Praca w domu - czy warto? Wady i zalety pracy z domu

Praca w domu – czy warto? Wady i zalety pracy w domu
Praca w domu – czy warto? Wady i zalety pracy w domu

W tym wpisie chcę się z Wami podzielić moim doświadczeniem związanym z pracą w domu i z prowadzeniem własnej dość specyficznej firmy. Wielu z Was pewnie marzy, żeby pracować w zaciszu domowym na etacie lub nawet stworzyć własny biznes w internecie, który można prowadzić z domu. Praca w domu ma oczywiście bardzo dużo zalet, ale posiada też trochę wad, o których warto wspomnieć.

Dobre zarobki, brak szefa i wolność - to wszystko osiągnąłem i jestem z tego bardzo dumny. Przez lata pracy jako kelner i menedżer restauracji wiedziałem, że nie ma sensu w ten sposób spędzić życia. Zarobki były raczej przeciętne, pracy zawsze było dużo, a nowe problemy pojawiały się cały czas. Była to też po prostu praca na etacie i nawet po przepracowaniu wielu lat nie miałem z tej pracy nic poza comiesięczną wypłatą, która przestaje napływać, gdy tylko przestajemy pracować.

Odpowiedzą był własny biznes na Amazonie prowadzony z domu. Na początku biznes tylko po godzinach, a potem już pełnoprawna firma prowadzona z domu. Praca na etacie stała się przeszłością i moje życie zupełnie się zmieniło. Nie musiałem zarządzać już kilkunastoma pracownikami i słuchać często agresywnych gości w restauracji. Praca w domu i własny biznes stały się faktem.

Jak praca w domu wygląda w moim przypadku?

Pisząc tego posta już ponad pół roku pracuję wyłącznie ze swojego mieszkania. Dobrze zarabiam i rzuciłem etat na dobre. Mój biznes na Amazonie działa dobrze, a mój blog cały czas się rozwija. Wszystko wydaje się spełnieniem marzeń i faktycznie tak jest. Zwłaszcza, że zarabiam bardzo dobrze.

Tak wygląda praca w domu w moim przypadku - wiele godzin spędzonych przed komputerem
Tak wygląda praca w domu w moim przypadku - wiele godzin spędzonych przed komputerem

Jednak praca w domu jest też ogromnym wyzwaniem. Nie ważne, czy prowadzisz własną firmę przez internet jak ja, czy może jesteś freelancerem i po prostu wykonujesz zlecenia zdalnie. Praca w domu ma zarówno wiele plusów jak i minusów. Nie jest to też coś dla każdego.

Zalety pracy w domu - dlaczego warto?

Zacznę od plusów pracy w domu, gdyż faktycznie oferuje ona wiele udogodnień, które będą spełnieniem marzeń wielu z Was. Kolejność będzie losowa i dla każdego z Was inne rzeczy mogą okazać się bardziej istotne, a inne natomiast mniej.

✅ Brak szefa i własne tempo pracy - każdy z nas jest inny, ale ja pracuję zdecydowanie lepiej, jeżeli sam sobie ustalam zadania do wykonania. Praca wg własnego rytmu jest naprawdę bardzo fajnym doświadczeniem. Część z nas zdecydowanie lepiej wykonuje obowiązki bez nadzoru ze strony przełożonych. Skupiając się na zadaniu możemy zdecydowanie lepiej i szybciej wykonać naszą pracę.

Miałem nieprzyjemność pracować w fabrykach, gdzie rytm pracy był wyznaczany przez maszyny i normy. To było bardzo demotywujące doświadczenie. Pracując w domu sam ustalam sobie pory pracy i zadania do wykonania. Do tego dochodzi brak zakłóceń ze strony innych osób, które często mogą nam po prostu w pracy przeszkadzać.

Brak dojazdów do pracy - często poświęcamy dużo czasu już na samo dotarcie do pracy. Nie dojeżdżając do pracy możemy zaoszczędzić nieraz godzinę lub nawet dwie dziennie.

Pracując powiedzmy 260 dni w roku poza domem i marnując godzinę dziennie na dojazd daje nam to prawie jedenaście pełnych dób straconego czasu. Są to powiedzmy trzy tygodnie pełnych dni po dwanaście godzin, które zyskujemy, gdy nie dojeżdżamy do pracy. Dojazd do pracy w moim przypadku zajmuje około kilku sekund, gdyż muszę tylko przejść do pokoju, w którym znajduje się moje biuro. 🙂

Ten zdobyty czas możemy poświęcić na dodatkową pracę, na odpoczynek, czy też na przygotowanie sobie wartościowego posiłku każdego dnia (kolejna oszczędność pieniędzy i zdrowia). Dodatkowo koszt dojazdu do pracy bywa też znaczący. Oszczędzając np. dziesięć złotych dziennie na dojazd do pracy w ciągu roku zyskujemy 2 600 złotych. Możemy za to mieć fajne wakacje i mamy też dodatkowy zaoszczędzony czas, który możemy na te wakacje poświęcić.

Elastyczność - pracując w domu możemy plan dnia ustalać w dowolny sposób. Ja uwielbiam tą elastyczność, ponieważ zawsze mogę dostosować mój plan pracy do innych spraw.

Wizyta w urzędzie, czy odebranie samochodu od mechanika już nie jest problemem. Dla rodziców będzie to też duży plus, gdyż nie muszą stresować się, czy wyrobią się odebrać swoje dziecko ze szkoły. Ja np. trakcie pracy koło 10:00 rano często robię sobie przerwę i idę pobiegać, bo po prostu mogę.

Cisza i spokój - jeżeli lubisz pracować w spokoju to praca w domu też jest zdecydowanie dla Ciebie.

Nie każdy lubi pracę w samotności i warto to zaznaczyć. Są jednak osoby, które będą czuć się pracując w domu jak ryba w wodzie. Ja jestem jedną z takich osób i zdecydowanie nie brakuje mi codziennego szaleństwa, które fundowała mi praca w restauracji. 🙂

Pracując w domu możesz pracować wszędzie - w przypadku pracy w domu przez internet i przy użyciu laptopa możesz tak naprawdę pracować praktycznie wszędzie. Brzmi to wręcz trochę sprzecznie z założeniem pracy w domu, ale właśnie taka praca daje nam możliwość podróżowania.

Pomimo obowiązków, które musimy wykonać nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby wybrać się np. do rodziny i popracować w pociągu. Zabieramy laptopa i w drogę. Jedyne o czym musimy pamiętać to to, żeby wyznaczyć sobie czas na pracę pomimo tego, że jesteśmy poza domem.

Praca w domu wymaga wiele samodyscypliny i nie jest dla każdego
Praca w domu wymaga wiele samodyscypliny i nie jest dla każdego

Ja prowadząc swoją firmę z domu jestem wolnym człowiekiem. Zawsze mam czas na spotkanie z każdym i nie odmawiam żadnych wyjazdów lub spotkań. Na weekendowe wypady rzecz jasna nie biorę laptopa i wtedy nie pracuję. Jednak zawsze mogę podróżować i chętnie to robię. Zabieram wtedy ze sobą laptopa i pracuję zdalnie z dowolnego miejsca. Nie muszę prosić o urlop i mądrze zarządzając własną pracą mogę korzystać z życia bez ograniczenia w postaci miejsca pracy, czy też wyznaczonych sztywno godzin pracy.

Wady pracy w domu - kiedy praca w domu będzie problemem?

Praca w domu ma też swoje minusy. Warto pamiętać również, że każdy jest inny i niektóre cechy pracy w domu mogą być zarówno plusem, jak i minusem. Jednak są rzeczy, na które trzeba też zwrócić uwagę pracując w domu, ponieważ taki typ pracy ma również swoje wyraźne wady.

Konieczność samodyscypliny - wierzcie lub nie, ale samodyscyplina w przypadku pracy w domu jest bardzo trudnym tematem do opanowania.

Chodząc do pracy poza domem przebywamy zazwyczaj w większej grupie osób i mamy do tego często szefa, który bacznie nas obserwuje. W przypadku pracy w zaciszu domowym już tak nie jest. Nawet mając terminy na wykonanie określonych zadań możemy bardzo łatwo złapać się na obijaniu. Nikt nas nie kontroluje i często może mieć to zły wpływ na efekty pracy. Każdy jest inny, ale niestety mamy coś takiego w sobie, że nadzór i inne osoby w grupie korzystnie wpływają na naszą produktywność. 🙂

Ja pracując w domu i prowadząc swoją firmę mam podwójnie trudne zadanie. Pracuję kiedy chcę i do tego nikt mnie z wykonanych zadań nie rozlicza. Co więcej dobrze zarabiam i często ma to negatywny wpływ na moją motywację, gdyż mogę sobie często pracę odpuścić i ponownie nikt mnie z tego nie rozliczy. Dlatego pracując w domu (szczególnie prowadząc własną firmę) trzeba zadbać o swoją samodyscyplinę i planować sobie każdego dnia zadania do wykonania oraz rozliczać się z tych zadań. Jeżeli tego nie zrobimy to będziemy często marnować czas.

Życie prywatne i praca nachodzą na siebie - pracując w domu jesteśmy narażeni na mieszanie życia prywatnego z pracą.

Z jednej strony praca może wdzierać się w nasze życie prywatne. Często może być to praca po godzinach lub w weekendy (do tego będzie to praca bardzo nieefektywna) w czasie, gdy może powinniśmy trochę odpocząć.

Z drugiej strony nasze życie prywatne może nam przeszkadzać w wykonywaniu naszych obowiązków. W jaki sposób? Pracując w domu łatwo możemy się złapać na wykonywaniu innych obowiązków takich jak sprzątanie, marnowanie czasu, czy robienie zakupów. Inni domownicy mogą nam również w pracy przeszkadzać.

Jeżeli nie ustalimy wyraźniej granicy to nasza praca będzie często bardzo nieefektywna i zarazem nasz czas wolny będzie zakłócony. Należy wyznaczyć sobie określone godziny na pracę oraz godziny na odpoczynek i trzymać się tych ram czasowych. W moim przypadku postanowiłem dostosować się do godzin pracy mojej narzeczonej, która pracuje od 8:00 do 16:00 i ma weekendy wolne. Świadomie ustaliłem sobie czas mojej pracy na te same godziny i trzymam się tych ram czasowych. Nie pracuje wieczorem i razem wspólnie spędzamy wolny czas.

❌ Brak ruchu - pracując w restauracji musiałem do pracy jakoś dotrzeć. Zazwyczaj jeździłem rowerem lub robiłem sobie spacer wzdłuż Wisły w Krakowie. W samej pracy też sporo chodziłem (szczególnie w pracy kelnera) i byłem w ciągłym ruchu.

Zmiana pracy na pracę tylko w domu pozbawiła mnie ogromnej ilości ruchu fizycznego. Jest to bardzo niekorzystne dla zdrowia, gdyż każdy z nas potrzebuje być codziennie w ruchu. Tak skonstruowane jest nasze ciało. Nie jest wcale łatwo świadomie wyznaczać sobie czas na sport i na wysiłek fizyczny.

Gdy musimy dojechać do pracy i w tej pracy jesteśmy również w ruchu to wszystko przychodzi naturalnie. Jednak praca w domu to niestety praca w kompletnym bezruchu i trzeba dużo samodyscypliny, aby ten ruch sobie zapewnić. Ja biegam trzy razy w tygodniu i codziennie rano wykonuję serię prostych ćwiczeń. Do tego regularnie jeżdżę na rowerze i chodzę na spacery. Wymaga to jednak ode mnie wiele samodyscypliny i pracując w domu łatwo można zaniedbać nasz organizm poprzez niezapewnienie mu odpowiedniej ilości wysiłku.

❌ Brak kontaktu z innymi ludźmi - jeżdżąc do pracy i pracując poza domem mamy kontakt z wieloma osobami każdego dnia. Każdy z nas potrzebuje takiego kontaktu i pracując w domu musimy sami zadbać o kontakty międzyludzkie, gdyż codzienna praca nam ich nie zapewni. W perspektywie czasu brak kontaktu z innymi ludźmi może być dla nas bardzo niekorzystny.

Samodyscyplina, brak ruchu i brak kontaktu z innymi osobami - trzeba aktywnie nad tymi aspektami pracować
Samodyscyplina, brak ruchu i brak kontaktu z innymi osobami - pracując w domu trzeba aktywnie nad tymi aspektami pracować

Praca w domu jest nie dla każdego i warto sobie to uświadomić

Jest to nie tyle minus, ale cecha tego typu zajęcia. Nie ważne, czy pracujesz dla kogoś na etacie we własnym domu, czy też prowadzisz swoją firmę jak ja. Praca w domu lepiej sprawdzi się w przypadku osób, które są z natury bardziej introwertyczne i wolą częściej spędzać czas w samotności. Z drugiej strony osoby, które uwielbiają kontakt z ludźmi nie będą czerpać przyjemności z tego typu pracy.

Warto się zastanowić, czy praca w domu to coś co pokrywa się z naszymi umiejętnościami oraz z naszym charakterem. Jeżeli dostosujemy taką pracę do naszego charakteru oraz do naszych predyspozycji to możemy zapewnić sobie bardzo ciekawy sposób na życie.

Praca w domu - czy warto? Wady i zalety pracy w domu - zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.