Zwykła edukacja to ZWYKŁE ŻYCIE (i zwykłe zarobki)

Zwykła edukacja to zwykłe życie i zwykłe zarobki
Zwykła edukacja to zwykłe życie i zwykłe zarobki

W tym wpisie postaram się Ciebie zachęcić trochę do wyjścia poza schematy edukacyjne panujące w naszym społeczeństwie. Udowodnię Ci, że to właśnie niestandardowa edukacja oraz unikatowe umiejętności są najbardziej przydatne, jeżeli chodzi o lepsze życie i lepsze zarobki. Szczególnie w obecnych czasach.

Nigdy nie zapomnę sytuacji ze studiów, gdy mieliśmy egzamin z ekonomii. Przygotowałem się całkiem dobrze do tego egzaminu i usiadłem z przodu sali. Większość osób zajęła jednak miejsca z tyłu i oszukiwała na teście. Skończyło się to w ten sposób, że dostałem najgorszą ocenę (bodajże ocena dostateczna), a pozostałe osoby ściągające na teście otrzymały oceny znacząco lepsze ode mnie. Wg ocen byłem najgorszym studentem, który wiedział zarazem najwięcej. Tak niestety działały moje studia wyższe w Polsce (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu oraz AGH w Krakowie) na kierunku zarządzania. Prawie wszystko opierało się tam na oszukiwaniu i kombinowaniu. Wykładowcy sami z siebie również nie wykazywali żadnej inicjatywy, aby to zmienić. Jaką wartość ma taka edukacja?

Co to jest edukacja?

Wikipedia mówi, że Edukacja to ogół procesów i oddziaływań, których celem jest zmienianie ludzi, przede wszystkim dzieci i młodzieży - stosownie do panujących w danym społeczeństwie ideałów i celów wychowawczych. Ja osobiście zawsze czułem, że nie pasuję do systemu edukacyjnego. Masa nieprzydatnych informacji, które trzeba znać, aby zdać. Nauczyciele bardzo często nie mają żadnego pojęcia o życiu oraz nie posiadają żadnych umiejętności są właśnie tymi osobami, które nas oceniają.

Nie mam zamiaru tutaj negować systemu edukacji lub norm społecznych w Polsce. System edukacji jest jaki jest i do szkoły mimo wszystko warto chodzić. W końcu musimy nauczyć się czytać i pisać. W szkole i na studiach poznajemy wiele ciekawych osób. Jednak po zakończeniu edukacji ocenia Cię już tylko życie. Nie możesz znaleźć pracy? Mało zarabiasz? Co takiego potrafisz robić po szkole, żeby zarabiać dużo?

Szkoła nie uczy wielu potrzebnych umiejętności

Niestety edukacja, której ja doświadczyłem (zarówno szkoła średnia jak i studia wyższe) nie nauczyła mnie praktycznie niczego. Powiem więcej - taka edukacja wręcz psuje często nasze myślenie na temat tego jak mamy się zachowywać w życiu. Szukanie drogi na skróty, oszukiwanie i zdawanie tylko po to, aby zdać to droga donikąd. Oszukując w szkole lub na studiach będziesz potem podobnie zachowywać się w pracy. Widziałem tego typu zachowania podczas pracy w restauracji u wielu pracowników. Co najgorsze widziałem takie zachowania nawet u siebie. Tylko dokąd nas takie zachowanie doprowadzi z czasem? Do szukania pracy, w której nie będziemy musieli wiele robić?

Wyróżnij się i szukaj pomysłu na siebie

Każdy z nas jest inny i ma inne predyspozycje. Niestety wrzucanie wszystkich do jednego worka w przypadku edukacji i życia w ogóle jest bardzo krzywdzące. Staraj się jak najwcześniej poznać swoje zainteresowania. Szukaj pomysłu na siebie poprzez próbowanie różnych nowy rzeczy. Jeżeli napotkasz coś co Cię kręci to trzymaj się tego i edukuj się w tej dziedzinie. Nie musisz wcale iść na studia, żeby poznać wybrany temat i zarabiać na tym z czasem pieniądze. Szkoła niestety nie promuje takiego podejścia. Jeżeli zdecydujesz się na studia to idź na takie, które będą niezbędnym dodatkiem do Twojego celu na karierę zawodową - musisz mieć przede wszystkim cel i pomysł na siebie. Same studia bez wyraźnego planu nie dadzą Ci nic.

Wiesz ile światowych gwiazd muzyki jest po szkole muzycznej? Większość nie jest. Kieruj się tym co Cię kręci i szukaj innych podobnych do Ciebie. Znajdź mentorów i ucz się od nich. To najlepsza droga do sukcesu i do szczęśliwego życia. 

Szkoła nie uczy przedsiębiorczości, tylko przeciętności

Przedsiębiorczość jest w każdym z nas. Niestety system edukacji nakazuje nam wręcz przeciętność. W szkole nie uczą nas jak otworzyć własną firmę. W szkole nie powiedzą Ci, że warto szukać nowej wiedzy i pomysłów. Szkoła nie powie Ci, że możesz kwestionować wiele rzeczy i szukać nowych rozwiązań, które będą odpowiednie dla Ciebie. Jeżeli będziesz starać być indywidualistą to staniesz się prawdopodobnie wrogiem systemu edukacji i szkoły.

Edukacja uczy pracy na etacie?

Takie można odnieść wrażenie. Niestety szkoła to instytucja, która nie rozwija się zbyt szybko. Skutkuje to niedopasowaniem do realiów współczesnego świata. Jeżeli chcesz być przedsiębiorcą i tworzyć swój biznes to musisz postawić na edukację pochodzącą od osób, które są przedsiębiorcami i odnoszą w tym aspekcie sukcesy. Nie zdobędziesz takiej wiedzy od nauczyciela, który pracuje na etacie i nigdy nie posiadał własnej firmy.

Każdy nauczyciel w szkole to właśnie osoba pracująca na etacie i osoby te nie zarabiają wiele. Mają swoje sprawy oraz zmartwienia. Dlatego praca w szkole jest dla nich po prostu źródłem dochodu. Są ludźmi takimi samymi jak my wszyscy i przez to często takie osoby będą chciały wykonać swoją pracę jak najłatwiej oraz po prostu dostać wypłatę. Nie możesz w takim wypadku liczyć na usługę edukacyjną z najwyższej półki. Zasady rynkowe działają wszędzie tak samo i od osoby pracującej na etacie, która nie zarabia zbyt wiele nauczysz się co najwyżej, że możesz robić tak samo.

Bierz odpowiedzialność za swoje życie i za swoją edukację

To jest klucz do sukcesu w życiu - branie odpowiedzialności za wszystko co się dzieje dookoła. Nie oczekuj, że dostaniesz coś wyjątkowego od systemu edukacji, od nauczycieli lub od przeciętnej pracy, którą możesz mieć po ukończeniu przeciętnej szkoły. Zwykła edukacja to zwykłe życie. Nie staraj się też systemu edukacji zmieniać, negować oraz oceniać - nie o to mi chodzi w tym wpisie. Jeżeli chcesz osiągnąć coś więcej niż większość osób to musisz zrobić to świadomie poprzez naukę nowych rzeczy poza szkołą i poza systemem edukacji.

Chcesz mieć to czego nie masz? Musisz robić to czego nie robisz. Szukaj wiedzy i pomysłów w kierunku, który Cię kręci. Jeżeli chcesz więcej zarabiać i mieć swój własny biznes to musisz stać się przedsiębiorcą odpowiedzialnym za swój los. Szukaj nowych informacji i zdobywaj taką wiedzę, której w szkole nigdy nie zdobędziesz.

Zwykła edukacja to ZWYKŁE ŻYCIE (i zwykłe zarobki) - zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.