Mała firma kontra duży etat, czyli jak wygrać w życiowego totolotka?

Mała firma czy duży etat?
Mała firma czy duży etat?

W tym poście chciałbym podjąć ciekawy i ważny temat, czyli porównać pracę na etacie do prowadzenia małej jednoosobowej firmy. Postaram się tutaj udowodnić, że mała firma, która jest prowadzona mądrze, może dać nam zdecydowanie ciekawsze życie i lepsze zarobki, niż często trudna i bardzo wymagająca praca na etacie. Powiem nawet więcej - własna mała firma oparta na naszych zainteresowaniach to większy sukces, niż wygrana w totka, a prawdopodobieństwo wygranej w tym wypadku (własna firma) zależy tylko od nas.

Moje przejście z etatu do własnej firmy otworzyło mi oczy na to jak bardzo inaczej może wyglądać nasze życie. Myślę, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak taka odważna decyzja o rzuceniu etatu może wiele zmienić. Od dawna obserwowałam jak ludzie chodzą przez lata do tej samej pracy oraz jak często takie osoby robią to bez większej motywacji. Tak mijają całe lata. Jednak wiele przeczytanych książek, moja własna historia oraz obserwacja osób, które prowadzą swoje małe firmy pozwoliło mi zrozumieć, że wcale nie trzeba żyć w sposób, który często narzuca nam otoczenie.

Mała firma daje dużo więcej motywacji do pracy

Na początku mojej kariery menedżera restauracji bardzo dużo do myślenia dał mi pewien pan, który naprawiał zamki w naszej restauracji. Pracował on razem z synem i tworzyli małą dwuosobową firmę. Wymieniali oni głównie zamki i za jedną wymianę zarabiali nawet kilkaset złotych. W ciągu dnia mogli wykonać spokojnie kilka takich zleceń, a pracowali też często nocami. Nie posiadali szefa i żyli na własnych zasadach. Może nie byli milionerami, ale zarabiali dobre pieniądze i posiadali własną firmę. Wszystko to w połączeniu z pracowitością i dobrymi umiejętnościami sprawiało, że wiodło im się dobrze. Byli uśmiechnięci, chętni do pracy i dostawali godne wynagrodzenie za każde wykonane zlecenie.

Z drugiej strony widziałem osoby, które pracowały na etacie w różnych miejscach. Można tutaj podać jako przykład kelnerów, osoby pracujące w kuchni, czy nawet ludzi po studiach pracujących w dużych firmach. Wszystkie takie osoby musiały stawiać się w określonych godzinach w miejscu pracy i otrzymywały zazwyczaj stałą pensję. W większości takich przypadków zapłata za pracę była niespecjalnie wysoka i nie zależała od ilości wykonanej pracy w danym okresie. Takie osoby często traciły motywację do pracy i zarabiały zdecydowanie mniej niż osoby prowadzące swoje małe firmy.

Przedsiębiorczość jest w każdym z nas, ale często jest tłumiona przez etat

Ja sam bardzo borykałem się z tym trudnym problemem. W większości przypadków, gdy jeszcze pracowałem na etacie, traciłem motywację do pracy, ponieważ jakość oraz ilość mojej pracy nigdy nie wpływały bezpośrednio na moje wynagrodzenie. Dopiero pracując jako menedżer restauracji otrzymywałem procent od zarobków firmy, którą samodzielnie prowadziłem i to bardzo pomagało mi w codziennej motywacji. Nikt nie sprawdzał jak pracuję. Sprawdzano natomiast moje wyniki. To właśnie nagroda i zapłata za dobrze wykonaną pracę daje nam szczęście i motywację do działania.

Mała firma (w dowolnej formie), którą prowadzimy samodzielnie może dać nam dużo satysfakcji i co ważne również lepsze zarobki. Każdy z nas ma w sobie instynkt przedsiębiorcy, który niestety jest często tłumiony przez ograniczającą pracę na etacie. Nie wiem czy wiesz, że podwyżka w pracy (nawet duża) motywuje bardzo słabo i przez krótki okres czasu. To dlatego, że pracownik zazwyczaj nie ma wpływu na wysokość własnej pensji, a podwyżka często nie ma związku z tym jak on danego dnia swoją pracę wykona. Krótko mówiąc w pracy na etacie można “ściemniać” i udawać, że się pracuje. We własnej firmie to już jednak nie przejdzie.

W dzisiejszych czasach mała firma może być zdecydowanie większa niż kiedyś

Prowadzenie małej firmy, czy wykonywanie określonych usług na własny rachunek może być sposobem na dobre zarobki i na codzienną motywację do działania. Każdemu z Was tego życzę i może być to nawet bardzo “mało pociągająca” działalność, taka jak usługi hydrauliczne, czy wymiana zamków w drzwiach. Właśnie tego typu firmy, czyli usługi mogą być odpowiedzią dla wielu osób na pytanie o to co robić w życiu oraz jak zarabiać przyzwoite pieniądze “na swoim”. Co więcej często we własnej firmie możemy robić dokładnie to samo co już robimy w pracy etacie. Warto się nad tym zastanowić.

Jednak dzisiejsze czasy bardzo się zmieniły. Możemy robić masę ciekawych rzeczy, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były dla nas kompletnie nieosiągalne. Możliwe jest praktycznie wszystko i każdy w zależności od swoich zainteresowań i predyspozycji jest w stanie stworzyć swoją “małą firmę”. Możesz naprawiać zamki, wypożyczać skutery wodne w Grecji lub zostać freelancerem w internecie - to tylko zależy od Ciebie.

Technologia umożliwia nam dzisiaj pracę zdalną i własną jednoosobową firmę możemy skalować za pomocą właśnie technologii oraz internetu. Sposobów jest wiele i piszę o tym w wielu moich artykułach. Chodzi o to, że dzisiaj mamy o wiele większe możliwości prowadząc swoją jednoosobową firmę. Możemy wykorzystać nasze bardzo specyficzne umiejętności i zajmować się np. tworzeniem grafiki na Fiverr, tłumaczeniem tekstów, publikacją książek, dzieleniem się wiedzą, blogowaniem, tworzeniem treści wideo itd. Co ważne taka bardzo niszowa mała firma jest w stanie wygenerować duże przychody i ja sam jestem tego najlepszym przykładem.

Liczy się styl życia i wykorzystanie naszej naturalnej przedsiębiorczości

Ja prowadząc moją firmę (publikacja książek na Amazonie oraz prowadzenie bloga) pracuję niewątpliwie dużo. Jednak lubię to co robię i moja mała firma daje mi dużo wolności. Mogę podróżować z laptopem i nie potrzebuję na to urlopu, czy też zgody szefa. Ja decyduję o wszystkim. Daje mi to ogromną satysfakcję i chęci do działania. Jestem odpowiedzialny przed samym sobą i nie muszę przed nikim udawać jak to miało często w pracy na etacie. Dobre wyniki finansowe wynikają tylko i wyłącznie z mojej ciężkiej pracy.

Jeżeli teraz pracujesz na etacie, gdzie może mało zarabiasz i chodzisz do tej pracy bez motywacji to chcę Ci dać do myślenia tym wpisem. Nic tak nie cieszy jak własna mała firma. Może być to nawet bardzo prosta działalność, ale fakt, że będzie ona Twoja oraz, że wyniki tej firmy będą zależne tylko od Ciebie sprawi, że Twoje chęci do pracy oraz zarobki zdecydowanie się zwiększą. Jeżeli dorzucisz do tego jeszcze trochę swojej pasji to gwarantuję Ci, że otrzymasz coś wspaniałego od życia. Własna firma oparta na moich zainteresowaniach jest czymś czego nie zamieniłbym nawet na wygraną w totolotka, ponieważ gdy robisz to co lubisz i przyzwoicie na tym zarabiasz to wygrywasz swoje życie.

Mała firma kontra duży etat - zobacz wideo:

Słuchaj w formie Podcastu:

Podcast możesz pobrać na dysk lub subskrybować na swoim urządzeniu w wybranych aplikacjach (ikonki w prawym górnym rogu Playera). Więcej informacji TUTAJ

Więcej informacji i darmowej wiedzy:

★☆★ DARMOWY KURS AMAZONA I BIZNESU ONLINE: ★☆★

★☆★ WIĘCEJ WIEDZY I MOTYWACJI: ★☆★

★☆★ MOJE PRODUKTY I KURSY ONLINE: ★☆★

★☆★ PROGRAM PARTNERSKI: ★☆★

★☆★ CZYM JEST "OD KELNERA DO MILIONERA": ★☆★

Misją projektu "Od Kelnera Do Milionera" jest zmiana naszego życia na lepsze poprzez pokazanie, że wiele rzeczy można robić lepiej i inaczej niż wszyscy. "Od Kelnera Do Milionera" ma za zadanie dzielić się wiedzą i pomysłami związanymi z motywacją, sukcesem, pieniędzmi, nastawieniem do życia, zdrowiem, szczęściem, produktywnością, zarządzaniem swoim życiem, duchowością, związkami oraz wiele więcej.

★☆★ TOMASZ MICHERDA - KILKA SŁÓW O MNIE: ★☆★

Cześć! Nazywam się Tomasz Micherda.

Pasjonuję się biznesem internetowym (głównie publikacja książek na Amazonie oraz blogowanie), książkami oraz rozwojem osobistym poprzez naukę i codzienne działanie. Jestem twórcą OdKelneraDoMilionera.pl - projektu mającego na celu zmianę naszego myślenia i poprawę jakości naszego życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej to zapraszam Cię do artykułów na tym blogu oraz do subskrybowania mojego kanału na YouTube.

Dziękuję bardzo za wsparcie i życzę Ci wszystkiego dobrego!

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny