Własna firma - czy warto? Plusy, minusy i wnioski

Własna firma to synonim sukcesu osobistego. Dowolny dobrze prosperujący własny biznes może być jednym z naszych największych życiowych osiągnięć. Bądźmy szczerzy - prowadzenie własnej firmy z sukcesami przez wiele lat jest czymś o czym wiele osób marzy, ale czy każdy jest w stanie zrealizować te marzenia?

Własna firma – czy warto? Plusy i minusy, wnioski oraz jak zacząć
Własna firma – czy warto? Plusy i minusy, wnioski oraz jak zacząć

W dzisiejszym poście pokażę Ci dlaczego warto otworzyć własną firmę, jak to zrobić dobrze oraz przedstawię Ci moje wnioski związane z prowadzeniem mojej działalności gospodarczej. Będzie to wpis oparty na prowadzeniu mojej firmy w postaci bloga wraz ze sklepem internetowym i biznesu na Amazonie. Wnioski przedstawione tutaj są uniwersalne i sprawdzą się w każdym rodzaju biznesu opartym na naszej osobie.

Moja firma to ja - krótka historia mojej firmy

Od kilku lat stopniowo tworzyłem własną firmę. Zajmuje się publikacją książek na Amazonie oraz prowadzę bloga, gdzie posiadam sklep z kursami online. Własną firmę otworzyłem 1 lipca 2018 roku i była to jedna z najlepszych decyzji mojego życia. Od 2016 roku publikuję też książki na Amazonie i do tego rodzaju zarabiania akurat nie potrzeba działalności gospodarczej (dochody z praw autorskich), ale do prowadzenia bloga swoją firmę już założyć musiałem.

W pierwszym roku moja firma (blog i sklep internetowy z kursami) przyniosła mi bardzo dobre przychody oraz zyski. Decyzja o otwarciu własnej firmy była dla mnie niełatwa. Jednak dzisiaj pisząc te słowa jedyne czego żałuję to to, iż nie otworzyłem własnej firmy wcześniej.

Własna firma w domu - tak wygląda moje miejsce pracy
Własna firma w domu - tak wygląda moje miejsce pracy

Na początku 2019 odszedłem finalnie z etatu. Pracowałem wcześnie przez ponad pięć lat w restauracji i tworzyłem jednocześnie mój biznes (Amazon oraz blog) po godzinach. Gdy zarobki z mojej firmy przez dłuższy czas przekraczały wyraźnie poziom mojej wypłaty oraz, gdy odłożyłem solidną poduszkę finansową postanowiłem odejść z etatu i skupić się na moim biznesie.

Moja internetowa działalność gospodarcza to przy okazji też bardzo małe koszty. Tworząc biznes w internecie (publikacja książek na Amazonie oraz blogowanie) nie potrzebowałem dużego kapitału na start, a samo prowadzenie mojej firmy obecnie generuje bardzo niskie koszty i duży przychód zarazem. Dzięki temu mogłem działać bez większego ryzyka.

Uroczysta kolacja w restauracji po ostatnim dniu w pracy na etacie jako menedżer restauracji. Własną firmę prowadziłem wtedy już ponad pół roku, a biznes na Amazonie ponad 3 lata.
Uroczysta kolacja w restauracji po ostatnim dniu w pracy na etacie jako menedżer restauracji. Własną firmę prowadziłem wtedy już ponad pół roku, a biznes na Amazonie trzy lata.

Własna firma to przede wszystkim możliwość większych zarobków

To co robimy w pracy na etacie lub we własnej firmie musi nas interesować, ale postawmy sprawę jasno - zarobki to najważniejszy element prowadzenia każdego biznesu (przynajmniej do pewnego pułapu). To właśnie własna firma w dowolnej formie pozwala nam uwolnić się od limitu zarabiania, którym jest pensja w pracy na etacie.

Mając dobrą pracę jesteś w stanie zarobić przyzwoitą wypłatę. Może to będzie nawet pięć lub dziesięć tysięcy złotych na miesiąc. Jednak w moim wypadku otworzenie firmy pozwoliło mi zarabiać o wiele więcej i już po około pół roku od startu udało mi się uzyskać zysk w wysokości ponad dwudziestu tysięcy złotych miesięcznie netto.

Mądrze wybrany profil działalności pozwoli Ci zarabiać o wiele więcej niż najlepsze prace na etacie. Żeby nie być gołosłownym - znam Pana, który prowadzi swój mały jednoosobowy biznes w postaci drobnych napraw głównie dla małych firm. Wymienia zamki, naprawia pompy oraz wykonuje inne drobne prace. Za wymianę kilku dachówek otrzymuje tysiąc pięćset złotych za dwie godziny pracy i tego samego dnia jest w stanie wymienić jeszcze kilka zamków w drzwiach. Jego dniówka wynosi często więcej niż miesięczna wypłata niektórych osób po studiach. Ten Pan ma do tego grupę inwalidzką, a radzi sobie rewelacyjnie prowadząc swoją małą jednoosobową firmę. 

Znajdź swoją niszę i z czasem zarobisz dobre pieniądze

Nie ważne czy będziesz naprawiać zamki, lodówki, tworzyć strony WWW, czy zajmować się marketingiem w sieci. Konkretne umiejętności połączone z własną firmą zaowocują dobrymi zarobkami.

Nie mówię tutaj o tworzeniu ogromnych biznesów opartych na wielu pracownikach. Chcę Ci pokazać, że zmiana przekonań i otworzenie nawet swojego małego biznesu zaowocuje z czasem zarobkami kilkakrotnie większymi niż dobra praca na etacie. Ja tworząc mój jednoosobowy biznes oparty na skali internetu oraz na technologii stworzyłem własną firmę i zmieniłem całkowicie swoje życie.

Własna firma to wolność i odpowiedzialność zarazem

Im więcej odpowiedzialności, tym więcej wolności. Tak działa życie. Unikając odpowiedzialność pracujesz w pracy na etacie. Nie musisz podejmować trudnych decyzji i robisz tylko to czego się od Ciebie wymaga. Ma to też swoje plusy, ponieważ nie musisz się stresować podejmowaniem trudnym decyzji.

W tym wypadku ktoś inny podejmuje te decyzje za Ciebie. Nie twierdze, że odpowiedzialność i podejmowanie decyzji to łatwa sprawa, ale tylko dzięki temu możesz mieć więcej od życia. Więcej sukcesów, więcej pieniędzy i więcej satysfakcji. Zauważ, że najlepiej płatne prace to te, które wymagają właśnie odpowiedzialności. Z drugiej strony proste prace, które wykonywać może praktycznie każdy są mało płatne i nikt nie chce ich wykonywać.

Własna firma daję pełną wolność w kształtowaniu swojego życia
Własna firma daję pełną wolność w kształtowaniu swojego życia

Jak w takim razie brać większą odpowiedzialność za swoje zarobki oraz za swoje życie? Otwórz swoją firmę. Może to będzie oznaczać naukę przez wiele lat danej branży i jednoczesną pracę na etacie, ale z czasem będziesz w stanie pracować tylko i wyłącznie dla siebie. Ja bardzo długo uczyłem się biznesu w internecie. Wydawałem książki na Amazonie nie mając żadnej gwarancji zarobku i musiałem cały czas inwestować pieniądze w produkty oraz w wiedzę. Jednak najważniejszym czynnikiem była inwestycja czasu w naukę oraz w pracę. Głęboko wierzyłem, że w ciągu kilku lat rozwinę wystarczająco moją firmę i będę mógł odejść z pracy na etacie. Wziąłem wtedy pełną odpowiedzialność za moją przyszłość i kreowałem tą przyszłość aktywnie.

Prowadząc własną firmę to Ty podejmujesz wszelkie decyzje. Musisz się rozwijać i nie możesz czekać. Musisz być aktywną osobą i musisz aktywnie kształtować swoje życie. Odpowiedzialność i podejmowanie decyzji to najważniejsze umiejętności w skutecznym prowadzeniu własnej firmy. Musisz działać. Dodam, że w zmianie mojego podejścia na aktywne bardzo pomogły mi poranne nawyki oraz czytanie inspirujących książek. To Ty musisz być kowalem swojego losu.

Wolność jest bezcenna i warto ciężko pracować

Tworząc swój biznes będziesz dużo pracować. Szczególnie w pierwszych latach prowadzenia własnej firmy. Pomimo ogromu pracy otrzymasz coś wyjątkowego. Tym czymś jest właśnie wolność.

Ja np. jestem w stanie zorganizować sobie dzień w dowolny sposób. Nie muszę prosić o czas wolny, czy o kilka dni wolnego. Rezerwując np. kilkudniowe wakacje mogę wybrać okres, który najbardziej mi odpowiada i korzystać z wakacji kilka razy w roku. Swoją codzienną pracę zaczynam o poranku. Po dwóch godzinach pracy idę pobiegać, ponieważ tak mi pasuje. Czasami pracuję osiem godzin, a czasami tylko kilka godzin. Są to właśnie zalety płynące z wzięcia odpowiedzialności za swoje życie pod kątem biznesowym.

Ja podczas pracy nad produktami na Amazonie. Często chęci i motywacji brak - szczególnie, gdy biznes działa dobrze
Ja podczas pracy nad produktami na Amazonie. Często chęci i motywacji brak - szczególnie, gdy biznes działa dobrze

Własna firma czy może jednak etat? Jakie są minusy prowadzenia własnej firmy?

❗️ Nadmiar pracy i obowiązków

Każda firma będzie inna (w zależności od branży oraz rodzaju oferowanych produktów i usług). Moja działalność wymaga regularnej pracy, ale nie muszę być pod telefonem. Pracuję elastycznie korzystając z mojego laptopa. Zdaję sobie sprawę, że w wielu przypadkach problemem będzie nadmiar pracy w przypadku własnego biznesu. Odpowiedzialność, telefony i klienci - to może być coś, co nie każdy będzie w stanie wytrzymać. Dlatego też zdecydowałem się na prowadzenie biznesu w sieci, gdzie nie muszę odbierać telefonów i skaluję mój biznes za pomocą technologii.

❗️ Konieczność samodyscypliny

Jeżeli będziesz szefem we własnej firmie to zrozumiesz doskonale jak trudno czasem jest być zdyscyplinowaną osobą. W pracy na etacie musimy zjawić się w określonych godzinach, w określonym miejscu i wykonać określone obowiązki.

We własnej firmie sami decydujemy co i kiedy mamy wykonać. Daje to niesamowitą wolność, ale jest to też dużym wyzwaniem zarazem. Sami musimy dbać o naszą firmę, gdyż nikt inny za nas tego nie zrobi. Nasze zarobki i wyniki będą zależeć właśnie od naszej samodyscypliny. Na etacie często możemy trochę “pościemniać”, a wypłata na konto i tak wpłynie. Własna firma jednak w ten sposób nie działa. 🙂

❗️ Nie możesz się zwolnić i zmienić własnej firmy

Pracując na etacie masz też większe pole do manewru. Bardzo łatwo możesz zmienić miejsce pracy, szczególnie posiadając już umiejętności i doświadczenie. Nawet w razie problemów w danym miejscu pracy jesteś w stanie tą pracę zostawić i znaleźć inną. W obecnych czasach nie ma z tym większego problemu.

Prowadząc własną firmę nie możesz porzucić już tak łatwo swoich obowiązków. Na Tobie spoczywa pełna odpowiedzialność z projekty, zlecenia i za wszystko co robisz. Nawet w przypadku małej firmy. O dużych firmach zatrudniających wielu pracowników nawet nie wspomnę.

❗️ Musisz robić wszystko i wiedzieć wszystko

Ja tworząc książki na Amazonie oraz bloga muszę umieć o wiele więcej. Prowadzenie własnej firmy wymaga ode mnie znajomości podstaw księgowości oraz wielu aspektów prawnych.

Otwierając własną firmę musiałem znaleźć księgowość i solidnie przedyskutować z nimi mój sposób zarabiania. Często pojawiają się sytuacje natury prawno-technicznej, które trzeba rozwiązać. Czasem Urząd Skarbowy dzwoni do mnie i oczekuje wyjaśnień w danej sprawie, a innym razem faktury się nie zgadzają. Należy pamiętać o wielu sprawach, które normalnego pracownika na etacie nie interesują.

Własna firma - dla kogo będzie to dobry pomysł, a dla kogo nie?

Przede wszystkim dla osób ambitnych jest to bardzo dobre rozwiązanie. Jeżeli chcesz mieć coś od życia, zarabiać więcej i robić coś na własnych zasadach to jest to droga dla Ciebie. Pamiętaj, też że dobra praca na etacie może również dać Ci wiele. Nie ma jednej słusznej opcji.

Jednak to właśnie życie na własnych zasadach jest głównym czynnikiem, który mnie pociąga we własnej (nawet małej) firmie. Brak szefa i pełna kontrola nad własnymi poczynaniami. Tylko ode mnie zależy, gdzie znajdę się za pięć, czy dziesięć lat. Moje zarobki, miejsce pracy nie są zależne od decyzji osób trzecich, które często mogą kierować się swoimi własnymi interesami.

Dla kogo praca na etacie będzie odpowiednia?

Jeżeli nie chcesz podejmować ryzyka i wolisz mieć święty spokój to praca na etacie może być też dobrym wyborem. Nie każdy ma parcie, aby tworzyć własną firmę. Bardzo duża część społeczeństwa zadowoli się pracą na etacie, która da im przyzwoite zarobki i umożliwi spokojne życie. Nie ma w tym nic złego. Warto się zastanowić, która opcja jest dla nas, ponieważ zły wybór swojej ścieżki zawodowej sprawi, że będziemy niezadowoleni z naszego życia.

Całkowicie rozumiem osoby, które wybierają pracę na etacie i zamiast siedzieć wieczorami nad własnym biznesem idą sobie po prostu na rower. Każdy jest inny i warto podjąć świadomą decyzję w tym aspekcie, która będzie dostosowana do naszej osoby.

Czy decyzja o odejściu z etatu była dobrą decyzją?

W moim wypadku czuję, że była to najlepsza decyzja mojego życia i piszę to naprawdę bardzo serio. Wybrałem prowadzenie własnej firmy w postaci bloga oraz publikacji książek na Amazonie. Moje specyficzne umiejętności byłyby trudne do wykorzystania w większości miejsc w pracy na etacie.

W przeszłości nie potrafiłem się odnaleźć w wielu różnych pracach i dopiero praca na własny rachunek w wybranej przeze mnie niszy dała mi ogromną satysfakcję oraz przy okazji bardzo dobre zarobki.

Otworzenie własnej firmy i odejście z etatu to najlepsza decyzja mojego życia
Otworzenie własnej firmy i odejście z etatu to najlepsza decyzja mojego życia

Jak założyć własną firmę?

Jeżeli myślisz o stworzeniu i prowadzeniu własnej firmy to zastanów się na początku jaki styl życia chcesz prowadzić. Zarówno praca na etacie oraz prowadzenie własnej firmy umożliwiają prowadzenie określonego stylu życia. Każdy z tych stylów jest inny i każdy będzie odpowiedni dla różnych osób.

Co więcej różne rodzaje działalność będą oferować zupełnie inny styl życia. Dla przykładu moja firma (blogowanie, sklep internetowy oraz Amazon) wymaga ode mnie dużej ilości pracy, ale zarazem mogę pracować kiedy chcę i skąd chcę. Nie muszę być pod telefonem i pracuję elastycznie. Zupełnie inaczej będzie działać Twoja firma, gdy zdecydujesz się być np. freelancerem w internecie (kontakt z klientem będziesz wymagany częściej). Jeszcze inaczej będzie, gdy będziesz świadczyć fizycznie usługi. Wtedy konieczny będzie regularny kontakt telefoniczny z klientami itd. Ja uwielbiam pracę w domu, a niektórzy preferują natomiast kontakt z klientem. Jednak ponad pięć lat pracy w restauracji i codzienna obsługa często trudnego klienta sprawiły, że nie czuje specjalnej potrzeby zajmowania się codziennie klientami. 🙂

Zobacz też posta na temat tego jak założyć formalnie firmę oraz jak prowadzić na początku działalność nierejestrową.

Podobnie zresztą w przypadku pracy na etacie. Każda praca zaoferuje Ci inny styl pracy. Dlatego warto się dokładnie zastanowić co nas kręci oraz co może potrafimy robić i w jakiej dziedzinie chcemy się rozwijać. Dopiero na podstawie tych informacji podejmij decyzję co chcesz robić, ponieważ często zmiana oraz przebranżowienie wymaga długiego czasu.

Pamiętaj, też że w wielu przypadkach możesz założyć własną firmę i robić dokładnie to samo co robisz teraz na etacie. Znam specjalistów, którzy pracowali bardzo ciężko w dużych firmach. Jedna z takich osób została zwolniona i zdecydowała się świadczyć te same usługi, ale już pod szyldem własnej firmy. Teraz ta osoba wykorzystuje swoje umiejętności do prowadzenia własnego biznesu i czerpie z tego wielokrotnie większy profity. Komfort życia jest wtedy zupełnie inny, a my możemy wykonywać dane usługi dla wielu firm jednocześnie oraz skalować nasz biznes za pomocą naszych własnych pracowników.

Interesuje Cię szeroko pojęty biznes w internecie? Zapisz się na mój darmowy kurs Amazona i biznesu online i dowiedz się jaki typ biznesu online jest dla Ciebie najlepszy.

Własna firma - czy warto? Plusy, minusy i wnioski - zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.