Jak stworzyć własny KURS ONLINE?

Jak stworzyć własny kurs online?
Jak stworzyć własny kurs online?

W tym artykule pokażę Ci jak stworzyć własny kurs online krok po kroku. Kursy online to bardzo dobry i ciekawy sposób na biznes w internecie. Ja sam posiadam pięć kursów online, które przynoszą mi stabilny pięciocyfrowy dochód każdego miesiąca. Przedstawię Ci tutaj najważniejsze informacje potrzebne do wystartowania z własnym kursem online.

Czego dowiesz się w tym artykule?

 1. Dlaczego własny kurs online?
 2. Ile można zarobić na własnych kursach online w Polsce?
 3. Dlaczego własny kurs online to bardzo małe ryzyko na początku
 4. Własny kurs online - czy to jest trudne?
 5. Tworzenie własnego kursu online
 6. WordPress i własny kurs online
 7. Jaka platforma do kursów online?
 8. Stwórz swój kurs online w pełni AUTOMATYCZNY
 9. Działalność gospodarcza - czy jest konieczna
 10. Ile kosztuje stworzenie kursu online?na?
 11. Strategia biznesowa i własne kursy online
 12. Jak sprzedawać kursy online?

Dlaczego własny kurs online?

Tworzenie i sprzedaż własnego kursu online to pomysł na biznes, który ma kilka zalet. Przede wszystkim własne kursy online nie wymagają wielkich inwestycji, jeżeli chodzi o start własnego biznesu. Co więcej sprzedaż kursów online i utrzymanie tego typu biznesu jest bardzo tanie. Zakup odpowiedniego oprogramowania do własnych kursów online, domeny, hostingu i kilku innych pomniejszych narzędzi - wszystko to jest bardzo małym wydatkiem. Szczególnie w porównaniu do każdego innego rodzaju małego biznesu. Nie potrzebujemy lokalu do prowadzenia sprzedaży, samochodu, towaru, kasy fiskalnej i pracowników.

Jak stworzyć własny KURS ONLINE - wygląd kursu online Produkt24
Jak stworzyć własny KURS ONLINE - wygląd kursu online Produkt24.pl

Co więcej sprzedaż własnego kursu online to biznes bardzo ciekawy, który możemy (i powinniśmy) oprzeć na własnych zainteresowaniach. Ten rodzaj biznesu umożliwia nam zajęcie się bardzo wąską niszą, która nas kręci i interesuje. Dlaczego? Sprzedając własny kurs online (lub większą ilość kursów) korzystamy z efektu skali. Co to oznacza? Wydając własny kurs online na rynek polski docieramy do odbiorców z całego kraju. Dzięki temu nasz produkt jest dostępny od razu do bardzo dużej ilości potencjalnych klientów. Nie jesteśmy ograniczeni do obszaru naszego osiedla lub miasta. Dzięki temu możemy nasz biznes i własne kursy online oprzeć na tematach dość niszowych - Twoje unikalne umiejętności, wiedza i zainteresowania mogą zostać wykorzystane i zmonetyzowane.

Ile można zarobić na własnych kursach online w Polsce?

Ja na swoich kursach online zarobiłem w ciągu pierwszego pół roku prawie 64 tysiące złotych i na ten moment moje zarobki wynoszą kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc i ciągle rosną. Co więcej w przypadku produktów w postaci kursów online moje koszty są bardzo niskie. Koszty hostingu i domen internetowych to maksymalnie kilkadziesiąt złotych na miesiąc. Z czasem pojawiają również się koszty utrzymania listy mailingowej i kilku innych wtyczek do WordPressa, ale wszystkie te koszty można spokojnie zamknąć w kwocie kilkuset złotych miesięcznie.

Zarobki i start mojej firmy
Zarobki i start mojej firmy (księgowość online)

Ile Ty możesz zarobić? W biznesie nie ma czegoś takiego jak górna granica zarobków. Własny biznes oparty na kursach online może nam zaoferować bardzo dobre przychody. Co więcej przychody te zostają w zdecydowanej większości u nas w kieszeni. Dlaczego? W biznesie, który przynosi przychód na poziomie kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie koszty to zaledwie kilka procent z całości przychodu firmy. Dla porównania biznesy stacjonarne, które generują większe obroty potrzebują pracowników, samochodów, lokalu itp. Przez lata pracowałem w restauracji, której koszty funkcjonowania miesięczne dochodziły do stu tysięcy złotych. Do tego nie było nigdy gwarancji osiągnięcia tego pułapu co wiązało się nawet ze stratą, a pracy wciąż było mnóstwo - od rana do wieczora.

Własny kurs online to bardzo małe ryzyko na początku

Tworząc pierwszy własny kurs online tak naprawdę nie ryzykujesz wiele. Poza kupnem domeny, hostingu i wtyczki do kursów online nie musisz ponosić żadnych kosztów stałych. Jeżeli nawet w pierwszym miesiącu Twoja sprzedaż wyniesie jedynie kilka sztuk własnego kursu online to wychodzisz na plus, ponieważ koszty działalności są i tak bardzo niskie. Przy obrotach nawet jedynie kilkuset złotych miesięcznie na początku jesteś na plusie, a każdy wzrost sprzedaży nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Jest to naprawdę bezpieczny model biznesowy dla osób, które nawet nigdy wcześniej miały styczności z własnym biznesem.

Jak stworzyć własny KURS ONLINE? Stopniowo!

Jeżeli pracujesz na etacie lub jeszcze jesteś na etapie nauki to własne kursy online są bardzo interesującym pomysłem na własny biznes. Dlaczego? Tego typu produkty możesz tworzyć stopniowo “po godzinach” niezależnie od Twojego dotychczasowego zajęcia. Nie musisz rzucać pracy, ani szkoły, żeby tworzyć własne kursy online. Ta zasada tyczy się biznesu online w ogóle, gdyż jest on bardzo elastyczny. Liczy się tak naprawdę Twoja efektywność, a nie ilość spędzonego czasu nad tworzeniem kursu. Możesz pracować o dowolnej porze i poświęcać tyle czasu ile akurat posiadasz danego dnia. Dobrze stworzony kurs online to automatyczny produkt, który po opublikowaniu nie potrzebuje wiele uwagi. Jasne, że należy taki produkt doglądać, czasem uaktualniać etc., ale kurs online zrobiony dobrze merytorycznie i techniczne to świetnie działający dochód pasywny, który zarabia na siebie i umożliwia nam skupienie się na czymś innym - może to być praca, szkoła lub po prostu kolejny produkt.

Jak stworzyć własny KURS ONLINE? - czy to jest trudne?

Żeby nie było tak bardzo kolorowo. Wszystko wymaga pracy i wiedzy. Tworzenie projektu, którym jest kurs online wymaga zazwyczaj kilku tygodni pracy lub więcej. Należy dobrze przemyśleć wszelkie szczegóły i detale naszego produktu. Szczególnie wydanie pierwszego własnego kursu online może być trudne. Publikacja kolejnych jest już oczywiście zdecydowanie łatwiejsza.

Aspekty techniczne dla osoby początkującej mogą wydawać się na początku nie do przeskoczenia i warto posiłkować się tutaj wiedzą osób, które już mają za sobą publikację najlepiej kilku takich kursów online. Do tego dochodzi aspekt merytoryczny, czyli stworzenie własnych materiałów w postaci plików PDF oraz filmów wideo. Kurs musi dobrze działać, dobrze się sprzedawać i posiadać wiedzę, która będzie dawała wartość kupującemu.

Tworzenie własnego kursu online

Jeżeli już zdecydujesz, że chcesz stworzyć własny kurs online to musisz na początku wybrać tematykę swojego kursu. Najlepiej żeby to była tematyka, która jest z kategorii/niszy dobrze sprzedającej się. Jakie są to nisze? Zdrowie i sport, zarabianie pieniędzy, biznes online, zwierzęta, rozwój osobisty, związki itp. Oczywiście każda nisza jest ogromna i należy ją dobrze zawęzić na potrzeby Twojego kursu online i Twojej marki w ogóle. Ja w moich kursach online zajmuję się głównie zarabianiem online na Amazonie i sprzedażą własnych książek.

Jak już zdecydujesz o niszy Twojego kursu online musisz przygotować materiały szkoleniowe. W zależności od produktu mogą być to materiały wideo, pliki pdf lub nawet konsultacje online. Ja opieram się głównie na kursach online, które zawierają materiały wideo. Uważam, że wideo jest najlepszą formą przekazu, jeżeli chodzi o informacje.

Jak stworzyć własny KURS ONLINE - kurs online Produkt24
Jak stworzyć własny KURS ONLINE - kurs online Produkt24.pl

Tworząc własne kursy online na początku przygotowuję ogólny plan lekcji zawartych w kursie oraz tworzę nazwę i całą koncepcję kursu. Następnie każdą lekcję (zazwyczaj jest tych lekcji kilkanaście) opracowuje w formie tekstowej i dopracowuje maksymalnie jak się tylko da. Posiadając każdą lekcję w postaci skryptu w pdf zabieram się do tworzenia materiałów wideo. Są to głównie materiały w postaci zrzutu ekranu mojego komputera, gdyż zajmuję się przede wszystkim biznesem online. Do tego często dochodzi nagrywanie mojej osoby. Nagranie dobrej lekcji wideo, która trwa kilkanaście lub kilkadziesiąt minut wymaga solidnego przygotowania i przemyślenia wielu kwestii. Po nagraniu materiału obrabiam go w programie do edycji wideo i wrzucam do serwisu Vimeo hostingującego moje filmy używane na potrzeby kursów. Posiadając nagrane i gotowe lekcję wideo należy przejść do aspektów technicznych własnego kursu online.

Stwórz swój kurs online na WordPress

Jeżeli chcesz stworzyć własny kurs online to musisz nauczyć się platformy WordPress - nie ma innej opcji. Dobra wiadomość jest taka, że WordPress to bardzo intuicyjna platforma, która stworzona jest dla osób nieposiadających ogromnej wiedzy informatycznej. Każdy kto nigdy nie używał tego typu platformy jest w stanie ją opanować w kilka tygodni. W tym wypadku zalecam skorzystanie z płatnych kursów WordPress, gdyż zaoszczędzisz w ten sposób wiele czasu i obejdzie się bez kosztownych błędów oraz niepotrzebnych frustracji, przez które możesz nawet zrezygnować już na samym początku. Nauczenie się WordPressa umożliwi Ci nie tylko tworzenie własnych kursów online, ale również stron WWW, bloga, czy sklepu internetowego z produktami innymi niż kursy online. Jeżeli myślisz na poważnie o biznesie online to znajomość WordPress to podstawa.

Platforma do kursów online

Tworzenie własnego kursu online musi być oparte na odpowiedniej platformie. Jak już opanujesz WordPress i stworzysz może swoją pierwszą stronę WWW to będziesz potrzebować oprogramowania, które integruje się z WordPressem i umożliwia łatwe tworzenie kursów online. Większość czołowych sprzedawców kursów online w Polsce używa wtyczki do WordPressa WpIdea i najpopularniejsze kursy online są na tej platformie sprzedawane. Ja również z tej platformy korzystam. Dlaczego? Po pierwsze nawet nie ma innej dobrej alternatywy do stworzenia automatycznego kursu online w Polsce. Co więcej WpIdea jest po prostu bardzo dobrym narzędziem, które jest stworzone specjalnie na rynek polski. Są oczywiście inne platformy zagraniczne, które bywają tańsze, ale nie są one dostosowane do rynku polskiego. Sprzedaż musi być bardzo prosta i nastawiona na klienta. Klient kupujący Twoje kursy online musi czuć się bezpiecznie, a proces zakupu musi być łatwy i bardzo prosty. Opieranie sprzedaży kursu na zagranicznych wtyczkach bardzo zmniejszy Twoją sprzedaż oraz znacząco utrudni Tobie tworzenie kursu online.

Platforma do kursów online WpIdea i WordPress
Platforma do kursów online WpIdea i WordPress

Niektóre osoby starają się zaoszczędzić kilkaset złotych na starcie - ich obroty przez to w każdym miesiącu są niższe o wiele tysięcy złotych - to nie jest dobra droga. Nie możesz sprzedawać kursu z ograniczoną ilością opcji płatności i przyznawać dostępu ręcznie po każdym zakupie. Platforma WpIdea umożliwia stworzenie własnego w pełni automatycznego kursu online, który można wygodnie kupić oraz łatwo stworzyć . Możesz swój sklep z kursami zintegrować z największymi polskimi operatorami płatności i jednocześnie oferować opcję płatności PayPal oraz płatność kartami płatniczymi.

Stwórz swój kurs online w pełni AUTOMATYCZNY

Tworząc własny kurs online musisz zadbać o pełną automatyzację. Platforma do kursów online WpIdea umożliwia pełną automatyzację sprzedaży, płatności oraz przyznawania dostępu do kursu. Jeżeli klient kupi Twój kurs online to platforma ta sama obsłuży płatności i po zaksięgowaniu wpłaty (zazwyczaj od razu) wyśle dane do logowania kupującemu. Co więcej po integracji z systemem fakturującym klient ma opcję otrzymania faktury, która wystawiana jest i wysyłana w pełni automatycznie na adres email klienta podany przy zakupie. Po początkowej konfiguracji Ty nie musisz już brać udziału w procesie sprzedaży i przyznawania dostępu do kursu. Co więcej platforma do kursów online WpIdea integruje się również z autoresponderami (systemy mailingowe) i każdy klient jest zapisywany do odpowiedniej listy również w pełni automatycznie.

Jak stworzyć własny KURS ONLINE - strona sprzedażowa
Strona sprzedażowa - kurs online Wydaj Bestseller

Co to wszystko oznacza? Jeżeli stworzysz kurs online mądrze i oprzesz go na odpowiednich narzędziach to możesz mieć w pełni automatyczny produkt, który nie wymaga Twojej obecności. Niestety wiele osób stara się zaoszczędzić małe kwoty i pominąć niektóre etapy tego procesu co skutkuje kiepskim produktem i marną sprzedażą. Ja tworząc moje kursy online kierowałem się zasadą stworzenia produktów bardzo wartościowych i opartych na najlepszych narzędziach. Zaowocowało to bardzo szybkim rozwojem mojej firmy i po kilku już miesiącach poskutkowało stałą automatyczną sprzedażą na poziomie kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Działalność gospodarcza - czy jest konieczna?

Tworząc i sprzedając własne kursy online nie potrzebujesz od razu własnej działalności gospodarczej. Możesz spokojnie rozpocząć swój biznes bez własnej firmy. Jak to możliwe? Otóż od 30 kwietnia 2018 roku weszła w życie Konstytucja biznesu, która ułatwia start początkującym firmom. Wprowadzono możliwość prowadzenia działalności nierejestrowej:

Działalność nierejestrowa: na podstawie Prawa przedsiębiorców drobną działalność zarobkową, z której osiągany jest przychód do 50% minimalnego wynagrodzenia (obecnie: 1150 zł miesięcznie), można prowadzić w sposób wolny – bez konieczności wpisu w CEIDG i wiążących się z tym konsekwencji, także finansowych w postaci składek ZUS (działalność nierejestrowa). Osoba, która chce postawić pierwsze kroki w biznesie będzie mogła zająć się rozwijaniem swojego pomysłu i poszukiwaniem klientów, zamiast skupiać się na formalnościach związanych z założeniem firmy. Działalność nierejestrowa to rozwiązanie nie tylko dla początkujących firm, ale także dla osób, których działalność gospodarcza ma charakter dorywczy lub okazjonalny, tj. dla osób, które chcą dorobić do pensji, emerytury czy stypendium.

Ty jako osoba, która chce stworzyć własny kurs online jesteś w sytuacji bardzo korzystnej. Zamiast przejmować się zakładaniem własnej firmy możesz skupić się tworzeniu własnego kursu online i swojej marki. Musisz oczywiście podatek od sprzedaży zapłacić, ale nie musisz już nigdzie swojej firmy rejestrować na początku. Pierwsze tygodnie i miesiące poświęcisz na tworzenie własnego kursu online. Jeżeli z czasem przekroczysz próg sprzedaży wymagany do założenia własnej firmy to będzie to zdecydowanie dobry moment na start własnego biznesu i formalne zarejestrowanie firmy.

Sprzedaż kursów bez firmy ma też jednak swoje minusy, gdyż nie możesz np. wystawiać faktur, odliczać sobie kosztów oraz zarejestrować się u niektórych operatorów płatności. Jednak na początku działalność nierejestrowa to zdecydowanie dobry pomysł. Szczególnie, że firmę w dowolnej chwili możesz zarejestrować i jest to bardzo proste.

Ile kosztuje stworzenie kursu online?

Głównym kosztem zbudowania swojego kursu online jest koszt zakupu platformy do kursów online WpIdea (wtyczka do WordPress). Koszt samej platformy do kursów to 1000 złotych (wersja podstawowa). Ja używam wersji podstawowej i całkowicie mi ona wystarcza do tworzenia wielu kursów.

Dodatkowe koszty stworzenia kursu online to hosting oraz domena internetowa. Domena kosztuje kilkadziesiąt złotych za pierwszy rok, a przedłużenie na rok kolejny niewiele więcej. Koszt hostingu dla strony WWW, bloga czy kursu online to kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Ja używam hostingu BlueHost w wersji Plus (średnia opcja cenowa), który kosztuje 4.79 euro za miesiąc. W wersji Plus hostingu BlueHost możemy tworzyć wiele różnych stron w tym samym planie cenowym i jest to bardzo przydatne w przypadku tworzenia osobnych stron sprzedażowych, osobnej strony z kursami i osobnego np. bloga. Nie warto tutaj brać planu najtańszego, gdyż potem będziemy musieli dopłacać. Podsumowując - koszt stworzenia kursu online waha się między 1000 złotych, a 2000 złotych. Warto dodać, że w tej kwocie możemy tworzyć wiele kursów online, strony sprzedażowe oraz np. własnego bloga i stronę WWW.

Strategia biznesowa i własne kursy online

Pamiętaj, że własny kurs online to nie wszystko. Staraj się myśleć w szerszej perspektywie i planuj długoterminowo. Pomyśl nad stworzeniem swojej marki oraz swojego bloga. Bardzo dobrze byłoby też z czasem stworzyć więcej niż jeden własny kursu online. Posiadając własną markę i kilka różnych kursów online jesteś w stanie stworzyć stabilny i bardzo dochodowy własny biznes online.

Jak sprzedawać kursy online?

Bardzo ważną kwestią jest stworzenie prostego bloga, listy mailingowej i może kanału na YouTube. Warto zadbać nawet o podstawowy Content Marketing i tworzyć treści promujące nasz produkt lub stronę WWW. Jednak pamiętaj, że nie potrzebujesz dużej społeczności, aby dobrze sprzedawać swoje kursy online. Kurs online to produkt o wysokiej marży i skierowany często do wąskiej grupy odbiorców. Ja nie posiadam zbyt dużej społeczności (5000 tysięcy subskrybentów na YouTube i kilkaset like'ów na Facebooku), a sprzedałem już ponad 500 kursów online (więcej niż ma moja społeczność na Facebooku!).

Nie trzeba również sprzedawać wielu kursów, żeby dobrze zarabiać. Cena kursu to często kilkaset złotych (często więcej niż 1000 zł) i biorąc pod uwagę dużą marże sprzedawcy i często wysokie ceny to nie ma potrzeby sprzedaży ogromnej ilości kursów. Wystarczy stworzyć dobry produkt i znaleźć odpowiednią niszę, którą oprzemy na własnej marce.

Więcej informacji:

Jeżeli interesuje Cię temat własnego biznesu online to zapraszam serdecznie do skorzystania z mojego darmowego kursu Amazona i biznesu online. Dodatkowo dla osób zdecydowanych, które chcą wydać swój pierwszy kurs online zapraszam do Kursu Biznesu Online, w którym uczę jak zbudować własny kurs online i jak stworzyć stabilny biznes w sieci.

Jak stworzyć własny KURS ONLINE? Zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

  5 replies to "Jak stworzyć własny KURS ONLINE?"

  • Andrzej

   Kolejny rewelacyjny artykuł i film. Dziękuje i pozdrawiam serdecznie.

  • Ania

   Tyle, że aby podpiąć WP Idea do WordPressa i zacząć sprzedaż kursów, trzeba mieć konfigurację z bramkami płatności. Bramki płatności wymagają konta firmowego. Konto firmowe można uzyskać tylko w jeden sposób – zakładając firmę. Więc? Jak to zrobić, żeby zarobić na kursach, nie zakładając firmy?

   • Tomasz Micherda

    Hej Aniu, niektóre bramki płatności nie wymagają zakładania firmy. Przelewy 24 albo DotPay nie wymagają – nie pamiętam już, która z nich, ale chyba Przelewy24, także spokojnie możesz działać 🙂

  • Tomasz Micherda

   Masz pytanie? Napisz je w komentarzu to na pewno odpowiem.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.