Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - rozliczanie i podatki

Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) – Rozliczanie i podatki
Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) – Rozliczanie i podatki

Jak rozliczyć sprzedaż książek na Amazon poprzez portal Kindle Direct Publishing? Ciągle zadajecie mi to pytanie. Zauważyłem, że bardzo wiele osób boi się tego tematu i porusza go zanim poczyni jakiekolwiek kroki w sprzedaży książek i eBooków na Amazonie. Najgorsze jest to, że sprawa rozliczania podatków blokuje wielu z Was przed jakimkolwiek działaniem w kierunku publikacji.

Na samym początku zastrzegam, że rozliczanie sprzedaży książek na Amazonie należy zlecić po prostu do biura księgowego. Podobnie zresztą jak prowadzenie np. własnej firmy. Nie jestem księgowym i zajmuję się przede wszystkim tworzeniem produktów oraz ich sprzedażą. Niestety w Polsce temat rozliczania sprzedaży książek na Amazonie jest niszowy i wiele osób/biur księgowych boi się tej kwestii. Myślę jednak, że biuro księgowe, które jest otwarte na nowości po przeczytaniu tego artykułu nie będzie miało problemu z rozliczaniem sprzedaży książek na Amazonie, a Ty jako osoba publikująca książki zyskasz trochę spokoju.

Jak rozliczać sprzedaż książek na Amazon?

Do publikowania eBooków i książek papierowych używamy portalu Kindle Direct Publishing, który należy do Amazona. W ten oto sposób udzielamy licencji na nasze książki (eBooki lub ich wersje papierowe drukowane na żądanie) i jest to przychód z praw autorskich. Amazon obsługuje w pełni sprzedaż, wysyłkę produktów oraz przejmuje w 100% kontakt z klientami. Ty natomiast jesteś autorem i otrzymujesz zapłatę z tytułu praw autorskich. 

Po zakończeniu roku kalendarzowego Kindle Direct Publishing do 15 marca roku następnego udostępnia nam formy podatkowe, w których mamy określone kwoty naszego zarobku. Forma podatkowa nosi nazwę 1042-S i jest ona dostępna w panelu sprzedawcy Kindle Direct Publishing od 15 marca. Jest to forma podatkowa dla osób mieszkających i publikujących poza USA - osoby publikujące z USA dostają inne rozliczenie. Dostaniesz też maila z informacją, że forma podatkowa jest gotowa do pobrania. W Polsce natomiast należy rozliczyć się do końca kwietnia.

Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - rozliczanie i podatki
Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - rozliczanie i podatki
Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - rozliczanie i podatki
Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - pobieranie form podatkowych w KDP
Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - rozliczanie i podatki
Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - pobieranie form podatkowych

Miej też na uwadze, że jeżeli jako autor w poprzednim roku otrzymasz mniej niż $10 tantiemów (zarobki z praw autorskich) od Kindle Direct Publishing to forma podatkowa 1042-S nie zostanie wystawiona.

Sprzedaż książek na Amazon - formy podatkowe

Po otrzymaniu form podatkowych masz czas do końca kwietnia na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym w Polsce. W formach podatkowych Twoje należności są wyraźnie opisane jako sprzedaż brutto (Gross Income). Zaraz obok widnieje też kwota podatku pobranego u źródła (Federal Tax Withheld). Dzięki temu wyraźnie jest określone Twoje wynagrodzenie jako autora oraz ile podatku zostało pobrane u źródła (w USA).

Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - rozliczanie i podatki
Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - forma podatkowa 1042-S

Sprzedaż książek na Amazon i podatek u źródła

Sprzedając eBooki i książki drukowane na żądanie (Paperback) przez Kindle Direct Publishing na samym początku podczas zakładania konta wypełniasz deklarację podatkową USA, gdzie podajesz wszystkie swoja dane oraz numer identyfikacji podatkowej (PESEL). Amazon pobierze 10% podatku od sprzedaży u źródła, czyli 10% zostanie zapłacone z automatu w USA i jest to wyraźnie określone również właśnie na formie podatkowej jako Federal Tax Withheld.

Warto dodać też, że jeżeli podczas wypełniania deklaracji podatkowej nie podasz swojego numeru PESEL to Amazon zatrzyma u źródła aż 30% podatku.

Ty jako osoba mieszkająca i rozliczająca się w Polsce musisz tutaj na miejscu odprowadzać wszystkie podatki. Zgodnie z polsko-amerykańską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania w USA maksymalnie może zostać pobrany podatek w wysokości 10% i taki podatek jest właśnie pobierany tam na miejscu - u źródła. Ty natomiast jako osoba musisz rozliczyć się w Polsce i zgodnie z tym prawem o unikaniu podwójnego opodatkowania w Polsce masz jedynie zapłacić różnicę, która wykracza poza te 10%. Wiedząc już to oraz posiadając formy podatkowe, na których jest wyraźnie określony Twój przychód z książek oraz podatek pobrany u źródła rozliczenie powinno być proste dla kogoś kto zajmuje się księgowością na co dzień.

Bardzo ważna informacja na koniec

Ten artykuł ma tylko charakter informacyjny i zalecam dokładne przedyskutowanie tematu z biurem księgowym lub z osobą, która będzie Cię rozliczać. Sytuacja może być też odmienna w niektórych przypadkach i dla niektórych osób. Niemniej jednak nie chcę, aby temat rozliczania blokował Cię przed działaniem, ponieważ wiele osób rezygnuje np. z prowadzenia własnej firmy, gdyż takie osoby boją się formalności. Podobnie jest ze sprzedażą książek na Amazonie - z początku jest to skomplikowane, ale nie ma innej drogi, jeżeli chcesz sprzedawać własne produkty na skalę światową. Szczególnie, że w tym przypadku możesz działać jako autor bez zakładania działalności gospodarczej. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat Amazona i sprzedaży tam własnych książek to zapraszam do skorzystania z mojego DARMOWEGO KURSU AMAZONA I BIZNESU ONLINE.

Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - Rozliczanie i podatki - Zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST "OD KELNERA DO MILIONERA": ★☆★

Misją projektu "Od Kelnera Do Milionera" jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. "Od Kelnera Do Milionera" ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA - KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacja książek na Amazonie oraz blogowanie), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl - projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTube.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny