Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - rozliczanie i podatki

Jak rozliczyć sprzedaż książek na Amazon poprzez portal Kindle Direct Publishing? Ciągle zadajecie mi to pytanie. Zauważyłem, że bardzo wiele osób boi się tego tematu i porusza go zanim poczyni jakiekolwiek kroki w sprzedaży książek i eBooków na Amazonie. Najgorsze jest to, że sprawa rozliczania podatków zupełnie niepotrzebnie blokuje wielu z Was przed jakimkolwiek działaniem w kierunku publikacji.

Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) – Rozliczanie i podatki
Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) – Rozliczanie i podatki

Na samym początku zastrzegam, że rozliczanie sprzedaży książek na Amazonie należy zlecić po prostu do biura księgowego. Podobnie zresztą jak prowadzenie np. własnej firmy. Nie jestem księgowym i zajmuję się przede wszystkim tworzeniem produktów oraz ich sprzedażą. Niestety w Polsce temat rozliczania sprzedaży książek na Amazonie jest niszowy i wiele osób/biur księgowych boi się tej kwestii. Myślę jednak, że biuro księgowe, które jest otwarte na nowości po przeczytaniu tego artykułu nie będzie miało problemu z rozliczaniem sprzedaży książek na Amazonie, a Ty jako osoba publikująca książki zyskasz trochę spokoju.

Jeżeli chcesz skorzystać z biura księgowego, z którego korzystam ja od wielu to zapraszam Cię na tą stronę po więcej informacji.

Zobacz rozmowę z księgowym Marcinem, który rozlicza mnie oraz moją firmę:

Jak rozliczać sprzedaż książek na Amazon?

Do publikowania eBooków i książek papierowych używamy portalu Kindle Direct Publishing, który należy do Amazona. W ten oto sposób udzielamy licencji na nasze książki (eBooki lub ich wersje papierowe drukowane na żądanie) i jest to przychód z praw autorskich. Amazon obsługuje w pełni sprzedaż, wysyłkę produktów oraz przejmuje w 100% kontakt z klientami. Ty natomiast jesteś autorem i otrzymujesz zapłatę z tytułu praw autorskich. 

Po zakończeniu roku kalendarzowego Kindle Direct Publishing do 15 marca roku następnego udostępnia nam formy podatkowe, w których mamy określone kwoty naszego zarobku. Forma podatkowa nosi nazwę 1042-S i jest ona dostępna w panelu sprzedawcy Kindle Direct Publishing od 15 marca. Jest to forma podatkowa dla osób mieszkających i publikujących poza USA - osoby publikujące z USA dostają inne rozliczenie. Dostaniesz też maila z informacją, że forma podatkowa jest gotowa do pobrania. W Polsce natomiast należy rozliczyć się do końca kwietnia.

Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - rozliczanie i podatki
Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - rozliczanie i podatki
Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - rozliczanie i podatki
Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - pobieranie form podatkowych w KDP
Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - rozliczanie i podatki
Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - pobieranie form podatkowych

Miej też na uwadze, że jeżeli jako autor w poprzednim roku otrzymasz mniej niż $10 tantiemów (zarobki z praw autorskich) od Kindle Direct Publishing to forma podatkowa 1042-S nie zostanie wystawiona.

Sprzedaż książek na Amazon - formy podatkowe

Po otrzymaniu form podatkowych masz czas do końca kwietnia na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym w Polsce. W formach podatkowych Twoje należności są wyraźnie opisane jako sprzedaż brutto (Gross Income). Zaraz obok widnieje też kwota podatku pobranego u źródła (Federal Tax Withheld). Dzięki temu wyraźnie jest określone Twoje wynagrodzenie jako autora oraz ile podatku zostało pobrane u źródła (w USA).

Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - rozliczanie i podatki
Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - forma podatkowa 1042-S

Sprzedaż książek na Amazon i podatek u źródła

Sprzedając eBooki i książki drukowane na żądanie (Paperback) przez Kindle Direct Publishing na samym początku podczas zakładania konta wypełniasz deklarację podatkową USA, gdzie podajesz wszystkie swoja dane oraz numer identyfikacji podatkowej (PESEL). Amazon pobierze 10% podatku od sprzedaży u źródła, czyli 10% zostanie zapłacone z automatu w USA i jest to wyraźnie określone również właśnie na formie podatkowej jako Federal Tax Withheld.

Warto dodać też, że jeżeli podczas wypełniania deklaracji podatkowej nie podasz swojego numeru PESEL to Amazon zatrzyma u źródła aż 30% podatku.

Ty jako osoba mieszkająca i rozliczająca się w Polsce musisz tutaj na miejscu odprowadzać wszystkie podatki. Zgodnie z polsko-amerykańską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania w USA maksymalnie może zostać pobrany podatek w wysokości 10% i taki podatek jest właśnie pobierany tam na miejscu - u źródła. Ty natomiast jako osoba musisz rozliczyć się w Polsce i zgodnie z tym prawem o unikaniu podwójnego opodatkowania w Polsce masz jedynie zapłacić różnicę, która wykracza poza te 10%. Wiedząc już to oraz posiadając formy podatkowe, na których jest wyraźnie określony Twój przychód z książek oraz podatek pobrany u źródła rozliczenie powinno być proste dla kogoś kto zajmuje się księgowością na co dzień.

Oficjalną informacja od Krajowej Izby Podatkowej dla dociekliwych lub po prostu dla księgowych. Podziękowania dla Maćka za podzielenie się.

Odpowiadając na pytanie informujemy, że w celu ustalenia prawidłowego sposobu rozliczenia przez Pana przychodów z tytułu sprzedaży ePublikacji w pierwszej kolejności należy ustalić źródło ich uzyskiwania.

Przy założeniu, że jest Pan autorem sprzedawanych ePublikacji, uzyskane przez Pana przychody mogą być kwalifikowane do następujących źródeł przychodów:

  1. pozarolnicza działalność gospodarcza,
  2. prawa majątkowe.

Za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Dochód ustala się po pomniejszeniu przychodów o koszty uzyskania przychodów. Mogą być one zastosowane w wysokości 50% do limitu 85.528 zł. Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej lub wskazanego limitu przyjmuje koszty w wysokości faktycznie poniesionych.

Jeżeli zatem przedmiotem sprzedaży będzie ePublikacja napisana przez Pana, będąca utworem w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a sprzedaż nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej, to uzyskany z tej sprzedaży przychód będzie stanowił przychód z praw majątkowych.

W sytuacji, gdy przychody z praw majątkowych będą uzyskiwane są bez pośrednictwa płatnika, to będzie Pan zobowiązany wykazać je dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36 (w trakcie roku nie ma obowiązku wpłaty zaliczek na podatek dochodowy). Podatek z ww. tytułu należy zapłacić w terminie złożenia zeznania rocznego, tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym uzyska Pan przychód z tego źródła.

Jeżeli będzie Pan dokonywał sprzedaży ePublikacji za granicę, to w celu ustalenia państwa, w którym ma być opodatkowany dochód uzyskany z tego tytułu oraz metody unikania podwójnego opodatkowania należy każdorazowo analizować postanowienia konkretnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską, a państwem do którego utwór będzie sprzedawany.

Nadmienić należy, że w ramach odpowiedzi na zapytania mailowe podawana jest ogólna informacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, oceny w zakresie stanu faktycznego powinien samodzielnie dokonać podatnik.

Podstawa prawna: art. 5a pkt 6, art. 18, art. 22 ust. 9 , ust. 9a, ust. 9b, art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm.).

Bardzo ważna informacja na koniec

Ten artykuł ma tylko charakter informacyjny i zalecam dokładne przedyskutowanie tematu z biurem księgowym lub z osobą, która będzie Cię rozliczać. Sytuacja może być też odmienna w niektórych przypadkach i dla niektórych osób. Niemniej jednak nie chcę, aby temat rozliczania blokował Cię przed działaniem, ponieważ wiele osób rezygnuje np. z prowadzenia własnej firmy, gdyż takie osoby boją się formalności. Podobnie jest ze sprzedażą książek na Amazonie - z początku jest to skomplikowane, ale nie ma innej drogi, jeżeli chcesz sprzedawać własne produkty na skalę światową. Szczególnie, że w tym przypadku możesz działać jako autor bez zakładania działalności gospodarczej. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat Amazona i sprzedaży tam własnych książek to zapraszam do skorzystania z mojego DARMOWEGO KURSU AMAZONA I BIZNESU ONLINE.

Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) - Rozliczanie i podatki - Zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

    23 replies to "Sprzedaż książek na Amazon (Kindle Direct Publishing) – rozliczanie i podatki"

    • Miłosz

      Cześć. Czy jeżeli już mam założoną firmę ale w innej branży, to mam możliwość rozliczania zarobek w kdp jako prawa majątkowe poza firmą, czy muszę wliczyć to już do działalności? Wtedy będzie ryczałt 5% od cyfrowej sprzedaży, tak? Czy sprzedaż na ETSY.com cyfrowych produktów, można rozliczać podobnie, jak sprzedaż na kdp, jako licencja?

    • Asia

      Księgowa mnie się pyta czy na tym dokumencie z Amazona 1042-S jest kwota w dolarach czy w euro. Amazon nam wypłaca euro, a co jest na dokumencie? Nie ma tam zaznaczonej waluty

    • Gabriela

      Mam takie pytanie, bo nie moge znalesc nigdzie odpowiedzi na to ile minimum trzeba zarabiac na kindle publishing zeby placic podatki? Czy jak zarobie np tylko 2000zł rocznie to też bedzie trzeba je odprowadzac?

      • Tomasz Micherda

        Jest coś takiego jak kwota wolna od podatku i wszystko zależy od tego ile zarabiasz też poza KDP. W każdym razie i tak większość podatku jest ściągana z automatu w USA. 😉

    • Krzysztof

      Czyli jak dobrze rozumiem to w Polsce zapłacę jeszcze około 9% podatku lub po przekroczeniu jakiegoś tam limitu więcej ? Pozdrawiam

    • Piotr

      Panie Tomaszu, czy jeżeli książka przez KDP sprzeda się np. do Niemiec, generalnie do Europy, wtedy coś się zmienia w rzeczonej kwestii praw autorskich, firmy itd? Jestem nowy na KDP a tych Amazonów przy podawaniu nr konta wyświetliło się sporo. Ma to jakieś znaczenie?

      • Tomasz Micherda

        USA zabiera 10% dla siebie, inne kraje nie. Ogólnie polecam księgowego zatrudnić, bo ja też nie wiem wszystkiego odnośnie księgowości, a KDP oraz firmę prowadzę. 🙂

    • Mateusz

      Mam rozumieć, że jako niemiecki rezydent podatkowy, nie muszę zakładać działalności aby sprzedawać jako autor na Amazon, ale już muszę rozliczać się z dochodów pomimo tego, że mam I klasę podatkową i teoretycznie jestem zwolniony z corocznego rozliczania? Jestem świeży w temacie i nie do końca jest to dla mnie zrozumiałe z perspektywy niemieckiego podatnika.

      • Tomasz Micherda

        Hej Mateuszu, nie jestem ekspertem do rozliczania w Niemczech. Dopytaj u księgowych jak rozliczać prawa autorskie w Niemczech, bo KDP to po prostu prawa autorskie z książek.

    • Natalia

      Rejestrowałam się z Niemiec, bo tu mieszkam i tu się rozliczam. Potrzebny był zamiast numeru PESEL tylko Steuer-ID. Może się komuś przyda taka informacja 🙂

    • Szymon

      Hej, Czy tak samo rozliczmy sie z acx jesli chodzi o podatki czy tam amazon juz pobiera wzytko u zródla i nie musimy sie martwic o odporowadzanie podatku w Polsce – tak słyszałem.

    • Agnieszka

      Cześć ! na jakimś forum wyczytałam, że te rozliczenia podatkowe przychodzą drogą pocztową co jakiś czas i są wrzucane do skrzynki, czy jest możliwość ustalenia, aby przychodziły one jedynie drogą mailową?

    • Natalia

      Cześć Tomku, mam pytanie odnośnie konta walutowego. Lepiej założyć w Euro czy w Dolarach? Chyba, że nie ma żadnej różnicy?

      • Tomasz Micherda

        Jeżeli chodzi o płatności z KDP to euro, ponieważ płatności dostajesz w euro. Jeżeli będzie inna waluta to Ci przewalutuje kursem banku (czego Ci nie życzę:) ). A tak jak masz konto euro to sobie wypłacasz np. gotówkę lub zamieniasz online tam gdzie najtaniej.

    • Ola

      Super dzięki za pomoc. Bardzo pozytywny blog, szczerze polecam. 🙂

    • Ola

      Mam pytanie czy na formie podatkowej widnieje ilość sprzedanych książek czy tylko kwota. Sprzedaje już na kdp, mam regularną sprzedaż, ale od niedawna. Również, uważam, że na początku trzeba zacząć coś robić, a dopiero potem zacząć przejmować się podatkami. Jednak ich nie unikniemy. Zawsze istnieje przecież coś takiego jak działalność nierejestrowana, jednak co w przypadku przekroczenia kwoty. Najwygodniej rozliczyć się jako autor, to fakt. Jako autor można się rozliczyć, jeżeli książek nie wydaje się regularnie, Czy może się mylę ? Nie oszukujmy się jeżeli chce się więcej zarobić trzeba wydawać produkty regularnie. Może jest coś o czym nie wiem ? Jak Tomku Twoja księgowa podchodzi do tematu?

      • Tomasz Micherda

        Hej Ola, przede wszystkim prawa autorskie nie wymagają zakładania firmy, bo to właśnie prawa autorskie. W formie podatkowej masz jedynie kwotę, którą Amazon Ci zapłacił i jest to oznaczone jako prawa autorskie, czyli Copyrights. Problem często jest u księgowych, którzy tej tematyki się boją. KDP możesz rozliczać jako autor lub jako firma, ale działalności nie trzeba mieć, jeżeli tak zdecydujesz.

    • Zaneta

      Pytanie techniczne. Co z numerami ISBN ebooków, które mamy zamiar wydać? Jak to wygląda od strony wydawania przez KDP?

Skomentuj