Lista mailingowa, czyli najważniejszy element biznesu w internecie

Lista mailingowa, czyli najważniejszy element biznesu w internecie
Lista mailingowa, czyli najważniejszy element biznesu w internecie

Dzisiaj temat nudny i mało pociągający, ale niezmiernie ważny. Lista mailingowa to jeden z najważniejszych elementów tworzenia praktycznie każdego biznesu w internecie. Jest to podstawa w przypadku blogowania, content marketingu i sprzedaży praktycznie dowolnych produktów sieci. Zresztą lista mailingowa ma zastosowania nie tylko w typowym biznesie online, ale w przypadku każdej firmy, która jest widoczna w internecie. 

Kto kontroluje Twoje zasięgi i kontakt z odbiorcami?

Jeżeli chcesz zarabiać w internecie w dowolny sposób to musisz stworzyć swoją markę oraz zdobyć zaufanie odbiorców. Sposobem na zarabianie będzie z czasem pewnie to Twój sklep internetowy z produktami lub skorzystasz ewentualnie z zewnętrznych platform sprzedażowych takich jak np. Amazon lub Allegro. Może masz bloga, kanał na YouTube i profil na Facebooku, aby publikować swoje treści, które są wartościowe i przyciągają nowe osoby. Dzięki temu budujesz społeczność, czyli zdobywasz lajki, subskrypcje i możesz sobie pomyśleć, że nie potrzeba przecież tworzyć dodatkowo listy mailingowej.

Dlaczego jednak kanały i profile, które mają tysiące lajków oraz subskrypcji często nie docierają do swoich fanów i dlaczego nie zarabiają pieniędzy pomimo tego, że oferują wartościowe produkty? Są kanały na YouTube posiadające setki tysięcy subskrypcji, a nowo opublikowany film na takim kanale może mieć tylko tysiąc wyświetleń. Dlaczego tak jest? Ponieważ subskrybujący odbiorcy po prostu większość treści nie widzą.

Facebook ogranicza zasięgi, a lista mailingowa daje nam możliwość bezpośredniego kontaktu z naszymi odbiorcami
Facebook ogranicza zasięgi, a lista mailingowa daje nam możliwość bezpośredniego kontaktu z naszymi odbiorcami

Obcięte zasięgi, czyli jak zawsze chodzi o pieniądze

Tworząc nowego posta na Facebooku lub film na YouTube zdajesz całkowicie na działanie tych zewnętrznych platform. Niestety od dłuższego czasu wiadomo, że tylko niewielka część osób, które zdecydowały się na obserwowanie naszych treści, faktycznie te treści widzi. 

Chodzi oczywiście o pieniądze i ciężko nawet mieć pretensje do platform takich jak Facebook, czy YouTube. Są to firmy, których celem jest zarabianie pieniędzy. Każdy biznes musi zarabiać. Firmy te stworzyły ogromne platformy z ogólnoświatowymi zasięgami i teraz monetyzują swoją ciężką pracę oraz zainwestowany wcześniej kapitał. Nie można tego krytykować i jest to oczywista praktyka. Zdecydowanie warto korzystać też dalej z tych platform, ponieważ wciąż możemy dzięki nim dotrzeć do osób zainteresowanych naszymi treściami i produktami.

Jednak nie każdy ma ochotę słono płacić za możliwość dotarcia do osób, które zdecydowały same, że będą otrzymywać nasze treści. Swego czasu wiele osób mogło pomyśleć, że w dobie Facebooka i YouTube lista mailingowa odejdzie w zapomnienie. Jak bardzo wiele osób i firm boleśnie przekonało się, że to nie prawda.

Znam osoby, które zbudowały ogromną i oddaną społeczność wokół swojej marki na Facebooku. Kilkanaście tysięcy osób, setki lajków i komentarzy pod wpisami. Jednak pewnego dnia się wszystko skończyło. Facebook każe sobie teraz słono płacić za możliwość kontaktu z tymi osobami. Społeczność budowana przez lata nagle straciła swoją wartość.

Lista mailingowa, czyli rozwiązanie problemu zasięgów

Dlatego budując swój biznes i tworząc treści w sieci musimy zadbać o stworzenie czegoś co będzie należało tylko i wyłącznie do nas. Ja startując z moim blogiem u podstaw umieściłem email marketing (listę mailingową) oraz własnego bloga. Lista mailingowa należy do mnie, a blog jest oparty na WordPress i działa na wykupionym hostingu. Ja posiadam w tym wypadku pełną kontrolę nad moimi treściami i bazą kontaktów.

Jasne, że publikuję treści na moim kanale na YouTube oraz na moim profilu na Facebooku, ale w przypadku, gdy platformy te w jakikolwiek sposób postanowią mnie ograniczyć to posiadam cały czas mojego bloga oraz własną listę mailingową. Są to elementy mojego biznesu, które kontroluję tylko ja. Nikt nie jest w stanie zabrać mi możliwości kontaktu z osobami, które zdecydowały się na otrzymywanie treści właśnie ode mnie.

Dlaczego lista mailingowa jest tak ważna?

Załóżmy, że tworzysz bloga, kanał na YouTube oraz posiadasz sklep internetowy. Tworzysz wartościowe treści i masz dużą społeczność, która chętnie kupi od Ciebie Twój produkt. Powiedzmy, że tym produktem będzie Twoja książka.

Poświęcasz dużo czasu na napisanie książki i wiesz, że jest to dobry produkt. Jeżeli posiadasz listę mailingową to jesteś w stanie po prostu swój produkt skutecznie sprzedać. Możesz regularnie informować osoby na liście mailingowej o swoim produkcie i zachęcać do kupna. Tylko Ty kontrolujesz kontakt z Twoimi odbiorcami i jeżeli osoby te otrzymywały od Ciebie regularnie wartościowe treści za pomocą właśnie listy mailingowej to Ty swój produkt w postaci książki sprzedasz bardzo skutecznie.

Teraz wyobraź sobie, że pracujesz ciężko przez lata, tworzysz społeczność, bardzo dobre treści i świetny produkt. Jednak pomijasz temat listy mailingowej i sprzedając z czasem swoje produkty tracisz większą część możliwego zarobku. Brak listy mailingowej to po prostu ogromna strata, której nie warto ponosić.

Moja lista mailingowa jest obsługiwana przez Mail Chimp
Moja lista mailingowa jest obsługiwana przez Mail Chimp

Do tego lista mailingowa umożliwia Ci informowanie Twoich odbiorców o Twoich nowych materiałach. Wypuszczasz nowy film lub posta na blogu? Warto o tym napisać do własnych odbiorców korzystając z listy mailingowej. Dowiedzą się oni bezpośrednio od Ciebie, że pojawiły się nowe wartościowe treści. Wysyłając maila do osób zainteresowanych jesteś w stanie zapewnić np. Twojemu nowemu filmowi na YouTube więcej wyświetleń i dzięki temu rozwinąć lepiej swój kanał na YouTube. Dzięki rozwojowi kanału zwiększasz ilość osób na liście mailingowej i w ten sposób Twój biznes rośnie o wiele szybciej.

Lista mailingowa jest Twoją własnością i dzięki niej masz realny kontakt ze swoimi odbiorcami. Twoja praca nie idzie na marne i możesz swoją społeczność regularnie zwiększać poprzez bezpośredni kontakt.

Jak stworzyć listę mailingową?

Lista mailingowa musi opierać na wybranym przez Ciebie systemie, czyli na platformie do masowego kolekcjonowania oraz wysyłania maili. Wystarczy wybrać system do obsługi listy mailingowej, zarejestrować się i można już stworzyć formularze zapisu, które możemy umieścić na naszej stronie WWW, na blogu itd.

Na rynku jest wielu operatorów, którzy oferują swoje usługi w tym zakresie. Nie ma jednego słusznego wyboru, ale warto wybierać marki po prostu najpopularniejsze, ponieważ z czasem będziemy musieli zintegrować taki system np. z naszym sklepem online. Najpopularniejsze marki są dopracowane i łatwo można je podpiąć pod nasz sklep oraz pod wszelkiego rodzaju inne wtyczki na naszej stronie.

Ja używam MailChimp’a, który jest jednym z najpopularniejszych dostawców tego typu usług na rynku. Używam go od samego początku mojej działalności w internecie i sprawdza się on znakomicie. Warto też dodać, że MailChimp jest bezpłatny do pierwszych 2000 zebranych maili, czyli przez całkiem długi czas nie musisz za korzystanie z tej platformy płacić. Ja już dawno przeszedłem na płatny plan, ponieważ moja lista mailingowa jest już całkiem pokaźna, ale z chęcią płacę za te usługi. Lista mailingowa zapewnia mi dobre zarobki oraz automatyzację mojego biznesu.

Po zarejestrowaniu się u danego dostawcy należy skonfigurować swoje konto i stworzyć prosty formularz zapisu, który następnie możemy umieścić na naszym blogu, stronie WWW lub np. pod filmem na YouTube. W ten sposób możemy zacząć kolekcjonować pierwsze adresy mailowe naszych odbiorców i być z nimi w kontakcie.

Jak działa lista mailingowa na moim blogu?

Każda osoba, która korzysta z moich materiałów może łatwo zapisać się na moją listę mailingową. Dzięki temu osoba ta będzie otrzymywać regularne informacje o nowych postach na blogu, czy też o promocjach na moje produkty.

Przede wszystkim jednak każdy kto zapisze się na moją listę mailingową otrzymuje dostęp do darmowego kursu Amazona i biznesu online, w którym przedstawiam siedem modeli zarabiania w internecie. Jest to fajna opcja dla osób, które szukają pomysłu na zarabianie w internecie. Oferując darmowe materiały daję duża wartość moim odbiorcom i zarazem zachęcam do zapisywania się na listę mailingową. W zamian za zapisanie się na listę mailingową można też oferować darmowego eBooka i jest to bardzo częsta praktyka.

Tak wygląda strona landingowa, dzięki której można zapisać się na moja listę mailingową oraz na darmowy kurs biznesowy
Tak wygląda strona landingowa, dzięki której można zapisać się na moja listę mailingową oraz na darmowy kurs biznesowy

Mając bazę osób zainteresowanych moimi treściami jestem w stanie bezpośrednio kontaktować się z tymi osobami. Doskonale zdaję sobie sprawę, że dzięki temu mogę lepiej sprzedawać moje produkty w postaci kursów online, gdyż mam bezpośredni kontakt z osobami, które mnie znają i danym tematem się interesują. Mogę też informować o nowych filmach na moim kanale na YouTube, o promocjach lub np. o spotkaniach, które czasem organizuję w Krakowie.

Mam też stworzoną specjalną kolejkę maili, które są wysyłane w określonej kolejności do osób, które zapiszą się na moją listę mailingową. Dzięki temu nie muszę kontrolować całego procesu i wszystko dzieje się w pełni automatycznie. Wystarczy poświęcić jednorazowo pracę na stworzenie dobrze działającej listy mailingowej i wtedy możemy już łatwo nasz biznes skalować, ponieważ działa on w pełni automatycznie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat biznesu online i działania listy mailingowej to zapraszam Cię do zapisania się na moją listę mailingową. Zobaczysz jak wygląda cały proces oraz dostaniesz dostęp do bardzo wartościowych materiałów.

Lista mailingowa, czyli najważniejszy element biznesu w internecie - zobacz wideo

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.