Jak tworzyć bardziej zaawansowane produkty na Amazon KDP?

Jak wydać kolorowankę na Amazon KDP
Jak tworzyć bardziej zaawansowane produkty na Amazon KDP?

Temat Amazona pojawia się regularnie na moim blogu i dzisiaj mam dla Was rozmowę z Anią, podczas której poruszamy temat tego jak tworzyć bardziej zaawansowane produkty na Amazon KDP. Ania opowiada o tym jak stworzyć i wydać kolorowankę, czyli dość skomplikowany graficznie produkt. Z naszej raczej luźnej rozmowy dowiecie jakich narzędzi warto używać oraz przy okazji znajdziecie w niej wiele rad dotyczących publikacji.

Ania jest również autorką kursu grafiki Alfabet Grafika, który uczy tworzenia dobrze sprzedającej się grafiki na potrzeby Amazona i nie tylko. Do kursu dodana została właśnie aktualizacja w postaci bonusowej lekcji dotyczącej tworzenia kolorowanek i wszyscy dotychczasowi uczestnicy kursu otrzymają tą lekcję za darmo. Pozostałe osoby, które już publikują, lub które chcą dopiero zacząć swoją przygodę z grafiką (nie tylko na Amazonie) zachęcamy do skorzystania z kursu grafiki Ani.

Zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Jak wydać kolorowankę na Amazon KDP - zobacz transkrypcję rozmowy:

Cześć! Witamy Was serdecznie. Tomek z tej strony.
Jest ze mną Ania, którą oczywiście znacie z mojego bloga i kanału na YouTube.
Ania jest autorką Szablonów Produktów na Amazon KDP i kursu Alfabet Grafika.
Dzisiaj opowiemy Wam o kolorowankach. O tym jak wydawać kolorowanki i podobne produkty na Amazon KDP. Postaramy się Was zainspirować do nauki nowych rzeczy, do nauki grafiki i tworzenia własnych produktów, które się fajnie sprzedają. Podpowiemy Wam jak takie kolorowanki robić, jakich narzędzi używać oraz postaramy się Was zainspirować do tworzenia tego typu produktów. Będzie sporo rad i informacji.

Cześć Aniu! Co u Ciebie słychać?

Robię kolorowanki. A Ty?

Ja jeszcze nie robię. Liczę na to, że nauczysz mnie jak to robić. Tak się składa, że będę miał dostęp do kursu „Alfabet Grafika” gdzie będzie nowa lekcja na temat kolorowanek, którą Ania teraz przygotowuje dla Was. Wszyscy, którzy mają „Alfabet Grafika” otrzymają darmową aktualizację, a jeżeli ktoś z Was jeszcze nie posiada „Alfabetu Grafika” to będzie to idealna okazja do tego żeby go nabyć.

Na początek może kilka słów czym jest kolorowanka na Amazon KDP.

Może jeszcze zanim do tego przejdę to powiem, że ja zawsze powtarzam, że nauka grafiki to jest proces. Zaczynamy od podstaw, a potem idziemy dalej. U mnie też tak to wygląda. Ja po prostu postanowiłam robić kolorowanki, także takie bardziej zaawansowane. Robiłam je przez kilka ostatnich miesięcy. Doszłam już do takiego momentu, że jest to dla mnie na tyle proste i automatyczne, że chciałam się tym z Wami podzielić.

Pierwszą swoją kolorowankę robiłam ponad trzy miesiące. Wiem, że to jest długo, ale to była mocno skomplikowana kolorowanka i przeznaczona dla dorosłych. Natomiast ostatnia kolorowanka, którą robiłam wczoraj to wykonałam ją w ciągu jednego dnia także proces jest już na tyle usprawniony i sprawdzony, że podzielę się tym z Wami.

Czym jest kolorowanka na Amazon KDP? Zanim jeszcze zaczniesz to Ci przerwę i powiem, że dla osób, które są nowe w temacie (pewnie sporo takich będzie) to Amazon KDP umożliwia wydawanie produktów tj. ebook i o tym są inne filmy na moim kanale. Jest to też wydawanie produktów Print On Demand, czyli produktów drukowanych na żądanie. Takim produktem może być wszystko np. książka, powieść albo tekst. Mogą to być także proste produkty tj. kolorowanki, o których zaraz powiemy.

Kolorowanki to nie są tylko produkty dla dzieci. Wiadomo, że kolorowanki z założenia są przeznaczone do tego żeby dzieci nauczyły się malować na nich, ale kolorowanki dla dorosłych spełniają dużo różnych funkcji, z których nie zdajemy sobie sprawy.

Wiele różnych produktów, które mają nas odprężać i odstresować mogą działać jako „Dzienniki wdzięczności”. Można zrobić kolorowankę z fragmentem pustego miejsca żeby tworzyć własne notatki. W Stanach Zjednoczonych takie dzienniki są bardzo popularne. Istnieją także kolorowanki dla seniorów, a także dla pracowników korporacji czy pracowników służby zdrowia. Tych kategorii jest naprawdę bardzo dużo i to jest ogromny rynek. Te produkty się bardzo dobrze sprzedają.

Już widzę te kolorowanki z koronawirusem pracowników służby zdrowia w mojej głowie…

Chyba nie można…

Oczywiście, wiem. Żartuję. Warto powiedzieć, że jest to nisza, która ma ogromne wzięcie. Ogólnie produkty dla dzieci (o tym była mowa kilka razy) są nie tylko produktami, które są bardziej skomplikowane niż proste zeszyty. Bariera wejścia jest wyższa, tak jak mówiłaś. Dzięki temu tworzymy produkty, które mają większe możliwości sprzedażowe jeżeli chodzi o ilość sprzedanych sztuk.

Cenowo to też inaczej wygląda. Chociaż mam wrażenie, że rynek dla dzieci jest mocno zepsuty. Za kolorowankę dla dorosłych możesz zażądać sobie większą kwotę. Natomiast kolorowanki dla dzieci to są kolorowanki, które są wypuszczane masowo dlatego występuje tzw. dumping. Tak to się chyba określa kiedy mamy niską cenę.

W sytuacji kiedy są bardzo niskie ceny przez to, że jest dużo produktów?

Są tak niskie ceny jak np. 3,99 zł za kolorowankę… Czasami trudno jest się tam wbić. Dlatego trzeba znaleźć niszę dla siebie, w której się będziecie dobrze czuć i którą będziecie potrafili zrobić. To na początek. Trzeba się też skupić na takich produktach, które nie mają aż takich niskich cen. Mam wrażenie, że tam bardzo trudno jest się wbić.

Ja jestem zdania, że trochę wyższa cena zachęca jednak do zakupu, bo nie wiem czy zauważyliście jak coś kupujecie, nawet na Allegro to często unikacie tych najtańszych produktów. Po prostu czujemy, że ten produkt jest gorszy.

Tak. Z jednej strony tak, ale np. żeby się przebić w Merch by Amazon to tam jest szkoła żeby dać swoją koszulkę na jak najniższą cenę żeby w momencie kiedy ktoś ją zakupi to wtedy podnosisz cenę, ale czekasz na pierwszy zakup. Dopiero potem podnosisz cenę. Są różne szkoły. Możesz przetestować wiele rozwiązań.

Ja np. kiedy obserwuję danego autora i widzę, że jest kwota 3,99 zł to wiem, że tam jest taka polityka i że tam zawsze będzie ona najniższa.

Jeżeli masz produkt, który ma powiedzmy kilka tysięcy ocen to trudno Ci będzie z tym walczyć. Musisz wtedy iść w inne miejsce.

Rozumiem. Ja też zawsze byłem i jestem zwolennikiem wypuszczania tanich produktów, jeżeli chodzi o proste produkty na Amazon KDP. Ja mam głównie produkty bardzo tanie, ale one sprzedają się w dużych ilościach. To finalnie wciąż daje dobre zarobki. Nie ma w tym nic złego, że zarabiamy na dużej ilości po niskiej cenie. Na tym też polega Amazon KDP. Zarabiamy na tanich produktach, ale sprzedajemy ich dużo.

Co możemy jeszcze powiedzieć o kolorowankach? Jak je robić? Jakich używać programów? Jak do tego podejść kiedy ktoś nie ma jak zacząć?

Tych szkół jest naprawdę mnóstwo. Możecie używać różnego rodzaju serwisów, które oferują Wam płatne lub bezpłatne grafiki. Możecie je pobierać i wrzucać na własne projekty. Możecie tworzyć te elementy samodzielnie, ale możecie także robić to, co ja zalecam i czego ja uczę. Chciałabym żebyście to wzięli do serca. Polecam zrobić hybrydę tzn. część rzeczy narysować samodzielnie, a część zrobić z różnego rodzaju serwisów, a także coś przerobić czy dołożyć lub odjąć. Stworzyć coś unikatowego i unikalnego po to żeby uniknąć sytuacji, w której dany serwis zmienia regulamin. Kiedy np. dany serwis zabrania nam korzystać z pewnego rodzaju grafiki. Ja wolę się zabezpieczyć w ten sposób, że jeżeli już robicie kolorowankę i chcecie na to patrzeć długofalowo to przerabiamy te elementy, pobieramy aby to później można fajnie wkomponować.

Czyli bierzemy sobie grafikę nawet z darmowych serwisów, tak? Możemy tutaj podać jakieś przykłady dla osób początkujących?

Canva. Tam możemy sobie pobrać grafikę w PDF Print. Ściągamy sobie do programu graficznego w krzywych więc tak naprawdę dostajemy plik, który jest całkowicie edytowalny. Możesz tam przestawić każdą linię czy zmienić kolor, coś odjąć czy dołożyć.
Sky is the limit.

I potem co z tym robisz?

Dokładasz na swój projekt. Musisz to zaaranżować. Jeśli pobierzesz np. jeden element, możesz dołożyć kolejny, a także stworzyć całą kompozycję np. kwiatową albo dla dzieci. Niedługo jest Halloween więc bierzesz fragment czarownicy, dyni czy pajęczyny i tworzysz z tego kolaż albo po prostu robisz mandale. To też jest bardzo fajna sprawa, bo mandale są dosyć popularne i wystarczy wziąć kilka fajnych elementów, a następnie ułożyć je w odpowiedni sposób. Jest kilka elementów, które należy przestawić. Za pomocą kilku kliknięć robi się cała mandala. Za takimi usprawnieniami pracowałam w ostatnim czasie.
Wczoraj zrobiłam jedną kolorowankę w ciągu jednego dnia. Jestem z siebie bardzo zadowolona.

Z kolorowankami i ogólnie z produktami na Amazon KDP jest tak, że często nam się wydaje, że stworzenie pierwszych produktów jest trudne, bo jest nowe. Tworzymy pierwsze produkty i może nie ma sprzedaży, ale ja zawsze powtarzam na swoim doświadczeniu, z resztą Ania Ty też to potwierdzisz, że najlepiej sprzedające się produkty powstają z czasem. Wydajemy pierwsze kilkadziesiąt, które może nam nie wychodzą do końca, ale potem się okazuje, że już potrafimy to robić. To się tyczy nie tylko kolorowanek. Nagle wydajemy produkty, które są dobre i sprzedają się. To jest moment kiedy trzeba jeszcze bardziej skupić się na pracy. Wiele osób w tym przełomowym momencie odpuszcza. Wtedy gdy już coś potrafią pomimo tego, że sprzedaż nie jest jeszcze najwyższa. To jest właśnie moment kiedy trzeba działać.

Powiedz jeszcze o Canvie. Jak skleić całą kolorowankę? Bierzesz grafikę z Canvy i co z nią dalej robisz? W Canvie układasz ten środek kolorowanki?

Można robić to w Canvie, ale ja tego nie praktykuję. Ja to sobie przerzucam do programu graficznego. W moim przypadku do Corela. Potem już z Corela tworzę PDF.
Corel jest płatnym programem, a kurs „Alfabet Grafika” jest z założenia kursem, w którym polecam Wam bezpłatne programy, dlatego w kursie zaproponowałam Wam Inkscape.

W tym programie należy odpowiednio przerobić grafikę, a następnie wygenerować PNG, które potem przerzucamy do programu PowerPoint i generujemy PDF.
To jest trochę skomplikowane, ale nie tak skomplikowane jak się wydaje.

Czyli najlepiej jest użyć Canvy w połączeniu z Inkscape? Można wtedy tworzyć za darmo nie tylko kolorowanki, ale także wszelkiego rodzaju środki produktów, które mają w sobie coś więcej niż tekst.

Tak. Jest bardzo łatwa możliwość tworzenia różnego rodzaju planerów (pokazuję to w kursie) oraz zeszytów do uzupełniania, ale kolorowanki też się fajnie tworzy.

Dlatego zachęcamy też np. do nauki tworzenia kolorowanek, bo jeżeli przejdziecie np. przez kurs „Alfabet Grafika”, który uczy przede wszystkim robienia grafiki na okładki oraz nauczycie się podstaw robienia wnętrz to będziecie w stanie stworzyć każdy rodzaj produktu. Nie tylko kolorowankę, ale również kolorowankę dla dzieci i dorosłych czy planer oraz wszelkiego rodzaju produkty, które będą ograniczone tylko Waszą wyobraźnią. Wtedy droga jest otwarta przed każdym jeżeli chodzi o tworzenie produktów. Nie tylko na Amazon KDP.

Tak. Są różnego rodzaju inne platformy, na których można publikować więc to jest też szeroki temat. Warto się uczyć.

U mnie było tak, że Amazon KDP był wstępem do biznesu w sieci i ogólnie do tworzenia swojej firmy. Nauczył mnie jak tworzyć grafikę, jak działają słowa kluczowe. Ja to potem zacząłem przenosić na filmy na YouTube, na posty na blogu czy nawet na restaurację, w której pracowałem, bo udało mi się fajnie wypozycjonować. Chcemy Wam pokazać, że takie podejście, że uczymy się nowych rzeczy, otwiera nam z czasem wiele nowych drzwi, które nawet byśmy się nie spodziewali, że otworzymy.

Tak. Tylko ważna jest systematyczność.

To jest jeden z głównych elementów sukcesu, które opisałem w swojej książce. Natomiast nie trzeba być osobą, która ma nie wiadomo jakie umiejętności. Wszystkiego się można nauczyć. Za darmo albo za niewielkie kwoty. To jest bardzo proste. Tylko niewielu chce się pracować np. przez rok żeby ukończyć jakiś projekt, w którym będzie wydanie powiedzmy stu kolorowanek czy np. pięciuset prostych produktów czy też napisanie swojej książki itd. Uważam, że każdy jest w stanie z drobną pomocą stworzyć coś fajnego w przeciągu pewnego okresu czasu gdy będzie się osobą systematyczną.

Tak. Tak jak ja zobaczyłam niszę na KDP i powiedziałam: „Super, wchodzę w to! Muszę tam zrobić kolorowankę”, a potem stwierdziłam: „Nie dam rady. To było za bardzo skomplikowane i zajmie mi to za dużo czasu”. To jest takie myślenie: „Nie, nie będę tam siedziała miesiąc czasu, bo nie wiadomo jak to będzie funkcjonowało”.

Jednak ostatecznie się uparłam i zaczęłam się uczyć. Teraz wydaje mi się, że z tym zapleczem wspięłam się na górę i taką szkołę, jaką dostałam przez pewną kolorowankę to teraz już zrobię wszystko.

Warto czasem zrobić coś trudnego, nawet jeżeli z tego nie będzie efektów, bo Wasze pierwsze produkty mogą się nie sprzedawać, ale tą wiedzę wykorzystacie na kolejne produkty. Z czasem możecie przejść na coś innego. Nie tylko do kolorowanek.

Zachęcam w moich kursach „Produkt 24” żeby sobie wejść na Amazona i przejrzeć np. w tym wypadku kolorowanki. Wpisać sobie "coloring book" na Amazonie, zobaczyć jakie są produkty i rankingi sprzedaży. Można użyć też KindleSpy żeby mieć więcej informacji. Po prostu pooglądać te produkty. Zrobić analizę rynku. Zapisać sobie pomysły. Kiedy mamy jakąś wizję na temat tego co byśmy chcieli stworzyć to bierzemy sobie wiedzę do ręki w postaci np. „Alfabetu grafika” i działamy przez pół roku. Wydajemy określoną ilość produktów. Polecam napisać sobie na ścianie kartkę z celami, że wydacie tyle i tyle produktów w ciągu określonego czasu. Prawie, że mogę zagwarantować, że będą z tego efekty.

Jeszcze jak będziecie sobie przeglądać niszę i kolorowanki to zwróćcie uwagę na to jakie tam są okładki i czym dana okładka przyciąga kupujących. Jest dużo okładek czy produktów, które były wydane w 2015 czy 2016 roku i one mają duże rankingi, ale są też produkty, które są wydane np. w ubiegłym roku albo w tym roku i one naprawdę bardzo dobrze się sprzedają. Czasami nie chodzi tylko o temat. Tylko ta okładka jest na tyle przyciągająca uwagę i wzrok, że nie sposób przejść obojętnie obok tego produktu. Jeżeli przeglądacie sobie i widzicie, że coś przykuło waszą uwagę to zapisujcie sobie taki obrazek na komputerze, a potem postarajcie się przejrzeć kilka takich obrazów i wyciągać wnioski co tak naprawdę Was do niej przyciągnęło. Możesz też kogoś zapytać. Niech powie na co zwrócił uwagę na danej okładce. Czy to jest napis, czy to jest sposób rozwiązania tego graficznie, czy to jest kolor tła, czy to są same kolory, które zostały użyte. Wyciągajcie wnioski z tego typu sytuacji. Tylko nie kopiujcie tych okładek. Zróbcie coś po swojemu. Dajcie coś od siebie. Podpierajcie z kilku różnych okładek.

Dała mi do myślenia lekcja w „Alfabecie Grafika” na temat kolorów (wspominałem już o tym kiedyś). Zrobiłaś w tym kursie lekcję na temat doboru kolorów, czyli jak się dwa, trzy kolory ze sobą łączą. To pokazuje, że nawet jak jest jedna okładka, składająca się z dwóch, trzech kolorów to może fajnie wyglądać, ale może też być taka sytuacja, że wyglądają tragicznie. Podstawowa wiedza odnośnie kolorów, o czym mówisz w „Alfabecie Grafika” genialnie pozwala w ciągu kilku minut zrozumieć jak te kolory łączyć i robić fajne okładki. Uważam, że tego typu wiedza bardzo pomaga w tworzeniu np. fajnej grafiki. Dlatego warto się uczyć. Czy możemy jeszcze podać jakieś przykładowe pomysły czy nisze, które się fajnie sprzedają np. w USA? Rozmawialiśmy o tym wcześniej. Wspominałaś, że jest kilka fajnych pomysłów, które są często nieoczywiste dla nas, Polaków. Natomiast śledząc te tematy, nisze, można wydać naprawdę fajne produkty.

Ostatnio śledzę te kolorowanki dla dorosłych i ostatnio moją uwagę przykuły kolorowanki np. dla pracowników korporacji. Były totalnie niedorzeczne i śmieszne. Wręcz zwalające z nóg i po prostu głupie, ale to przyciąga ludzi. Nie znam żadnego Amerykanina, ale oni mają specyficzne poczucie humoru.

Znalazłam też taką fajną kolorowankę z kotami, które siedzą przy kawie, a obok są podane przepisy jak przyrządzić kawę. W tej kolorowance jest niewiele stron, jest mała i ma ok. 30 stron, ale sam fakt, że tam są koty, kawa i przepisy to powoduje, że to jest super sprzedający się produkt. Czasami warto podejść do tego tak kreatywnie. Nie chodzi o to żeby zrobić tylko samą kolorowankę, tylko stworzyć hybrydę, np. kolorowanka plus gratitude. Sama mam taką kolorowankę po polsku, w której po jednej stronie są kolorowanki, a po drugiej możesz sobie zapisywać notatki. To jest super pomysł. Albo połączenie przepisów z kolorowanką. To może być śmieszny prezent. O tym też trzeba myśleć. Nasza kolorowanka może być śmieszna, niedorzeczna, ale może być także hybrydą. Tylko mam wrażenie, że tutaj trzeba przemyśleć temat na tyle żeby wbić się jako pierwszy w dany temat.

Warto próbować. Jak już się nauczymy tworzyć np. kolorowanki i w ogóle grafikę to wtedy możemy próbować różnych produktów. Testować i robić to łatwo. Dzięki temu mamy szansę na stworzenie wielu ciekawych i dobrze sprzedających się produktów. O to finalnie chodzi.

Tego Wam bardzo mocno życzymy.

Zachęcamy do odwiedzenia strony „Alfabetu Grafika” – kursu grafiki od Ani, który uczy jak tworzyć świetną grafikę do swoich produktów na Amazon, ale także jak tworzyć środki i planery. Została też dodana lekcja o kolorowankach. Tym bardziej zapraszamy Was wszystkich do zajrzenia do lekcji.

Coś jeszcze na koniec? Na temat Amazona? Co warto robić?

Wszystko warto robić. Teraz jest przed nami najgorętszy okres sprzedażowy więc rankingi pójdą w górę i będą się sprzedawać produkty z różnych dziedzin. Nie tylko kolorowanki. Wszyscy na to czekamy.

Przed nami listopad i pierwsza połowa grudnia, gdzie na Amazonie naprawdę będzie szaleństwo. Co roku powtarzam, że to najlepszy okres żeby zacząć.

Pytanie jak covid też na to wszystko wpłynie.

Amazon się nieco zamieszał, bo były problemy logistyczne. Wszyscy zamawiali w Internecie, co ogólnie jest dobre, bo jak się okazało Jeff Bezos przekroczył już barierę 200 mld dolarów swojej wartości. Amazon się bardzo rozwija. Możliwe, że w tym roku Amazon może wejść do Polski. Tylko nie wiadomo czy to będzie też się tyczyło Amazona KDP. Natomiast można śmiało założyć, że wcześniej czy później będziemy mieli również w Polsce Amazon KDP. Teraz każdy kto nauczy się wydawać na KDP po angielsku, będzie już działać. Ten kto będzie pierwszy w Polsce może naprawdę tutaj dużo ugrać jako Polak z językiem polskim.

Amazon się mocno rozwija. Jeszcze parę miesięcy temu zaczęłam publikować też na merchu. Można było publikować tylko w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i na Niemcy. W tej chwili można na Japonię, Hiszpanię, Włochy, Francję. Europa się mocno otwiera.

Amazon się rozwija. To nie jest tak, że mamy teraz jakąś datę i tak będzie jak jest dzisiaj. Przypomnijcie sobie jak było pięć lat temu. W Polsce czy na świecie. Jest ogromna ilość zmian. Szczególnie teraz kiedy Amazon wchodzi na nowe rynki. Uważam, że jeszcze bardzo dużo przed nami jeśli chodzi o możliwości Amazona. W Polsce i ogólnie na świecie. Nie będzie lepszego momentu żeby zacząć. Szczególnie teraz. W okresie jesiennym.

Ja pamiętam jak zaczynałem w 2016 roku i później też. W okresie przedświątecznym kiedy zacząłem wydawać proste produkty boom był wielki. Sprzedaż była ogromna. To po prostu cieszy gdy nasze produkty się sprzedają. Zachęcamy do działania przed świętami. To najlepszy okres.

Zachęcamy do tego żeby się uczyć, rozwijać, bo stanie w miejscu to jest cofanie się.

Myślę, że każdy z Was może sobie spokojnie zacząć biznes na Amazonie. Zadziałać i rozpocząć swoje pierwsze sprzedaże. Jak już się zarobi pierwsze dolary to już się w głowie przestawia coś takiego, że myśli się: „Jednak można!” Potem tylko od naszej pracowitości zależy to co osiągamy.

Zachęcam do zapisania się na darmowy kurs Amazona i biznesu on-line. Link jest pod tym filmem. Możecie tam sobie zobaczyć jak działa Amazon KDP. Zawiera podstawowe informacje dla każdego kto jest nowy w temacie. Dla bardziej zaawansowanych polecam kurs „Alfabet Grafika”

Wielkie dzięki Aniu za wizytę.

Dzięki. Odezwiemy się wkrótce co z kolejnymi fajnymi materiałami.
Subskrybujcie. Dajcie łapkę w górę. Do zobaczenia.

Na razie. Hej!

    1 Response to "Jak tworzyć bardziej zaawansowane produkty na Amazon KDP?"

    • Krystyna

      Witam ciekawe spostrzezenia i podziwiam wytrwalosc .Jeszcze nie przeczytalam wszystkiego dlatego mam pytanie ; Dzialalnosc gospodarcza mosi byc zalozona,bo wlasnie przeszlam na emeryture.Pozdrawiam

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.