Biznes w internecie - 10 NIEZBĘDNYCH umiejętności

Biznes w internecie - 10 NIEZBĘDNYCH umiejętności
Biznes w internecie - 10 NIEZBĘDNYCH umiejętności

Od kilku lat bardzo intensywnie tworzę swój biznes w internecie (sprzedaż książek na Amazon, blogowanie, sprzedaż kursów online oraz afiliacja) i w tym artykule przedstawię Ci 10 niezbędnych umiejętności, które należy posiadać, aby stworzyć dochodowy biznes w internecie.

Na początku w każdym biznesie musisz robić wszystko - jesteś właścicielem, księgowym, sprzedawcą i specjalistą od wszystkiego. Co więcej biznes w internecie jest typem zarabiania opartym często tylko na jednej osobie, która opiera swój biznes i automatyzuje go przy pomocy technologii. Wymusza to posiadanie wielu specyficznych umiejętności.

Zanim jednak ilość potrzebnych umiejętności Cię przerazi to pamiętaj, że na wszystko potrzeba czasu i nie musisz być ekspertem w każdej z tych dziedzin. Każdy biznes internetowy jest inny i wymaga innych umiejętności, które możesz zdobywać stopniowo. Niektóre z przedstawionych czynności/umiejętności możesz również zlecić osobom wykwalifikowanym.

Biznes w internecie - 10 NIEZBĘDNYCH umiejętności

  1. Dobra znajomość obsługi komputera
  2. Pisanie tekstów (Copywriting)
  3. Edycja i tworzenie grafiki
  4. Pozycjonowanie, czyli SEO - Google, YouTube, Amazon i inne
  5. Znajomość WordPress
  6. Tworzenie listy mailingowej
  7. Prowadzenie firmy (działalność gospodarcza)
  8. Znajomość języka angielskiego
  9. Edycja i tworzenie wideo
  10. Bezustanne zdobywanie nowej wiedzy

1. Dobra znajomość obsługi komputera

Może to wydać się oczywiste, ale bardzo wiele osób ma z tym właśnie problem. W biznesie internetowym (oraz biznesie w ogóle) pojawia się codziennie masa małych problemów z natury informatycznej, które należy rozwiązać. Tworzenie treści marketingowych, sprawy techniczne, wystawianie faktur, tworzenie grafiki, tworzenie i edycja stron www, automatyzacja biznesu za pomocą różnych narzędzi oraz wiele innych - wszystko to wymaga dobrej znajomości obsługi komputera i dobrze by było jak ta znajomość pochodzi z naszego naturalnego zainteresowania tematem.

2. Pisanie tekstów (Copywriting)

Nie ważne jaki biznes w internecie tworzysz - tworzenie treści, opisów produktów, postów na bloga, postów w mediach społecznościowych, pisanie maili - to wszystko wymaga umiejętności Copywritingu, czyli tworzenia tekstów, sloganów reklamowych, tworzenia Content Marketingu etc. Bez tego będzie Ci bardzo ciężko tworzyć zarówno produkty na Amazonie jak i tytuły oraz treść postów na Twoim blogu.

3. Edycja i tworzenie grafiki

Tworząc dowolny biznes online należy również posiadać podstawowe umiejętności tworzenia i edycji grafiki. Od razu zaznaczam, że nie trzeba być zawodowym grafikiem, ale umiejętność tworzenia prostych grafik na potrzeby bloga, czy postów w mediach społecznościowych jest kluczowa. Osoby, które potrafią tworzyć bardziej zaawansowaną grafikę bardzo dobrze odnajdą się w tematyce blogowania lub np. w samodzielnej publikacji prostych zeszytów na Amazonie. Do tworzenia i edycji grafiki polecam narzędzia online takie jak BeFunky lub Canva.

4. Pozycjonowanie, czyli SEO - Google, YouTube, Amazon i inne

SEO (Search Engine Optimization) to umiejętność pozycjonowania treści w różnych wyszukiwarkach. Tworząc posta na blogu, książkę na Amazonie lub film na YouTube chcesz, aby Twoje treści były widoczne wysoko w wynikach wyszukiwania. Jest to bardzo ważna umiejętność, którą nabyłem podczas wydawania książek na Amazonie, gdyż poza stworzeniem książki musiałem ją też dobrze wypozycjonować w wyszukiwarce Amazona. Zrozumienie podstaw SEO pomoże nam zaistnieć w sieci - szczególnie na początku, gdy nie masz wyrobionej własnej marki.

5. Znajomość WordPress

Jeżeli chcesz stworzyć swojego bloga, sklep internetowy, sprzedawać kursy online itp. to znajomość WordPressa jest obowiązkowa. WordPress to najpopularniejsza platforma do tworzenia stron WWW i blogów. Dzięki różnym wtyczkom do WordPressa możesz na swojej stronie stworzyć praktycznie wszystko. Mój blog oraz moje kursy online opierają się w 100% na WordPress.

6. Tworzenie listy mailingowej

Mało seksowny, ale bardzo ważny temat. Tworząc markę w internecie i posiadając własną stronę WWW/bloga należy mieć również listę mailingową. Dzięki takiej liście osoby zainteresowane mogą zapisywać się do Ciebie np. na newsletter, a Ty dzięki temu możesz się z nimi komunikować za darmo. Nie opieraj swojej społeczności jedynie na Facebooku, YouTube, Instagramie etc., ponieważ platformy te często ograniczają Twoje zasięgi i każą sobie następnie sporo płacić za to, że ktoś zobaczy Twoje treści. 

7. Prowadzenie firmy (działalność gospodarcza)

Chcąc sprzedawać w internecie musisz z czasem założyć swoją firmę. Prowadzenie firmy nie jest zawsze konieczne (np. podczas sprzedaży książek na Amazonie) i do tego w Polsce do 1150 złotych przychodu miesięcznie nie musisz rejestrować firmy, ale chcąc zarabiać większe pieniądze bez firmy się już nie obejdzie. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to wcale nie taka oczywista umiejętność - szczególnie na początku. Nie musisz być księgowym, ale musisz znać podstawy prawne wielu aspektów i rozumieć jak działa prowadzenie firmy, system podatkowy itp.

8. Znajomość języka angielskiego

Biznes w internecie (nawet tylko w Polsce) wymaga korzystania często z narzędzi zagranicznych (anglojęzycznych). Wtyczki do WordPressa, autoresponder do listy mailingowej i wiele innych to nieraz narzędzia w języku angielskim. Bez podstaw tego języka możesz mieć z czasem problem w niektórych kwestiach związanych z biznesem online. Szczególnie w publikacji produktów na Amazonie konieczna jest przynajmniej niezła znajomość języka angielskiego. Pamiętaj jednak, że gdy pokonasz barierę językową to otwiera się przed Tobą ogromny rynek sprzedażowy i możesz sprzedawać swoje produkty na całym świecie (np. na Amazonie).

9. Edycja i tworzenie wideo

Szczególnie pomocna umiejętność podczas blogowania. Jeżeli chcesz tworzyć treści w formie wideo (najlepsza forma przekazu w tych czasach) to warto nauczyć się podstaw edycji filmów. Jest to jedna z moich mocnym stron, ponieważ zajmowałem się kiedyś tym zawodowo, ale w przypadku prowadzenia prostego bloga wystarczą naprawdę podstawy.

10. Biznes w internecie to bezustanne zdobywanie nowej wiedzy

Jeżeli chcesz osiągnąć sukces szczególnie w szybko zmieniającym się biznesie online to musisz się po prostu uczyć nowych rzeczy. Biznes online to często biznes oparty na sprzedaży informacji i produktów informacyjnych. Do tego technologia szybko się zmienia. Jeżeli będziesz regularnie w siebie inwestować i zdobywać wiedzę to zdobędziesz przewagę nad konkurencją.

Biznes w internecie - 10 NIEZBĘDNYCH umiejętności - zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.