Zobacz dlaczego każdy pomysł na biznes sam w sobie jest bezwartościowy, poznaj ciekawą historię z czasów mojej pracy w gastronomii i dowiedz się jak faktycznie przekuć pomysły w zarabiający biznes
W tym wpisie przedstawię Wam jak ciekawy pomysł na biznes ma się do realnych sukcesów osób, które te pomysły posiadają. Zapewne wielu z Was miewa ciekawe pomysły oraz plany biznesowe. W dobie internetu i ogromnego przepływu informacji bardzo łatwo jest o ambitne pomysły. Nasze marzenia są często rozpalane przez podglądanie przedsiębiorców i każdy z nas chce osiągać dużo w kontekście zarabiania pieniędzy. Wtedy to właśnie pojawiają się pomysły na biznes, z których niestety przeważnie wiele nie wynika. W tym artykule podpowiem dlaczego tak często te pomysły nie są realizowane z sukcesami oraz pokażę na realnym przykładzie jak sprawić, aby nawet banalny pomysł na biznes przekuć w sukces.
Mam wspaniały pomysł na biznes...
Kilka lat temu miałem dobrego kolegę (pracowaliśmy przez lata razem jako kelnerzy w tej samej restauracji) i mieliśmy sporo fajnych pomysłów na biznes. Chcieliśmy otworzyć własną firmę i dużo na ten temat dyskutowaliśmy w pracy. Byliśmy zwykłymi kelnerami bez pieniędzy, ale posiadaliśmy spore ambicje podsycane dobrymi książkami biznesowymi. Mój kolega bardzo każdym pomysłem się nakręcał i dawał mi sporo wiary w to, że jesteśmy w stanie razem stworzyć coś ciekawego. Jak proponowałem, że zaczniemy działać lub stawiałem nawet pierwsze kroki w celu lepszego poznania możliwości działania (np. oglądałem lokal na wynajem na potrzeby działalności), to kolega unikał stawiania kolejnych kroków i co więcej miał już wtedy kolejny wspaniały pomysł na biznes. Stwierdzał on wtedy, że zaczniemy realizować ten pierwszy pomysł, ale on w międzyczasie będzie też działać z kolejnym. Dodatkowo chciał też jeszcze równocześnie pracować w restauracji i robić kilka innych rzeczy. Zrozumiałem w tamtym czasie, że nie warto z takimi osobami tworzyć biznesu, ponieważ osoby te nigdy nie potrafią wytrwać długo w swoim postanowieniu, a jedynie nakręcają się kolejnymi pomysłami.
Ten sam kolega po czasie bardzo nakręcił się na kryptowaluty, ale niestety naszych wcześniejszych pomysłów nawet nie zaczął realizować. Przez jakiś okres czasu opowiadał dużo o możliwościach inwestowania i namawiał każdego w restauracji do inwestowania w kryptowaluty, które zresztą już dzisiaj nie istnieją (był to głównie scam działający na zasadzie poleceń). W między czasie ten sam znajomy oznajmił mi, że podobnie do mnie wyda zeszyt na Amazonie (ja już działałem wtedy w tym temacie od dłuższego czasu) - opublikował kilka sztuk, a następnie pochwalił się, że sprzedał jedną sztukę. Na tym prawdopodobnie zakończył się jego biznes na Amazon KDP. Zasmakował wielu pomysłów i w każdym postawił mały krok, ale bał się stawiać kolejne, które to właśnie prowadzą z czasem do sukcesu w danej tematyce.
Ja zamiast tego trzymałem się przez cały czas publikacji na Amazonie. Przez dwa lata wydałem prawie 800 produktów i stworzyłem sobie dochód pasywny, który pozwolił mi na odejście z etatu. Następnie całą moją uwagę skupiłem na tworzeniu bloga oraz biznesu e-commerce i też odniosłem w tym aspekcie duży (nawet o wiele większy) sukces. Kolega z tego wiem do dzisiaj jest kelnerem w kolejnej restauracji i pewnie w jego głowie pojawia się nowy wspaniały pomysł na biznes.
Jak odróżnić dobry pomysł biznes od tego złego?
Do głównego czynnika decydującego o sukcesie przejdę w następnym akapicie, ale warto zaznaczyć, że faktycznie istnieją lepsze i gorsze pomysły na zarabianie pieniędzy. Wprawdzie z podejściem mojego dawnego znajomego żaden pomysł się nie sprawdzi, ale jeżeli faktycznie chcecie tworzyć własną firmę to warto obrać odpowiedni i sprawdzony kierunek. Nasz czas jest ograniczony i warto naszą pracę skupić nad czymś co zadziała.
Przede wszystkim przed rozpoczęciem wdrażania naszego pomysłu należy zainwestować swój czas w badanie rynku, a mianowicie w sprawdzenie czy biznes podobny do tego, który chcemy stworzyć, już działa. Powiedzmy, że marzy mi się otworzenie małej restauracji w centrum Krakowa, ponieważ ciekawi mnie praca w gastronomii. Pomysł wydaje się ciekawy, ale należy go sprawdzić. Pierwszym krokiem powinna być rozmowa z kimś kto już działa w tej branży oraz nawet zatrudnienie się u kogoś w działającej już podobnej restauracji. Pomoże to każdemu aspirującemu przedsiębiorcy na poznanie danego pomysłu na firmę i zdobycie pierwszego doświadczenia, kontaktów etc. Co więcej sprawdzenie danej branży od środka często zniechęci Was do danego biznesu, ponieważ poznacie jego ciemne strony. Jest to całkowicie w porządku i warto zrezygnować na samym początku pod warunkiem, że zrobimy to świadomie.
Dzisiaj szukając pomysłu na biznes wykluczył bym zdecydowanie np. własną restaurację. Koszty prowadzenia takiego biznesu są ogromne, trzeba pracować z trudnymi ludźmi przez 7 dni w tygodniu i do tego cała branża gastronomiczna została pogrążona przez rządowe blokady gospodarcze. Szybka analiza pokazuje doskonale, że nie jest to najlepszy pomysł na biznes - szczególnie w centrum Krakowa, które ogromnie ucierpiało w związku z pandemią.
Dla odmiany baczny obserwator zauważy, że od wielu lat (szczególnie od marca 2020 roku) doskonale rozwija się branża e-commerce. Sklepy internetowe, sprzedaż na Amazonie, tworzenie treści na YouTube - to tylko kilka ciekawych pomysłów na biznes w branży, która działa na wysokich obrotach od wielu lat. Ja sam już w 2016 uznałem, że internet to przyszłość i odszedłem całkowicie z etatu menedżera restauracji na początku 2019 roku, czyli niecałe 3 lata od pojawienia się w mojej głowie pomysłu na biznes w sieci. Szybko okazało się, że była to najlepsza decyzja w całym moim życiu zawodowym, ponieważ rok po moim odejściu gastronomia dosłownie umarła, a jednocześnie cała branża e-commerce dosłownie wystrzeliła. Od 2016 roku trzymałem się kurczowo mojego sprecyzowanego pomysłu na biznes (e-commerce) i pomimo wielu innych kuszących opcji nie odpuszczałem. Biznes e-commerce pozwala sprzedawać na dużą skalę (Polska i nawet cały świat) bez wychodzenia z domu oraz bez inwestowania dużych kwot. Do tego jest to zdecydowanie branża przyszłości, która szybko się rozwija. Dla odmiany branża gastronomiczna wymaga dużych inwestycji co wiąże się z ryzykiem finansowym. Takimi prostymi kryteriami można w łatwy sposób odróżnić od siebie te dobre i te trochę mniej atrakcyjne pomysły biznesowe.
Nie znaczy to jednak, że dana np. trudniejsza branża nie jest warta naszej uwagi. Każdy z nas jest inny i wszystko zależne jest od naszego doświadczenia, zainteresowań, posiadanego kapitału i skłonności do ryzyka. Ja wybrałem małe ryzyko bez inwestowania kapitału, ale są osoby, które ze sporym kapitałem zarobią ogromne pieniądze w gastronomii - nawet w dobie pandemii.
Zobacz artykuł, w którym przedstawiam 7 ciekawych pomysł na własny biznes z domu.
Co więc robić?
Pomysł nigdy nie uczyni Cię bogatym i nie zmieni nic w Twoim życiu. Może przez chwilę poczujesz się lepiej, ale nic z tego nie wyniknie. Pomysłu nie opatentujesz (co najwyżej możesz opatentować jego wykonanie) i nikogo nie obchodzi, kto wymyślił dany sposób zarabiania. Dobry pomysł na biznes to po prostu za mało. Wbrew pozorom to co właśnie napisałem jest bardzo dobrą wiadomością dla Ciebie. Możesz mieć tysiąc pomysłów i zero na koncie, podczas gdy osoba obok Ciebie jest w stanie banalny pomysł wcielić w życie i nieźle na tym zarabiać.
Pamiętaj, że nie musisz wynajdować od nowa niesamowitych rozwiązań i szukać unikatowych pomysłów. Istnieją metody i pomysły, które się sprawdzają od dawna. Jedynie co trzeba zrobić to zdobyć wiedzę jak dany pomysł i plan na biznes wykonać. Jeżeli masz możliwość zdobycia wiedzy od kogoś kto już działa w danej branży i widzisz, że to co robią inni zarabia to zdecydowanie warto podążać w tym kierunku.
Skąd pomysł na biznes?
Pomysł na biznes możesz po prostu skopiować, jeżeli nie jest on opatentowany. Moje książki na Amazonie wcale nie są jakoś specjalnie oryginalne i wiele z nich jest wzorowana na podobnych tytułach wydanych wcześniej - książki te zarabiają i nikt nie ma z tym problemu. Mój blog i moje kursy online też nie są innowacyjnym pomysłem, gdyż mnóstwo przedsiębiorców korzysta z tego sposobu zarabiania na całym świecie. Przede mną już wiele osób wydawało własne produkty na Amazonie i otworzyło swojego bloga. Tylko co z tego? Każdy z nas ma prawo do tworzenia biznesu wg sprawdzonych schematów.
Przykładowy pomysł na biznes jest prosty: wydać 50 produktów na Amazon KDP w ciągu 3 miesięcy i zrobić to jak najlepiej tylko potrafisz. Następnie należy dopracować proces i trzymać się publikacji przez cały rok. Taki plan gwarantuje wręcz pierwsze sukcesy i nie ma w nim nic oryginalnego. Owszem może w Polsce będziemy jednymi z pierwszych, ale w skali świata już dawno wiele zostało w tym aspekcie wymyślone i wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednią wiedzę i...
Ciężka i mądra praca to 99% sukcesu
To jest główna bariera wejścia, która sprawiła, że mój kolega z restauracji nigdy nie zrealizował swoich pomysłów na własną firmę (wiele z tych pomysłów było bardzo dobrych). Jeżeli nie jesteś w stanie ciężko pracować nad realizacją swojego (albo cudzego) pomysłu na biznes to nie myśl, że coś osiągniesz. Fajne pomysły dają chwilową radość, ale tylko ich realizacja przynosi efekty w postaci pieniędzy. Pomysły, które ja realizuję nie są może wyjątkowe, ale poprzez ciężką, systematyczną i mądrą pracę przynoszą mi efekty. Dla przykładu - wiele miesięcy pracowałem na seriami prostych produktów, które zautomatyzowałem i teraz przynoszą mi one pasywny dochód. Nie było to łatwe i specjalnie seksowne, gdyż pracowałem do znudzenia po nocach i nie miałem kompletnie czasu dla siebie (pracowałem wtedy jako menedżer restauracji), ale ciężką pracą i zdobytą wiedzą przekułem pomysł w zarabiający biznes. Czy każdy może to powielić? Oczywiście, że tak. Moje produkty są dostępne na Amazonie, codziennie przegląda je tysiące osób i każdy może je skopiować.
Wiele osób pyta mnie, czy nie boję się skopiowania moich metod lub produktów. Zdecydowanie się nie boje, ponieważ wiem, że tylko niewielka część osób jest w stanie poświęcić miesiące i lata na tworzenie biznesu podobnego do mojego. Bardzo mała liczba ludzi jest w stanie realizować idee przez dłuższy czas i nie poddawać się w tym aspekcie.
Wspaniałe pomysły na biznes, które rodzą się w naszych głowach są całkowicie bezwartościowe, ponieważ to tylko pomysły. Nawet najlepszy pomysł nie przyniesie nam żadnych profitów finansowych i sam z siebie nie zarobi pieniędzy. Co więcej większość pomysłów na biznes już dawno jest realizowana przez kogoś innego i prawie w każdym przypadku nie jesteśmy oryginalni z naszymi planami biznesowymi. Jednak najważniejsze jest to, że nasze pomysły na biznes są nic nie warte bez zaangażowania i bez ciężkiej pracy. Jeżeli natomiast nasz pomysł nie jest jeszcze nigdzie wykorzystywany to znaczy najprawdopodobniej, że się nie sprawdza i raczej nie warto podążać w tym kierunku. Dlatego rada dla Ciebie: ucz się, zdobywaj wiedzę i przede wszystkim realizuj sprawdzone pomysły długoterminowo. Pomysły są wszędzie dookoła i możesz zrealizować bardzo ograniczoną ich ilość w swoim życiu. Zastanów się co chcesz robić i skorzystaj z tego co już działa. Pracuj ciężko, nie poddawaj się i z czasem zobaczysz coraz więcej efektów. Poświeć np. rok czasu na zbudowanie jakiegoś biznesu, ponieważ nie zrobisz niczego wartościowego w miesiąc. Jeżeli boisz się konkurencji to pamiętaj, że mało kto jest wytrwały i będzie tak ciężko pracować. Dobre wykonanie sprawdzonych pomysłów przynosi zawsze najlepsze efekty.