Jak inwestować w domeny internetowe - poradnik dla początkujących
Nie ma idealnego sposobu na zainwestowanie swoich pieniędzy, ponieważ każdy sposób lokowania kapitału wymaga dobrej znajomości danego tematu oraz często dużych pieniędzy. Istnieją jednak nowoczesne sposoby, które pozwalają nam inwestować małe kwoty w mądry i kreatywny sposób. Pierwszym z tych sposobów jest wg mnie inwestowanie w największe/najpopularniejsze kryptowaluty, ale temat ten został już dość solidnie przedstawiony na moim blogu w tym poście. Kolejnym wartym zainteresowania i stosowanym przeze mnie przykładem jest właśnie inwestowanie w domeny internetowe. W tym artykule pokażę Wam czym jest inwestowanie w domeny internetowe oraz podpowiem jak zarabiać na domenach internetowych.
Inwestowanie w domeny internetowe to metoda, którą ja sam stosuję od kilku lat w dość nietypowy sposób. Przede wszystkim wartościowe domeny internetowe służyły mi zawsze jako darmowe źródło ruchu dla moich produktów na Amazonie i pomagały automatycznie sprzedawać moje produkty w postaci prostych zeszytów. Jednak to nie jedyna opcja wykorzystania ciekawych domen i pokażę Wam w tym wpisie również jak handlować domenami oraz jak bardzo domena internetowa może zyskać na wartości w długim okresie czasu.
Czego dowiesz się w tym wpisie?
Najważniejsze linki:
- Darmowy kurs inwestowania w domeny internetowe - zobaczysz jak krok po kroku inwestować w domeny internetowe oraz poznasz realne przykłady moich inwestycji.
- Darmowy kurs zakupu Bitcoina i kryptowalut - w tym kursie nauczysz się również jak inwestować małe kwoty na przykładzie zakupu kryptowalut.
- GoDaddy – największy portal na świecie do zakupu oraz handlu domenami.
- AfterMarket – największy portal w Polsce do zakupu oraz handlu domenami.
- NameBio – tutaj sprawdzisz historyczne transakcje na rynku domen internetowych.
- EstiBot – automatyczne określanie wartości domen internetowych.
- WhoIs – sprawdź kto jest właścicielem danej domeny.
Uwaga: nie jestem doradcą inwestycyjnym i w tym artykule przedstawiam wyłącznie moje przemyślenia oraz pokazuję jak ja sam inwestuję w domeny internetowe. Wprawdzie inwestowanie w domeny przeważnie nie wiąże się z dużymi wydatkami oraz z ryzykiem, ale warto pamiętać, że każdy jest w pełni odpowiedzialny za własne decyzje finansowe.
Na sam początek warto przytoczyć kilka przykładów na zachętę oraz na potwierdzenie faktu, że dobra domena internetowa potrafi być warta naprawdę duże pieniądze. W 2019 roku domena voice.com została sprzedana za 30 000 000 dolarów, a na domenie sex.com ktoś zarobił 14 000 000 dolarów. Są to ogromne kwoty, za które w Polsce można by zapewnić byt kilku pokoleniom i to na bardzo wysokim poziomie. Zdaję sobie sprawę, że ciężko jest tak dużą transakcję powtórzyć, ale przykłady te wyraźnie pokazują, że domena internetowa może posiadać bardzo dużą wartość i jednocześnie jest ona czymś co może kupić każdy dosłownie w kilka sekund, nawet za kilkanaście złotych.
Czym jest domena internetowa?
Pewnie każdy z Was, nawet wręcz instynktownie, rozumie czym jest domena internetowa. Teoria mówi, że domena internetowa to ciąg identyfikacyjny systemu Domain Name System (DNS). Mówiąc prościej domena to zarejestrowana nazwa w ogólnoświatowym systemie domen, która może być przypisana do danej strony internetowej. Oczywiście domenę możemy kupić i nie musimy tworzyć wcale strony internetowej przypisanej do tej domeny.
Domena pozwala łatwo dostać się na wybraną przez właściciela domeny stronę WWW użytkownikom, ponieważ system DNS umożliwia tworzenie prostych adresów, które każdy użytkownik może zapamiętać i łatwo wpisać taki adres w przeglądarce internetowej. Im krótsza i ciekawsza domena tym więcej ona jest warta. Ja bardzo lubię porównanie domeny internetowej do znaku towarowego. Jeżeli publikujecie na Amazon KDP to temat znaków towarowych pewnie dał Wam się we znaki. Otóż każda większa firma rejestruje swoją nazwę oraz produkty w formie właśnie znaków towarowych. Coca Cola, Facebook, nazwa klubu piłkarskiego, książka czy nawet moja marka Od Kelnera Do Milionera - są to nazwy, które posiadają zarejestrowany znak towarowy. Oznacza to, że każda osoba, która naruszy ten znak towarowy, i będzie chciała w jakikolwiek sposób zarobić pieniądze wykorzystując znak towarowy bez praw do niego, znajdzie się w przegranej pozycji. Problem w tym, że rejestracja znaku towarowego kosztuje i sam proces jest dość skomplikowany. W Polsce znak towarowy przyznaje nam Urząd Patentowy i żeby taki znak otrzymać należy przejść przez proces weryfikacji.
Zupełnie inaczej jest w przypadku domen internetowych. Otóż zarejestrowanie domeny, która np. zawiera znak towarowy/nazwę marki dużej firmy jest banalnie proste i każdy może to zrobić (oczywiście, jeżeli domena jest wolna). Mówiąc inaczej - kto pierwszy ten lepszy. Znaku towarowego Google nie da się od tak zarejestrować, ale domenę, której nikt nie opłacił można już kupić w kilka sekund. Ostatnio okazało się, że bodajże w Argentynie, Google zapomniało odnowić swoją domenę i ktoś kupił ją za kilkanaście dolarów, ponieważ nieopłacone domeny trafiają z powrotem na rynek. Myśląc kreatywnie, znając podstawowe techniki oraz narzędzia, jesteśmy w stanie kupić domeny, które mogą być sporo warte. Nie chodzi tylko o wykupienie nazw dużych firm czy znaków towarowych. Jeżeli jesteśmy na bieżąco to łatwo dostrzeżemy trendy na świecie i kupno domeny (nawet w Polsce) jest czymś co w pewnym sensie można nazwać właśnie rejestracją znaku towarowego. Jeżeli ktoś tworzy firmę, markę osobistą, stronę WWW to domena internetowa jest jednym z pierwszych elementów, o który trzeba zadbać. Nazwa firmy musi pokrywać się z domeną i domena jest właśnie w pewnym sensie tym znakiem towarowym, który każdy chce posiadać na własność.
Jeżeli chodzi o najważniejsze podstawy, które trzeba wiedzieć to domena internetowa składa się z dwóch części: nazwy głównej oraz końcówki, czyli rozszerzenia. Nazwę główną bardzo często tworzy nazwa firmy/organizacji/akcji jej skrót, bądź nazwa działalności, którą dana firma wykonuje. Rozszerzenie jest odgórnie ustalone - można wybrać spośród możliwych propozycji. Każdy kraj posiada przypisane rozszerzenie np. Polska - .pl, Rosja - .ru, Niemcy - .de, dla krajów Unii Europejskiej - .eu itd. Rozróżniamy domeny najwyższego poziomu: .com, .net, .org (zwane domenami globalnymi).
Cykl życia domeny internetowej
Podstawowym “cyklem” posiadania prawa do domeny jest cykl roczny. Domenę internetową wykupujemy na rok i następnie możemy ją przedłużać bez końca. Po zakupie mamy do niej pełne prawo i wystarczy opłacać taką domenę regularnie. Jest to proste, tanie i wygodne. Jeżeli domeny nie opłacimy po danym okresie wpada ona ponownie do puli ogólnodostępnej do sprzedaży. W wybranych serwisach (więcej w dalszej części wpisu) możemy również przeglądać wygasające domeny, których nikt nie opłacił. Domeny internetowe w Polsce można kupić już za kilkanaście złotych za pierwszy rok, a przedłużenie takiej domeny kosztuje następnie kilkadziesiąt złotych rocznie. Domena z końcówką .com to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych rocznie.
W portalu NameBio przedstawione są zarówno aktualne oraz te największe transakcje na rynku domen internetowych - przynajmniej to ogólnodostępne. Jak widać wartościowe domeny kosztują często na prawdę sporo. Polecam odwiedzić sobie portal NameBio i poświęcić chwilę na przegląd aktualnie sprzedanych domen. Zdaję sobie sprawę, że część z Was uzna te kwoty zbyt odległe od przeciętnej wartości transakcji na rynku domen. Tymi przykładami chcę Wam tylko pokazać, że nawet względnie wartościowa domena może być wciąż sporo warta. Internet jest przyszłością, która “dzieje się” całkiem od niedawna na naszych oczach. Najbogatsi ludzie na świecie coraz częściej wywodzą się z branży internetowej i tworzenie biznesu przy pomocy dźwigni internetu jest tym co pozwala nawet pojedynczej osobie stworzyć świetnie zarabiający biznes.
Domeny są od początku nieodłącznym elementem internetu i można je porównać do nieruchomości pod wynajem lub na sprzedaż. Gdy pracowałem jeszcze jako kelner w centrum Krakowa to zawsze szukałem informacji na temat tego ile kosztuje dana nieruchomość komercyjna oraz ile wynosi czynsz za wynajem danego lokalu. Im bliżej krakowskiego rynku tym ceny były wyższe. Nasza restauracja płaciła za lokal ponad 20 000 złotych miesięcznie, a rekordziści na płycie rynku nawet po 100 000 - 200 000 złotych za miesiąc. Kamienica, w której nasza restauracja wynajmowała lokal była warta przynajmniej kilkadziesiąt milionów złotych. Ta analogia świetnie opisuje jak działa rynek domen internetowych. Dobra nazwa domeny jest tym czym dobra lokalizacja dla nieruchomości. Różnica jest taka, że domenę może kupić każdy i nawet, jeżeli cena domeny jest wysoka, to sam proces zakupu i przechowywania domeny jest prosty i praktycznie nie kosztuje nic.
Cechy wartościowej domeny internetowej
Zanim przejdę do konkretnych sposobów zarabiania na domenach to przedstawię Wam cechy, które powinna spełniać wartościowa domena internetowa. Zasady te oczywiście nie są sztywne i istnieje wiele wyjątków. Jednak śmiało można założyć, że cechy dobrej domeny przedstawiają się następująco.
- Domena powinna być możliwie krótka.
- Preferowana końcówka domeny (rozszerzenie) to .com, .net lub np. w Polsce .pl.
- Domena nie powinna zawierać polskich znaków w przypadku polskich nazw.
- Liczy się wartościowa tematyka (nisza). Domena bitcoin.pl będzie zdecydowanie więcej warta niż np. ziemniaki.pl, ponieważ domeny związane z branżami nowoczesnymi mają większy potencjał.
- Warto szukać domen w branżach, które dobrze rokują na przyszłość, ponieważ wiele domen i nazw może być wciąż wolnych.
- Domena zawierająca nazwę/markę/znak towarowy dużej firmy jest dużo warta i może zostać chętnie odkupiona przez daną firmę.
- Domena zawierająca w nazwie ciekawą frazę wyszukiwania/słowa kluczowe lub nawet literówkę może być bardzo przydatna w pozycjonowaniu naszych produktów lub produktów cudzych przy pomocy programów afiliacyjnych.
Sposoby zarabiania na domenach internetowych
Skoro teorię i wprowadzenie mamy już za sobą to przedstawię Wam teraz moje metody na zarabianie na domenach. Są to dość różne sposoby i każdy może na swój sposób podejść do tematu w zależności od zainteresowań oraz od własnej sytuacji.
Metoda 1: Flipowanie domenami
Termin flipowanie kojarzy się głównie z kupnem i następnie sprzedażą nieruchomości z zyskiem. Podobnie jest z domenami internetowymi. Na wybranych serwisach takich jak AfterMarket w Polsce lub np. GoDaddy na świecie możemy łatwo kupić domeny i równie łatwo je sprzedać. Każdy z tych serwisów posiada giełdę do handlowania oraz wiele ciekawych funkcji, które pozwalają wyszukiwać interesujące nas domeny. Szczegółową obsługę tych serwisów oraz to jak wycenić domeny przedstawiam w darmowym kursie inwestowania w domeny na moim blogu. Ja sam nie stosuję akurat tej metody i skupiam się tych przedstawionych dalej, ale dla wielu z Was może być to bardzo ciekawa opcja.
Metoda 2: Długoterminowe przechowywanie domen
Ta metoda sama w sobie przypomina trochę flipowanie (kup tanio i sprzedaj drożej), ale podobnie jak w przypadku mojej strategii inwestowania w kryptowaluty, jestem zwolennikiem spokojnego czekania aż dane aktywo zyska na wartości w długim terminie. Warto tutaj wspomnieć o domenie voice.com sprzedanej za 30 000 000 dolarów. Jej ówczesny właściciel Michael Saylor sprzedał ją po okresie 10 lat od jej zakupu. Jest to wg mnie świetny przykład myślenia długoterminowego w procesie inwestowania. Michael Saylor jest również zwolennikiem kryptowalut (szczególnie Bitcoina) i trzymania ich w długim terminie co właściwie pokrywa się z tą metodą inwestowania w domeny. Cała strategia tutaj polega właśnie na tym, aby dokonać zakupu czegoś co z biegiem lat zyskuje na wartości oraz na odsprzedaży bez pośpiechu nawet za 10 lat. Jestem zdania, że domena z dobrą nazwą może być warta duże pieniądze w perspektywie wielu lat. Ja sam posiadam kilka domen, które są np. markami Amazona w USA i trzymam je długoterminowo. Amazon właśnie pojawił się w Polsce i za kilka lat może chcieć te marki wprowadzić również w naszym kraju. Wtedy te domeny będą bardzo pożądane przez Amazon. Konkretne przykłady moich domen pokazuję w darmowym kursie inwestowania w domeny.
Metoda 3: Domeny z ruchem, czyli kierowanie ruchu na produkty, treści lub na programy partnerskie.
Jest to metoda, którą wykorzystuję z powodzeniem już od kilku lat dla moich prostych produktów na Amazonie, co zresztą pokazuję również w kursie Produkt24. Otóż dobra domena, która ma w nazwie daną frazę wyszukiwania, i która jest też w miarę prosta, generuje automatyczny ruch. Każdą domenę z takim ruchem możemy bardzo łatwo przekierować w wybrane przez nas miejsce. Dla przykładu ja posiadam serie bardzo prostych produktów opublikowanych na Amazon KDP i kieruje na te produkty ruch z domen internetowych lub na bazie tych domen tworzę również proste strony internetowe w WordPress. Jako, że domena jest prosta i zawiera w sobie np. frazę wyszukiwania to generuje ona dla mnie w pełni automatycznie ruch dla moich (również w pełni automatycznych) produktów. Zwiększa to sprzedaż i pozwala zdecydowanie lepiej pozycjonować moje produkty na Amazonie. Podobnie wykorzystuję domeny nawet w przypadku mojego bloga. Mam sporo domen, które przekierowują na moje wybrane treści (artykuły na blogu) oraz na moje produkty (kursy). Jednocześnie te domeny posiadają wartość i mogę je za kilka lat sprzedać.
Kolejnym bardzo ciekawym sposobem jest kierowanie ruchu z domen na programy partnerskie. Nie każdy posiada przecież produkty, ale istnieje niezliczona ilość programów partnerskich, w których to można promować dosłownie wszystko. Czasem wystarczy nawet domena z literówką, która generuje ruch, ponieważ wiele osób popełnia błąd wpisując w adres przeglądarki nazwę z błędem - sam posiadam sporo takich domen. Produkty poleca się przez linki afiliacyjne i takie linki możemy umieścić pod filmem na YouTube, w poście na blogu lub właśnie przekierować domenę na wybrany link. Oczywiście do tematu można podejść na wiele różnych sposobów i możemy np. kierować ruch na wpis na blogu, gdzie dopiero znajdują się linki afiliacyjne. Automatyczny ruch z domen to moja ulubiona metoda i w darmowym kursie inwestowania w domeny pokazuję konkretne przykłady zastosowania tej metody u mnie.
Jak ja inwestuję w domeny internetowe?
Ja sam posiadam kilkadziesiąt zarejestrowanych domen, z których większość zakupiłem w celach inwestycyjnych lub w celach stricte zarobkowych. Nie interesuję się specjalnie flipowaniem/handlem krótkoterminowym i stosuję tutaj moją strategię podobną jak w przypadku rynku kryptowalut, czyli skupiam się na inwestowaniu długoterminowym (kupuję ciekawe nazwy i po prostu je trzymam). Dodatkowo wykorzystuję domeny z ruchem do promowania moich produktów, treści na blogu oraz do kierowania ruchu na programy partnerskie.
Najlepsze narzędzia do inwestowania w domeny
W zarabianiu na domenach internetowych warto też skorzystać z ciekawych narzędzi. Przede wszystkim, żeby kupować, przechowywać i sprzedawać domeny na giełdzie potrzebne są nam odpowiednie serwisy. Najciekawszą opcją w Polsce jest serwis AfterMarket.pl, w którym to możemy łatwo kupić domenę i jednocześnie AfterMarket posiada bardzo rozbudowaną giełdę, gdzie możemy też handlować domenami. Na giełdzie każdy może może łatwo sprzedać zakupioną wcześniej domenę, ale również kupić bardzo ciekawe domeny. AfterMarket informuje nas również o domenach, które przestają być opłacane i podpowiada ciekawe domeny dostępne na sprzedaż. Najlepszą opcją jest rzecz jasna kupno domeny wolnej, ponieważ jest to najtańsza opcja inwestowania. Jednak ciekawe domeny bywają często zajęte i możemy je kupować właśnie na giełdzie.
Na AfterMarket możemy kupować oraz sprzedawać domeny z każdym rozszerzeniem i nie muszą być to wcale domeny polskie. Jeżeli jednak chcemy handlować domenami na zagranicznej giełdzie to warto zainteresować jednym z największych światowych serwisów jakim jest GoDaddy. Poza możliwością kupna domen, można tam również skorzystać właśnie z możliwości sprzedaży domen klientom anglojęzycznym. Jeżeli nasza domena jest np. z końcówką .com i chcemy znaleźć na nią kupca to portal GoDaddy jest do tego najlepszym miejscem.
Poza samymi portalami do zakupu i sprzedaży domen warto zwrócić uwagę również na następujące narzędzia:
- NameBio – tutaj sprawdzisz historyczne transakcje na rynku domen internetowych. Możemy przeglądać aktualne oraz historyczne transakcje na rynku domen.
- EstiBot – automatyczne określanie wartości domen internetowych. Dzięki temu portalowi możemy określić automatycznie wartość wybranej domeny.
- WhoIs – tutaj można sprawdzić kto jest właścicielem zajętej już domeny. Pozwoli to na zdobycie ciekawych informacji oraz na ewentualny kontakt z osobą, która jest posiadaczem domeny.
Inwestowanie w domeny jest inwestowaniem kreatywnym, które wymaga pomysłowości oraz analizy rynku. Nie wymaga natomiast posiadania dużego kapitału i każdy może postawić swoje pierwsze kroki w tym temacie. Jeżeli temat domen internetowych Cię zainteresował to zapraszam do darmowego kursu, w którym omawiam ten temat o wiele bardziej szczegółowo na wideo, pokazuję moje przykładowe inwestycje oraz podpowiadam darmowe narzędzia, które pomogą Ci łatwo ocenić wartość interesujących Cię domen.