Jak skalować BIZNES? Skala, technologia i BIZNES ONLINE

Jak skalować BIZNES? Skala, technologia i BIZNES ONLINE
Jak skalować BIZNES? Skala, technologia i BIZNES ONLINE

Jak skalować biznes i co to w ogóle znaczy? Dlaczego zawsze właściciel biznesu zarabia najwięcej? Dlaczego Ty jako pracownik nie jesteś w stanie przeskoczyć pewnego pułapu zarobków i dlaczego nigdy na etacie nie zarobisz dużych pieniędzy?

Każdy z nas chce więcej zarabiać - to oczywiste. Jeżeli w swojej pracy zarabiasz np. 3000 złotych na miesiąc to ile więcej możesz w ten sposób zarobić? Powiedzmy, że będziesz robić nadgodziny w tygodniu oraz dodatkowo przyjdziesz do pracy w każdą sobotę. Przepracujesz w ten sposób 6 dni w tygodniu i  zarobisz wtedy może 5000 złotych na miesiąc. Będzie to oczywiście bardzo trudne w dłuższej perspektywie czasu. Powiedziałbym nawet, że wręcz niemożliwe. Jak w takim razie niektóre osoby zarabiają 20 000 złotych albo 50 000 złotych na miesiąc? Osoby te skalują swój biznes i dla nich pracują inni. Jak oni to robią? Jak skalować biznes? Wykorzystują oni metody i narzędzia, które umożliwiają im sprzedaż wielu produktów i usług w tym samym czasie - bez ich udziału. Osoby te są w wielu miejscach jednocześnie, ponieważ właśnie skalują swój biznes.

1. Ludzie, czyli Twoi pracownicy

Powiedzmy, że jesteś pracownikiem w restauracji i pracujesz jako kelner. Zarabiasz 3500 złotych miesięcznie i pracujesz po 12 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Stawka jest w porządku, ale więcej pracować i zarabiać w tym modelu rady nie dasz.

Teraz powiedzmy, że otwierasz swoją restaurację i zatrudniasz 3 kucharzy, 5 kelnerów, 2 barmanów oraz menedżera restauracji. W tym modelu pracuje dla Ciebie 11 osób i jeżeli potrafisz mądrze poprowadzić taki biznes to możesz zarobić np. 30 000 miesięcznie na czysto dla siebie. Jak to się dzieje? Pracujesz tak samo dużo jak kelner, który zarabia kilka tysięcy złotych miesięcznie, a Ty zarabiasz o wiele więcej? Skalujesz swoją pracę po przez pracę innych osób. Twoi pracownicy pracują dla Ciebie i dzięki skalowaniu Twojego biznesu i własnej osoby możesz przy pomocy swoich pracowników pracować oraz sprzedawać przez 7 dni w tygodniu. Nawet jeżeli Cię nie ma w restauracji na miejscu. W każdej chwili, gdy kelner sprzedaje posiłek to sprzedajesz Ty i Twoja firma.

Jeżeli potrafisz dobrze prowadzić biznes i otworzyć np. 3 restauracje to będzie dla Ciebie pracować już kilkadziesiąt osób. W ten oto sposób skalujesz jeszcze bardziej swój biznes i swoją osobę. Wciąż będziesz pracować dużo, ale jak widzisz przepracowane 6 dni w tygodniu na etacie jako np. kelner mają się nijak do pracy, w której używasz skali w postaci innych osób. Jest to kwestia, którą warto przemyśleć niezależnie od tego co w tej chwili w życiu robisz.

Biznes to rzecz jasna nie łatwa sprawa i wymaga innego podejścia niż praca na etacie. Musisz wziąć zdecydowanie większą odpowiedzialność na siebie jako przedsiębiorca oraz pokonać strach przed porażką. Konieczne są również środki do zainwestowania oraz doświadczenie. Jednak coś za coś - chcesz mieć coś czego nie masz to musisz robić coś czego jeszcze nie robisz.

2. Technologia i biznes online

Jak skalować biznes przy pomocy technologi? Nie musisz wcale prowadzić restauracji, ani firmy opartej na ludziach. Jasne, że możesz, ale nie jest to takie łatwe i bardzo problematyczne. Z perspektywy osoby, która kilka lat prowadziła restaurację jako menedżer wiem, że ludzie to bardzo trudny czynnik do opanowania. Dlatego z czasem tak bardzo zainteresowałem się biznesem online, ponieważ zrozumiałem, że biznes można skalować nie tylko przy pomocy ludzi, ale także używając technologi. Jak w takim razie skalować biznes przy pomocy technologii?

Technologia, internet, oprogramowanie, serwisy sprzedażowe etc. pozwalają nam zautomatyzować wiele procesów oraz dotrzeć do klientów na całym świecie. Co to oznacza? Możesz opublikować produkt w postaci książki, eBooka, kursu online etc. i używając jedynie technologii sprzedawać ten produkt automatycznie na całym świecie. Nie potrzebujesz już pracowników do sprzedaży - możesz wydać produkt w formie elektronicznej i sprzedawać go nawet na rynek światowy. Ty jesteś szefem, a Twoimi pracownikami są portale sprzedażowe oraz narzędzia online. Pracujesz, gdzie chcesz i kiedy chcesz.

Skalowanie biznesu - przykład Amazona i książek

Skalowanie biznesu dzięki technologii to np. wydanie prostej książki na Amazonie. Po stworzeniu takiego produktu Amazon automatycznie sprzedaje, pakuje, wysyła produkt oraz zajmuje się obsługą klienta. Jedna osoba jest w stanie wydać spokojnie kilkaset produktów i sprzedawać dziennie kilkaset sztuk na innym kontynencie. Nie kosztuje to żadnej dodatkowej pracy, ponieważ używasz technologii do skalowania i Twoją pracą jest jedynie stworzenie oraz promowanie produktu. Reszta dzieje się automatycznie. Technologia to właśnie Twoi wirtualni pracownicy, którzy dla Ciebie pracują. Jasne, że musisz im też płacić, ale zdecydowanie mniej, niż ludziom. Mówi się, że technologia odbiera pracę - może to trochę prawda, ale w Twoim interesie jest tą technologię mądrze wykorzystać. Oczywiście korzystając z takich serwisów jak Amazon sprawiasz, że jego pracownicy pracują w pewnym sensie dla Ciebie, gdyż zajmują się oni pełną obsługą klienta. Klienta, którego Ty nawet nie zobaczysz.

Jak skalować biznes? Produkty informacyjne / kursy online

Kolejnym przykładem jest sprzedaż kursów online. Podobnie jak w przypadku Amazona jest to kolejny sposób na skalowanie biznesu, którego ja używam. W tym wypadku dajemy dostęp użytkownikom do treści płatnych, takich jak materiały wideo, konsultacje etc. Skalujemy swój biznes po przez używanie technologii oraz internetu. Dzięki internetowi możemy sprzedawać na skalę naszego kraju lub nawet na skalę światową. Technologia natomiast pozwala nam robić wszystko automatycznie. Po umieszczeniu kursu w sieci nie musimy fizycznie obsługiwać płatności, ani dostarczać samego produktu. Klient, który zakupi nasz produkt otrzymuje wszystko automatycznie. Skalując nasz biznes w ten sposób jesteśmy w stanie dotrzeć do ogromnego rynku i możemy sprzedawać duże ilości produktów bez potrzeby zatrudniania pracowników. Prosty produkt informacyjny może być sprzedawany bez przeszkód nawet dziesiątki razy w ciągu jednego dnia i sprzedaż w ten sposób nie wymaga naszej uwagi.

Skalowanie biznesu i marketingu

Każdy biznes trzeba reklamować. Możesz drukować ulotki, zaczepiać ludzi na ulicy itp., ale za każdym razem musisz wykonać pracę lub kogoś zatrudnić. Marketing również możesz skalować po przez używanie technologii oraz internetu. Praktycznie każdy biznes możesz reklamować za pomocą filmów i treści wideo. Pracę wystarczy wykonać raz, a film zamieszczony np. na YouTube, czy Facebooku będzie dla nas pracował za darmo przez wiele następnych lat. W tym wypadku kolejny raz używasz skali w postaci technologii i zasięgu internetu. Kilka mądrze zrobionych filmów będzie reklamować Twój biznes przez wiele lat bez generowania żadnych kosztów.

Skalowanie biznesu to klucz do sukcesu

Możesz do tego używać zarówno pracowników jak i technologii. W zależności od rodzaju biznesu, który wybierzesz możesz stosować różnego rodzaju skalę. W przypadku biznesu online obejdzie się bez pracowników, gdyż dla Ciebie będą pracować wybrane serwisy oraz odpowiednie oprogramowanie. Zobacz kilka pomysłów na biznes online w moim DARMOWYM KURSIE AMAZONA I BIZNESU ONLINE. W innych przypadkach będziesz może zmuszony do zatrudnienia kilku osób, które swoją pracą wyskalują Twój biznes i pomogą Ci zarabiać więcej. W wielu przypadkach biznesowych warto skalować za pomocą technologii jak i za pomocą pracowników. Najważniejsze jest jednak zrozumienie tego jak działa biznes, ponieważ umiejętność skalowania w biznesie pozwoli Ci zarabiać więcej przy tym samym nakładzie pracy.

Jak skalować BIZNES? Zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

    1 Response to "Jak skalować BIZNES? Skala, technologia i BIZNES ONLINE"

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.