Jak założyć bloga na WordPress? Jakich narzędzi używać?

Jak założyć bloga na WordPress?
Jak założyć bloga na WordPress?

Jak założyć bloga na WordPress? Dlaczego w ogóle tworzyć bloga? Tworzenie bloga/strony internetowej jest wg mnie jednym z najlepszych sposobów na rozpoczęcie wartościowego i solidnego u podstaw biznesu internetowego. Szczególnie jeżeli planujesz zarabiać w internecie w długiej perspektywie czasu i zamierzasz prowadzić bloga/stronę internetową opartą na tym co Cię kręci. Mój blog www.odkelneradomilionera.pl oparty jest na mojej pasji do ulepszania życia, uczenia się, dzielenia się wiedzą oraz na tematyce tworzenia biznesu w internecie.

Prowadzenie bloga/strony internetowej musisz traktować jako pracę, wyznaczać sobie konkretne cele i poświęcać określone godziny na pracę w tym aspekcie. Nie jest to sposób na szybkie pieniądze oraz nie ma tutaj drogi na skróty. W dzisiejszych czasach jesteśmy kuszeni z każdej strony szybkim zarobkiem. Jestem zwolennikiem tworzenia biznesu w internecie stopniowo, który daje wartość innym i pozwala rosnąć również Tobie. Nie znaczy to, że na blogu czy w internecie nie można zarabiać - wręcz przeciwnie. Ja na moim blogu zarabiam bardzo dobrze i moje zarobki opisuję w tym poście.

Internet daje nam możliwość stworzenia dobrego biznesu w rozsądnym okresie czasu poprzez wydawanie produktów, książek na Amazonie, tworzenie bloga, sprzedaż kursów online itd. Jak założyć bloga na WordPress w takim razie?

Jak założyć bloga na WordPress? Podstawowe narzędzia WordPress

1. WordPress

Gdzie założyć bloga? Tylko na WordPress. Jest to darmowa platforma do tworzenia blogów oraz stron www. Oferuje ona niesamowite możliwości oraz stwarza uniwersalne środowisko do dowolnej modyfikacji z czasem (np. dodanie sklepu www i wiele innych). Każdy może opanować umiejętności potrzebne do posiadania i prowadzenia własnego bloga na WordPress.

Ważne: nie polecam używać strony WordPress.com, gdyż jest to opcja droższa (to taki pełny pakiet wraz z hostingiem etc.), która zarazem blokuje nam wiele możliwości rozwoju w przyszłości. Najlepszą opcją jest darmowy WordPress + własny hosting. W przypadku wielu hostingów darmowy WordPress zostanie po prostu automatycznie zainstalowany.

Jak stworzyć własny KURS ONLINE - WpIdea
Widok panelu WordPress w moim sklepie z kursami online.

WordPress jest platformą darmową oraz otwartą. Nie musisz za nią płacić oraz nie jest ona ograniczona. Każdy programista może ją ulepszać i tworzyć odpowiednie wtyczki, które następnie Ty możesz wykorzystywać na swoim blogu. Kiedyś, aby stworzyć stronę należało znać html lub zapłacić ogromne pieniądze - dziś wystarczy opanować platformę WordPress, która na początku może wydać się trochę skomplikowana, jednak jest to zdecydowanie najlepsza opcja. Można w niej stworzyć prostego bloga jak i bogate strony internetowe. Pamiętaj, że są inne platformy do tworzenia blogów i stron są to platformy płatne oraz zamknięte. WordPress jest najlepszą opcją i jest to najbardziej popularna platforma w internecie.

Ja cały mój biznes opieram na platformie WordPress. Mój blog oraz moje kursy online opierają się tylko i wyłącznie na WordPress oraz na odpowiednich wtyczkach, które można zainstalować, aby otrzymać pożądane funkcje.

2. Hosting

Gdzie założyć bloga? Każdy blog potrzebuje hostingu, aby umieścić na nim platformę WordPress. Ofert na rynku są tysiące i większość z tych ofert nie będzie złym wyborem. Ja używam Bluehost.com, ponieważ oferuje dobrą cenę i jest jedną z największych platform na świecie. Jest on również banalnie prosty w obsłudze.

W przypadku Bluehost dla osób początkujących najlepszą opcją będzie opcja "Shared Hosting" w pakiecie Basic lub Plus. Wersja Plus jest dla osób, które chcą stworzyć na jednym koncie więcej niż jedną stronę lub bloga.

BlueHost - hosting dla mojego bloga oraz sklepu
BlueHost - hosting dla mojego bloga oraz sklepu

Dlaczego zagraniczny hosting? Osobiście staram się używać platform ogólnoświatowych, gdyż są one często po prostu lepsze od polskich oraz uczę się w ten sposób języka. Książki i produkty też wydaję na Amazonie na rynek światowy, a nie na Polskę - jak tylko możesz to używaj najlepszych i dojrzałych narzędzi. Oczywiście wybór innego dostawcy też będzie opcją dobrą i w tym temacie konkurencja jest bardzo duża.

3. Domena

Jak założyć bloga na własnej domenie? Zanim stworzysz swojego bloga musisz zdecydować o czym ten blog będzie i jaką będzie miał nazwę. Nazwa jest bardzo ważna i musi odzwierciedlać to o czym traktuje Twój blog oraz Twoja strona. Nazwę musisz pogodzić niestety z dostępnością domen - aby wykupić domenę musi być ona wolna. Cała sztuka to stworzenie fajnej i unikatowej nazwy, która będzie zarazem dostępna. Ja używam aftermarket.pl do kupowania domen. Wystarczy sprawdzić dostępność i dokonać zakupu.

Aftermarket - tutaj zakupisz domeny internetowe
Aftermarket - tutaj zakupisz domeny internetowe

Po zakupie domeny na wykupionym wcześniej hostingu podpinamy naszą domenę i możemy już przystąpić do tworzenia strony za pomocą WordPress.

4. Wtyczki i pluginy

WordPress opiera się na wtyczkach. Do swojej strony możesz zainstalować dowolne wtyczki darmowe lub płatne. Myśląc o blogowaniu na poważnie należy czasem zainwestować w płatne narzędzia. Oczywiście duża część wtyczek to wtyczki, za które nie zapłacisz nic.

Cały urok WordPress polega na tym, że możesz go dostosować do własnych potrzeb. Jeżeli planujesz tworzyć np. kursy online to warto zainwestować w oprogramowanie, które cały proces uprości i zautomatyzuje. Ja używam WpIdea, która obsługuje mój cały sklep z kursami online, przydziela automatycznie dostęp, zarządza płatnościami i nawet zapisuje klientów na listę mailingową po zakupie.

WordPress i wtyczki
WordPress i wtyczki

Potrzebujesz też skórki, którą instalujesz na swoim WordPressie zainstalowanym na Twoim hostingu. Skórka to taka nakładka, która daje możliwości tworzenia strony pod kątem graficznym i pod kątem funkcjonalnym. Są skórki płatne i darmowe. Ja zdecydowałem się na OptimizePress, ponieważ jest to skórka (nazywa się ona SmartTheme) i zarazem kreator stron landingowych.

Jedną z najbardziej podstawowych zasad tworzenia Twojego bloga jest kolekcjonowanie emaili Twoich użytkowników. Ja na moim blogu używam MailChimp, który zbiera dla mnie maile osób zapisujących się np. na mój darmowy kurs NAJLEPSZE RODZAJE BIZNESU ONLINEMusisz dać wartość użytkownikom, którzy w zamian za to postanowią udostępnić Ci swój adres email. Dzięki liście mailingowej możesz z czasem promować swoje nowe treści, kursy lub polecać produkty poprzez programy partnerskie.

Zobacz mój Kurs WordPress TUTAJ

Jak założyć bloga na WordPress? Narzędzia dodatkowe:

Fiverr - zlecisz tutaj wszelkie prace (już od 5$) takie jak stworzenie logo i wiele innych.

Canva - genialne narzędzie online do tworzenia i edycji grafiki. Wersja darmowa jest wystarczająca dla tworzenia grafiki na potrzeby własne.

BeFunky - kolejne narzędzie graficzne. Używam wersji płatnej, która daje możliwość obróbki grafiki na bardzo wysokim poziomie.

Vimeo - hosting dla video na potrzeby np. kursów online. Mój darmowy kurs NAJLEPSZE RODZAJE BIZNESU ONLINE używa Vimeo do hostingu długich filmów, które zobaczysz uczestnicząc w moim kursie.

YouTube - dzięki YouTube możesz tworzyć darmowe treści dla Twoich odbiorców i kierować ich na Twojego bloga.

Jak założyć bloga na WordPress? Zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

  2 replies to "Jak założyć bloga na WordPress?"

  • Marek

   A czy ma ktoś doświadczenie i może coś tu napisać o stosowaniu w celu kursów online innej platformy CMS – Joomla?

  • Szymon Owedyk

   Ja również prowadzę blog na WordPress i polecam. Tam wszystko się dalej rozwija, więc zawsze można być na bieżąco. I dodatkowo optymalizować wszystko łatwiej przez wtyczkę Yoast SEO i wiele innych. Duże ułatwienie 🙂

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.