Jak wydać własny produkt online bez wiedzy? [Dochód pasywny, kurs online, produkt na Amazonie]

Temat publikowania własnych produktów, które przynoszą nam z czasem regularny dochód pasywny, jest bardzo pociągający. Obecne czasy pozwalają nam wyskalować naszą osobę za pomocą technologii, dzięki czemu możemy wydać kilka lub nawet zdecydowanie więcej produktów i skorzystać z efektu skali. Wiem, że to dość górnolotne stwierdzenia, które zalatują reklamą moich kursów, a do tego większość z Was może uważać, że nie da się wydać produktu na Amazonie lub własnego kursu online bez uprzedniego zdobycia odpowiedniej wiedzy. Dlatego dzisiaj pokażę, jak wydać własny produkt, i przede wszystkim udowodnię, że wcale nie trzeba być ekspertem ani mieć nadzwyczajnych umiejętności, aby tworzyć dobre produkty pozwalające osiągnąć własny dochód pasywny.

Jak wydać własny produkt online

Jak może już wiesz z moich poprzednich wpisów, skalowanie naszej osoby w procesie zarabiania pozwala nam pokonać barierę niskich zarobków i stworzyć własny nowoczesny biznes. Może on być prosty, ale to wcale nie znaczy, że nie może przy okazji przynosić wyraźnych zysków. Ja korzystam ze skalowania moich produktów w sieci już od kilku lat i muszę przyznać, że szczególnie teraz – w czasach pandemii (zabójcza blokada gospodarcza) – dziękuję sobie, że parę lat temu postanowiłem coś zmienić i stworzyć kilka źródeł dochodu pasywnego. Gdybym dalej pracował jako kelner lub menedżer restauracji, to zdecydowanie zostałbym teraz na lodzie, a o solidnej poduszce finansowej i bezpieczeństwie, które teraz sobie wyrobiłem, nawet nie wspomnę – tak dużych oszczędności nie zapewniłbym sobie przez całe życie pracy na etacie w gastronomii.

Jak wydać własny produkt – wiedza techniczna to podstawa?

Uważam, że sama wiedza techniczna jest zdecydowanie najmniejszym problemem w całym procesie wydawania własnego produktu czy tworzenia każdego innego biznesu. Jeszcze w 2016 roku zastanawiałem się, jak wydać własną książkę na Amazonie, i byłem w kropce. Blokowały mnie brak pomysłów na produkty oraz brak wiedzy w zakresie ich wydawania. Nie rozumiałem przebiegu całego procesu, nie miałem też pojęcia, na co należy zwrócić uwagę. Szczerze mówiąc, niewiedza i strach związany z tym wszystkim wręcz mnie sparaliżowały. Pierwszą książkę wydałem na czuja i dość szybko zrozumiałem, że nie tędy droga. Metodą prób i błędów doszedłem samodzielnie do tego, jak wydać książkę, którą zresztą sam napisałem i przetłumaczyłem na język angielski. Byłem wtedy trochę naiwniakiem myślącym, że Amazon jest cudownym tworem, który przyjmie wszystko. Owszem, Amazon daje nam dostęp do ogromnego rynku sprzedażowego, ale swoje lekcje odrobić musi każdy z nas. Szkoda tylko, że uczyłem się na własnych błędach. Moja pierwsza książka okazała się klapą i wyciągnąłem z tego dość kosztowną lekcję. Zrozumiałem, że tworząc swój biznes, muszę czasem zainwestować drobne kwoty w edukację – nie mogę wymyślać wszystkiego na nowo, ponieważ odpowiednia wiedza jest łatwo dostępna za darmo lub za symboliczne pieniądze. To tak, jakbym sam reperował własny samochód (nie znam się na samochodach), zamiast zapłacić komuś kilkaset złotych za profesjonalny serwis. Na szczęście po czasie zdecydowałem się na inwestycję w kursy online oraz na naukę od mojego mentora, którego poznałem podczas promocji swoich książek. Od tego czasu szło mi coraz lepiej i doszedłem do poziomu sprzedaży sięgającego nawet kilku tysięcy sztuk miesięcznie. Wszystko w pełni automatycznie dzięki skalowaniu przez serwis Amazona.

Jak zarobić 10000 złotych w miesiąc bez pracy? Amazon KDP i moje zarobki
Zobacz, jak wyglądają moje zarobki na Amazon KDP w najlepszych miesiącach

Jakiś czas później, gdy publikowałem swoje pierwsze kursy online, wiedziałem już, że nie chcę popełniać kolejny raz błędów osób początkujących. Zainwestowałem wtedy w kurs WordPressa oraz w profesjonalne oprogramowanie do automatycznej sprzedaży i tworzenia kursów online WpIdea. Dzięki temu już na starcie miałem najlepsze narzędzia oraz wiedzę techniczną. Często na samym początku wydaje nam się, że opanowanie publikacji na Amazonie, tworzenie bloga, kursu online lub czegokolwiek innego jest niesamowicie trudne. To nieprawda. W rzeczywistości nie potrzeba wiele, aby opanować niezbędną wiedzę techniczną. Każdy z nas jest w stanie w ciągu kilku tygodni nauczyć się obsługi oprogramowania takiego jak WordPress, tworzenia prostej grafiki np. w programie Canva, publikacji na Amazonie lub wielu innych rzeczy. Wystarczą solidna motywacja, systematyczność i wiedza od kogoś, kto już ten proces przeszedł. Dlatego jeżeli nadal strach spowodowany brakiem wiedzy technicznej blokuje Cię przed startem z własnym biznesem, to pocieszę Cię: to jest najmniejszy problem w całym procesie sprzedaży produktu. Wiedza jest ogólnodostępna i tania, a często wręcz darmowa. Liczą się jedynie Twoje chęci.

Wiedza techniczna: jest ogólnodostępna i tania. Wymagane są jedynie Twoje chęci do nauki.

Jak wydać własny produkt – zawartość produktu jest najbardziej kosztowna

Gdy już opanujesz wiedzę techniczną, staniesz przed głównym wyzwaniem. Praktycznie każdy jest w stanie nauczyć się obsługi WordPressa, Amazona i każdej innej platformy. Jednak własny produkt musi dawać wartość klientowi i to właśnie wartość w głównej mierze wpływa na sprzedaż produktu w długim terminie. Ja jako twórca bloga i kursów online muszę potrafić obsłużyć WordPressa (wiedza techniczna), ale sama obsługa tej platformy to tylko mały element całego procesu. Podobnie jest na Amazonie, gdzie publikuję swoje e-booki oraz produkty bez treści (tzw. produkty low content). Dość szybko nauczyłem się doskonale poruszać w całym procesie, ale należało jeszcze każdemu produktowi dać wartość. W przypadku e-booka na Amazonie tą kosztowną wartością będzie treść książki, a przy kursie online – merytoryczna wiedza, dla której klienci kupują szkolenie. Jak wydać własny produkt w sytuacji, gdy nie masz wiedzy merytorycznej potrzebnej do jego stworzenia?

Przykład 1: Opublikuj kurs online i skorzystaj z wiedzy innej osoby

Zacznijmy może od kursów online, ponieważ są to produkty oparte głównie na wiedzy (tzw. produkty informacyjne). Sprzedaż własnych kursów to bardzo ciekawy pomysł na biznes, ale stworzenie takiego produktu wymaga od Ciebie bycia ekspertem w danej dziedzinie. Przynajmniej dobrze byłoby nim być, chociaż widziałem kilka kopii moich kursów, których autorzy chwalą się zarobkami na poziomie 100 dolarów na Amazon KDP (jestem pod wrażeniem, chcę się uczyć od takich osób…) i wypuszczają swoje kursy miesiąc po tym, jak uczyli się ode mnie. Nie wiem jak Ty, ale ja tam nie chciałbym, aby mój trener na siłowni miał nadwagę. Tworząc kursy oraz materiały informacyjne (np. posty na blogu), miałem już bogate doświadczenie w publikacji na Amazonie i w dużej mierze przetarłem szlaki w Polsce w tej tematyce. Gdy zaczynałem w 2016 roku, to brakowało polskojęzycznych informacji na temat Amazona KDP, a pojęcie zeszytu na Amazonie pierwszy raz pojawiło się na moim blogu. Z czasem stałem się ekspertem w tym temacie – stworzenie wartościowego kursu online nie było dla mnie problemem pod kątem merytoryki, za to chyba bardziej stresowały mnie kwestie techniczne.

Jednak być może nie każdy ma ochotę pracować przez kilka lat i stawać się ekspertem w danej dziedzinie, by potem stworzyć własny kurs online. Ostatnio na moim blogu pojawił się nowy kurs o nazwie Alfabet Grafika, który uczy, jak tworzyć profesjonalną grafikę na potrzeby własnych produktów na Amazonie oraz na potrzeby pracy zdalnej jako grafik freelancer. Znam się dobrze na tworzeniu grafiki (moje proste produkty opierają się na grafikach stworzonych przeze mnie), ale nie posiadam aż tak ogromnej wiedzy, żeby opublikować bardzo rozbudowany kurs online na ten temat. To jednak nie było dla mnie problemem, ponieważ kurs w całości przygotowała dla mnie Ania, znana Ci pewnie z bloga. Ania jest moją kursantką, która dzięki kursowi Produkt24 publikuje swoje produkty na Amazon KDP od roku i osiąga w tym biznesie wyniki lepsze ode mnie, co zresztą dokładnie przedstawiła w tym filmie.  Dzieje się tak, ponieważ Ania zajmuje się zawodowo grafiką i to bardzo pomogło jej w tworzeniu prostych produktów low content na Amazonie (proste produkty opierają się w dużej mierze na wartości w postaci dobrej okładki). Jako że nie miałem aż tak rozległej wiedzy o tworzeniu grafiki, poprosiłem Anię o pomoc.

Jak wydać własny produkt - kurs online Alfabet Grafika stworzony przez Anię
Jak wydać własny produkt – kurs online Alfabet Grafika stworzony przez Anię

Wiedza merytoryczna w tym wypadku nie była z mojej strony konieczna, ponieważ Ania nagrała większość lekcji do kursu Alfabet Grafika. Ja zająłem się kwestiami technicznymi, które już dawno miałem opanowane. Dzięki temu opublikowałem własny produkt w postaci bardzo rzeczowego kursu online, nie posiadając jednocześnie aż tak bardzo rozbudowanej wiedzy w temacie. Nie było to zresztą nasze pierwsze wspólne przedsięwzięcie, ponieważ pod koniec zeszłego roku Ania stworzyła szablony produktów na Amazon KDP, które ja opublikowałem na moim blogu. Jak widzisz, wcale nie trzeba być ekspertem, żeby stworzyć wartościowy produkt online, który zarabia pasywnie. Wystarczy, że znajdziesz eksperta w danej dziedzinie i zaproponujesz mu współpracę. Może być to podział zysków ze sprzedaży kursu w stosunku 50/50. Ty możesz zająć się kwestiami technicznymi kursu, a ekspert dostarczy wiedzę potrzebną do stworzenia produktu.

Przykład 2: Zleć napisanie treści do produktu na Amazonie (lub na każdym innym serwisie)

Od publikacji na Amazon KDP zaczęła się moja przygoda z tworzeniem własnych produktów. Wprawdzie pierwszą książkę napisałem samodzielnie, ale całą resztę moich artykułów już zamówiłem. Mój pierwszy bestseller na Amazonie był prostym poradnikiem, którego napisanie zleciłem na zewnętrznym portalu. Był to poradnik dla kobiet poruszający temat usprawniania życia seksualnego i choć może nawet jakąś wiedzę w tej dziedzinie miałem (😎), to kolejny raz nie musiałem być ekspertem, żeby wydać dobrze sprzedający się produkt. Treść kosztowała mnie około 200 dolarów, stworzenie okładki również zleciłem. W ten oto sposób bez wiedzy merytorycznej wydałem prosty poradnik, który stał się bestsellerem.

Przykład własnego produktu - mój bestseller z 2016 roku
Przykład własnego produktu – mój bestseller Make Him Scream z 2016 roku

Myślę, że jest to kolejny dobry przykład, który pokaże Ci, że wcale nie musisz wszystkiego wiedzieć, aby tworzyć z sukcesem własne produkty online i dowolny biznes w ogóle. Większość przedsiębiorców ma pracowników lub zleca innym firmom dużą część zadań do wykonania. Możesz mieć swoją restaurację i jednocześnie być kiepskim kucharzem. Jeżeli dążysz do sukcesu w tworzeniu własnych produktów online albo w każdym innym biznesie, musisz nauczyć się podejścia przedsiębiorcy. Dobry przedsiębiorca nie stara się wszystkiego robić samodzielnie i skaluje swoje działania za pomocą nie tylko technologii, ale też innych osób, które na całym procesie również zyskują. Takie podejście umożliwi Ci zarabianie o wiele większych kwot, ponieważ jest to metoda, która nie opiera się wyłącznie na ilości wykonanej przez Ciebie pracy. Możesz opublikować kilka książek na Amazonie, setki prostych produktów lub kilka kursów online. Nie potrzebujesz do tego dużej wiedzy, a wszelkie aspekty techniczne możesz opanować przy okazji, bez większego problemu. Ja, posiadając w chwili obecnej około 800 produktów na Amazonie i 7 kursów online, doszedłem do pułapu kilkudziesięciu tysięcy złotych zarobku miesięcznie. Wiele z moich produktów na Amazonie zleciłem, a niektóre kursy online stworzyłem wspólnie z kimś, kto posiadał zdecydowanie szerszą wiedzę w danym temacie ode mnie (pozdrawiam Cię, Aniu 🙂).

Wiedza merytoryczna: wymaga sporej ilości praktyki i jest dość trudno dostępna.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że trochę zmieniłem Twoje przekonania na temat tego, co jest możliwe oraz jak wydać własny produkt. Dlatego niech Cię nie przerażają brak wiedzy technicznej ani braki merytoryczne. Kwestii technicznych możesz nauczyć się tak naprawdę w kilka tygodni. Nie potrzebujesz też lat studiów oraz dyplomu do stworzenia własnej prostej firmy, która za kilka lat będzie dla Ciebie zarabiać kwoty większe, niż wynosi pensja lekarza po 10 latach nauki. W dzisiejszych czasach liczą się Twoje: myślenie, działanie oraz dawanie wartości. To ważne: w tym całym biznesowym procesie nie możesz zapomnieć o tworzeniu wartościowych produktów, a wiele osób właśnie o tym zapomina. Wiedzę w pigułce na dany temat można kupić za kilkaset złotych lub zdobyć za darmo, a pozwoli Ci ona działać w wybranej przez Ciebie dziedzinie od razu, bez marnowania lat na formalną edukację, której koszt trudno określić. Przy okazji: na ile wycenisz studiowanie na darmowej uczelni przez 5 lat? W takim czasie można zarobić o wiele więcej i stworzyć niejeden biznes. Wiedza to zresztą tylko bardzo mały element sukcesu – liczą się Twoje aktywne działanie oraz sposób myślenia. Jeżeli chcesz dostać solidną dawkę wiedzy, która pozwoli Ci wystartować w biznesie online, to zapisz się na darmowy kurs Amazona i biznesu online tutaj.

Jak wydać własny produkt online bez wiedzy? Zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST „OD KELNERA DO MILIONERA”: ★☆★

Misją projektu „Od Kelnera Do Milionera” jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. „Od Kelnera Do Milionera” ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA – KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacją książek na Amazonie oraz blogowaniem), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl – projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTubie.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.