Odroczona gratyfikacja, czyli sztuka samodyscypliny

Odroczona gratyfikacja i samodyscyplina
Odroczona gratyfikacja i samodyscyplina

Trudne wybory to łatwe życie - tak można określić ten temat w kilku słowach. Jeżeli myślisz, że odniesienie sukcesu w dowolnej dziedzinie jest łatwe to się mylisz. Odroczona gratyfikacja i samodyscyplina to czynniki, które są kluczowe do osiągania przez nas sukcesów w dowolnych aspektach życia. Jednostki, które są w stanie opanować samodyscyplinę i opóźnić otrzymanie nagrody za swoją pracę dostają od życia najwięcej. Jednak to wymaga zmierzenia się z niewygodą.

Odroczona gratyfikacja - szybki przykład z życia

Byłem długo kelnerem i menedżerem - na przykładzie różnych osób pracujących w restauracji mogę Ci pokazać jak umiejętność odraczania nagrody wpływa na życie tych właśnie osób. Weźmy dla przykładu dwa skrajne przypadki osób pracujących w restauracji - pomoc kuchenną oraz właściciela restauracji.

Przedstawione osoby są pokazane lekko stereotypowo, ale wszystko opieram na bazie moich wieloletnich doświadczeń i obserwacji. Zdaje sobie sprawę, że każda osoba jest inna i pokazuję tutaj wszystko w lekko przerysowany sposób, ale chodzi o nakreślenie sytuacji.

Jak podchodzisz do zarabiania pieniędzy i do życia?

Osoba numer 1 - pomoc kuchenna (najmniej odpowiedzialne i najgorzej płatne stanowisko w restauracji) - zawsze potrzebuje pieniędzy tu i teraz. Nigdy nie posiada odłożonej gotówki i domaga się zaliczek jeszcze przed terminem wypłaty. Zazwyczaj taka osoba zmaga się z nałogiem palenia papierosów i często ma problem z alkoholem.. Nie planuje swojej przyszłości i ma wiele porażek na swoim koncie. Po prostu potrzebuje pieniędzy jak najszybciej. Często zdarza się, że po otrzymaniu wypłaty znika i nie przychodzi do pracy. Z czasem, gdy skończą się takiej osobie pieniądze wraca i prosi o pracę ponownie. Zdarzały się również osoby, które na pierwszej rozmowie o pracę pytały już o zaliczkę.

Osoba numer 2 - właściciel restauracji/biznesu - nie oczekuje pieniędzy od razu. Skupia się na zarabianiu długoterminowym, czyli w okresie dopiero kilku lat. Posiada odłożone zasoby finansowe, które przeznacza na otwarcie restauracji/biznesu oraz posiada nadwyżkę gotówki. Zdaje sobie sprawę, że musi bardzo ciężko pracować od rana do wieczora - szczególnie na początku. Wie, że potrzeba wielu lat po to, aby biznes się rozwinął. Ma na swoim koncie sukcesy i wierzy w to, że może odnieść kolejny. Osoba taka nie ma na celu wyciągania pieniędzy ze swojego biznesu od razu na własne potrzeby. Zdaje sobie sprawę, że na to trzeba poczekać - często nawet kilka lat. Jednak po kilku latach właściciel zarabia już bardzo dobrze i posiada biznes, który jest sporo wart.

Te dwa skrajne przypadki pokazują jak odroczona gratyfikacja wpływa na Twoją sytuację w życiu. Jeżeli zrozumiesz, że odroczenie nagrody za Twoją pracę ma sens i da Ci w dłuższej perspektywie o wiele więcej to znasz już klucz do sukcesu. Szukając jedynie szybkiego zarobku, szybkiej przyjemności, wygody tu i teraz skreślasz swoje szanse na sukces. Natomiast branie odpowiedzialności, planowanie długoterminowe, oszczędzanie, tworzenie biznesu i samodyscyplina sprawią, że z czasem będziesz sobie radzić o wiele lepiej. To jest właśnie odroczona gratyfikacja.

Odroczona gratyfikacja, a zarabianie pieniędzy na Amazonie

Ja tworząc swój biznes na Amazonie przez długi czas jednocześnie pracowałem jako kelner i menedżer restauracji. Zanim wydałem jakiekolwiek zarobione w ten sposób pieniądze na moim koncie było już kilkadziesiąt tysięcy złotych za sprzedane książek. Do dziś 90% kwoty zarobionej na Amazonie oszczędzam na potrzeby przyszłych inwestycji oraz tworzę poduszkę finansową.

Piszą do mnie osoby i pytają mnie - kiedy zacznę zarabiać i kiedy Amazon prześle mi pieniądze? Tworzenie wielu zarabiających produktów to kwestia przynajmniej kilku miesięcy. Sprzedaż rośnie dopiero z czasem jak Amazon oraz inne wyszukiwarki pozycjonują nas wyżej. Do tego Amazon płaci za sprzedane książki dopiero po trzech miesiącach.

Jak widzisz, żeby czerpać korzyści z takiego biznesu należy poświęcić przynajmniej kilka miesięcy na pracę nad własnymi produktami. Odroczona gratyfikacja to coś niezbędnego i bez samodyscypliny w tym wypadku się nie obejdzie. Jak inaczej wytrwasz przez okres minimum kilku miesięcy pracując ciężko i nie zarabiając jednocześnie żadnych pieniędzy? W tym czasie będziesz potrzebować środków na swoje utrzymanie i będziesz musieć robić również inne rzeczy. Czy potrafisz odroczyć swoją nagrodę i pracować ciężko przez np. sześć miesięcy?

Odroczona gratyfikacja - wybierasz przyjemność czy cierpienie?

Co robisz, żeby dobrze się poczuć? Wstajesz późno, pracujesz w byle jakiej pracy, wieczorem kupujesz może piwo lub niezdrową przekąskę i siadasz przed telewizorem? Czy może wstajesz wcześnie, uprawiasz sport i pracujesz nad tym co jest ważne w Twoim życiu?

Pierwsza opcja daje Ci przyjemność tu i teraz. Nie ma tutaj mowy o odroczonej gratyfikacji. Stawiasz na wygodę i nie robisz tego co jest trudne. Dostajesz w tym modelu natychmiastową przyjemność, ale jakim kosztem? Kosztem własnego sukcesu i kosztem własnej pewności siebie. Można to nazwać odroczoną klęską.

Jednak w drugim przypadku wybierasz trudną decyzję. Stawiasz się w niewygodnej sytuacji jaką jest np. wstawanie wcześnie i uprawianie sportu o poranku. Do tego pracujesz ciężko może nad swoim biznesem lub w swojej pracy. Uczysz się nowych rzeczy i starasz się być lepszą osobą. Wieczorem zamiast siedzieć przed telewizorem idziesz na spacer i słuchasz audiobooka. Nie jest to ani łatwe, ani wygodne. Jednak po takim dniu siadasz na kanapie i czujesz się świetnie - to jest Twoja mała nagroda. Wiesz, że robisz co trzeba.

W tym drugim wypadku odraczasz swoją gratyfikację i wykonujesz rzeczy trudne w ciągu dnia. Proces ten powtarzasz i z czasem przynosi Ci to duże korzyści w życiu. Zarabiasz coraz więcej i czujesz się świetnie. Co więcej odraczanie przyjemności i samodyscyplina wchodzi Ci w krew. Potrafisz skupić się w długim terminie np. na tworzeniu swojego biznesu i na rozwoju własnej osoby. Rozumiesz już, że trudne wybory z czasem dadzą Ci łatwe życie.

Samodyscyplina - zacznij od małych rzeczy

Odroczona gratyfikacja to pojęcie, które zmieni Twoje życie. Staraj się każdego dnia robić to co jest ważne i odkładać przyjemności w czasie. Nie musisz od razu stosować tej metody do tworzenia wielkich biznesów. Wystarczy, że wstaniesz trochę wcześniej i wykonasz kilka prostych ćwiczeń, które dadzą Ci po chwili wysiłku dobre samopoczucie. Bardzo polecam Ci wypracowanie sobie porannych nawyków.

Z czasem zacznij myśleć długoterminowo i rób rzeczy, które przyniosą Ci korzyść w dłuższej perspektywie czasu. Chcesz zarabiać więcej? Nie narzekaj na zarobki i nie strajkuj tylko np. zdobądź wiedzę, która pomoże Ci zarabiać więcej w Twojej pracy lub w Twoim biznesie.

Wymagać to będzie poświęcenia Twojego czasu wolnego i może Twoich środków finansowych, ale z czasem zaczniesz więcej zarabiać. To jest właśnie odroczona gratyfikacja. Chcesz się fajnie czuć? Nie siedź przed telewizorem tylko wyjdź na spacer. Może to będzie trochę dla Ciebie niewygodne, ale w przypadku uprawiania regularnego sportu (nawet zwykłych spacerów) zobaczysz, że Twoje zdrowie i samopoczucie będzie o wiele lepsze, niż w przypadku unikania jakiejkolwiek niewygody w postaci wysiłku fizycznego.

Zacznij stopniowo krok po kroku każdego dnia i pamiętaj, że Twoje życie składa się właśnie z tych pojedynczych dni.

Odroczona gratyfikacja, czyli sztuka samodyscypliny - zobacz wideo:

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

    1 Response to "Odroczona gratyfikacja, czyli sztuka samodyscypliny"

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.