Jak nagrywać vloga na YouTube oraz czym ja nagrywam?

Jak nagrywać vloga na YouTube oraz czym ja nagrywam
Jak nagrywać vloga na YouTube oraz czym ja nagrywam

W tym wpisie pokażę jak nagrywać vloga oraz jakiego sprzętu ja używam. Przedstawię dokładnie jak taki proces wygląda, aby każda osoba chcąca tworzyć treści w ten sposób mogła łatwo rozpocząć swoją przygodę z nagrywaniem. Co więcej chcę też udowodnić, że nie trzeba wcale drogiego i skomplikowanego sprzętu, aby rozpocząć swój biznes w postaci kanału na YouTube, bloga i szeroko pojętego vlogowania.

Blogowanie na YouTube, czyli po prostu vlogowanie to nowoczesny i bardzo ciekawy sposób na biznes połączony z pasją. Ciężko wymienić wszystkie możliwości i opcje, które można wykorzystać w tym modelu biznesowym. Najważniejszą zaletą tego typu działań jest możliwość stworzenia własnego vloga i kanału na YouTube, który będzie opierał się na naszych pasjach oraz na naszej osobie. Jest to fenomen naszych czasów, gdyż praktycznie każdy bez dużego kapitału jest w stanie tworzyć z pasją własną markę osobistą i z czasem również zarabiać na tej marce.

Vlogowanie to regularne tworzenie treści wideo (najczęściej na YouTube) o określonej tematyce. Z założenia jest to taki internetowy dziennik, ale w rzeczywistości mogą być to bardzo różne treści. Najlepszym przykładem może być publikowanie treści edukacyjnych, informacyjnych lub rozrywkowych przez osobę, która w ten sposób tworzy własny kanał i własną markę.

Prowadzenie kanału na YouTube bardzo pomogło mi stworzyć ciekawy biznes oparty na moich pasjach. Dzięki mojemu vlogowi oraz blogowi na WordPress jestem w stanie prowadzić mój bardzo osobisty biznes, który pozwala mi na zupełnie inne życie niż jeszcze kilka lat temu. Mogę nagrywać i pisać o tym co mnie interesuje. Robiąc to wszystko w przemyślany sposób możemy stworzyć ciekawy i bardzo osobisty biznes, który da nam wiele swobody w życiu.

Jak nagrywać VLOGA na YouTube?

Poniżej przedstawiam jakiego sprzętu używam do nagrywania moich filmów na YouTube, ponieważ sporo czasu zajęło mi wypracowanie odpowiedniego zaplecza technicznego w tym aspekcie. Myślę, że wielu z Was może sobie dzięki tym informacjom znacząco ułatwić start z własnym vlogiem.

Jak nagrywać vloga? - mój sprzęt do nagrywania
Jak nagrywać vloga? - mój sprzęt do nagrywania

Na zdjęciu widać zestaw do nagrywania moich filmów na YouTube. Przez bardzo długi czas do nagrywania używałem wyłącznie smartfona Samsung Galaxy J5, czyli dość budżetowego telefonu. Ten zwykły i tani telefon pozwolił mi nagrać większość filmów na mój kanał na YouTube. Nawet dzisiaj pomimo dużych zarobków z mojego bloga nadal używam tego samego telefonu.

Niedawno zainwestowałem natomiast w kamerę GoPro Hero 7 Black, która wprowadziła nową jakość w moich materiałach. Od kilku lat posiadam też trochę wiekową już kamerę GoPro Hero 2014, która służyła mi jako gadżet na wycieczki, ale najnowsza wersja GoPro jest sprzętem z najwyższej półki i oferuje ona bardzo dobrą jakość obrazu. Największą zaletą tej kamery jest rewelacyjna stabilizacja obrazu, która sprawia, że możemy uzyskać bardzo stabilny obraz nagrywając z ręki. Jest to bardzo ważna zaleta dla każdego vlogera, który nagrywa wszędzie i często spontanicznie.

Dźwięk i mikrofon na Vlogu

Kolejnym bardzo ważnym elementem podczas nagrywania materiałów do vloga jest kwestia dźwięku, ponieważ w większości przypadków będziemy nagrywać naszą osobę oraz nasz głos. Ja nagrywając samym smartfonem zauważyłem, że dźwięk jest niestety niezadowalający. Moje materiały opierają się głównie na przekazywaniu wiedzy i dlatego dźwięk na moim vlogu musi być wyraźny i przyjemny w odbiorze.

Nagrywając smartfonem nie możemy zdawać się wyłącznie na wbudowany mikrofon. W zależności od używanego smartfona dźwięk ten może być trochę gorszy, lub trochę lepszy, ale warto zaopatrzyć się mikrofon krawatowy zewnętrzny, który można kupić za 50 złotych i wpiąć prosto do złącza słuchawkowego. Dzięki temu dźwięk w filmach będzie bardzo dobrej jakości, a to co mówimy do mikrofonu będzie wyraźne i przyjemne w odbiorze. Jest to niesamowicie ważna kwestia w przypadku, gdy chcemy, aby nasze filmy były chętnie oglądane.

Jak nagrywać vloga? - mikrofon krawatowy do smartfona Boya
Jak nagrywać vloga? - mikrofon krawatowy do smartfona Boya

Podobnie zresztą podczas nagrywania innych materiałów, takie jak podcasty, wywiady, kursy online etc. Wtedy mikrofon (nawet najprostszy) robi ogromną różnice i dźwięk jest o wiele bardziej wyraźny. Szczerze polecam mikrofony krawatowe Boya, które można tanio kupić na Allegro w kilku wariantach i wpiąć prosto do swojego telefonu. Każdy inny mikrofon krawatowy też się pewnie sprawdzi dobrze.

Jak nagrywać VLOGA smartfonem?

Najlepszą i najtańszą opcją na początek dla każdego vlogera będzie smartfon ze średniej półki oraz mały mikrofon krawatowy (np. mikrofon Boya), który można podpiąć bezpośrednio do telefonu. W ten oto sposób mamy prosty zestaw, który nagrywa obraz i dźwięk w bardzo przyzwoitej jakości dosłownie z biegu. Nie musimy w tym wypadku używać żadnego innego sprzętu i możemy zacząć działać od razu.

Bardzo ważne w tym wypadku jest to, że obraz ze smartfona i dźwięk z mikrofonu nagrywany jest od razu do jednego pliku, który możemy używać bez żadnej edycji. Wystarczy podpiąć mikrofon do smartfona i zacząć nagrywać. Po zakończeniu nagrywania plik z filmem możemy wrzucić na YouTube prosto z naszego telefonu. Nie musimy materiału kopiować do komputera i edytować w programie do obróbki filmów. YouTube daje nam możliwość prostej edycji naszych filmów i dzięki temu możemy np. uciąć początek i koniec filmu już w edytorze online w YouTube. Daje nam to możliwość łatwego i spontanicznego nagrywania praktycznie wyłącznie przy pomocy smartfona. Jedyne co musimy zrobić to edytować lekko film na naszym laptopie, dodać opis, tytuł, słowa kluczowe oraz kilka innych rzeczy.

Smartfon Samsung Galaxy J5 + mikrofon krawatowy Boya - mój podstawowy sprzęt przez większość czasu
Smartfon Samsung Galaxy J5 + mikrofon krawatowy Boya - mój podstawowy sprzęt przez większość czasu

W przypadku tworzenia bardziej skomplikowanych filmów należy oczywiście nauczyć się podstawowej obsługi programów do edycji filmów i wtedy możemy tworzyć o wiele bardziej złożone materiały. Jednak na moim przykładzie widać, że można w bardzo łatwy sposób nagrywać vloga z dobrym obrazem oraz dźwiękiem. Warto zacząć z prostym zestawem, a z czasem, w miarę zdobywania doświadczenia, możemy nasz sprzęt oraz nasze filmy udoskonalać.

Zainwestuj w statyw oraz w nową aplikację do nagrywania

Warto również zainwestować w prosty statyw do smartfona. Obraz zmienia się wtedy nie do poznania, nawet przy użyciu taniego smartfona. Statyw można kupić poniżej stu złotych i to właśnie statyw jest kluczem do osiągnięcia profesjonalnego efektu tanim kosztem. Dzięki statywowi możemy naszego smartfona lub kamerę umieścić w dowolnym miejscu, a obraz jest zawsze stabilny. Dodatkowo polecam też zakup Selfie Sticka, gdyż fajnie się on sprawdza w prowadzeniu vloga. 🙂

Jeżeli będziesz nagrywać smartfonem to zainstaluj również darmową aplikację Open Camera. Umożliwia ona nagrywanie filmów w bardziej profesjonalny sposób, ponieważ oferuje dostęp do kilku ciekawych opcji, które w standardowej aplikacji do nagrywania zazwyczaj nie są dostępne.

Open Camera to darmowa aplikacja do smartfona. Oferuje mnóstwo opcji, które nie są dostępne w standardowej aplikacji
Open Camera to darmowa aplikacja do smartfona. Oferuje mnóstwo opcji, które nie są dostępne w standardowej aplikacji

Jak nagrywać VLOGA GoPro?

Jeżeli chcesz nagrywać swoje materiały na zewnątrz i w ruchu to zakup kamery GoPro (lub podobnej) może być bardzo dobrym pomysłem. Kamery sportowe są bardzo poręczne i idealnie nadają się do codziennego vlogowania. Ja używam GoPro Hero 7 Black.

Największym problem związanym z nagrywaniem GoPro jest fakt, że nawet najnowsza wersja tej kamery oferuje dość słabą jakość dźwięku. Ma to szczególne znaczenie podczas nagrywania filmów, gdzie zależy nam przekazaniu informacji i na dobrej jakości naszego głosu. Ja ten problem rozwiązuje nagrywając dźwięk osobno. Używam mikrofonu krawatowego Boya wpiętego do smartfona i dźwięk nagrywam w aplikacji Voice Recorder. Dzięki temu dźwięk jest bardzo dobrej jakości (taki sam jak w przypadku nagrywania smartfonem), ale znajduje się on już niestety w osobnym pliku.

GoPro Hero 7 Black - świetnie sprawdza się zwłaszcza podczas nagrywania w terenie
GoPro Hero 7 Black - świetnie sprawdza się zwłaszcza podczas nagrywania w terenie

Nagrywanie vloga przy pomocy GoPro i do tego nagrywanie dźwięku osobno, wymusza na nas konieczność późniejszego montażu materiału wideo. Dla mnie nie jest to duży problem, ponieważ jestem w tym aspekcie osobą w miarę doświadczoną. Plik wideo wrzucam do programu Movie Edit Pro, przycinam i synchronizuję ścieżkę dźwiękową. Taki montaż zajmuje mi maksymalnie kilka minut, a efekt jest rewelacyjny. Zdaję sobie sprawę jednak, że dla osób początkujących będzie to spory problem i takim osobom zalecam nagrywanie smartfonem (z mikrofonem) i montaż online przy pomocy kreatora w YouTube.

Pokonaj strach, twórz coraz lepsze treści i działaj regularnie

Aspekty techniczne są ważne i na początku pewnie przysporzą Ci trochę stresu. Jednak chcę podkreślić bardzo ważną rzecz na koniec - nie potrzebujesz najlepszego sprzętu, aby stworzyć fajnego vloga na YouTube. Vlogowanie jest czymś co może robić każdy, kto posiada przeciętnego smartfona.

Liczą się Twoje chęci do działania i wiara w to co robisz. Ja tworząc bloga i vloga na YouTube wszystko oparłem na swojej pasji, zainteresowaniach oraz na wiedzy, którą posiadałem.

Nie musisz być też mistrzem w tym co przedstawiasz na vlogu. Owszem z czasem będziesz publikować coraz lepsze treści, ale ważne jest Twoje przekonanie, że to co robisz ma sens. Możesz pokazać swoją drogę do celu i dzielić się wiedzą zdobywaną każdego dnia. Nie ważne czy Twój blog traktuje o biznesie, czy o sporcie i fitnessie. Działaj, twórz ciekawe treści i wyjdź trochę przed szereg. Każdy toczy w swoim życiu codziennie małe bitwy i zdobywa małe szczyty. Vlogowanie nie jest tematem dla każdego, ale jeżeli czujesz, że interesuje Cię tworzenia treści wideo to po prostu zacznij.

Pamiętaj, że tworząc własnego bloga na YouTube możesz z czasem też na nim zarabiać. Zajrzyj do mojego ostatniego posta, gdzie pokazywałem jak można zarabiać na blogu.

Jak nagrywać vloga na YouTube oraz czym ja nagrywam? Zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.