Kiedy Amazon wejdzie do Polski?

Kiedy Amazon wejdzie do Polski?
Kiedy Amazon wejdzie do Polski?

Kiedy Amazon wejdzie do Polski? To pytanie pojawia się bardzo często wśród sprzedawców na tej platformie. Na moment pełnego otworzenia się Amazona na nasz rynek czekają szczególnie wszystkie osoby publikujące na Amazon Kindle Direct Publishing własne e-booki, książki papierowe drukowane na żądanie oraz proste produkty w formie książek. Kiedy nadejdzie ta wyczekiwana chwila? W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Amazon w Polsce w pewnym sensie już jest. Wprawdzie nie można za pomocą Amazona sprzedawać produktów ani publikować książek w naszym kraju, ale w Polsce już od dawna działają centra logistyczne Amazona, które wysyłają paczki na Zachód. Gdy ostatnio zamawiałem moje bestsellery, otrzymałem produkty, które zostały wydrukowane już w Polsce. Jeszcze jakiś czas temu dostałbym towar wydrukowany w USA.

Świat się zmniejsza i z dobrodziejstw Amazona mogą już korzystać polscy kupujący. Niemiecki Amazon daje nam możliwość szybkiego zamawiania produktów do naszego kraju i to w dodatku w języku polskim. Na stacjach benzynowych i w sklepach można też zobaczyć karty podarunkowe Amazona. Czytelników tego bloga i mnie zdecydowanie bardziej interesuje jednak aspekt sprzedaży własnych produktów. Każdy może wystartować z biznesem na Amazonie dzięki Amazon FBA i sprzedawać na rynkach zachodnich oraz w Polsce produkty fizyczne. Ja czekam z niecierpliwością na moment wejścia Amazona do Polski właśnie jako osoba publikująca e-booki, książki i proste produkty drukowane na żądanie (tzw. produkty low-content) przez Amazon KDP. Bardzo chciałbym mieć możliwość publikowania w Polsce produktów cyfrowych (e-booków) oraz wersji papierowych książek drukowanych na żądanie (paperback), ponieważ jest to specjalność moja oraz moich kursantów.

Kiedy Amazon wejdzie do Polski? Odpowiedź Amazona

Napisałem w tej sprawie do supportu Amazona i zadałem im pytanie odnośnie do publikacji e-booków i książek drukowanych przez Amazon KDP w języku polskim. Otrzymałem odpowiedź:

Polish is not a supported language at this time.
I'll make sure to pass this request as a feedback to our development team, who will definitely think about possibility of incorporating this feature in future.

Oczywiście nie znamy planów Amazona co do naszego kraju, ale z informacji otrzymanych od obsługi Amazon KDP wynika, że na pewno pomyślą w przyszłości o możliwości wprowadzenia języka polskiego na Amazonie (dotyczy e-booków i książek). Nie brzmi to niestety jak plany, które mają zostać szybko zrealizowane.

Jak widać, nie da się precyzyjnie określić, kiedy Amazon umożliwi publikację produktów w języku polskim przez Amazon KDP. W przypadku produktów fizycznych w Polsce zdecydowanie króluje Allegro, ale jest ono dość mocno nasycone i według mnie nie jest to najlepszy pomysł na biznes. Self-publishingowy rynek e-booków i książek papierowych stanowi w Polsce niszę, którą Amazon mógłby bardzo skutecznie wypełnić.

Na razie pozostaje nam (osobom publikującym przez Amazon KDP) tworzenie i sprzedaż produktów w języku angielskim na rynki takie jak: USA, Kanada, Wielka Brytania i niektóre mniejsze w zachodniej Europie. Jest to strategia wciąż najbardziej opłacalna, ponieważ docieramy do rynków najbogatszych i zarazem największych. Dzięki temu możemy z Polski sprzedawać na skalę światową. Nie pozostaje nam nic innego jak się tego trzymać i czekać na moment, kiedy Amazon wprowadzi do Polski platformę KDP. Bardzo ciekawa może być też obserwacja sytuacji, gdy Amazon i Allegro staną się w Polsce konkurentami. A może Amazon po prostu boi się Allegro? 🙂

AKTUALIZACJA: Akurat w dniu publikacji tego posta internet obiegła wiadomość, że Amazon planuje wejść do Polski nawet jeszcze w tym roku i prowadzi bardzo zaawansowane rozmowy na temat współpracy z Pocztą Polską. Podobno Poczta Polska przeszła już testy Amazona i jeśli porozumienie wypali, zajmie się doręczaniem paczek w Polsce oraz na Ukrainie po oficjalnym starcie Amazon.pl. Informacje te nie są oficjalnie potwierdzone i podobno więcej dowiemy się w kwietniu. Nie mamy też pewności, czy będzie to oznaczać również możliwość publikacji i sprzedaży książek w języku polskim. Wydaje się jednak, że wszystko idzie w dobrym kierunku, a wcześniej czy później polski Amazon stanie się rzeczywistością.

Kiedy Amazon wejdzie do Polski? Zobacz wideo:

Słuchaj w formie podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu playera). Więcej informacji TUTAJ.

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.