Jak zarabiać na Amazonie w młodym wieku?

Jak zarabiać na Amazonie w młodym wieku?
Jak zarabiać na Amazonie w młodym wieku?

Dostaję od Was mnóstwo wiadomości i komentarzy z pytaniem: „Jak zarabiać na Amazonie w młodym wieku?”. Dlatego w tym wpisie postaram się zgłębić temat publikacji na Amazonie własnych e-booków, książek papierowych i produktów low-content przez niepełnoletnich, czyli osoby przed osiemnastym rokiem życia.

Zarabianie w młodym wieku (przed osiemnastym rokiem życia) w Polsce nie jest problemem i każdy może to robić. Nawet jeśli nie masz jeszcze osiemnastu lat, to możesz spokojnie zarabiać swoje pierwsze pieniądze. Rozliczyć możesz się samodzielnie lub z rodzicami – wszystko zależy od rodzaju pracy, którą wybierzesz. Nie będę w tym poście skupiać się na rozliczaniu Twoich zarobków w pospolitych przypadkach, ponieważ zostało to świetnie wytłumaczone np. w tym artykule. Zawsze zachęcam też do rozliczania się z pomocą osoby, która zajmuje się tym zawodowo, gdyż nie ponosimy wtedy dużych kosztów, a zyskujemy pewność, że jesteśmy rozliczeni poprawnie niezależnie od sytuacji.

Jak zarabiać na Amazonie w młodym wieku?

To pytanie słyszę bardzo często od moich widzów. Publikacja e-booków, książek i produktów low-content (np. zeszytów) jest bardzo pociągającym sposobem zarabiania dla ludzi w każdym wieku. Wcale mnie nie dziwi, że metoda ta interesuje również osoby przed osiemnastką, ponieważ można w ten sposób zarabiać bez wkładu własnego – wystarczą nam komputer oraz chęci do pracy. Jeżeli nie wiesz, jak działa publikacja własnych produktów na Amazonie przez platformę Amazon Kindle Direct Publishing, to zapraszam Cię do tego posta, w którym wszystko zostało opisane ze szczegółami.

Amazon przedstawia bardzo jasno sytuację, jeżeli chodzi o publikację produktów przez osoby niepełnoletnie:

You must have an active Program account in order to participate in the Program. You represent that you are at least 18 years old (or the age of majority where you reside, whichever is older) and that you are able to form a legally binding contract. A parent or guardian of a minor can open a KDP account and be the Publisher of the minor’s Book.

Po przetłumaczeniu na język polski otrzymujemy następującą informację:

Musisz mieć aktywne konto, aby wziąć udział w programie. Oświadczasz, że masz co najmniej 18 lat oraz że jesteś w stanie zawrzeć prawnie wiążącą umowę. Rodzic lub opiekun małoletniego może otworzyć konto KDP i być wydawcą książki małoletniego.

Wnioski są jasne. Osoba przed osiemnastym rokiem życia nie może samodzielnie publikować książek przez platformę Amazon Kindle Direct Publishing. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby konto zostało założone przez Twojego rodzica i udostępnione Tobie. Teoretycznie jeżeli masz starsze rodzeństwo lub zaufaną osobę, to również możesz się z kimś takim dogadać (warto wtedy nawet podpisać prostą umowę) i publikować własne produkty, korzystając z jego konta.

Jak zarabiać na Amazonie w młodym wieku? Amazon Kindle Direct Publishing
Jak zarabiać na Amazonie w młodym wieku? Amazon Kindle Direct Publishing

Kindle Direct Publishing to publikacja produktów na Amazonie bez żadnych kosztów. Dlatego z punktu widzenia każdego rodzica jest to sytuacja prosta i nieobarczona ryzykiem. Amazon nie pobiera opłat za prowadzenie konta KDP i wymaga rozliczania przychodów raz w roku z tytułu praw autorskich. Wynagradzane są jedynie Twoja praca i efekty sprzedażowe.

Deklaracja podatkowa na Amazon Kindle Direct Publishing

Aby utworzyć konto na Amazon KDP, wystarczy podać swój adres e-mail. Jednak właściwą rejestracją jest wypełnienie deklaracji podatkowej USA i podanie odpowiednich danych. W przypadku rejestracji konta na osobę dorosłą (rodzica) należy podać wszystkie dane tej osoby. Konto takie będzie pełnoprawnym kontem rodzica i może zostać udostępnione osobie niepełnoletniej do tworzenia swoich produktów.

Zachęcam też do skorzystania z moich kursów (szczególnie z kursu Produkt24), gdzie pokazuję krok po kroku, jak wypełnić deklarację podatkową oraz przeprowadzić resztę niezbędnych czynności. W innych moich postach znajdziesz też wiele informacji na temat publikacji swoich produktów na Amazonie. Zapisz się na darmowy kurs Amazona i biznesu online, w którym pokazuję szczegółowo kilka różnych sposobów zarabiania w sieci.

Konto bankowe i zapłata za sprzedaż Twoich produktów

Jeżeli zdecydujesz się na publikację produktów przy pomocy konta rodziców, to powinieneś również zadbać o podpięcie do konta Amazon KDP konta bankowego, na które z czasem zacznie wpływać Twoje wynagrodzenie. Konto bankowe musi należeć do tej samej osoby, która jest właścicielem konta Amazon KDP.

Wystarczy konto (najlepiej walutowe w euro) bez karty – wtedy unikniesz opłat w wielu bankach. Można też podpiąć konto Revolut, które świetnie sprawdza się we współpracy z Amazonem i oferuje bardzo dobre kursy wymiany walut. Z moim linkiem otrzymasz kartę Revolut za darmo.

Rozliczanie sprzedaży z Amazona

Wiesz już, jak zarabiać na Amazonie w młodym wieku – teraz czas na temat rozliczania sprzedaży z tego tytułu. Do publikowania e-booków i książek papierowych używamy portalu Kindle Direct Publishing, który należy do Amazona. W ten sposób udzielamy licencji na nasze książki (e-booki lub wersje papierowe drukowane na żądanie), więc stanowi to przychód z praw autorskich. Amazon obsługuje w pełni sprzedaż i wysyłkę produktów oraz przejmuje w 100% kontakt z klientami. Ty jesteś wyłącznie autorem i otrzymujesz zapłatę z tytułu praw autorskich.

Po zakończeniu roku kalendarzowego Kindle Direct Publishing do 15 marca roku następnego udostępnia nam formy podatkowe, w których mamy określone kwoty naszego zarobku. Forma podatkowa nosi nazwę 1042-S i jest dostępna w panelu sprzedawcy Kindle Direct Publishing od 15 marca. Jest to forma podatkowa dla osób mieszkających i publikujących poza USA – osoby publikujące ze Stanów Zjednoczonych otrzymują inne rozliczenie. Prócz tego dostaniesz wiadomość z informacją, że forma podatkowa jest gotowa do pobrania. W Polsce należy rozliczyć się do końca kwietnia. Zapraszam do wpisu, który szerzej objaśnia temat rozliczania sprzedaży z Amazon KDP.

Jak zarabiać na Amazonie w młodym wieku? Zobacz wideo:

Słuchaj w formie podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu playera). Więcej informacji TUTAJ.

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.