Jak stworzyć własny kurs online - poradnik krok po kroku dla osób początkujących

Jak stworzyć WŁASNY KURS ONLINE Poradnik KROK PO KROKU
Jak stworzyć WŁASNY KURS ONLINE Poradnik KROK PO KROKU

W tym artykule pokażę Wam jak stworzyć własny kurs online krok po kroku oraz przedstawię jakie koszty trzeba ponieść na start w tym ciekawym i zarazem wymagającym modelu biznesowym. Kursy online to wg mnie skuteczny i zarazem bardzo interesujący sposób na własny biznes w internecie (szczególnie w obecnych czasach), oparty w dodatku na naszych indywidualnych zainteresowaniach. Ja sam osobiście posiadam własny sklep z kursami online, które przynoszą mi stabilny pięciocyfrowy dochód każdego miesiąca już od kilku lat. Przedstawię Wam tutaj najważniejsze informacje potrzebne do wystartowania z własnym kursem online, dorzucę sporo mojego osobistego doświadczenia w tym aspekcie oraz dowiecie się przy okazji ile zarabiam.

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • Dlaczego własny kurs online to ciekawy pomysł na biznes
  • Ile można zarobić na kursach online w Polsce oraz jakie są moje zarobki
  • Tworzenie własnego kursu online krok po kroku
  • Niezbędne narzędzia, oprogramowanie i platforma do kursów online
  • Czy trzeba posiadać działalność gospodarczą
  • Ile kosztuje stworzenie kursu online
  • Strategia biznesowa
  • Wady modelu biznesowego opartego na kursach online

Najważniejsze linki przedstawione w tym wpisie:

  • WordPress - podstawowe oprogramowanie do tworzenia stron WWW, blogów i co za tym idzie również kursów online.
  • BlueHost - jeden z najpopularniejszych hostingów z wbudowanym WordPressem.
  • OptimizePress - wtyczka i temat do WordPress, która świetnie wygląda i posiada bardzo intuicyjny kreator stron WWW.
  • AfterMarket - tutaj kupisz domeny internetowe.
  • WpIdea - oprogramowanie (wtyczka do WordPress) do tworzenia i sprzedaży kursów online.
  • Vimeo - hosting dla plików wideo.
  • MailChimp - obsługa listy mailingowej.
  • Tpay - operator płatności.
  • Fakturownia - automatyczne wystawianie faktur.
  • Fiverr - portal dla freelancerów, gdzie zlecisz wiele drobnych prac na potrzeby twojego kursu online lub strony WWW.
  • Kurs WordPress - obsługa WordPressa krok po kroku i tworzenie własnej strony WWW.
  • Kurs Domowy Milioner - mój najbardziej rozbudowany kurs, który pokazuje jak tworzyć własny biznes w sieci oparty na kursach online.

Dlaczego własny kurs online to dobry pomysł?

Tworzenie i sprzedaż własnego kursu online to nowoczesny pomysł na biznes, który ma kilka znaczących zalet. Przede wszystkim kursy online nie wymagają wielkich inwestycji finansowych, jeżeli chodzi o start własnego biznesu. Co więcej, regularna sprzedaż kursów online i utrzymanie tego typu działalności jest również bardzo tanie. Zakup odpowiedniego oprogramowania do własnych kursów online, domeny, hostingu i kilku innych pomniejszych narzędzi jest stosunkowo niewielkim wydatkiem, szczególnie w porównaniu do praktycznie każdego innego rodzaju małego biznesu. Nie potrzebujemy lokalu do prowadzenia sprzedaży, samochodu w leasingu, towaru, kasy fiskalnej oraz pracowników. Koszty na początku oraz w trakcie prowadzenia takiego biznesu są bardzo niskie i tak się składa, że mam porównanie do biznesu stacjonarnego, ponieważ przez z kilka lat prowadziłem restaurację jako menedżer - koszty miesięczne wynosiły tam około 100 000 zł.

Co więcej sprzedaż własnego kursu online to biznes bardzo ciekawy, który możemy (i nawet powinniśmy) oprzeć na własnych zainteresowaniach. Ten rodzaj działalności umożliwia nam zajęcie się bardzo wąską niszą, która nas kręci oraz interesuje. Połączenie pracy oraz naszych zainteresowań skutkuje duża motywacją do działania i radością z wykonywanych czynności, które dają nam pieniędze. Mnóstwo osób narzeka na specyfikę własnej pracy, która to często odbiega od ich zainteresowań. W przypadku kursów online i tworzenia własnego biznesu opartego na wąskiej niszy, jesteśmy w stanie tworzyć i sprzedawać produkty w tematyce, która nas pochłania. Dzięki temu praca przestaje być tylko zwykła pracą, a efekty są często lepsze niż się sami możemy spodziewać. Zaryzykuję stwierdzenie, że fakt ten przesądził w dużej mierze o moim sukcesie w sprzedaży kursów online i blogowaniu w ogóle.

Program partnerski w sklepie Od Kelnera Do Milionera
Sklepi z kursami online Od Kelnera Do Milionera

Sprzedając własny kurs online (lub większą ilość kursów) korzystamy również z efektu skali technologicznej. Wydając kurs na rynek polski docieramy natychmiastowo do odbiorców z całego kraju. Dzięki temu nasz produkt jest dostępny dla bardzo dużej ilości potencjalnych klientów i nie jesteśmy ograniczeni do obszaru np. naszego osiedla lub danego miasta. Jako, że ten biznes jest łatwo skalowalny to własne kursy online warto oprzeć na tematach dość niszowych i mocno sprecyzowanych, ponieważ nasze unikalne umiejętności (dla każdego to będzie coś innego)i, wiedza i zainteresowania mogą zostać wykorzystane i zmonetyzowane na obszarze całego kraju bardzo skutecznie, pomimo teoretycznie wąsko zakrojonej tematyki.

Ile można zarobić na kursach online w Polsce oraz moje zarobki

Ja na swoich kursach online zarobiłem w ciągu pierwszego pół roku (zaczynałem w 2018 roku) prawie 64 tysiące złotych i na ten moment moje przychody ze sprzedaży wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Rok 2020 (3 lata od startu mojego bloga i sklepu) przyniósł mi ponad 500 000 złotych przychodu ze sprzedaży samych kursów. Do tego doszły jeszcze zarobki z afiliacji, Amazona oraz pomnażanie kapitału przy pomocy kryptowalut. Co więcej w przypadku produktów w postaci kursów online moje koszty są niezmiennie bardzo niskie. Koszty hostingu i domen internetowych to maksymalnie kilkadziesiąt złotych na miesiąc co w przypadku tak wysokich przychodów nie stanowi praktycznie żadnego kosztu. Z czasem pojawiają również się wydatki w postaci utrzymania listy mailingowej i kilku innych wtyczek do WordPressa, ale wszystkie te koszty można spokojnie zamknąć w kwocie średnio kilkuset złotych miesięcznie, co przy nawet niespecjalnie wysokich przychodach pozwala nieźle zarobić.

Jak zarobiłem pół miliona w rok - moje wyniki
Jak zarobiłem pół miliona w rok - zobacz wpis na ten temat 

Warto sobie też uświadomić, że biznesie, w przeciwieństwie do etatu, nie ma czegoś takiego jak górna granica zarobków. Własny biznes oparty na kursach online (oraz każdy inny skalowalny biznes) może Wam zaoferować bardzo dobre przychody i co najważniejsze przychody te zostają w zdecydowanej większości w naszej kieszeni. Firma, która przynosi przychód na poziomie np. kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, generuje jednocześnie koszty zaledwie w wysokości kilku procent całości. Dla porównania biznesy stacjonarne, które generują większe obroty, potrzebują pracowników, samochodów, lokalu itp. Przez lata pracowałem w restauracji, której koszty funkcjonowania miesięczne dochodziły do stu tysięcy złotych i nigdy nie było gwarancji osiągnięcia nawet tego pułapu przychodów co wiązało się nawet ze stratą, a pracy przecież wciąż było mnóstwo - nawet, gdy miesiąc zamykaliśmy ze stratami. Nie chcę nawet wiedzieć co przeżywają restauratorzy obecnie podczas blokad gospodarczych i obostrzeń, ponieważ mnóstwo kosztów im pozostało, a przychody zostały zablokowane.

Dlatego tworząc pierwszy własny kurs online tak naprawdę nie ryzykujemy wiele. Poza kupnem domeny, hostingu i wtyczki do kursów online nie trzeba ponosić żadnych większych kosztów stałych. Kosztem jest tutaj głównie nasza praca włożona w tworzenie sklepu internetowego. Jeżeli nawet w pierwszym miesiącu Wasza sprzedaż wyniesie jedynie kilka sztuk własnego kursu online to bilans wciąż jest na plus, ponieważ koszty działalności są i tak bardzo niskie. Przy obrotach jedynie kilkuset złotych miesięcznie na początku jesteście na plusie, a każdy wzrost sprzedaży nie generuje żadnych dodatkowych wydatków. Jest to naprawdę bezpieczny model biznesowy dla osób, które nawet nigdy wcześniej miały styczności z własnym biznesem. Otwieranie własnej firmy bez doświadczenia kończy się różnie i znam mnóstwo osób, które po prostu zbankrutowały. Popełniając poważne błędy i posiadając jednocześnie duże koszty miesięczne prowadzenia własnej działalności gospodarczej możecie wpaść w tarapaty finansowe. Moim celem zawsze była wolność i brak zobowiązań (brak wynajętego lokalu, pracowników etc.) dlatego szeroko pojęty biznes internetowy (głównie kursy online i sprzedaż na Amazon KDP) stał się dla mnie wręcz oczywistym wyborem.

Własny sklep internetowy to dla mnie dużo pracy i zarazem równie dużo wolności
Własny sklep internetowy to dla mnie dużo pracy i zarazem równie dużo wolności

Jeżeli pracujesz na etacie lub jeszcze jesteś na etapie nauki to własne kursy online są bardzo interesującym pomysłem na własny biznes, ponieważ tego typu produkty można tworzyć stopniowo po godzinach niezależnie od dotychczasowego zajęcia. Nie trzeba od razu rzucać pracy, ani szkoły, żeby stworzyć własne kursy online. Ta zasada tyczy się biznesu online w ogóle, gdyż jest on bardzo elastyczny. Liczy się tak naprawdę efektywność, a nie ilość spędzonego czasu nad tworzeniem konkretnego produktu. Można pracować o dowolnej porze i poświęcać tyle czasu ile akurat posiadacie danego dnia. Dobrze stworzony kurs online to względnie automatyczny produkt, który po opublikowaniu nie potrzebuje wiele uwagi. Jasne, że należy taki produkt doglądać, czasem uaktualniać etc., ale kurs online zrobiony dobrze, merytorycznie i techniczne to świetnie działający dochód pasywny, który zarabia na siebie i umożliwia skupienie się na czymś innym - może to być praca, szkoła lub po prostu kolejny produkt.

Tworzenie własnego kursu online krok po kroku

Przejdźmy już powoli do konkretów. Jednak żeby nie było tak bardzo kolorowo - wszystko to o czym piszę powyżej musi być poparte systematyczną pracą oraz wiedzą techniczną. Tworzenie projektu, którym jest kurs online wymaga zazwyczaj kilku tygodni wytężonej pracy lub więcej. Należy dobrze przemyśleć wszelkie szczegóły i detale naszego produktu. Szczególnie wydanie pierwszego własnego kursu online może być trudne dla osób, którego tego nigdy wcześniej nie robiły. Publikacja kolejnych jest już oczywiście zdecydowanie łatwiejsza.

Aspekty techniczne dla osoby początkującej mogą wydawać się na początku nie do przeskoczenia i warto posiłkować się tutaj wiedzą osób, które już mają za sobą publikację najlepiej kilku takich kursów online. Do tego dochodzi aspekt merytoryczny, czyli stworzenie własnych materiałów w postaci plików PDF oraz filmów wideo. Kurs musi dobrze działać, dobrze się sprzedawać i posiadać wiedzę, która będzie dawała wartość kupującemu.

1. Pomysł i plan pracy

Jeżeli już zdecydujecie, że chcecie stworzyć własny kurs online to pierwszym krokiem będzie wybór tematyki takiego kursu. Najlepiej żeby to była tematyka, która jest z kategorii/niszy dobrze sprzedającej się i jednocześnie niszy powiązanej z Waszą wiedzą oraz zainteresowaniami. Zdrowie i sport, zarabianie pieniędzy, biznes online, zwierzęta, rozwój osobisty, związki itp. to tylko niektóre nisze, które od dawna sprzedają się najlepiej. Oczywiście każda nisza jest ogromna i należy ją dobrze zawęzić na potrzeby własnego kursu online i Waszej marki w ogóle. Ja w moich kursach online zajmuję się głównie zarabianiem online na Amazonie i sprzedażą własnych książek.

Przykładowy plan nagrywania jednego z moich kursów online
Przykładowy plan nagrywania jednego z moich kursów online

Potrzebne narzędzia:

  • Arkusze online Google lub każdy inny edytor tekstu

2. Nagrywanie lekcji

Tworząc własne kursy online na początku przygotowuję ogólny plan lekcji zawartych w kursie, tworzę nazwę i całą koncepcję kursu. Następnie każdą lekcję (zazwyczaj jest tych lekcji kilkanaście) opracowuje w formie tekstowej i dopracowuje maksymalnie jak się tylko da. Posiadając każdą lekcję w postaci skryptu w pdf zabieram się do tworzenia materiałów wideo. Są to głównie materiały w postaci nagranego ekranu mojego komputera, gdyż zajmuję się przede wszystkim biznesem online i sprzedażą na Amazonie. Do tego często dochodzi też nagrywanie mojej osoby. W zależności od produktu mogą być to materiały wideo, pliki pdf lub nawet konsultacje online. Ja opieram się głównie na kursach online, które zawierają materiały wideo, ponieważ uważam, że wideo jest najlepszą formą przekazu, ale na rynku jest mnóstwo dobrze sprzedających się kursów, które bazują na szkoleniach nawet tylko w formie audio.

Nagranie dobrej lekcji wideo, która trwa kilkanaście lub kilkadziesiąt minut wymaga solidnego przygotowania i przemyślenia wielu kwestii. Po nagraniu materiału obrabiam go w programie do edycji wideo i wrzucam do serwisu Vimeo hostingującego moje filmy używane na potrzeby kursów. Posiadając nagrane i gotowe lekcję wideo należy przejść do aspektów technicznych własnego kursu online.

Potrzebne narzędzia:

  • Vimeo - płatny hosting dla lekcji wideo. Można go na początku zastąpić darmowym hostingiem np. na YouTube, ale wiąże się to z ryzykiem łatwego wysyłania plików wideo osobom, które nie zakupiły kursu.
  • Magix Movie Edit Pro - płatny program do edycji wideo. W sieci można znaleźć wiele darmowym alternatyw i nawet Windows posiada wbudowane narzędzie do edycji wideo.
  • Komputer/laptop z mikrofonem - prawdopodobnie już posiadasz komputer i nawet tani laptop całkowicie wystarczy do opracowania kursu online. Warto natomiast zainwestować około 50 zł w prosty mikrofon krawatowy, ponieważ nagrana mowa powinna być wyraźna.
  • Apowersoft Screen Recorder - nagrywanie ekranu komputera. Na rynku jest wiele darmowych i zarazem płatnych programów tego typu.

3. WordPress i strona WWW

Żeby wystartować z własnym kursem należy zakupić hosting, domenę oraz stworzyć prostą stronę opartą na WordPress, która posłuży do zainstalowania odpowiedniej platformy (wtyczki) z kursami. Jeżeli chcecie stworzyć własny kurs online to niestety należy nauczyć się podstaw obsługi WordPressa. Dobra wiadomość jest taka, że WordPress to bardzo intuicyjna platforma, która stworzona jest dla osób nieposiadających ogromnej wiedzy informatycznej. Uważam, że każdy jest w stanie ją opanować w ciągu tygodni. W tym wypadku zalecam skorzystanie z płatnych kursów WordPress, gdyż zaoszczędzicie w ten sposób wiele czasu i obejdzie się bez kosztownych błędów oraz niepotrzebnych frustracji, przez które możecie nawet zrezygnować już na samym początku.

Hosting BlueHost od zaplecza
Hosting BlueHost od zaplecza

WordPress to po prostu darmowa i najbardziej popularna nakładka wizualna na hosting. Najpopularniejsze hostingi, takie jak polecany BlueHost, posiadają już wbudowany WordPress podczas zakładania nowej strony WWW. Podstawową funkcjonalnością WordPressa są przede wszystkim wtyczki, które oferują ciekawe i różne funkcje. Ja osobiście polecam na start wtyczkę OptimizePress, która to odpowiada na moim blogu za wygląd (temat) oraz pozwala łatwo tworzyć strony sprzedażowe przy pomocy wygodnego kreatora.

Potrzebne narzędzia:

  • WordPress - podstawowe oprogramowanie do tworzenia stron WWW, blogów i co za tym idzie również kursów online.
  • BlueHost - jeden z najpopularniejszych hostingów z wbudowanym WordPressem.
  • OptimizePress - wtyczka i temat do WordPress, która świetnie wygląda i posiada bardzo intuicyjny kreator stron WWW.
  • AfterMarket - tutaj kupisz domeny internetowe.
  • Kurs WordPress - mój kurs WordPressa, który uczy szczegółowo obsługi tej platformy.

4. Platforma do tworzenia kursów online

Po stworzeniu własnej strony (nie musi mieć ona żadnej treści, ale może też zawierać np. bloga) na bazie WordPress z odpowiednimi wtyczkami należy zainstalować tam odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia tworzenie i sprzedaż kursów. Ja używam platformy (wtyczka do WordPress) WpIdea, która to oferuje pełną automatyzację sprzedaży, płatności oraz przyznawania dostępu do kursów. Jeżeli klient kupi kurs online to platforma ta sama obsłuży płatność i po zaksięgowaniu wpłaty (zazwyczaj od razu) wyśle dane do logowania kupującemu. Co więcej po integracji z systemem fakturującym klient ma opcję otrzymania faktury, która wystawiana jest i wysyłana w pełni automatycznie na adres email klienta podany przy zakupie. Po początkowej konfiguracji sprzedający nie musi już brać udziału w procesie sprzedaży i przyznawania dostępu do kursu. Co więcej platforma integruje się również z autoresponderami (systemy mailingowe) i każdy klient jest zapisywany do odpowiedniej listy również w pełni automatycznie.

Mój sklep internetowy od zaplecza, czyli wtyczka WpIdea oparta na platformie WordPress
Mój sklep internetowy od zaplecza, czyli wtyczka WpIdea oparta na platformie WordPress

Po instalacji WpIdea można już w swoim panelu WordPress dodawać oraz tworzyć nieograniczoną ilość kursów online. Jako że WpIdea opiera się na WordPress, to każda osoba znająca podstawy WordPressa będzie mogła bez problemu obsługiwać tą platformę. WordPress to klucz do tworzenia stron, blogów i sklepów internetowych. Tak na prawdę znajomość WordPressa otwiera drzwi do obsługi wszelkiego rodzaju sklepów opartych na dowolnych wtyczkach, ponieważ na rynku istnieje wiele innych narzędzi do WordPress służących do tworzenia sklepów np. z produktami fizycznymi.

Potrzebne narzędzia:

  • WpIdea - oprogramowanie (wtyczka do WordPress) do tworzenia i sprzedaży kursów online.
  • MailChimp - obsługa listy mailingowej.
  • Tpay - operator płatności.
  • Fakturownia - automatyczne wystawianie faktur.
  • Kurs Domowy Milioner - mój najbardziej rozbudowany kurs, który pokazuje jak tworzyć własny biznes w sieci oparty na kursach online.

5. Działalność gospodarcza - czy jest konieczna?

Tworząc i sprzedając własne kursy online nie ma potrzeby zakładania od razu własnej działalności gospodarczej. Można spokojnie rozpocząć swój biznes bez własnej firmy, ponieważ od 30 kwietnia 2018 roku weszła w życie w Polsce Konstytucja Biznesu, która ułatwia start początkującym firmom - wprowadzono możliwość prowadzenia działalności nierejestrowej:

Działalność nierejestrowa: na podstawie Prawa przedsiębiorców drobną działalność zarobkową, z której osiągany jest przychód do 50% minimalnego wynagrodzenia, można prowadzić w sposób wolny – bez konieczności wpisu w CEIDG i wiążących się z tym konsekwencji, także finansowych w postaci składek ZUS (działalność nierejestrowa). Osoba, która chce postawić pierwsze kroki w biznesie będzie mogła zająć się rozwijaniem swojego pomysłu i poszukiwaniem klientów, zamiast skupiać się na formalnościach związanych z założeniem firmy. Działalność nierejestrowa to rozwiązanie nie tylko dla początkujących firm, ale także dla osób, których działalność gospodarcza ma charakter dorywczy lub okazjonalny, tj. dla osób, które chcą dorobić do pensji, emerytury czy stypendium.

Każda osoba, która chce stworzyć własny kurs online jest obecnie w sytuacji bardzo korzystnej i ten zapis wydaje się wręcz idealnie dopasowany do tego typu biznesu. Zamiast przejmować się zakładaniem własnej firmy można skupić się tworzeniu własnego kursu oraz swojej marki. Oczywiście należy podatek od sprzedaży zapłacić, ale nie trzeba już nigdzie swojej firmy rejestrować na początku. Pierwsze tygodnie i miesiące można poświęcić na tworzenie własnego sklepu z kursami online i jeżeli z czasem przekroczycie próg sprzedaży wymagany do założenia własnej firmy to będzie to zdecydowanie dobry moment na start własnego biznesu i formalne zarejestrowanie firmy.

Sprzedaż kursów bez firmy ma też jednak swoje minusy, gdyż nie ma wtedy możliwości np. wystawiania faktur, odliczania sobie kosztów oraz zarejestrowania się u niektórych operatorów płatności. Jednak na początku działalność nierejestrowa to zdecydowanie dobry pomysł. Szczególnie, że firmę w dowolnej chwili można zarejestrować i jest to bardzo proste.

Narzędzia:

6. Ile kosztuje stworzenie kursu online?

Głównym kosztem zbudowania swojego kursu online jest taka naprawdę koszt zakupu platformy do kursów online WpIdea (jest to wtyczka do WordPress). Koszt samej platformy do kursów to 1000 zł/rok (wersja podstawowa). Ja używam wersji PRO (2500 zł/rok), ale wersja podstawowa wystarcza całkowicie na początku do stworzenia i sprzedaży wielu kursów i zawsze można pakiet rozszerzyć.

Dodatkowe koszty stworzenia kursu online to hosting oraz domena internetowa. Polska domena kosztuje kilkanaście złotych za pierwszy rok, a przedłużenie na rok kolejny niewiele więcej. Koszt hostingu dla strony WWW, bloga czy kursu online to kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Ja używam hostingu BlueHost w wersji Plus (średnia opcja cenowa), który kosztuje 4.79 euro za miesiąc. W wersji Plus hostingu BlueHost możemy tworzyć wiele różnych stron w tym samym planie cenowym i jest to bardzo przydatne w przypadku tworzenia osobnych stron sprzedażowych, osobnej strony z kursami i osobnego np. bloga. Nie warto tutaj kupować planu najtańszego, gdyż potem będziemy musieli dopłacać. Podsumowując - koszt stworzenia kursu online (połączonego z prostą stroną i blogiem) waha się między 1000 złotych, a 2000 złotych. Warto dodać, że w tej kwocie możemy tworzyć wiele kursów online, strony sprzedażowe oraz np. własnego bloga i stronę WWW.

Poniżej przedstawiam też pełne zestawienie kosztów, które opracowałem na potrzeby case study sprzedaży kursu Produkt24. Jak widać na załączonym obrazku koszty publikacji kursu wyniosły mnie ponad 4 tysiące złotych, ale w zestawieniu zawarłem praktycznie wszystko co jest potrzebne do stworzenia nie tylko swojego kursu online, ale też bloga i wielu treści wideo. Koszty te można spokojnie "obciąć" o połowę. Pomimo teoretycznie większych wydatków wyraźnie widać, że zainwestowane pieniądze się zwróciły. Dodam też, że dane przedstawione na obrazku są trochę nieaktualne i kurs Produkt24 dawno przekroczył próg 2 tysięcy sprzedanych sztuk.

Własny kurs online - zestawienie kosztów
Własny kurs online - zestawienie kosztów

7. Podstawowy błąd popełniany przez początkujących

Niektóre osoby starają się zaoszczędzić kilkaset złotych na starcie i tworzą kursy oparte na darmowym oprogramowaniu oraz stronę WWW na darmowych wtyczkach. Przez to ich produkty oraz strona wyglądają po prostu źle, a sam proces zakupu zniechęca już na starcie dużą część klientów. Wiem, że to kuszące, ale nie warto sprzedawać kursu z ograniczoną ilością opcji płatności i przyznawać dostępu ręcznie po każdym zakupie. Platforma WpIdea umożliwia stworzenie własnego w pełni automatycznego kursu online, który można wygodnie kupić oraz równie łatwo sprzedawać. Warto pamiętać, aby swój sklep z kursami zintegrować z największymi polskimi operatorami płatności i jednocześnie oferować opcję płatności PayPal oraz płatność kartami płatniczymi.

Jeżeli stworzysz kurs online mądrze i oprzesz go na odpowiednich narzędziach to możesz posiadać w pełni automatyczny produkt, który nie wymaga Twojej obecności. Niestety wiele osób stara się zaoszczędzić małe kwoty i pominąć niektóre etapy tego procesu co skutkuje kiepskim produktem i marną sprzedażą. Ja tworząc moje kursy online kieruję się zawsze zasadą stworzenia produktów bardzo wartościowych i jednocześnie opartych na najlepszych dostępnych narzędziach. Zaowocowało to bardzo szybkim rozwojem mojej firmy i po kilku już miesiącach poskutkowało stałą automatyczną sprzedażą na poziomie kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Dobrze zorganizowany sklep z kursami (najlepiej połączony z własnym blogiem i kanałem na YouTube) to też możliwość bardzo elastycznej pracy na własnych zasadach. Automatyczny proces zakupu, wystawiania faktur i przydzielania dostępu oferuje mi możliwość pracy w dowolnym miejscu świata oraz o dowolnych godzinach. Świetnym przykładem tutaj będą moja podróże zagraniczne, które łączę doskonale ze sprzedażą produktów w moim sklepie. Nic nie stoi na przeszkodzie spędzenia całego dnia na podróży na drugi koniec Europy i jednocześnie na sprzedaży w tym samym czasie kursów, które mogą pokrywać naszego koszty życia.

8. Strategia biznesowa, czyli jak sprzedawać kursy skutecznie

Pamiętaj, że własny kurs online to nie wszystko. Należy myśleć w szerszej perspektywie i planować biznes długoterminowo. Wręcz obowiązkowo należy rozważyć stworzenie swojej marki oraz swojego bloga. Bardzo dobrze byłoby też z czasem oferować więcej niż jeden własny kursu online. Posiadając własną markę i kilka różnych kursów online jesteście w stanie stworzyć stabilny i bardzo dochodowy własny biznes online.

Bardzo ważną kwestią jest też stworzenie listy mailingowej i może kanału na YouTube. Warto zadbać nawet o podstawowy Content Marketingu i publikować treści (filmy i wpisy na blogu) promujące nasz produkt lub stronę WWW. Nie trzeba wcale posiadać dużej społeczności, aby skutecznie sprzedawać swój produkt. Kurs online to produkt o wysokiej marży i skierowany jest on często do wąskiej grupy odbiorców. Ja nie posiadam zbyt dużej społeczności (13 000 tysięcy subskrybentów na YouTube i ponad 1000 like'ów na Facebooku), a sprzedałem już prawie 6000 kursów online (to wielokrotnie więcej niż ma moja społeczność na Facebooku!).

Nie trzeba również sprzedawać wielu kursów, żeby dobrze zarabiać. Cena kursu to często kilkaset złotych i biorąc pod uwagę dużą marże sprzedawcy oraz wysokie ceny to nie ma potrzeby sprzedaży ogromnej ilości szkoleń. Wystarczy stworzyć dobry produkt i znaleźć odpowiednią niszę, którą oprzemy na własnej marce.

Podsumowanie, czyli gdzie tkwi haczyk?

Własny kurs online wydaje się wręcz idealnym modelem biznesowym, które zarabia świetnie i jednocześnie nie generuje ryzyka utraty większego kapitału. Otóż wszystko to jest prawdą pod warunkiem, że jesteś odpowiednią osobą, która wie co robi.

Po pierwsze chcąc tworzyć kursy na własną rękę należy być ekspertem w danej branży, której chcecie uczyć. Nie trzeba być w żadnym wypadku w czołówce światowej, ale należy być po prostu dobrym. Ja sprzedając kursy publikacji na Amazonie KDP jestem ekspertem, który od lat zarabia na Amazonie. Mam doświadczenie oraz wyniki. Podobnie sytuacja wyglądałby, gybym chciał sprzedawać np. kursy z zakresu fitnessu - musiałbym wtedy być zawodowym trenerem, który ma wiedzę, doświadczenie i wysportowane ciało. Ekspertem nie można stać się w kilka dni i na ten status należy sobie zapracować. Niestety wielu sprzedawców udaje w sieci, ale taka praktyka wcześniej czy później wychodzi na jaw z biegiem czasu. Nie da się być autentycznym i jednocześnie udawać eksperta. Autentyczność i jakość tworzą zaufanie, a to z kolej przekłada się na sprzedaż.

Po drugie należy poświęcić sporo czasu na naukę opisanych wyżej aspektów technicznych. Potrzebne narzędzia nie są żadną wielką tajemnicą, ale nauczenie się ich obsługi i wdrożenie platformy sprzedażowej wymaga już trochę poświęcenia oraz samozaparcia. Niestety większość aspirujących sprzedawców zrezygnuje jeszcze przed instalacją swojej pierwszej strony na WordPress.

Po trzecie należy też zadbać o marketing stworzonych produktów. Warto do swojej palety kursów dorzucić ciekawego bloga i kanał na YouTube. Można się posiłkować również płatną reklamą na Facebooku, ale należy pamiętać, że to marketing jest równie ważny jak sam produkt. Ja sam na tworzenie moich treści poświęcam bardzo dużo czasu i “żyję” tym bez przerwy. Lubię to co robię i dlatego mogę pracować od rana do wieczora. Motywacja nie może wynikać tylko z chęci zarobienia pieniędzy. Należy być ekspertem, który lubi i zna swoją branżę i dopiero takie podejście prowadzi do skutecznej sprzedaży własnych produktów w postaci kursów online i nie tylko.

Zapraszam Cię do zapisania się na darmowy kurs Amazona i biznesu online, gdzie możesz zobaczyć mój biznes oparty na kursach od kuchni.

Jak stworzyć własny KURS ONLINE? Zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

    24 replies to "Jak stworzyć własny kurs online? Poradnik krok po kroku"

    • Michał

      Witam i dziękuję za ciekawy materiał. Mam pytanie jeżeli kurs będzie się składał z materiałów video z moich szkoleń w jaki sposób mo9ę się zabezpieczyć przed tym zeby ludzie kopiowali video kursu i rozsyłali innym osobom za darmo, lub współdzielili dostęp do kursu na kilka osób przez stronę online?

    • Darek

      Witam serdecznie Tomku. Bardzo wartościowe treści od Ciebie otrzymałem za co dziękuję lecz nie o tym tutaj chciałem napisać. Co w przypadku gdy w kursie on-line rozwiązuję w innowacyjny, wypracowany na przełomie lat sposób, problem istniejący w (X) branży. Klient pobiera plik płacąc za niego wcześniej, po czym składa w ciągu 2 tygodni reklamacje i ubiega się o zwrot pieniędzy. W końcu to produkt cyfrowy i ma (chyba) do tego prawo. Wiedza jest już w głowie klienta, innowacje może wprowadzić w swoim biznesie, a twórca zostaje na lodzie. Czy jakieś prawo mnie chroni w tym temacie

      • Tomasz Micherda

        Jest w prawie taka opcja, że jeżeli klient potwierdzi przed zakupem, że nie ma prawa do zwrotu, to takiego prawa nie będzie po zakupie, ale musi zostać poinformowany przed zakupem.

    • Krzysiek

      Cześć Tomasz,

      czy wystawiałeś swoje kursy na Allegro?

    • Grzegorz

      Cześć. W jaki sposób poprowadziłeś kampanię reklamową dla swojego produktu? Pytam, bo nie ma tego wymienionego w kosztach, a bez reklamy raczej ciężko cokolwiek sprzedać.

      • Tomasz Micherda

        Hej, lista mailingowa, kanał na YT i blog sam w sobie – ciężko to wycenić, gdyż nie jest to koszt taki sam jak pozostałe, ale oczywiście opierało się to na mojej pracy.

    • Emilia

      A czy można rozliczać sprzedaż kursów jako autor (tak jak na amazon KDP)? Np. udzielając licencji Udemy? Pozdrawiam Emilia

      • Tomasz Micherda

        Nie wiem jak działa Udemy (trzeba doczytać warunki rozliczania z nimi) – jeżeli natomiast własna platforma to możesz bez działalności się rozliczać jako działalność nierejestrowa ale tylko do połowy wartości minimalnej pensji – później już firma konieczna.

    • Daniel

      Cześć ! Mam praktycznie gotowy kurs , materiały video ze szczegółowymi opisami , na platformie vimeo i nie wiem jak ogarnąć tą resztę . Może polecisz mi kogoś kto się tym zajmuje , aby to dokończyć i wprowadzić do sprzedaży

    • Justyna

      Hej, dzięki bardzo, inspirujący wpis, trochę brakujący element do moich zmagań z tym, jak przenieść kursy, które prowadzę na żywo, do sieci 🙂 Mam odpowiednią niszę, która jest moją zajawką. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz- czy robienie kursów po polsku jest opłacalne? Czy jeśli zrobiłabym kurs po angielsku, miałabym szansę na większy odbiór? Z drugiej strony- fani na fb są z Polski…

      • Tomasz Micherda

        Hej Justyna, kursy musisz przede wszystkim robić dla osób, które już Cię obserwują, czyli dla posiadanych już obecnie odbiorców. Przeniesienie kursu do sieci to w większości przypadków żaden problem – wystarczy nagrać i tyle. 🙂 Masa kursów online to często sprzedawanie zarejestrowanie szkoleń, które odbyły się na żywo. Polska jest opłacalna – uwierz mi, ale trzeba robić też odpowiedni marketing w postaci social mediów, YouTube etc.

    • Karol

      Jak ogarnąć problem z dokumentami RODO i innymi? Przechowujemy dane klientów, więc chyba potrzebujemy takich dokumentów. Widziałem, że jest to bardzo drogie.

    • Justyna

      Przymierzam się do produkowania własnych kursów online. Polecasz jakieś mikrofony lub kamery na start? Czy w WPidea jest możliwość dodawania quizów i testów, a nie tylko wideo i pdf? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Andrzej

      Kolejny rewelacyjny artykuł i film. Dziękuje i pozdrawiam serdecznie.

    • Ania

      Tyle, że aby podpiąć WP Idea do WordPressa i zacząć sprzedaż kursów, trzeba mieć konfigurację z bramkami płatności. Bramki płatności wymagają konta firmowego. Konto firmowe można uzyskać tylko w jeden sposób – zakładając firmę. Więc? Jak to zrobić, żeby zarobić na kursach, nie zakładając firmy?

      • Tomasz Micherda

        Hej Aniu, niektóre bramki płatności nie wymagają zakładania firmy. Przelewy 24 albo DotPay nie wymagają – nie pamiętam już, która z nich, ale chyba Przelewy24, także spokojnie możesz działać 🙂

    • Tomasz Micherda

      Masz pytanie? Napisz je w komentarzu to na pewno odpowiem.

Skomentuj