Blogowanie - jak prowadzić bloga i jak zarabiać na blogu?

Blogowanie – jak prowadzić bloga i jak zarabiać na blogu?
Blogowanie – jak prowadzić bloga i jak zarabiać na blogu?

W tym wpisie pokażę Ci co to jest blogowanie oraz jak zarabiać na prowadzeniu własnego bloga. Przedstawię tutaj najważniejsze zasady, które należy stosować podczas tworzenia swojego bloga, niezbędne aspekty techniczne oraz sposoby zarabiania na własnym blogu.

Czym tak naprawdę jest blogowanie?

Temat wydaje się oczywisty - tworzymy swojego bloga w postaci strony WWW, piszemy artykuły i zarabiamy na blogu. Jednak blogowanie to przede wszystkim biznes długoterminowy i bardzo osobisty zarazem. Co to oznacza? Jeżeli chcesz stworzyć bloga, który z czasem odniesie sukces musisz przygotować się na wiele lat pracy i traktować blogowanie jako niekończący się osobisty projekt. 

Blogowanie to wieloletnie tworzenie własnej marki, zaufania i dawanie wartościowych treści przede wszystkim za darmo. Na początku tej trudnej i ciekawej drogi musisz zdać sobie sprawę z tego, że blogowanie to dawanie, a nie branie.

Ja tworząc mojego bloga nie miałem w planie jego szybkiej monetyzacji. Był to projekt, który powstał jako dodatek do mojego biznesu na Amazonie i do pracy na etacie. Gdy zaczynałem przygodę z blogowaniem mój biznes na Amazonie miał się już bardzo dobrze, a pracę na etacie rzuciłem dopiero ponad rok od startu bloga. Przez ponad rok pracowałem na etacie jako menedżer restauracji, posiadałem biznes na Amazonie i tworzyłem od podstaw bloga Od Kelnera Do Milionera.

Content Marketing, czyli jak robić skuteczny marketing w sieci
Blogowanie to wieloletnie tworzenie własnej marki, zaufania i dawanie wartościowych treści przede wszystkim za darmo.

Dlatego tworząc swojego bloga i swój własny biznes nie możesz traktować blogowania od razu jako źródła zarobku. Blogowanie to inwestycja długoterminowa i należy tworzyć bloga mając inne źródła dochodu lub oszczędności. Uważam, że zbyt szybka chęć zarabiania na blogu może blogowi zaszkodzić i blog sam w sobie powinien być czymś co zawsze daje solidną wartość za darmo.

Blogowanie - od czego zacząć?

Należy zacząć od wybrania odpowiedniej tematyki i naszej grupy docelowej. Musisz bardzo dobrze zastanowić się jakie problemy chcesz rozwiązywać. Blog jest sam sobie jest darmowym produktem, który ma pomagać innym.

Mój blog pomaga czytelnikom w tworzeniu biznesu w sieci (głównie na Amazonie) oraz w poprawie ich życia. Co najważniejsze wszystko opieram na moich (często negatywnych) doświadczeniach i pokazuję jak pokonywać wiele różnych przeciwności w życiu.

Jestem wielkim fanem książek i aktywnego kształtowania naszej rzeczywistości - o tym jest właśnie mój blog i jak się okazało bardzo wiele osób również chce podążać podobną drogą. Mogę nawet zaryzykować stwierdzenie, że mój blog jest też moją terapią. Pisząc na wybrane tematy muszę te tematy dogłębnie poznać i przeanalizować (nawet jeżeli wydaje mi się, że te tematy już znam), a to skutkuje często nowym spojrzeniem na wiele spraw.

Dawaj wartość, pomagaj czytelnikom, zdobywaj zaufanie i twórz swoją markę

Zacznij od zastanowienia się nad tym jak Ty możesz pomóc innym swoim blogowaniem. Blogowanie to tworzenie produktu, który ma pomagać rozwiązywać problemy i ma robić to przede wszystkim za darmo. Przez pierwszy rok nie staraj się monetyzować bloga i dawaj jak największą wartość swoim odbiorcom. Nawet jeżeli będzie to luźny blog rozrywkowy to ma on dawać świetną rozrywkę, a nie reklamować bezustannie Twoje produkty.

Poprzez publikowanie regularnych treści, które są wartościowe zdobywasz zaufanie swoich odbiorców. Każdy kto skorzysta z Twojej pomocy będzie do Ciebie wracać, jeżeli tylko będziesz publikować regularnie nowe wartościowe treści. Nie ma tutaj drogi na skróty - dobre treści wymagają ciężkiej pracy, ale z czasem dzięki temu Twój blog zyska na popularności, a Ty możesz starać się go wtedy zmonetyzować, ponieważ tylko dając wartość możesz z czasem otrzymać coś w zamian.

Dawanie dużej wartości i systematyczność to klucz do sukcesu

Jest to zasada, która sprawdzi się chyba w każdym biznesie. Pracuj ciężko, dawaj dużo swoim odbiorcom i rób to systematycznie. Nie możesz tego procesu pominąć, ponieważ Twoi czytelnicy będą wracać do Ciebie jedynie wtedy, gdy Twoje treści będą pomocne.

Publikując regularnie nowe treści sprawisz, że Twoi czytelnicy będą odwiedzać Twojego bloga regularnie. To jest właśnie tworzenie zaufania i silnej marki osobistej.

Skąd wziąć pomysł na bloga?

Tematyka Twojego bloga musi wynikać z Twoich zainteresowań i doświadczeń. Ja nie byłbym w stanie prowadzić już prawie dwa lata bloga, gdybym nie przeszedł trudnych doświadczeń w życiu i nie starał się przez wiele lat mojego życia poprawiać. Zamiłowanie do książek, do zmian, do pracy nad sobą, potem publikacja własnych książek na Amazonie i w końcu cały proces rzucania etatu na rzecz własnej firmy. To wszystko działo się przez lata i mój blog jest efektem ubocznym tych wszystkich doświadczeń. Dzięki temu mogę pomagać, uczyć oraz inspirować moich czytelników.

Uważam, że każdy z nas ma w sobie potencjał do stworzenia czegoś wartościowego. Jeżeli chcesz stworzyć swojego bloga to Ty też zdecydowanie możesz znaleźć swoją niszę i z czasem nawet na blogu zarabiać. Może to być nawet blog przedstawiający Twoje codzienne życie, pracę i pokazywanie własnej drogi.

Pamiętaj też, że forma Twojego bloga może (i będzie) z czasem ewoluować. Zauważysz doskonale jakie treści cieszą się większa popularności oraz co działa, a co nie. Jeżeli będziesz sumiennie tworzyć bloga to z czasem dostaniesz coraz większy feedback od czytelników, w którym to otrzymasz wyraźne wskazówki jakie treści oraz jakie produkty warto publikować.

Copywriting i tworzenie dobrych treści

Nie wystarczy mieć dobrego pomysłu na bloga oraz na treści, które będziemy publikować na tymże blogu. Trzeba umieć też stworzyć te treści dobrze i zaoferować je czytelnikom w przystępnej formie.

Copywriting to umiejętność pisania artykułów, które dobrze przekazują wiedzę i robią to w interesujący sposób. Jak taką umiejętność zdobyć? Należy ćwiczyć, uczyć się od lepszych od siebie oraz dużo czytać. Nie ma na to lepszego sposobu niż tworzenie własnego bloga. 🙂

W szkole uczymy się pisać i czytać poprzez właśnie czytanie i pisanie. Jeżeli uważasz, że nie potrafisz napisać dobrze pierwszego artykułu na bloga to weź się do pracy i zrób co potrafisz. Napisz tekst i popraw go wielokrotnie. Następnie pokaż go może osobie, która lepiej się zna na pisaniu i poproś o korektę. Z czasem zobaczysz, że pisanie przyjdzie Ci łatwiej, a Twoje umiejętności bardzo szybko będą się rozwijać.

Ustal cele i określ co chcesz zrobić

Bez planu się nie obejdzie. Jak pisałem na początku - blogowanie to biznes bardzo długoterminowy i tylko planowanie do przodu pozwoli Ci wytrwać. Zaplanuj sobie swoje cele nawet rok do przodu. Określ wyraźnie ile artykułów w miesiącu chcesz opublikować (ja publikuję dwa wpisy oraz filmy tygodniowo) i trzymaj się planu. Dopiero po wykonaniu planu rocznego możesz wyciągać pierwsze wnioski. W trakcie oczywiście obserwuj zainteresowanie wybranymi tematami i jeżeli trzeba to skoryguj swoje działania.

Blogowanie wymaga ustalania celów bardzo długoterminowych
Blogowanie wymaga ustalania celów długoterminowych. Bez tego możesz nie wytrwać. 

W takim planie długoterminowym możesz zawrzeć też (poza regularnym publikowaniem treści) tworzenie własnych produktów, współpracę i spotkania, marketing w social media, aspekty techniczne itd., czyli wszystko to co trzeba zrobić, ale nie zawsze się zrobić chce. 🙂

Aspekty techniczne tworzenia bloga

Jeżeli posiadasz już pomysł na bloga to musisz również opanować narzędzia niezbędne do blogowania. Wymagać to będzie chęci do nauki oraz przyswojenia aspektów technicznych, które trzeba znać, aby Twoje blogowanie działało dobrze i wyglądało dobrze. Obsługa tych narzędzi będzie Ci też potrzebna, jeżeli chcesz z czasem swojego bloga monetyzować, czyli zarabiać na nim. Poniżej znajdziesz podstawowe narzędzia potrzebne w procesie tworzenia bloga:

Znajomość odpowiednich narzędzi jest niezbędna w przypadku prowadzenia bloga
Znajomość odpowiednich narzędzi jest niezbędna w przypadku prowadzenia bloga.

WordPress - darmowa platforma do tworzenia stron WWW, blogów i sklepów internetowych. Jest to najbardziej popularna opcja na świecie dla blogerów. WordPress jest platformą intuicyjną, którą można rozbudowywać o różne wtyczki. Wtyczki umożliwiają dodanie wybranych funkcji takich jak np. sklep internetowy i wiele innych.

Hosting - swojego bloga opartego na WordPress musisz umieścić na wykupionym hostingu, czyli na serwerze. WordPress jest darmowy, ale za hosting trzeba już zapłacić abonament. Nie są to jednak wielkie kwoty i prowadzenie bloga jest samo w sobie bardzo tanie. Ja używam hostingu BlueHost, który jest rekomendowany przez platformę WordPress.

Media społecznościowe - twoja marka musi być widoczna w podstawowych mediach społecznościowych. Facebook i Instagram to podstawa i warto docierać do swoich odbiorców również za pomocą tych właśnie narzędzi, gdyż są one bardzo popularne.

YouTube - warto rozważyć również publikowanie treści wideo. Strona WWW z blogiem (wraz z listą mailingową) to podstawowy fundament blogowania. Jednak dobre treści wideo są bardzo pożądaną formą dla odbiorców i warto z czasem również dołączyć tego typu materiały do naszego bloga i promować go filmami na YouTube. W moim przypadku YouTube generuje bardzo dużo ruchu do mojego bloga.

Lista mailingowa - jest to fundament każdego bloga i biznesu w sieci. Dzięki liście mailingowej tworzysz społeczność opartą na własnej platformie. Możesz się z osobami na liście mailingowej dowolnie komunikować i polecać im masowo np. nowe wpisy lub z czasem płatne produkty. Nie możesz swojego bloga wyłącznie opierać na mediach społecznościowych, ponieważ nie masz do końca wpływu na zasięgi na Facebooku, YouTube, czy na Instagramie etc. Zobacz wpis dotyczący tworzenia listy mailingowej.

Fiverr - portal dla freelancerów. Zlecisz tutaj wszelkie prace (już od 5$) takie jak stworzenie logo, grafiki i wiele innych.

Canva - jest to genialne narzędzie online do tworzenia i edycji grafiki. W Canvie stworzyłem bardzo wiele grafik do mojego bloga oraz mnóstwo okładek do moich produktów na Amazonie.

BeFunky - kolejne narzędzie graficzne. Używam wersji płatnej, która daje możliwość obróbki grafiki na bardzo wysokim poziomie. Z czasem możesz rozważyć zakup tego narzędzia.

Vimeo - hosting dla video na potrzeby np. moich kursów online. Mój darmowy kurs NAJLEPSZE RODZAJE BIZNESU ONLINE używa Vimeo do hostingu długich filmów, które zobaczysz uczestnicząc w moim kursie.

Jak zarabiać na blogowaniu?

Teraz czas na najbardziej interesującą część tego wpisu, czyli zarabianie na blogu. Blogowanie pozwala nam zbudować społeczność wokół wybranej tematyki i marki. Tematyka ta może być bardzo różna, ale społeczność, ruch na blogu oraz przede wszystkim wypracowane zaufanie pozwala nam zarabiać na różne sposoby dzięki blogowi.

Istnieje kilka sposobów zarabiania na blogu i w zależności od tematyki bloga sposoby te mogą być różne.

Własny sklep internetowy
Jeżeli prowadzisz bloga i posiadasz nawet małą społeczność wokół wybranej tematyki to sklep internetowy może być dobrym pomysłem. Co sprzedawać? Wszystko zależy od tematyki Twojego bloga. Mogą być to zarówno produkty fizyczne jak i produkty produkty cyfrowe.

Jest mnóstwo platform takich jak Shoplo, Shoper, WpSeller, które można wykorzystać do stworzenia własnego sklepu internetowego. Ja korzystam z platformy WpIdea, która obsługuje sprzedaż kursów online w moim sklepie internetowym.

Możesz również sprzedawać za pomocą zewnętrznych platform takich jak Allegro, czy też Amazon (niestety w Polsce Amazon jeszcze nie działa) i warto sprzedawać swoje produkty w więcej niż jednym miejscu, jeżeli to tylko możliwe. Wszystko zależy od charakterystyki Twojej działalności. Ja sprzedaję książki za granicą przy pomocy Amazona oraz kursy online w Polsce za pomocą platformy WpIdea.

Afiliacja i polecanie produktów
Nie musisz wcale tworzyć własnych produktów i własnego sklepu, aby zarabiać. Możesz polecać produkty fizyczne, oprogramowanie, kurs online i wiele innych za pomocą programów partnerskich i otrzymywać z tego tytułu prowizję.

Za polecanie np. oprogramowania otrzymujemy często nawet 50% prowizji i nie musimy martwić się o tworzenie sklepu, produkty, obsługę klienta, czy też o obsługę płatności. W wielu przypadkach ten model zarabiania będzie bardzo ciekawą opcją. Może być to główny rodzaj zarabiania, albo dodatek do np. sklepu internetowego. Zobacz też wpis na temat zarabiania przy pomocy afiliacji.

Współpraca z firmami
W zależności od tematyki Twojego bloga możesz też rozważyć współpracę komercyjną z firmami. Jako bloger posiadasz społeczność i masz możliwość reklamowania różnego rodzaju produktów na swoim blogu. Możesz tworzyć np. artykuły sponsorowane dla wybranych partnerów. Ja tego rodzaju współpracy unikam (mój blog chyba do tego nie pasuje) i jeżeli coś polecam to robię to przy pomocy linków afiliacyjnych.

Reklamy na blogu
Możesz też włączyć reklamy Google na swoim blogu i zarabiać w ten sposób. Ja jednak uważam, że wyświetlanie reklam na blogu może mu tylko zaszkodzić, a zarobki z tego tytułu nie są zbyt duże. Jednak pewnie znajdą się blogi, gdzie ten sposób monetyzacji sprawdzi się dobrze.

Ja osobiście na moim blogu zarabiam głównie na sprzedaży kursów online oraz za pomocą afiliacji. Kursy online to nic innego jak przekazywanie wiedzy w przystępnej formie (zazwyczaj filmy wideo) na wybrany temat. Są to kursy dotyczące publikacji książek na Amazonie, tworzenia biznesu online oraz kurs z zakresu rozwoju osobistego.

Afiliacja (polecanie cudzych produktów) w moim wypadku to polecanie narzędzi online, których ja osobiście używam w moim biznesie i jest to mój drugi sposób na monetyzację bloga.

Podsumowując - blogowanie to temat niewątpliwie szeroki i istnieją blogi na bardzo różne tematy. Blogowanie może opierać się na zamiłowaniu do kuchni, podróży, biznesu, książek, samochodów i do wszystkiego tego co nas interesuje w świecie.

Uważam, że każdy blog oparty na pasji do wybranego tematu może być bardzo ciekawym pomysłem na biznes, który może dać wiele satysfakcji oraz z czasem również dobre zarobki. Ważne jest jednak, aby poza pasją do danego tematu przemyśleć dobrze blogowanie pod kątem biznesowym, czyli wybrać dobrą nazwę, zastanowić się nad potrzebami odbiorców i zdobyć odpowiednią wiedzę techniczną. Jeżeli poprzemy to regularnie dostarczanymi oraz wartościowymi treściami możemy zdecydowanie liczyć na sukces w tej branży.

Blogowanie - jak prowadzić bloga i jak zarabiać na blogu? Zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

    1 Response to "Blogowanie – jak prowadzić bloga i jak zarabiać na blogu?"

    • Szymon Owedyk

      Ciągłe ustalanie celu bloga i nowych treści, to podstawa. Mi pomaga w tym aktualnie aplikacja Nozbe i Trello. Dzięki za Twoje cenne wskazówki 🙂

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.