Co zrobić, gdy nie masz pieniędzy? 4 KROKI do własnego biznesu

Co zrobić, gdy nie masz pieniędzy - 4 KROKI do własnego biznesu
Co zrobić, gdy nie masz pieniędzy – 4 KROKI do własnego biznesu

Ten wpis jest odpowiedzią na bardzo często zadawane mi pytanie. Na moim blogu uczę zarabiania pieniędzy dzięki publikacji na Amazonie oraz na przykładzie blogowania. Moje materiały skupiają się na tworzeniu czegoś własnego w długim okresie czasu. Czy te sposoby są dobre dla osób, które potrzebują pieniędzy tu i teraz? Co zrobić, gdy nie masz kapitału i jesteś w trudnej sytuacji finansowej?

Wiele osób pisze do mnie i nakreśla swoją trudną sytuację finansową. Każdy przypadek jest oczywiście inny, ale brak pieniędzy dotyka osoby zarówno młode, które po prostu jeszcze nie pracują, jak i trochę starsze, które z różnych przyczyn znajdują się w trudnej sytuacji (duże wydatki, utrata pracy etc.). Zdaję sobie sprawę, że moje materiały, kursy online i temat działania w sieci są w takim przypadku bardzo pociągające. Sam przecież kilka lat temu zafascynowałem się Amazonem oraz biznesem w internecie i doprowadziło mnie to do zdecydowanie lepszej pozycji finansowej. Czy biznes online jest jednak dobrą drogą dla osób bez pieniędzy? Chcę w tym poście dać Wam kilka rad odnośnie do tego, jak poprawić swoją sytuację finansową w drodze do własnej firmy.

Co zrobić, gdy nie masz pieniędzy? 4 KROKI do własnego biznesu

Tworzenie własnego biznesu wymaga zainwestowania czasu oraz kapitału. Nawet wydanie prostych produktów na Amazonie to inwestycja dużej ilości naszego czasu oraz odrobiny pieniędzy. Co w takim razie zrobić, gdy nie masz funduszy? Jeżeli jesteś w trudnej sytuacji, musisz niestety początkowo zrezygnować z własnego biznesu na rzecz zwykłej pracy. Może Cię to lekko zszokować, ale każdej osobie w trudnym położeniu pytającej o moje kursy Amazona i biznesu online odpowiadam zawsze to samo: zanim zdecydujesz się na zakup kursów oraz pierwsze kroki w biznesie, musisz zapewnić sobie regularne źródło dochodu. Co to oznacza? Nie kupuj moich kursów, jeżeli masz trudną sytuację materialną, oraz nie inwestuj od razu w żaden inny biznes.

1. Zostań „kelnerem” na jakiś czas i zarabiaj szybko

Jeżeli masz problemy finansowe i nie masz pieniędzy, to zacznij od zwykłej pracy. Jeśli jeszcze nie pracujesz (tyczy się to głównie młodych osób), to poszukaj sobie pracy, którą może dostać każdy. Mamy teraz rynek pracownika i niezależnie od Twojego wieku i doświadczenia możesz dostać pracę, w której zarobisz pierwsze pieniądze. Nie ma tutaj żadnej wymówki, która Cię przed tym uchroni.

Nieważne, jak bardzo skomplikowana jest Twoja sytuacja. Zawsze możesz wykonywać proste prace. Nawet jeżeli masz rentę, alimenty, nie masz osiemnastu lat itd., poszukaj pracy w restauracji na zmywaku bez żadnej umowy. Jeżeli choć trochę się chce, to zawsze da się zarobić pierwsze pieniądze. Wiem, o czym mówię, ponieważ przez ponad pięć lat pracowałem w restauracji jako kelner, a następnie jako menedżer. Uwierz mi, że płatne zajęcie można znaleźć bez dokumentów, bez obywatelstwa, bez pozwolenia na pracę, bez doświadczenia, a nawet bez znajomości języka polskiego. Wystarczy po prostu wyjść z domu i popytać. Jaka jest Twoja wymówka? Dodam też, że praca przeciętnego kelnera jest całkiem nieźle płatna i można ją dostać bez żadnego doświadczenia.

W przypadku osób trochę bardziej zaawansowanych życiowo (tutaj mam na myśli osoby dorosłe) postępowanie powinno być podobne. Załóżmy, że masz trzydzieści lub czterdzieści lat i jesteś w trudnej sytuacji finansowej. Może Twoja obecna pensja nie wystarcza Ci na życie lub straciłeś pracę. Pierwszym krokiem również powinno być znalezienie zwykłej pracy i zabezpieczenie Twoich podstawowych potrzeb. Nieważne, jakie masz wykształcenie i doświadczenie zawodowe – jeżeli nie masz pieniędzy, to bierz się do pracy i zacznij działać.

Nawet jeśli masz tytuł magistra, nie wstydź się pracować np. w restauracji jako kelner lub jako pomoc kuchenna (ładniejsza nazwa osoby zmywającej). Ja z tytułem magistra rozwoziłem jedzenie skuterem i byłem kelnerem przez wiele lat. Następnie jako menedżer restauracji zarabiałem jednocześnie więcej poza etatem w sieci, ale gdy osoba zmywająca nie przychodziła do pracy, to zmywałem przez cały dzień naczynia. Robiłem to, mimo że miałem tytuł magistra i zarabiałem już nawet dziesięć tysięcy złotych miesięcznie. Dlatego nie ma znaczenia, w jakiej sytuacji finansowej jesteś – musisz zabrać się do pracy i zapewnić sobie regularny dochód, jeżeli brakuje Ci pieniędzy.

2. Oszczędzanie oraz odkładanie poduszki finansowej

Nikt z nas nie chce przez całe życie wykonywać kiepskiej pracy. Dlatego kolejnym krokiem po zapewnieniu sobie regularnych/dodatkowych przychodów będzie stopniowe tworzenie oszczędności. Najlepszym sposobem jest odkładanie minimum dziesięciu procent swoich zarobków. Jeżeli jesteś w stanie odkładać więcej, to oszczędzaj nawet pięćdziesiąt procent zarobionych pieniędzy.

Ja sam przez wiele lat jednocześnie pracowałem w restauracji, tworzyłem biznes na Amazonie i z czasem pracowałem nad moim blogiem. Mogłem zrezygnować z pracy na etacie o wiele wcześniej, ale zależało mi na odkładaniu dużej części moich zarobków i przez długi czas tak właśnie robiłem. Nie było to łatwe ani przyjemne. Do dzisiaj wydaję zdecydowanie mniej, niż zarabiam. Oszczędzanie pieniędzy to kolejny etap po zarabianiu, a posiadanie nadwyżek finansowych pozwoli Ci poczuć wiele swobody oraz pewności siebie. Co więcej, oszczędności z czasem pozwolą Ci na inwestowanie w wiedzę oraz w Twój pierwszy biznes.

Poza samymi oszczędnościami warto stworzyć również poduszkę finansową, która jest czymś zupełnie innym niż kapitałem przeznaczonym na pierwsze inwestycje. Poduszka finansowa to zabezpieczenie, które w razie problemów pozwala nam zaspokoić potrzeby i nie rezygnować z naszych planów. Dobrze jest, gdy wielkość poduszki finansowej jest równa kwocie pozwalającej nam zaspokoić nasze wydatki przez sześć miesięcy.

3. Inwestycja pierwszych pieniędzy w wiedzę

Pierwszą inwestycją, której dokonasz, powinna być edukacja, czyli inwestycja w siebie. Nie mówię tutaj o wiedzy szkolnej, która jest często przestarzała oraz bardzo nieżyciowa. Gdy już posiądziesz stałe źródło dochodu oraz pierwsze oszczędności, zacznij szukać wiedzy, która być może z czasem pomoże Ci zmienić pracę, otworzyć własny biznes i zarabiać więcej. Wiedza nie kosztuje wiele pieniędzy, ale jej zdobywanie wymagać będzie odrobiny samodyscypliny. Nie wiem, dlaczego tak jest, ale bardzo często boimy się wydać pięćdziesiąt złotych na książkę, a jednocześnie nie mamy problemów z wydawaniem większych kwot na rzeczy zbędne. Książka kosztuje niewiele więcej niż butelka wódki, ale będąc w trudnej sytuacji finansowej, prościej iść na łatwiznę. Nikt nie mówi, że życie jest lekkie, ale wiedza pozwoli Ci iść do przodu.

W moim przypadku książki okazały się bardzo pomocne. Czerpię z nich wiele inspiracji oraz wiedzy od osób, które osiągnęły dużo w swoim życiu. Regularnie czytam i to właśnie czytanie pomogło mi w późniejszym biznesie, a swego czasu również w pracy na etacie. Nieważne, czy chcesz wystartować z własnym biznesem, czy może zależy Ci na awansie zawodowym – wiedza pomaga być lepszym w tym, co robisz, oraz pozwala więcej zarabiać.

4. Inwestycja we własny biznes

Dochodzimy teraz do punktu, od którego większość osób z problemami finansowymi chciałaby zacząć. Nawet mały i prosty biznes wymaga od nas inwestycji czasu oraz pieniędzy. Niestety borykając się z problemami finansowymi, nie da się zainwestować czasu oraz pieniędzy we własną firmę. Każdy rodzaj biznesu pozwala zarabiać lepiej niż praca dla kogoś, ale ma to też swoją cenę – zwykle jest nią długi okres, w którym należy inwestować swój czas oraz pieniądze bez żadnej gwarancji sukcesu. Nie jest to najlepsza droga dla osoby, która nie ma pieniędzy na życie.

Dyscyplina zdobyta podczas trudnej pracy na etacie, wypracowane oszczędności oraz wiedza zdobyta w międzyczasie pozwolą Ci mądrze wybrać pomysł na biznes i finalnie pozbyć się problemów finansowych. Gdy nie masz pieniędzy, musisz zazwyczaj przejść przez wszystkie pokazane tutaj etapy, zanim zaczniesz tworzyć coś swojego. Ja sam przez lata jednocześnie pracowałem w restauracji, oszczędzałem pieniądze oraz inwestowałem w wiedzę. Dopiero po czasie przystąpiłem do powolnego budowania swojego dodatkowego biznesu.

Wszystkim osobom w trudnej sytuacji finansowej chcę pokazać, że można w przeciągu kilku lat zdecydowanie zmienić swoje życie. Mój blog ma być dla Ciebie przykładem, że się da. Nie obejdzie się jednak bez ciężkiej pracy, oszczędzania oraz nauki.

Czy warto publikować na Amazonie, gdy nie ma się pieniędzy?

Każdej osobie, która zadaje mi to pytanie, chcę na początku odradzić ten (oraz każdy inny) rodzaj biznesu. Wymaga on inwestycji czasu oraz pieniędzy. Co więcej, pierwsze zarobione na Amazonie pieniądze otrzymasz po kilku miesiącach od startu, a większe kwoty będą spływać do Ciebie regularnie dopiero po czasie i tylko wtedy, gdy Twoje działania będą skuteczne. Nie jest to najlepsza opcja, jeżeli potrzebujesz pieniędzy szybko lub jesteś w trudnej sytuacji materialnej.

Zamiast tego zachęcam każdego do zapewnienia sobie regularnego lub dodatkowego dochodu z dowolnej pracy na etacie oraz do odkładania oszczędności. Dopiero takie postępowanie pozwoli na pierwsze inwestycje w wiedzę oraz – z czasem – w swój pierwszy biznes.

Co robić, gdy nie masz pieniędzy? 4 KROKI do własnego biznesu – zobacz wideo:

Słuchaj w formie podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu playera). Więcej informacji TUTAJ.

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.