mam marzenie pomogła jej i zorganizowała pełen wrażeń przejazd karetą do zamku. Dziewczynka z czasem pokonała swoją chorobę i jestem zdania, że takie wspaniałe chwile na pewno chociaż trochę pomogły jej w trudnym procesie leczenia. Snucie marzeń oraz ich realizacja daje nam wiele siły do działania, a marzenia świadomie przekształcone w realne cele potrafią nas motywować do pracy nad sobą przez całe nasze życie.

Zamień swoje marzenia w cele i realizuj je

Nie musisz być w bardzo trudnej sytuacji, aby docenić siłę marzeń. Wystarczy, że uświadomisz sobie, że mamy jedno życie, które polega właśnie na wyobrażaniu sobie ciekawej przyszłości oraz na dążeniu do naszych celów. To co odróżnia dzieci od większości dorosłych to fakt, że dzieci posiadają wspaniałe (często nierealne) marzenia oraz stuprocentową wiarę w możliwość realizacji tych marzeń Jednak z wiekiem przychodzi proza życia i nasze marzenia często przepadają. Tutaj całe szczęście na ratunek przychodzi nam sprawdzona technika - tworzenie i zapisywanie sobie celów, czyli po prostu świadoma realizacja naszych marzeń. Dlatego jako dorośli musimy podejść do tematu bardzo praktycznie.

Ja zachęcam każdego do kupna prostego zeszytu, w którym należy zapisać sobie własne marzenia oraz cele. O celach już wspominałem wiele razy i powinny one być ustalane raz w roku. Jeżeli chodzi natomiast o marzenia to są to takie duże cele, które chcemy zrealizować w ciągu naszego całego życia.

Po co nam marzenia - lista moich marzeń
Po co nam marzenia - lista moich marzeń (niektóre marzenie zachowałem tylko dla siebie)

W prostym zeszycie (produkt mojej własnej roboty - wydany przez Amazon KDP) zapisałem sobie moje osobiste marzenia. Niektóre moje marzenia udało mi się już spełnić, a pozostałe czekają wciąż na realizację. Jak widzisz wiele z nich nie wymaga wcale ogromnej ilości gotówki i po prostu trzeba odważyć się je spełniać.

Jak widać na zdjęciu powyżej marzenia mogą być bardzo różne. Moim największym marzeniem była swego czasu przeprowadzka do Krakowa i życie na własnych zasadach. Marzenie to wydawało mi się lata temu kompletnie nierealne. Jednak przekształcenie marzenia w realne cele i zapisanie wszystkiego w zeszycie motywowało mnie przez lata do podejmowania codziennych wyzwań oraz trudności. W międzyczasie pracowałem jako magazynier, kierowca, kelner i menedżer w restauracji. Nie było lekko, ale dopiąłem swego.

Moje cele zapisane w 2012 roku
Moje cele zapisane w 2012 roku, które się spełniły - więcej w tym poście.

Pokonałem trudne chwile właśnie dzięki wizji lepszej przyszłości. Tą technikę można stosować skutecznie w walce z wszelkimi przeciwnościami losu - nie ważne czy chodzi o lepsze życie czy o np. walkę z chorobą. Życie zawsze będzie podsuwać nam coraz to nowe wyzwania i wizja na przyszłość w postaci marzeń pomoże nam znaleźć wiele sił do działania.

Dlatego nie bój się marzyć. Kup prosty zeszyt i zapisuj z czasem to czego pragniesz. Pamiętaj, że żyje się tylko raz i kiedyś będzie za późno. Swoje marzenia rozbij na mniejsze cele i realizuj je każdego dnia.

Marzenia jako technika motywacyjna - zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.