Co zrobić, gdy nie masz pieniędzy? 4 KROKI do własnego biznesu

Co zrobić, gdy nie masz pieniędzy - 4 KROKI do własnego biznesu
Co zrobić, gdy nie masz pieniędzy - 4 KROKI do własnego biznesu

Ten wpis jest odpowiedzią na bardzo często zadawane mi pytanie. Na moim blogu uczę zarabiania pieniędzy dzięki publikacji na Amazonie oraz na przykładzie blogowania. Moje materiały skupiają się na tworzeniu czegoś swojego w długim okresie czasu. Czy moje sposoby są dobre dla osób, które potrzebują pieniędzy “tu i teraz”? Co zrobić, gdy nie masz pieniędzy i jesteś w trudnej sytuacji finansowej?

Wiele osób pisze do mnie i opisuje swoją trudną sytuację finansową. Każdy przypadek jest oczywiście inny, ale brak pieniędzy dotyka zarówno osoby młode, które po prostu jeszcze nie pracują oraz osoby trochę starsze, które z różnych przyczyn znajdują się w trudnej sytuacji (duże wydatki, utrata pracy etc.). Zdaję sobie sprawę, że moje materiały, kursy online i temat biznesu w sieci jest bardzo pociągający w takim przypadku. Sam przecież kilka lat temu zafascynowałem się Amazonem oraz biznesem w internecie i doprowadziło mnie do zdecydowanie lepszej pozycji finansowej obecnie. Czy biznes online jest jednak dobrą drogą dla osób bez pieniędzy? Chcę w tym poście dać Wam kilka rad odnośnie tego jak poprawić swoją sytuację finansową w drodze do własnego biznesu.

Co zrobić, gdy nie masz pieniędzy? 4 KROKI do własnego biznesu

Tworzenie własnego biznesu wymaga zainwestowania czasu oraz kapitału. Nawet wydanie prostych produktów na Amazonie to inwestycja dużej ilości naszego czasu oraz odrobiny pieniędzy. Co w takim razie zrobić, gdy nie masz pieniędzy? Jeżeli jesteś osobą, która jest w trudnej sytuacji musisz niestety początkowo zrezygnować z własnego biznesu na rzecz zwykłej pracy. Może to Cię lekko zszokować, ale każdej osobie w trudnej sytuacji, która pyta o moje kursy Amazona i biznesu online, odpowiadam zawsze to samo - zanim zdecydujesz się zakup kursów oraz pierwsze kroki w biznesie, musisz zapewnić sobie regularne źródło dochodu. Co to oznacza? Nie kupuj moich kursów, jeżeli masz trudną sytuację materialną oraz nie inwestuj od razu w żaden inny biznes.

1. Zostań “kelnerem” na jakiś czas i zarabiaj szybko

Jeżeli masz problemy finansowe i po prostu nie masz pieniędzy to zacznij od zwykłej pracy. Jak jeszcze nie pracujesz (tyczy się to głównie młodych osób) to poszukaj sobie pracy, którą może dostać każdy. Mamy teraz rynek pracownika i niezależnie od Twojego wieku i doświadczenia możesz dostać pracę, w której zarobisz pierwsze pieniądze. Nie ma tutaj żadnej wymówki, która przed tym Cię uchroni.

Nie ważne jak bardzo jest skomplikowana Twoja sytuacja. Zawsze możesz wykonywać proste prace. Nawet jeżeli masz rentę, alimenty, nie masz osiemnastu lat itd. - poszukaj pracy w restauracji na zmywaku bez żadnej umowy. Jak się tylko trochę chce to zawsze da się zarobić pierwsze pieniądze. Wiem o czym mówię, ponieważ przez ponad pięć lat pracowałem w restauracji jako kelner oraz następnie jako menedżer. Uwierz mi, że pracę można znaleźć bez dokumentów, bez obywatelstwa, bez pozwolenia na pracę, bez doświadczenia oraz nawet bez znajomości języka polskiego. Wystarczy po prostu wyjść z domu i popytać. Jak jest Twoja wymówka? Dodam też, że praca przeciętnego kelnera jest całkiem nieźle płatna i można taką pracę dostać bez żadnego doświadczenia.

W przypadku osób trochę bardziej zaawansowanych życiowo (tutaj mam na myśli osoby dorosłe) postępowanie powinno być podobne. Załóżmy, że masz np. trzydzieści lub czterdzieści lat i jesteś w trudnej sytuacji finansowej. Może Twoja obecna pensja nie wystarcza Ci na życie lub straciłeś swoją pracę. Pierwszym krokiem będzie również znalezienie sobie zwykłej pracy i zabezpieczenie Twoich podstawowych potrzeb. Nie ważne jakie masz wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Jeżeli nie masz pieniędzy to bierz się do pracy i zacznij działać.

Nawet mając tytuł magistra nie wstydź się pracować np. w restauracji jako kelner lub jako pomoc kuchenna (ładniejsza nazwa osoby zmywającej). Ja z tytułem magistra rozwoziłem jedzenie skuterem i pracowałem jako kelner przez wiele lat. Będąc następnie menedżerem restauracji zarabiałem jednocześnie więcej poza etatem w sieci, ale gdy osoba zmywająca nie przychodziła do pracy to zmywałem przez cały dzień naczynia w restauracji. Robiłem to mając tytuł magistra i zarabiając już nawet dziesięć tysięcy złotych miesięcznie. Dlatego nie ważne w jakiej sytuacji finansowej jesteś - musisz zabrać się do pracy i zapewnić sobie regularny dochód z pracy, jeżeli brakuje Ci pieniędzy.

2. Oszczędzanie oraz odkładanie poduszki finansowej

Nikt z nas nie chce jednak przez całe życie wykonywać kiepskiej pracy. Dlatego kolejnym krokiem po zapewnieniu sobie regularnych/dodatkowych przychodów będzie stopniowe tworzenie oszczędności. Najlepszym sposobem jest odkładanie minimum dziesięciu procent swoich zarobków. Jeżeli jesteś w stanie odkładać więcej to oszczędzaj nawet pięćdziesiąt procent zarobionych pieniędzy.

Ja sam przez wiele lat jednocześnie pracowałem w restauracji, tworzyłem biznes na Amazonie oraz z czasem również pracowałem nad moim blogiem. Mogłem z pracy na etacie zrezygnować o wiele wcześniej, ale zależało mi na odkładaniu dużej części moich zarobków i przez długi czas tak właśnie robiłem. Nie było to łatwe oraz przyjemne. Do dzisiaj wydaje zdecydowanie mniej niż zarabiam. Oszczędzanie pieniędzy to kolejny etap po zarabianiu i posiadanie nadwyżek finansowych pozwoli Ci poczuć wiele swobody oraz pewności siebie. Co więcej oszczędności z czasem pozwolą Ci na inwestowanie w wiedzę oraz w Twój pierwszy biznes.

Poza samymi oszczędnościami warto posiadać również poduszkę finansową, która jest czymś zupełnie innym niż kapitałem przeznaczonym na pierwsze inwestycje. Poduszka finansowa jest naszym zabezpieczeniem, które w razie problemów pozwala nam zaspokoić nasze potrzeby i nie rezygnować z naszych planów. Dobrze jest, gdy wielkość poduszki finansowej jest równa kwocie, która pozwala nam zaspokoić nasze wydatki przez sześć miesięcy.

3. Inwestycja pierwszych pieniędzy w wiedzę

Pierwszą inwestycją, której dokonasz powinna być inwestycja w Twoją edukację, czyli inwestycja w siebie. Nie mówię tutaj o wiedzy szkolnej, która jest często przestarzała oraz bardzo “nieżyciowa”. Gdy już posiadasz stałe źródło dochodu, oraz pierwsze oszczędności, zacznij szukać wiedzy, która pomoże Ci z czasem może zmienić pracę, otworzyć własny biznes i zarabiać więcej. Wiedza nie kosztuje wiele pieniędzy, ale zdobywanie tej wiedzy wymagać będzie odrobiny samodyscypliny. Nie wiem dlaczego tak jest, ale bardzo często boimy się wydać pięćdziesiąt złotych na książkę, a jednocześnie nie mamy problemów z wydawaniem większych kwot na rzeczy zbędne. Książka kosztuje niewiele więcej niż butelka wódki, ale będąc w trudnej sytuacji finansowej prościej jest iść na łatwiznę. Nikt mówi, że życie jest lekkie, ale wiedza pozwoli Ci iść do przodu.

W moim wypadku książki okazały się być bardzo pomocne. Czerpię z nich wiele inspiracji oraz wiedzy od osób, które osiągnęły dużo w swoim życiu. Regularnie czytam i to właśnie czytanie pomogło mi w późniejszym biznesie oraz swego czasu również w pracy na etacie. Nie ważne czy chcesz wystartować z własnym biznesem lub może zależy Ci po prostu na lepszej pracy. Wiedza pomaga być lepszym w tym co robisz oraz pozwala też lepiej zarabiać.

4. Inwestycja we własny biznes

Dochodzimy teraz do punktu, od którego większość osób posiadających problemy finansowe chciałaby zacząć. Nawet mały i prosty biznes wymaga od nas inwestycji czasu oraz pieniędzy. Niestety posiadając problemy finansowe nie da się zainwestować czasu oraz pieniędzy we własną firmę. Każdy rodzaj biznesu pozwala zarabiać lepiej niż praca dla kogoś, ale ma to też swoją cenę. Ceną tą jest często długi okres, w którym należy inwestować swój czas oraz pieniądze bez żadnej gwarancji sukcesu. Nie jest to najlepsza droga dla osoby, która nie ma pieniędzy na życie.

Dyscyplina zdobyta podczas trudnej pracy na etacie, wypracowane oszczędności oraz wiedza zdobyta w międzyczasie pozwolą Ci mądrze wybrać pomysł na biznes oraz finalnie pozbyć się problemów finansowych. Gdy nie masz pieniędzy musisz zazwyczaj przejść przez wszystkie pokazane tutaj etapy zanim zaczniesz tworzyć coś swojego. Ja sam przez lata jednocześnie pracowałem w restauracji, oszczędzałem pieniądze oraz inwestowałem w wiedzę. Dopiero po czasie przystąpiłem do powolnego budowania swojego dodatkowego biznesu.

Wszystkim osobom w trudnej sytuacji finansowej chcę pokazać, że można w przeciągu kilku lat zdecydowanie zmienić swoje życie. Mój blog ma być dla Ciebie przykładem, że się da. Nie obejdzie się jednak bez ciężkiej pracy, oszczędzania oraz nauki.

Czy warto publikować na Amazonie, gdy nie masz pieniędzy?

Każdej osobie, która zadaje mi to pytanie chcę na początku odradzić ten (oraz każdy inny) rodzaj biznesu. Wymaga on inwestycji czasu oraz też pieniędzy. Co więcej pierwsze zarobione na Amazonie pieniądze otrzymasz po kilku miesiącach od startu, a większe kwoty będą spływać do Ciebie regularnie dopiero po czasie i tylko, gdy Twoje działania będą skuteczne. Nie jest to najlepsza opcja, jeżeli potrzebujesz pieniędzy szybko oraz jesteś w trudnej sytuacji materialnej.

Zamiast tego zachęcam każdego do zapewnienia sobie regularnego lub dodatkowego dochodu z dowolnej pracy na etacie oraz odkładanie pierwszych oszczędności. Dopiero takie postępowanie pozwala na pierwsze inwestycje w wiedzę oraz z czasem w swój pierwszy biznes.

Co robić, gdy nie masz pieniędzy? 4 KROKI do własnego biznesu - Zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST "OD KELNERA DO MILIONERA": ★☆★

Misją projektu "Od Kelnera Do Milionera" jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. "Od Kelnera Do Milionera" ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA - KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacja książek na Amazonie oraz blogowanie), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl - projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTube.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny